0

4 شاخص معاملات ارزهای دیجیتال که باید بدانید

اندیکاتورهای مهم در تحلیل تکنیکال

بازار دارایی ارزهای دیجیتال بازاری با نوسانات بالا است. قیمت رمزارزها اغلب در عرض یک روز نوسان زیادی دارد و به شدت تغییر می‌کند. بنابراین، معامله در چنین سناریویی دشوار است. معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند که برای کسب سود به تحلیل مناسب نیاز دارند. یکی از ابزارهای مهم در تجزیه و تحلیل قیمت دارایی‌های کریپتو، یک اندیکاتور معاملاتی است. از شناسایی الگوها، پیش بینی قیمت‌ها تا درک روندها، شاخص‌های معاملاتی می‌توانند اطلاعات مهم زیادی را ارائه دهند. بنابراین، اندیکاتور معاملاتی چیست و چگونه از آن استفاده می‌کنید؟ در این مقاله بهترین شاخص‌ها برای تجارت کریپتو که باید به آن‌ها توجه کنید، بحث خواهد شد.

شاخص معاملاتی چیست؟

اندیکاتور معاملاتی یک محاسبه ریاضی برای شناسایی روندها و نقاط مهم قیمت یک دارایی است. بدون استفاده از اندیکاتورها، معامله‌گران تازه کار هنگام مشاهده نمودار قیمت، تعیین روند فعلی را دشوار خواهند یافت. این شاخص‌ها را به عنوان نقشه دیگری از همان منطقه فکر کنید. هر نقشه اطلاعات متنوعی را برای یافتن نکات خاص در نمودار قیمت مانند روندها یا قیمت‌های هدف ارائه می‌دهد.

استفاده از اندیکاتورهای معاملاتی برای مشاهده الگوها و روند قیمت‌ها را تحلیل تکنیکال می‌نامند. تحلیل تکنیکال یکی از چندین استراتژی است که معمولاً توسط سرمایه گذاران و معامله گران برای ورود به یک موقعیت یا انتخاب دارایی استفاده می‌شود. معامله گران از اندیکاتورها برای تأیید صحت یا نبودن پیش بینی‌هایشان استفاده می‌کنند.

صدها شاخص معاملاتی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت استفاده کنید. با این حال، برخی از اندیکاتورهایی که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته اند، اندیکاتورهای اساسی هستند زیرا توسط همه معامله گران، حرفه ای ها و مبتدیان استفاده می شود. در اینجا برخی از بهترین شاخص‌ها برای تجارت کریپتو آمده است که می‌تواند به شما در پیش‌بینی جهت قیمت دارایی‌ها بر اساس محاسبات مختلف کمک کند.

میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک/میانگین متحرک ساده (MA/SMA) شاخصی است که حرکت قیمت دارایی‌ها را در زمانی که به طور میانگین در یک دوره زمانی معین محاسبه می‌شود نشان می‌دهد. به عنوان مثال، MA 20 روزه میانگین خط حرکت قیمت را در 20 روز گذشته نشان می‌دهد. این باعث می‌شود تا معامله‌گران راحت‌تر روند قیمت‌ها را ببینند. MA به چندین نوع تقسیم می‌شود، یعنی وزنی (WMA)، نمایی (EMA) و صاف (SMMA). با این حال، محبوب‌ترین شاخص‌های MA ،MA و EMA هستند.

SMA یک شاخص فنی است که برای پیش بینی روند قیمت براساس قیمت‌های تاریخی مفید است. با این حال، اندیکاتور MA معمولاً به عنوان یک اندیکاتور عقب مانده شناخته می شود زیرا به تغییرات سریع قیمت پاسخگو نیست. در این مورد، میانگین متحرک نمایی (EMA) دقیق‌تر است زیرا وزن و اهمیت بالاتری را به قیمت‌های جدیدتر نسبت به SMA اختصاص می‌دهد (SMA وزن یکسانی را به همه قیمت‌ها اختصاص می‌دهد) بنابراین نسبتاً سریع به سمت قیمت‌های متغیر حرکت می‌کند.

تفاوت بین خط MA و EMA

خط EMA

در تصویر بالا می‌بینید که نشانگر EMA (خط آبی) نسبت به MA (خط زرد) به حرکت قیمت دارایی نزدیکتر می‌شود. علاوه بر این، حرکت خط EMA از نظر به تصویر کشیدن کاهش قیمت بیت کوین که از قیمت 64 هزار دلار به سطح 60 هزار دلار سقوط کرد، دقیق تر است. تصویر بالا نیز سودمندی EMA را در شناسایی روند نزولی قیمت نشان می دهد.

یکی از اصول اولیه استفاده از EMA این است که بدانیم وقتی قیمت دارایی به زیر خط EMA می‌رسد، نشان‌دهنده یک روند نزولی یا نزولی است.

خط EMA به زیر قیمت سقوط می کند که نشان دهنده روند صعودی صعودی است.

از طرف دیگر، اگر قیمت دارایی بالاتر از خط EMA افزایش یابد، نشان دهنده یک روند صعودی یا صعودی است . این یک اصل و کاربرد اساسی استفاده از EMA برای شناسایی روند قیمت است. به طور کلی، معامله گران خط EMA را به چند دوره زمانی مانند EMA 20 روزه، 50 روزه و 100 روزه تقسیم می کنند. این تفاوت برای مشاهده حرکات روند کوتاه مدت و همچنین برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌شود.

خط SMA و EMA یکی از بهترین اندیکاتورها برای معاملات کریپتو است و اکثر معامله گران از آنها استفاده می کنند. با این حال، مانند هر شاخص فنی، نمی توان از آن به عنوان تنها ابزار پیش بینی روندها استفاده کرد. شاخص معاملاتی EMA زمانی که با سایر اندیکاتورها ترکیب شود دقیق تر خواهد بود.

شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) شاخصی است که حرکت قیمت را نشان می دهد. این کار مانند آونگی است که با استفاده از اندازه گیری عدد 0-100 از این طرف به طرف دیگر می چرخد. تعدادی از 0-30 نشانگر یک حرکت بیش از حد است، به این معنی که یک دارایی به حداکثر نقطه کاهش قیمت رسیده است و یک روند برگشت روند را تجربه می‌کند. از طرف دیگر، شماره 70-100 نشانگر حرکت بیش از حد است، به این معنی که قیمت دارایی به حداکثر نقطه افزایش قیمت رسیده است و تصحیح را به عنوان یک روند وارونگی تجربه می‌کند.

RSI اتریوم حاکی از واگرایی منفی است حتی اگر قیمت هنوز نسبتاً ثابت است. با این حال، در نهایت برای پیروی از RSI از کار می افتد.

RSI یکی از محبوب ترین اندیکاتورها برای شناسایی تغییرات روند از حرکت صعودی به حرکت نزولی و بالعکس است. واگرایی منفی هنگامی اتفاق می افتد که RSI و سایر شاخص ها نشان می دهند که قیمت کاهش می یابد ، حتی اگر نمودار نشان می دهد که قیمت پایدار است یا تمایل به افزایش دارد. نمودار قیمت اتریوم در بالا مثال کاملی از این است که چگونه قیمت در نهایت از حرکت اندیکاتور RSI پیروی کرد. با این حال ، از آنجا که این یک نشانگر حرکت است ، RSI فقط می تواند جهت تغییر را پیش بینی کند اما قیمت آن نیست.

RSI یکی از بهترین شاخص ها برای معاملات ارزهای دیجیتال است. با این حال، مانند سایر شاخص ها، RSI همیشه پیش بینی های دقیقی را به خصوص در کوتاه مدت ارائه نمی دهد. معامله گران خبره می دانند که RSI چیزی است که باید با سایر اندیکاتورها مانند EMA یا MACD استفاده شود.

واگرایی و همگرایی میانگین متحرک (MACD)

خط MACD (آبی)، خط سیگنال (نارنجی) و هیستوگرام.

حرکت میانگین واگرایی همگرایی (MACD) یک شاخص فنی است که براساس حرکت دو EMA ، یعنی EMA 12 و 26 شکل می‌گیرد. این محاسبه یک خط MACD را از اعداد منفی به مثبت ایجاد می‌کند. مانند RSI ،MACD یک شاخص حرکت برای شناسایی تغییرات روند، سیگنال‌های خرید و فروش و حرکت‌های روند است. نشانگر MACD خود از یک خط MACD، خط سیگنال و نمودار هیستوگرام تشکیل شده است. هنگامی که می‌خواهید از MACD استفاده کنید، اصول کلی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

  • MACD مثبت (بالای هیستوگرام) = حرکت روند صعودی (افزایش قیمت) را نشان می‌دهد.
  • MACD منفی (زیر هیستوگرام) = حرکت روند نزولی (کاهش قیمت) را نشان می ‌دهد.
  • متقاطع صعودی = اگر MACD افزایش یابد و از خط سیگنال عبور کند، نشانه حرکت صعودی است.
  • متقاطع نزولی = اگر MACD سقوط کند و از زیر خط سیگنال عبور کند، حرکت نزولی در حال شکل‌گیری است.

MACD یکی از محبوب‌ترین شاخص‌های فنی است که توسط معامله‌گران و همچنین سرمایه‌گذاران به دنبال سیگنال برای خرید دارایی است.

دایره 2 سبز یک متقاطع صعودی و متقاطع نزولی را نشان می‌دهد.

مشاهده تغییر روند با استفاده از MACD

با استفاده از تصویر بالا، می‌توانیم حرکت خط MACD (آبی) را که بسیار نزدیک به قیمت اصلی دارایی Fantom (FTM) دنبال می‌کند، ببینیم. دو دایره در تصویر بالا نشان دهنده یک تغییر روند، یک متقاطع صعودی و سپس یک متقاطع نزولی است.

در دایره اول مشاهده می شود که خط MACD (آبی) شروع به بالا رفتن کرده و سپس از خط سیگنال و هیستوگرام عبور کرده است. این نشان دهنده کراس اوور صعودی است، یک تغییر روند مثبت همانطور که نمودار قیمت فانتوم از 1.5 دلار به 3 دلار افزایش یافته است. از سوی دیگر، دایره دوم یک رویداد متقاطع نزولی را نشان می دهد که نشان دهنده تغییر روند منفی است. خط MACD در حال نزول و عبور به سمت پایین است که با کاهش قیمت از 3 دلار به 2 دلار نشان داده می شود.

بسیاری از معامله گران MACD را یکی از قابل اعتمادترین اندیکاتورهای فنی می دانند. این یکی از بهترین شاخص ها برای تجارت کریپتو است زیرا می تواند سیگنال هایی را برای خرید و فروش دارایی ها به دنبال روند ارائه دهد. با این حال، این سیگنال های تغییر روند همیشه درست مانند RSI دقیق نیستند. برای داشتن اطلاعات کامل باید MACD را با سایر اندیکاتورها ترکیب کنید.

باندهای بولینگر (BB)

باندهای بولینگر (BB) یک شاخص فنی است که توسط جان بولینگر، متخصص تحلیل تکنیکال ایجاد شده است. این نشانگر از 3 عنصر تشکیل شده است، خط SMA 20 در وسط، باند بالا و باند پایین. هدف اصلی BB اندازه گیری نوسانات با باریک شدن و گسترش دو باند است. هر چه نوسانات بیشتر باشد، دو باند باند بولینگر بازتر می شوند و بالعکس. از نظر بصری، شاخص BB یک “پتو” در برابر نمودار قیمت تشکیل می دهد.

خود جان بولینگر توضیح داد که اندیکاتور خودش توصیه نمی شود که به تنهایی استفاده شود. این یک قطعه کوچک است که تصویر بزرگ را تشکیل می دهد. جان بولینگر استفاده از BB را همراه با MACD ،RSI و OBV (شاخصی که افزایش یا کاهش حجم را نشان می‌دهد) پیشنهاد می‌کند.

باند بولینگر که نمودار قیمت را پوشش می‌دهد.

با این حال، ما هنوز هم می‌توانیم از باندهای بولینگر برای دریافت اطلاعات خاصی از نمودار قیمت استفاده کنیم. فشار وضعیتی است که در آن حد بالا و پایین BB باریک می شود که نشان دهنده کاهش نوسان است. یک فشردن با گسترش دو باند به دنبال خواهد بود که نشان می دهد یک روند صعودی یا نزولی رخ خواهد داد. دایره در تصویر بالا وقوع فشردگی (اکتبر و اواخر دسامبر) را نشان می دهد که سپس با افزایش حد BB برای نشان دادن روند صعودی قیمت دنبال می‌شود.

BB فقط می‌تواند نشانه‌هایی از تغییر روند را ببیند اما نمی‌تواند بگوید که روند در کدام جهت تغییر خواهد کرد. با این حال، هنگامی که با اندیکاتورهایی مانند EMA و MACD ترکیب می‌شود، جهت تغییر روند را می‌توان با وضوح بیشتری مشاهده کرد. معامله‌گران می‌توانند با این اندیکاتورها وارد یا خارج شوند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *