0

بازی Baldur’s Gate 3؛ فراتر از انتظار

Baldur’s Gate 3 review

بازی Baldur’s Gate 3 یک عنوان نقش آفرینی عظیم و کلاسیک است که قصد دارد موفقیت دو قسمت با شکوه نخست Bioware را دنبال کند.

به گزارش خوبو، پس از گذشت 23 سال از انتشار بازی Baldur’s Gate II: Shadows of Amn بار دیگر آرزوی بازگشت به سرزمین‌های فراموش شده برای بسیاری از طرفداران قدیمی بالدورزگیت تحقق یافت و اکنون فصل جدیدی از ماجراجویی در دنیای سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان با ارباب جدید سیاه‌چاله، استودیوی لاریان، گشوده شده است.

البته استودیو لاریان فراز و نشیب‌های بسیاری را برای ساخت این بازی بلند پروازانه طی کرد. از تلاش برای کسب امتیاز ساخت این بازی و گرفتن چراغ سبز از استودیو ویزرد آو کوست، چالش برای ایجاد سیستمی که تا حد امکان به قوانین نسخه پنجم سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان وفادار باشد تا تاخیر‌های پی در پی به دلیل شیوع ویروس کرونا که به توسعه بسیاری از بازی‌ها لطمه زد. اما خبر خوب این است که تمامی این مصائب و موانع کوچیکترین خللی در کیفیت اثر نهایی ایجاد نکرده است و تلاش‌های تیم سازند منتهی به خلق اثری بی‌نظیر شده است.

اگر می خواهید با بازی Baldur’s Gate 3 آشنا شوید، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

بازی Baldur’s Gate 3

معرفی بازی Baldur’s Gate 3

بالدرز گیت 3 یک بازی نقش آفرینی با نبردهای نوبتی است. اما، این نبردها و نحوه چینش نوبت هر کاراکتر تیم شما و دشمنان، با المان‌های D&D ترکیب شده است.

در بازی Dungeons & Dragons بازیکنان برای اینکه نوبت خود را در میدان مبارزه مشخص کنند یا به سایر دشمنان ضربه وارد کنند، باید از تاس‌های مخصوصی استفاده کنند و اگر رقم تاس آن‌ها بیشتر از حریف شد، زودتر نوبت‌شان خواهد شد یا قادر به آسیب رساندن خواهند بود.

در ‌Baldur’s Gate 3 برای اینکه اکشن بازی بیشتر شود، تمامی موارد ذکر شده به‌صورت تصادفی (Random) و توسط خود بازی انجام می‌شود. همچنین موقع استفاده از مهارت‌های اعضای تیم، یک رقم مخصوص را مشاهده می‌کنید که این بیانگر میزان آسیبی است که می‌توانید به دشمن وارد کنید.

البته که این مورد برای دشمنان هم صدق می‌کند و آن‌ها هم می‌توانند آسیب بیشتر یا کمتری را وارد کرده و بعضی وقت‌ها، اصلا ضربه آن‌ها تاثیری روی شما نمی‌گذارد. طراحی سیستم مبارزاتی بازی و المان‌های D&D‌ آن به بهترین شکل ممکن انجام شده است و باوجود ساختار تصادفی میزان آسیب رسانی یا آسیب دیدن، هیچ‌وقت شرایط ناعادلانه‌ای به‌وجود نمی‌آید.

هرکلاس مبارزه‌ای مهارت‌ها و ویژگی‌های مخصوص‌به خود را در میدان مبارزه دارد. البته با کشتن دشمنان و انجام مأموریت‌های بازی XP به‌دست آورده و شخصیت‌های تیم لول آپ می‌شوند. ازاین‌رو با رسیدن به سطح مشخصی، زیرکلاس (Sub-Class) کاراکترها در دسترس قرار می‌گیرد و شاهد مهارت‌ها و ویژگی‌های مشابهی میان کلاس‌هایی نظیر وارلاک، کلریک یا حتی ویزارد و دروید هستیم.

چینش استراتژی به‌هنگام نبرد و استفاده از کاراکترهایی که با شیوه مبارزه‌ای شما هم‌خوانی داشته باشند، از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید البته که استفاده از مهارت‌های مشخص، برای هر کاراکتر میزان آسیب رسانی متفاوتی دارد و اصلی‌ترین دلیل تفاوت آن، تفاوت ویژگی‌های هر کلاس است. برای مثال، کلاس فایتر برپایه Strength است و ضربات Melee با سلاح‌های سنگین موردی است که می‌توان روی آن حساب باز کرد. همچنین کلاس کلریک (Cleric) ضربات Melee قوی‌ای ندارد، اما ویژگی‌های این کلاس برپایه Wisdom بنا شده و به او اجازه می‌دهد تا از جادوهایی برای تقویت تیم یا تضعیف دشمنان به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

بازی Baldur’s Gate 3

با پیشروی در بازی و گشت‌وگذار، یک NPC را پیدا می‌کنید که ویژگی تغییر کلاس را دراختیار شما قرار می‌دهد. ازاین‌رو نیازی نیست که نگران ارتقای اشتباه کاراکترها باشید. سیستم لول آپ و ارتقای کاراکتر به‌خوبی هرچه تمام‌تر روی مبارزات بازی تأثیرگذار است و ازطریق آن می‌توانید ساختار مبارزه‌ای متفاوتی را پیاده‌سازی کنید.

سیستم مبارزات نوبتی بالدرز گیت 3 اصلا بدین صورت نیست که کاراکترهای دلخواه‌تان را در تیم قرار دهید، بلکه همیشه باید یک استراتژی مبارزه‌ای را فراهم کرده و چهار کاراکتری را در تیم قرار دهید که می‌توانند با مهارت‌های منحصربه‌فردشان آزادی عمل زیادی را دراختیار شما قرار دهند.

به‌لطف طراحی مناسب المان‌های ذکر شده، سیستم مبارزات Baldur’s Gate 3 لذت‌بخش است و مهم نیست که تابه‌امروز بازی‌های نوبتی را تجربه‌ کرده‌اید یا خیر، بالدرز گیت 3 به‌راحتی قادر به سرگرم کردن شما است.

گشت‌وگذار در جهان Baldur’s Gate 3 ارزشمند بوده و جدا از موارد داستانی، باعث می‌شود تا مأموریت‌های فرعی بیشتری را پیدا کرده یا صندوق و آیتم‌هایی را به‌دست بیاورید که برای تیم مفید است. استودیو لرین در تعامل با کاراکترها، انتخاب دیالوگ‌ها و باز کردن در و صندوق‌های قفل و موارد مشابه هم از المان‌های D&D استفاده کرده است.

داستان بازی Baldur’s Gate 3

داستان بازی از جایی شروع می‌شود که تعدادی از کاراکترهای بازی در سفینه Mind Flayerها گرفتار شده و یک Mind Flayer بچه قورباغه‌هایی را در داخل سر کاراکترها قرار داده تا ذهن آن‌ها را تحت کنترل خود قرار دهند و در زمان موعود، آن‌ها را به یک Mind Flayer تبدیل کنند.

در ادامه و اتفاقات پیش آمده، به همراه سایر کاراکترها از این سفینه فرار می‌کنید و تنها به یک هدف می‌اندیشید، خلاص شدن از بچه قورباغه داخل سرتان تا به یک Mind Flayer تبدیل نشوید. این در حالی است که رفته رفته داستان بازتر شده و قهرمان داستان و سایر شخصیت‌ها برای هدفی بزرگ آماده می‌شوند و آن هم چیزی جز محافظت از دروازه بالدر نیست.

بازی Baldur’s Gate 3

گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3

با قاطعیت می‌توان گفت که Baldur’s Gate 3 یک بازی CRPG مثال‌زدنی و فوق‌العاده است. بازی نوبتی بوده و باید در هر نوبت، به دشمن خود حمله کنید و بعد از آن، دشمن به شما حمله می‌کند؛ مانند شطرنج، با این تفاوت که در هر نوبت می‌توانید چند تن از نیروهای دیگر خود را نیز حرکت دهید. صحنه‌های نبرد بازی واقعا پرجزئیات و مثال‌زدنی طراحی شده‌اند و حس حماسی و عجیبی القا می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود گیم‌پلی تا به آخر جذابیت خود را حفظ کند، طراحی مرحله عالی آن است که واقعا حرف ندارد. مراحل به خوبی طراحی شده‌اند و هر بار حس متفاوتی را القاء می‌کنند. دشمنان به موقع اضافه می‌شوند و سطحی متناسب با شما دارند. با این که بازی نوبتی است و به نظر جذابیت کمتری نسبت به عناوین Real Time دارد، اما به خوبی ریتم نبردها حفظ می‌شود و شما کاملا نقاط عطف و اوج نبردها را احساس خواهید کرد.

کنترل بازی مانند محبوب‌ترین عناوین این سبک انجام می‌شود. شما می‌توانید دوربین را تا حدی، جلوتر از شخصیت خود ببرید و با توجه به شرایط محیط، شخصیت را به نقاط مختلف آن هدایت کنید. با این حال، این هدایت کردن زیاد هم بی‌عیب و نقص نیست.

اگر شخصیتی که ساخته‌اید، بمیرد اما همراهان او زنده بمانند، همچنان می‌توانید به بازی ادامه دهید و هیچ مانعی برای تجربه بازی به وجود نمی‌آید. خب این موضوع بدی به نظر نمی‌رسد، اما کافی است که شخصیت اصلی‌تان روی آتش قدم گذاشته باشد و هر بار که نجاتش می‌دهید بمیرد. عملا شخصیت اصلی‌تان بلا استفاده می‌شود و نمی‌توانید هیچ کاری انجام دهید مگر آنکه دوباره بازی را از آخرین محل سیو خود بارگذاری کنید.

سیستم بازی Baldur’s Gate 3

حداقل سیستم مورد نیاز

 • سیستم عامل: ویندوز 10 (از نوع 64 بیتی)
 • پردازنده مرکزی اینتل: Intel Core i5 4690
 • پردازنده مرکزی ای‌ام‌دی: AMD FX 8350
 • حافظه رم: 8 گیگابایت
 • پردازنده گرافیکی انویدیا: Nvidia GeForce GTX 970
 • پردازنده گرافیکی ای‌ام‌دی: AMD Radeon RX 480
 • حافظه پردازنده گرافیکی: 4 گیگابایت
 • دایرکت ایکس: نسخه یازدهم
 • فضای ذخیره‌سازی: 122 گیگابایت

سیستم پیشنهادی

 • سیستم عامل: ویندوز 10 (از نوع 64 بیتی)
 • پردازنده مرکزی اینتل: Intel Core i7 8700K
 • پردازنده مرکزی ای‌ام‌دی: AMD Ryzen 5 3600
 • حافظه رم: 16 گیگابایت
 • پردازنده گرافیکی انویدیا: Nvidia GeForce RTX 2060 Super
 • پردازنده گرافیکی ای‌ام‌دی: AMD Radeon RX 5700 XT
 • حافظه پردازنده گرافیکی: 8 گیگابایت
 • دایرکت ایکس: نسخه دوازدهم
 • فضای ذخیره‌سازی: 122 گیگابایت

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *