0

محو کن

محو کن
بازدید 820

محو کن یک ابزار طراحی استوانه‌‌ای سفید است که از کاغذ نورد محکم ساخته شده است. این وسیله توسط هنرمندان برای صاف کردن سایه‌ها یا علامت‌های ساخته شده از پاستل، گرافیت یا زغال چوب استفاده می‌شود.

به گزارش خوبو، آن‌ها از هر دو طرف نوک تیز هستند و برای درجه‌بندی و ایجاد ارزش برای نقاشی استفاده می‌شوند. همچنین از کاغذ ساخته شده‌اند، اما به صورت چرمی نیز موجود هستند. پایه‌های مداد بر اساس ضخامتشان به صورت سریالی از 1 تا 8 شماره‌گذاری می‌شوند.

کاربرد

قبلاً زمانی که می‌خواستید نقاشی‌های گرافیت یا زغال چوب خود را با هم ترکیب کنید، از دستمال انگشت یا کاغذ یا لباس‌های قدیمی خود استفاده می‌کردید. این ابزار جایگزین آن می‌شود. فوق‌العاده راحت و مانند استفاده از مداد است. اگر می‌خواهید قسمت کوچکی را مخلوط کنید، می‌توانید از نوک آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید قسمت بزرگ‌‌تری را ترکیب کنید، می‌توانید این وسیله را کمی کج کنید. در نتیجه از آن برای پوشاندن ناحیه وسیع‌تری استفاده خواهید کرد. همچنین برای ایجاد چندین نوع بافت به خصوص مو، پوست و … استفاده می‌شود.

چگونه از محو کن استفاده کنید

استفاده از این ابزار به سادگی استفاده از مداد است. بسته به ناحیه ای از اثر هنری که می‌خواهید ترکیب کنید، باید محو کن را درست مانند نحوه نگه داشتن مداد نگه دارید.

برای نرم کردن گرافیت روی سطح کاغذ استفاده می‌شود. محو کن به جلو و عقب در حرکات مختلف استفاده می‌شود که بافت‌ها، سایه‌ها و ارزش‌های متفاوتی را برای طراحی شما ایجاد می‌کند.

از محو کن در اندازه های مختلف استفاده کنید

انواع محو کن

می‌توانید بسته به ناحیه استفاده، از اندازه‌های مختلفی استفاده کنید. محو کن با شماره‌های بالاتر می‌تواند منطقه وسیع‌تری را پوشش دهد و در زمان صرفه‌جویی کند. اما این مساله باعث می شود دقت خود را از دست دهید. اگر می‌خواهید ناحیه کوچکی را با هم ترکیب کنید، به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک چشم بکشید و عنبیه را با هم ترکیب کنید، می‌توانید از یک محو کن با عدد 1 استفاده کنید که می‌تواند دقیق باشد.

اگر می‌خواهید پیشانی را روی یک پرتره با یک ناحیه وسیع‌تر ترکیب کنید، می‌توانید از شماره 6 استفاده کنید. هنگام ترکیب از درجه‌های مختلف مداد برای سایه های مختلف استفاده کنید. محو کن با یک اندازه خاص به شما نتیجه دلخواه نمی‌دهد و بهتر است آن را با درجه‌های مختلف مداد امتحان کنید تا سایه‌ها و بافت‌های عالی ایجاد کنید. ترکیب این ابزار با شماره‌های مداد می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای ایجاد کند.

هنگام استفاده از محو کن چه فشاری باید اعمال شود؟

نباید فشار زیادی به آن وارد کنید و به سطح کاغذ آسیب وارد کنید. بهتر است از آن فقط به عنوان مکمل برای سایه استفاده کنید. همچنین از فشار آوردن به نوک آن خودداری کنید. از کناره‌ها به آرامی استفاده کنید و سعی کنید خطوط را صاف کنید.

محو کن ها برای استفاده در بافت های مختلف

یکی از بهترین کاربردهای این وسیله، ایجاد بافت های مختلف است. اگر می‌خواهید یک بافت پوستی برای نقاشی خود ایجاد کنید، خطوط روشن را با حرکات دایره‌ای روی کاغذ داخل ناحیه ای که می‌خواهید بپوشانید بکشید. سپس با استفاده از این ابزار می‌توانید به صورت دایره‌ای در جهت مخالف استفاده کنید که باعث ایجاد بافت پوستی روی کاغذ می‌شود. همچنین هنگام طراحی مناظر می‌توانید بافت‌های مختلفی ایجاد کنید.

چگونه محو کن را تیز می کنید؟

همزمان با استفاده، نوک این وسیله صاف می‌شود و نمی‌تواند نتایج دلخواه را برای اثر هنری به شما بدهد. در این مورد، شما باید آن را تیز کنید.

کاغذ سنباده

کاغذ سنباده

اگر محو کن کمی کند است، پیشنهاد من این است که آن را با کاغذ سنباده تیز کنید. سنباده را روی سطح کار نگه دارید و محو کن خود را در حالت اریب نگه دارید و آن را روی کاغذ سنباده بمالید. گرافیت و رنگ بسته به شدت مالش کمی جدا می شوند. به چرخش مداوم این وسیله تا حدی که می‌خواهید آن را تیز کنید ادامه دهید.

کاتر

کاتر

اگر محو کن بیش از حد صاف است و باید آن ها را نوک تیز کنید. بهتر است از کاتر استفاده کنید. پایه ها را درست مانند روشی که مداد خود را تیز می‌کنید، تیز کنید. بعد از اینکه با کاتر آن را تیز کردید، بهتر است آن را روی کاغذ سنباده بمالید تا سطحش صاف شود.

چگونه محو کن را تمیز کنید

این وسیله برای مخلوط کردن یا پخش کردن گرافیت یا زغال چوب به طور یکنواخت روی کاغذ استفاده می‌شود. اگر بدون تمیز کردن از آن استفاده کنید، رنگدانه چسبیده روی لبه ها به سطح می چسبد و آثار هنری شما را خراب می کند. بنابراین همیشه توصیه می‌شود که آن را تمیز نگه دارید.

روش موثر برای تمیز کردن محوکن عبارت است از:

کاغذ سمباده

از کاغذ سنباده با سطح زبری کم استفاده کنید.

باید کاغذ سنباده را روی سطح کار نگه دارید و محو کن را روی کاغذ سنباده بمالید تا گرافیت پاک شود. کمی به چرخش خود ادامه دهید تا تمام لکه‌ها پاک شوند. برای از بین بردن لکه گرافیت زغال می توانید از سمباده 100 گریت استفاده کنید. از یک کاتر برای جدا کردن تکه‌های کاغذ خشن از این وسیله استفاده کنید. در نهایت، از سطح سنباده بالاتری برای صاف کردن سطح استفاده کنید.

پاک کن خمیری

پاک کن خمیری

این یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن است. بهترین کار این است که پاک کن ورز داده شده را روی لبه‌های آن قالب بزنید و بچرخانید. پاک کن خمیری لکه‌های گرافیت یا زغال چوب را روی خود جذب می‌کند. اگر هنوز لکه‌ها پاک نشد، باید کار را تکرار کنید تا لکه‌ها پاک شوند.

آیا می توانید از محو کن با مداد رنگی استفاده کنید؟

این ابزار بر روی مدادهای گرافیتی بسیار موثر عمل می‌کنند. با مداد رنگی هم کار می‌کند، اما تاثیر کمتری دارد. برای ترکیب رنگ‌ها با مداد رنگی، باید از تکنیک لایه‌بندی استفاده کنید. بعد از لایه بندی، سعی کنید با استفاده از محو کن رنگ را ترکیب کنید. سعی کنید از لایه‌بندی، ترکیب کردن، دوباره لایه‌بندی و ترکیب کردن استفاده کنید تا به ترکیب کاملی از آنچه می‌خواهید برسید.

معرفی محو کن

در این بخش به محو کن های موجود در بازار می‌پردازیم:

محو کن درونت مدل Ldr

محو کن درونت مدل Ldr

این ابزار از بهترین نمونه ها جهت محو و کم رنگ کردن در طراحی و نقاشی است. دارای بدنه‌ای کاغذی و فشرده است و به صورت دو طرفه بوده که در دسته BLENDING STUMP قرار می‌گیرد. این محصول مناسب برای استفاده در کارهای بزرگ است.

محو کن جانسون مدل PEN 3

محو کن جانسون مدل PEN 3

این محصول دارای ابعاد 140x50x30 میلی‌متر است و برای کم رنگ کردن و محو کردن مداد طراحی و مداد کنته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محو کن ماریس مدل C6823

محو کن ماریس مدل C6823

این محصول به رنگ طوسی روشن و دارای ابعاد 145x10x1 میلی‌متر است.

محو کن کامران کد 32341

محو کن کامران کد 32341

این محصول با ابعاد 150x10x10 میلی‌متر تولید شده است. همچنین ساخت ایران است.

محو کن کرتاکالر مدل 43005

محو کن کرتاکالر مدل 43005

کرتاکالر برند شناخته ای شده در بین نقاشان است. این محصول کرتاکالر نیز همانند دیگر تولیدات این شرکت دارای کیفیت بالایی در ساخت است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *