0

بریس (Brace)

بریس / ارلینگ هالند

بریس (Brace) یک اصطلاح فوتبالی است که به زدن دو گل توسط یک بازیکن در یک مسابقه اطلاق می‌شود.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت گل، شاید شنیده باشید که گزارشگران و مفسران فوتبال از اصطلاح بریس برای توصیف موضوعی در فوتبال استفاده می‌کنند، اما این واژه دقیقاً به چه معنا است؟

بریس در فوتبال

به زدن دو گل توسط یک بازیکن در جریان یک مسابقه فوتبال بریس می‌گویند. بریس دقیقاً قبل از هت تریک مورد استفاده قرار می‌گیرد، جاییکه یک بازیکن سه گل در یک بازی به ثمر می‌رساند.

اگر بازیکنی در جریان یک بازی دو گل به ثمر برساند، اصطلاحاً می گویند که او موفق به ثبت بریس شده است. مهم نیست که هر دو گل در یک نیمه، یا در طول 90 دقیقه زده شده باشد، فقط باید در جریان بازی باشد.

این اصطلاح معمولاً در فوتبال انگلیس و در بین مفسران فوتبال این کشور از محبوبیت زیادی برخوردار است و به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بریس به چه معنا است؟

این واژه ریشه در زبان انگلیسی قدیم دارد. این کلمه می‌تواند به معنای یک جفت از چیزی که کشته یا ساقط شده باشد را بدهد.

در زبان شکار نیز از آن زیاد استفاده می‌شود. زمانیکه در خصوص شکار موجود زنده‌ای صحبت می‌شود. مثلا یک بریس از پرنده یا خرگوش شکار شد. بدین معنی است که یک جفت از این موجودات کشته شده است.

همچنین در زبان انگلیسی-فرانسوی به معنای “یک جفت بازو” مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از این اصطلاح به قرن نوزدهم برمی‌گردد. جاییکه عبارت ‘scoring a brace of goals’ زیاد مورد استفاده قرار می‌گرفت. بدین معنی که بازیکنی دو گل در یک بازی به ثمر رسانده است. به مرور زمان این اصطلاح به ‘brace’ خلاصه شد.

اکنون واژه‌های بریس و هت تریک اصطلاحاتی است که بیشتر از هر واژه دیگری برای توصیف چند گل یک بازیکن در یک دیدار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *