0

تفاوت بین قراردادهای آتی متعارف و قراردادهای آتی دائمی

قراردادهای آتی متعارف و قراردادهای آتی دائمی

بسیاری از مبتدیانی که به تازگی به صنعت کریپتو پیوسته‌اند، تشخیص قراردادهای آتی معمولی (همچنین به عنوان قراردادهای تحویل) از معاملات آتی دائمی دشوار است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران جدید اغلب در مورد اینکه آیا باید قراردادهای آتی معمولی یا دائمی را انتخاب کنند، سردرگم می‌شوند.

اول از همه، قراردادهای آتی متعارف هدف معاملاتی یا دارایی زیربنایی معاملات آتی FUTURES TRADING هستند. آنها قراردادهای استاندارد شده‌ای هستند که به طور یکسان توسط بورس‌های آتی پیش‌نویس می‌شوند. قراردادهای آتی متعارف، تحویل کالاهای فیزیکی یا مالی را در مقدار و کیفیت مشخص تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، طبق قوانین هیئت تجارت شیکاگو، واحد معاملات قرارداد آتی گندم 5000 بوشل است. اگر تاجری قرارداد آتی گندم بخرد، در تاریخ انقضای مشخص شده، 5000 بوشل گندم دریافت می‌کند.

قراردادهای آتی دائمی نوعی از مشتقات رمزنگاری هستند که شبیه قراردادهای آتی معمولی هستند. بازار معاملات آتی دائمی شبیه به بازار حاشیه‌ای است و قیمت قراردادهای آتی دائمی از طریق نرخ تامین مالی به قیمت لحظه‌ای دارایی پایه مرتبط می‌شود. در مقایسه با قراردادهای آتی مرسوم، برجسته‌ترین ویژگی قراردادهای آتی دائمی این است که تاریخ تحویل یا تسویه وجود ندارد و معامله‌گران می‌توانند به طور نامحدود در یک موقعیت باقی بمانند.

مثالی در اینجا آمده است: فرض کنید معامله‌گری در بازار قراردادهای خطی BTC/USDT در یک صرافی رمزنگاری موقعیتی را شروع کرده است، می‌تواند آن موقعیت را برای همیشه حفظ کند، مگر اینکه انحلال شود یا اگر تصمیم بگیرد موقعیت را به صورت دستی ببندد. معامله‌گر با هیچ تاریخ تحویل محدود نمی‌شود.

تفاوت‌های اولیه بین قراردادهای آتی دائمی و قراردادهای آتی متعارف عبارتند از:

دارایی‌های زیربنایی مختلف

دارایی اساسی اکثر قراردادهای آتی متعارف یک کالای فیزیکی یا یک دارایی مالی است، مانند سویا، نفت، سهام و اوراق قرضه. هنگام معامله قراردادهای آتی دائمی، دارایی اساسی اصلی ارز دیجیتال است. به عنوان مثال، دارایی‌های اساسی قراردادهای خطی شامل BTC/USDT،ETH/USDT و غیره است.

ساعات معاملات مختلف

ساعات معاملات قراردادهای آتی متعارف که توسط مبادلات آتی تعیین می‌شود، معمولاً 9 ساعت در روز با تحویل/تسویه به صورت ماهانه، سه ماهه یا سالانه است. از سوی دیگر، قراردادهای آتی دائمی را می‌توان 24/7 معامله کرد و کاربران می‌توانند در هر زمان که بخواهند، معاملات آتی دائمی را در یک صرافی ارز دیجیتال انجام دهند. به علاوه، تاریخ تحویل/تسویه برای قراردادهای آتی دائمی وجود ندارد.

مکانیسم‌های مختلف

قراردادهای آتی مرسوم اغلب از مکانیسم بازگشت سرمایه استفاده می‌کنند، به این معنی که همه معامله‌گرانی که سود برده‌اند باید کارمزد clawback را بپردازند تا زیان ورشکستگی را متحمل شوند، در صورتی که برخی از معامله‌گران نتوانستند موقعیت خود را به موقع به دلیل نوسانات شدید قیمت تسویه کنند و حاشیه آنها نمی‌تواند زیان را پوشش دهد. از سوی دیگر، قراردادهای آتی دائمی، اغلب مکانیزمی به نام اهمال‌زدایی خودکار Auto-deleveraging (ADL) را اتخاذ می‌کنند که موقعیت مخالفان را برای به حداقل رساندن ریسک‌های بازار کاهش می‌دهد. شایان ذکر است که CoinEx Futures مکانیسم‌های متعددی را معرفی کرده است که صندوق بیمه و ADL را پوشش می‌دهد و صندوق بیمه اطمینان حاصل می‌کند که در صورت ورشکستگی موقعیت‌ها، نیازی به clawback نیست.

قیمت قراردادهای آتی دائمی اغلب با قیمت نقدی مرتبط است

برخلاف قراردادهای آتی مرسوم، که ممکن است از قیمت لحظه ای دارایی پایه خود منحرف شوند، قراردادهای دائمی معمولاً با قیمت دارایی پایه ای که دنبال می‌کنند، ارتباط نزدیکی دارند. به عبارت دیگر، قیمت قراردادهای آتی دائمی با قیمت لحظه‌ای پیوند تنگاتنگی دارد.

از آنجایی که قراردادهای دائمی به قیمت نقدی متصل می‌شوند، به ندرت به دلیل دستکاری بدخواهانه بازار دچار انحلال اجباری می‌شوند. با این حال، قراردادهای آتی متعارف در برابر چنین خطراتی آسیب پذیرتر هستند. علاوه بر این، قیمت قراردادهای آتی معمولی معمولاً با قیمت دفترچه سفارش بورس یکسان است، به این معنی که تحت تأثیر «بهترین قیمت پیشنهادی» و «بهترین قیمت خرید» قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که CoinEx یک مکانیسم قیمت منحصر به فرد به نام Mark Price (که توسط قیمت آتی در صرافی‌های اصلی تعیین می‌شود) اتخاذ می‌کند تا اختلاف قیمت را به حداقل برساند. در همین حال، صرافی همچنین از مکانیسم نرخ سرمایه استفاده می‌کند تا مطمئن شود که قیمت آتی تقریباً با قیمت نقدی ثابت باقی می‌ماند.

گفته می‌شود، مبتدیان چه نوع آینده‌ای را باید انتخاب کنند؟ ما به مبتدیان توصیه می‌کنیم که از قراردادهای آتی دائمی شروع کنند. اولاً، قراردادهای دائمی تاریخ انقضا ندارند و کاربران می‌توانند موقعیت خود را به طور نامحدود حفظ کنند. ثانیاً، معامله‌گران قراردادهای دائمی می‌توانند به طور انعطاف پذیر نسبت اهرم را تنظیم کنند. به عنوان مثال، CoinEx Futures اهرمی تا 100X فراهم می‌کند و کاربران می‌توانند پس از باز کردن یک موقعیت، نسبت را به دلخواه خود تنظیم کنند. در حالی که CoinEx محافظت از ریسک انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهد، تجارب معاملاتی بهینه را نیز امکان پذیر می‌کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *