0

۸ دلیل برای ریزش بازار رمزارزها

برخی از عوامل ریزش بازار رمزارزها

بازار ارزهای دیجیتال همیشه با نوسانات شدید شناخته شده است، با افزایش و کاهش قیمت‌ها مانند یک ترن هوایی است. سقوط اخیر ماه می (۸ ماه گذشته) یکی از بزرگ‌ترین سقوط‌های ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر است. بسیاری از سرمایه‌گذاران کریپتو در پرتفوی خود با ضرر بسیاری مواجه شده‌اند – به خصوص اگر شما یکی از کسانی هستید که پس انداز زندگی خود را صرف سرمایه گذاری در کریپتو کرده‌اند. مطمئن نیستید که چه اتفاقی افتاده یا چرا، اما وحشت دارید و به این فکر می‌کنید که آیا باید همه چیز را بفروشید. این فکر را متوقف کنید و آرام باشید. قبل از اینکه تصمیمات غیرقابل برگشتی بگیرید، ابتدا باید درباره دلایل احتمالی سقوط کریپتو بیشتر بدانید.

حداقل ابزار (Minimal Utility)

مسلماً، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین این پتانسیل را دارند که به عنوان نوعی پرداخت در هر نقطه از جهان مورد استفاده قرار گیرند. از این گذشته، اخیرا شاهد افزایش سطوح پذیرش با کشورهایی مانند السالوادور بوده‌ایم که حتی اعلام کرده‌اند که بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی پذیرفته می‌شود. اما در بیشتر موارد، ارزهای دیجیتال به طور گسترده به عنوان وسیله پرداخت استفاده نمی‌شوند، بلکه به عنوان کالاهای سرمایه‌گذاری نگهداری می‌شوند. این ابزار محدود یکی از دلایل اصلی مورد اشاره کارشناسان برای خرابی کریپتو است.

اگر در دنیای واقعی از یک دارایی دیجیتال استفاده نشود، احتمالاً ارزش آن در نهایت سقوط خواهد کرد. به هر حال، فقط حدس و گمان‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند یک ارز را بدون استفاده واقعی تقویت کند. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که تنها ۲۸ درصد از کسب و کارهای کوچک ارزهای دیجیتال را به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات می‌پذیرند. در مقایسه با سایر گزینه‌های پرداخت، مانند کارت‌های اعتباری (۸۰ درصد) یا پی‌پال (۶۱ درصد)، تراکنش‌های ارز دیجیتال هنوز در اقلیت هستند.

مقررات ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency Regulation)

یکی دیگر از عوامل مهمی که می‌تواند باعث سقوط کریپتو شود، مقررات دولتی است. در طول سال‌ها، حوزه‌های قضایی بازار رمزارزها را سرکوب کرده‌اند، اما پیامدهای آن با سرکوب تهاجمی چین کاملاً محسوس بوده است.

در سپتامبر 2017، دولت چین ممنوعیت سراسری عرضه اولیه سکه (ICO) را که نوعی تامین مالی جمعی برای پروژه‌های رمزنگاری است، اعمال کرد و همچنین به همه صرافی‌ها دستور داد تا فعالیت‌های تجاری خود را متوقف کنند. این باعث شد ارزش بیت کوین تنها در عرض چند روز بیش از 20 درصد کاهش یابد. در جولای 2021، چین دوباره در آن کار بود و پای خود را روی تمام فعالیت‌های مرتبط با رمزارز گذاشت. این امر منجر به تعطیلی چندین شرکت ماینینگ ارزهای دیجیتال شد. از آنجایی که ماینرهای چینی در 65 درصد فعالیت‌های ماینینگ در سراسر جهان مشارکت دارند، پیامدهای آن اجتناب‌ناپذیر بود.

پس از لذت بردن از بالاترین قیمت 65000 دلاری در ماه آوریل، قیمت‌ها در جولای به زیر 30000 دلار و در زمان نگارش این مطلب در حدود ۲۰۰۰۰ دلار سقوط کردند. اگرچه شبکه بیت کوین از آن زمان بهبود یافته است، اما نمی‌توان گفت که چه مقررات دیگری در مورد ارزهای دیجیتال ممکن است در آینده اعمال شود، که به طور بالقوه می‌تواند منجر به سقوط کریپتو دیگری شود.

سایر کشورهایی که قوانین سختگیرانه‌ای در مورد ارزهای دیجیتال دارند، شامل کره جنوبی می‌شود که در سال 2018 محدودیت‌های متعددی را برای تجارت کریپتو اعمال کرد. مصر، عراق، بنگلادش و الجزایر نیز مقررات سخت گیرانه‌ای را برای فعالیت‌های مرتبط با کریپتو وضع کرده‌اند. در بیشتر موارد، وقتی یک نهاد نظارتی اعلام می‌کند که قصد دارد ارزهای دیجیتال را سرکوب کند، می‌تواند منجر به فروش شود، زیرا سرمایه‌گذاران نگران این هستند که قوانین جدید برای آینده بازار کریپتو چه معنایی خواهد داشت.

FUD (ترس، عدم اطمینان و شک)

عامل رایج دیگری که می‌تواند منجر به سقوط کریپتو شود FUD است که مخفف ترس، عدم اطمینان و شک است. از آنجایی که برخی از ارزهای دیجیتال (مانند میم کوین‌ها) به تنهایی ارزش ذاتی زیادی ندارند، ارزش آنها بسیار با احساسات سرمایه گذاران مرتبط است. اگر اخبار منفی در مورد یک ارز دیجیتال یا شرکت خاص وجود داشته باشد، سرمایه‌گذاران ممکن است به قصد جلوگیری از ضرر احتمالی اقدام به فروش کنند و از آنجایی که کریپتو با رویدادهای کلان اقتصادی در هم تنیده شده است، سقوط بازار سهام، تورم یا هر رویداد فاجعه‌بار جهانی می‌تواند باعث سقوط قیمت کریپتوها شود.

زیان هنگفت 300 میلیارد دلاری در سقوط کریپتو در می 2022 یک نمونه کامل از FUD است. به طور کلی بازار نزولی فعلی سهام و اقتصاد جهانی به طور طبیعی باعث می‌شود که مردم در سرمایه‌گذاری محافظه کارانه‌تر عمل کنند و با توجه به اینکه کریپتو یک دارایی بی‌ثبات است که به شدت در معرض نوسانات گسترده‌تر بازار است، مردم در مورد سرمایه‌گذاری‌های پرخطر احساس FUD خواهند داشت.

علاوه بر این، طی چند روز در ماه گذشته، استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD و ارز خواهر آن، لونا، به طور کامل سقوط کردند. این امر ابری از ترس را در بین سرمایه گذاران کریپتو ایجاد کرد و باعث شد قیمت‌ها برای سایر ارزهای رمزنگاری شده حتی بیشتر کاهش یابد. مثال قابل توجه دیگر زمانی بود که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در می 2021 اعلام کرد که شرکت او دیگر بیت‌کوین را به عنوان پرداخت برای وسایل نقلیه الکتریکی خود نمی‌پذیرد. این باعث شد که قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد کاهش یابد. به طور مشابه، اگر اخباری در مورد هک یا نقض امنیتی وجود داشته باشد، می‌تواند باعث فروش شود، زیرا سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به ایمنی سرمایه‌گذاری‌های خود از دست می‌دهند.

هک صرافی‌ها

هک صرافی کریپتو نیز می‌تواند به سقوط قیمت کریپتو کمک کند. اگر یک صرافی بزرگ هک شود و سرمایه‌گذاران وجوه خود را از دست بدهند، این امر می‌تواند باعث فروش شود زیرا مردم اعتماد خود را به امنیت ارزهای دیجیتال از دست می‌دهند و عجله دارند تا دارایی‌های دیجیتال خود را با ارزهای فیات پایدار معامله کنند. به عنوان مثال، هک بدنام Mt.Gox در سال 2014 منجر به از دست دادن 850000 بیت کوین به ارزش بیش از 470 میلیارد دلار در آن زمان شد. این به نوبه خود منجر به کاهش 20 درصدی قیمت بیت کوین شد. به هر حال، صرافی‌ها جایی هستند که مردم اغلب ارزهای رمزنگاری شده را خرید و فروش می‌کنند، بنابراین اگر نقض امنیتی رخ دهد، می‌تواند منجر به زیان‌های قابل توجه و وحشت در بازار ارز دیجیتال شود.

فروش آبشاری ناشی از مارجین

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، میزان پولی که سرمایه گذاران مایل به سرمایه گذاری در دارایی‌های دیجیتال هستند نیز افزایش می‌یابد. در حالی که این امر می‌تواند بازار را تقویت کند و منجر به افزایش فعالیت معاملاتی شود، می‌تواند خطر سقوط بازار کریپتو را نیز ایجاد کند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند رخ دهد، از طریق بدهی حاشیه است. مارجین بدهی توسط سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود که معاملات حاشیه را انجام می‌دهد – یعنی وجوه استقراضی یا استفاده از اهرم از یک کارگزار یا صرافی برای معامله.

وقتی سرمایه‌گذاران برای خرید سکه‌های اضافی پول قرض می‌کنند، سود بالقوه خود را افزایش می‌دهند – بلکه ضررهای احتمالی خود را نیز افزایش می‌دهند. هر چه اهرم بیشتر باشد، اثر افت قیمت در هنگام نقد شدن دارایی‌ها بیشتر می‌شود و اثر فروش آبشاری ایجاد می‌کند که منجر به سقوط قیمت رمزارزها می‌شود.

مسائل فنی

گاهی اوقات، سقوط کریپتو می‌تواند به دلیل مشکلات فنی ایجاد شود. به عنوان مثال، یک مشکل در فناوری زیربنای یک ارز دیجیتال خاص می‌تواند منجر به فروش شود. این مورد در مورد اتریوم در سال 2016 بود، زمانی که یک هک منجر به از دست دادن 3.6 میلیون اتر به ارزش 50 میلیون دلار در آن زمان شد. به طور مشابه، اگر مشکلاتی در کیف پول‌ها یا صرافی‌های محبوب وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به فروش شود زیرا سرمایه گذاران اعتماد خود را به امنیت ارزهای دیجیتال خود از دست می‌دهند.

اگرچه بیت کوین به دلیل پیشگامی در انقلاب کریپتو و اتریوم به دلیل پلتفرم قرارداد هوشمند خود مشهور است، این ارزهای دیجیتال نسل اول و دوم همچنان به دلیل مسائل فنی ذاتی و عدم مقیاس پذیری تحت فشار قرار می گیرند. امروزه با بیش از 17000 ارز دیجیتال موجود، کاهش نوآورانه ارزهای دیجیتال قدیمی اجتناب ناپذیر است. از آنجایی که بیت‌کوین و اتریوم کل بازار را دیکته می‌کنند، هر گونه شکست فنی بزرگ می‌تواند به یک اثر دومینو و فروش شدید در سراسر بازار منجر شود.

کلاهبرداری‌های رمزنگاری شده

متأسفانه، همیشه افرادی هستند که به دنبال سود بردن از سرمایه گذاران در بازار کریپتو هستند. از کلاهبرداری در کلاهبرداری سکه Squid Game گرفته تا طرح پمپ و تخلیه FaZe Clan، علاقه‌مندان به کریپتو در طول سال 2021 هدف چندین کلاهبرداری با مشخصات بالا قرار گرفتند و گزارش‌ها نشان می‌دهد که کلاهبرداران با ارزش بیش از 14 میلیارد دلار از بازار فرار کرده‌اند. با توجه به ماهیت فناوری بالای ارزهای دیجیتال، ایجاد کیف پول جعلی، صرافی و حتی ارزهای دیجیتال برای کلاهبرداران می‌تواند آسان باشد.

این کلاهبرداری‌های رمزنگاری اغلب می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه‌گذاران شود که به سختی به دست آورده‌اند که می‌تواند باعث بی‌اعتمادی در بازارهای کلی ارزهای دیجیتال و هر چیزی که به بلاکچین مربوط می‌شود، شود. کلاهبرداری در فضای کریپتو نه تنها منجر به از دست دادن میلیون‌ها دلار یا بیشتر سرمایه‌گذاران می‌شود، بلکه به افزایش کلی تردید و FUD در مورد ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

دستکاری بازار (Market Manipulation)

عامل دیگری که می‌تواند باعث سقوط کریپتو شود، دستکاری بازار است. این زمانی است که شخصی سعی می‌کند با انتشار FUD یا خرید و فروش مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال خاص، بازار را به طور مصنوعی دستکاری کند. این کار را اغلب می‌توان توسط گروهی از افراد یا نهادهایی که با هم کار می‌کنند، به نام نهنگ انجام داد.

نهنگ‌های کریپتو سرمایه‌گذارانی هستند که مقدار زیادی پول برای وارد کردن به بازار دارند و می‌توانند (عمداً یا غیرعمداً) تأثیر قابل توجهی بر قیمت‌ها داشته باشند. به عنوان مثال، اگر یک نهنگ مقدار زیادی بیت کوین را به یکباره خریداری کند، می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود. با این حال، اگر همه بیت کوین خود را به یکباره بفروشند، می‌تواند منجر به کاهش شدید قیمت شود. در حالی که تشخیص دستکاری بازار ممکن است دشوار باشد، مهم است که بدانیم در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد.

چگونه از دارایی‌های خود محافظت کنید

اکنون که برخی از دلایل اصلی سقوط کریپتو را می‌دانید، ممکن است از خود بپرسید که در صورت سقوط چه کاری می‌توانید برای محافظت از سرمایه‌گذاری خود انجام دهید. اینجا نکاتی وجود دارد:

پرتفوی خود را متنوع کنید: اگر فقط در یک دارایی سرمایه گذاری کنید، ریسک شما افزایش می‌یابد. برای کاهش ریسک، پرتفوی خود را متنوع کنید. این به معنای سرمایه‌گذاری در انواع ارزهای دیجیتال مختلف و همچنین سایر اشکال سرمایه‌گذاری است، نه اینکه همه تخم‌های خود را در یک سبد قرار دهید.

بیش از حدی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید: مهم است که به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال هنوز بسیار بی‌ثبات است و خرابی‌ها در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. به این ترتیب، بیش از آنچه مسئولانه می‌توانید پول سرمایه گذاری نکنید.

  • میانگین‌گیری دلار-هزینه (Dollar-Cost Averaging): این یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که به موجب آن فرد هر ماه مقدار ثابتی از پول را روی یک دارایی سرمایه‌گذاری می‌کند و سرمایه‌گذاری را در طول زمان پخش می‌کند. صرف نظر از فراز و نشیب‌های بازار، سرمایه گذاری‌ها به طور مداوم انجام می‌شود تا میانگین هزینه خرید خود را در مقایسه با خرید یکجا در زمانی که قیمت بازار بالا است، کاهش دهید.
  • HODL: یکی از محبوب‌ترین عبارات رمزنگاری «HODL» است، که در اصل یک اشتباه تایپی است که مخفف عبارت «hold on for dear life» است. این عبارت اغلب در زمان‌های نوسانات بازار استفاده می‌شود تا سرمایه‌گذاران را تشویق کند که سکه‌های خود را نگه دارند، نه اینکه آنها را در وحشت بفروشند. به هر حال، نوسانات بازار به این معنی است که وقتی قیمت‌های کریپتو کاهش می‌یابد، در نهایت دوباره افزایش می‌یابند، همانطور که توسط حرکات چشمگیر بیت‌کوین در طول سال‌ها مشهود است.

در حالی که هیچ راه تضمینی برای محافظت کامل از دارایی‌های شما در هنگام سقوط کریپتو وجود ندارد، پیروی از این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا ضرر خود را به حداقل برسانید و اطمینان حاصل کنید که برای نوسانات بازار آماده هستید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *