0

معرفی ارز دیجیتال دوج‌چین Dogechain (DC)

معرفی ارز دیجیتال دوج چین Dogechain

اگر در توییتر فعال هستید، احتمالاً اخبار مربوط به پروژه‌ای به نام دوج چین (Dogechain – DC) را دیده‌اید که اخیراً راه‌اندازی شده است. نام آن شباهت عجیبی به دوج کوین Dogecoin دارد. برای افراد ناآشنا، Dogecoin یک میم کوین پیشرو است که توسط دو مهندس نرم افزار به عنوان شوخی ایجاد شده است. با این حال، برخلاف تصور عمومی، Dogechain پروژه‌ای نیست که توسط همان مهندسان نرم افزار راه اندازی شده باشد.

دوج‌چین Dogechain چیست؟

Dogechain که نباید با کاوشگر رسمی بلاکچین Dogecoin اشتباه گرفته شود، یک راه حل غیر رسمی لایه 2 برای پروژه Dogecoin است. این یک بلاکچین غیرمتمرکز سازگار با EVM است که روی شبکه Polygon اجرا می‌شود و هدف آن پل زدن بر روی Dogecoin است و به کاربران Dogecoin اجازه می‌دهد تا به اکوسیستم رو به رشد مالی غیرمتمرکز (DeFi) دسترسی داشته باشند.

همانطور که در بالا ذکر شد، Dogechain به Dogecoin وابسته نیست. در عوض، این یک بلاکچین مجزا برای اولین بار در جامعه است که هدف آن توانمندسازی دارندگان Dogecoin است. با استفاده از این پل، دارندگان Dogecoin می‌توانند به بازی‌های بلاکچین، NFT و انواع مختلف برنامه‌های DeFi دسترسی داشته باشند.

آنها به نوعی پل نیاز دارند، زیرا Dogecoin عمدتاً فقط برای پرداخت‌ها و خریدها استفاده می‌شود. از آنجایی که Dogecoin مزایای محدودی دارد، بنیانگذاران پروژه Dogechain قصد دارند ارز دیجیتال اصلی Dogecoin را تکمیل کنند تا بتوان از آن برای اهداف دیگری فراتر از استفاده اولیه استفاده کرد. به عبارت دیگر، این پروژه جدید به دنبال ایجاد مقیاس‌پذیری، امنیت، استحکام و سودمندی به شبکه Dogecoin است.

چرا Dogechain راه اندازی شد؟

ایده راه‌اندازی Dogechain ممکن است برای هر کسی که شاهد صعود Dogecoin به ارتفاعات جدید است، گیج کننده باشد. چرا کسی نیاز به بهبود پروژه محبوبی مانند Dogecoin دارد که قبلاً بسیار موفق بوده است؟ در نگاه گذشته، Dogecoin محبوب محدودیت‌های خود را دارد که باید برطرف شود. بیایید ابتدا در مورد این محدودیت‌ها صحبت کنیم.

موفقیت بزرگ دوج کوین

هنگامی که دوج کوین در سال 2014 راه اندازی شد، این پروژه به دلیل میم عجیب و غریبی که اکثر مردم می‌توانستند با آن شناسایی کنند، محبوبیت فوق العاده‌ای به دست آورد. در آن زمان، این پروژه بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسید، زیرا سعی می‌کرد پول نقد معمولی را با پول نقد ارز دیجیتال جایگزین کند. علاوه بر این، میم اینترنتی، Doge، قبلاً در بین کاربران اولیه رمزارز محبوبیت زیادی داشته است. در نتیجه، Dogecoin به یک موفقیت فوری تبدیل شد. در سال‌های بعد، ارزش سکه با حمایت تأثیرگذاران جهانی مانند ایلان ماسک و اسنوپ داگ به شدت افزایش یافت.

تا به امروز، محبوبیت Dogecoin دست نخورده باقی مانده است. Dogecoin محبوب است زیرا به هدف اولیه خود برای تبدیل خود به یک رمزارز محبوب مورد استفاده برای تراکنش‌های آنلاین دست یافته است. علیرغم موفقیت چشمگیر Dogecoin، سن آن شروع به تطبیق با آن کرده است. نیاز به تعمیر اساسی دارد زیرا Dogecoin عمدتا به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت آنلاین استفاده می‌شود. این روزها، تقریباً تمام سکه‌های اصلی این عملکرد را ارائه می‌دهند. بنابراین، Dogecoin تنها به این دلیل که پیروان آن دوست دارند در فرهنگ میم که با آن مرتبط است، شرکت کنند، تکامل نخواهد یافت.

محدودیت‌های Dogecoin و نقاط قوت Dogechain

اینجاست که پروژه Dogechain وارد عمل می‌شود. Dogechain یک بلاکچین سازگار با EVM است که روی شبکه Polygon اجرا می‌شود. تیم Dogechain این بلاکچین را برای پل زدن بر روی Dogecoin ایجاد کرد و به کاربران Dogecoin اجازه دسترسی به اکوسیستم رو به رشد DeFi را داد.

Dogechain یک شبکه لایه 2 نیست و با Dogecoin مرتبط نیست. در عوض، این نوعی پلی است که به دارندگان Dogecoin اجازه می‌دهد توکن‌های خود را به Dogechain انتقال دهند تا بتوانند NFTs بخرند، اپلیکیشن‌های GameFi را توسعه دهند و در انواع مختلف پروژه‌های DeFi شرکت کنند.

با توجه به وایت پیپر منتشر شده توسط جامعه رسمی Dogechain، هدف این پروژه گسترش موارد استفاده برای Dogecoin با بهبود کاربرد آن است. در نتیجه، کاربران Dogecoin می‌توانند با قرار دادن توکن‌های DOGE خود در قراردادهای هوشمند Dogechain در انواع مختلف پروژه‌های DeFi شرکت کنند تا توکن‌های اثبات سهام (PoS) Dogecoin (wDOGE) را دریافت کنند. این توکن‌های wDOGE PoS در شبکه Dogechain زندگی می‌کنند. در صورت نیاز، توکن‌های wDOGE PoS را می‌توان دوباره به Dogecoin تبدیل کرد.

Dogechain چگونه کار می‌کند؟

Dogechain یک بلاکچین مستقل سازگار با EVM است که بر چارچوب Polygon Edge متکی است که به طور خاص برای ساخت شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم مقیاس‌پذیر طراحی شده است. از آنجایی که Dogechain با Polygon Edge ساخته شده است، برخی از ویژگی‌های پروتکل اصلی خود را حفظ می‌کند.

استفاده از پروتکل مزایای خاصی دارد. به عنوان مثال، Polygon Edge با EVM سازگار است. این بدان معناست که توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از پروتکل محبوب ERC-20 توکن‌هایی را روی بلاکچین ایجاد کنند. به همین ترتیب، این فریم‌ورک Dogechain را قادر می‌سازد تا از مکانیسم PoS استفاده کند، که سریع‌تر، مقیاس‌پذیرتر و سازگارتر با محیط‌زیست نسبت به PoW مورد استفاده توسط Dogecoin است.

مهم‌تر از همه، این چارچوب دارای قابلیت قرارداد هوشمند است که به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا هزینه گاز را با DOGE بپردازند. Dogechain همچنین از EVM، ماشین مجازی اتریوم، که هسته اصلی عملیات آن است، استفاده می‌کند. با استفاده از EVM، توسعه‌دهندگان می‌توانند به سرعت راه‌حل‌هایی بسازند و به کار گیرند، زیرا نیازی به انجام همه کارها از ابتدا ندارند. به طور کلی، ترکیب چارچوب Polygon Edge و EVM به Dogechain کمک می‌کند تا Dogecoin را به سطحی ارتقا دهد که بدون ادغام چنین فناوری‌های پیشرفته‌ای امکان‌پذیر نیست.

همچنین شایان ذکر است که معماری Dogechain از سایر بلاکچین‌ها متمایز است. در حالی که بلاکچین با استفاده از Polygon Edge ساخته شده است، از عملکرد “امنیت به عنوان یک ویژگی” Polygon استفاده نمی‌کند. درعوض، برای دستیابی به امنیت به مجموعه‌ای از اعتباردهنده‌های خود متکی است. به طور مشابه، مکانیسم ایست بازرسی و ویژگی های قراردادهای زنجیره اصلی Polygon نیز غیرفعال است.

ویژگی‌های دوج‌چین Dogechain

در اینجا چهار ویژگی مهم دوج چین Dogechain برای کمک به توضیح چگونگی برنامه‌ریزی آن برای تکامل آورده شده است:

اجماع اثبات سهام (PoS) IBFT

اجماع IBFT به همه افراد جامعه اجازه می‌دهد بدون شرایط و محدودیت‌های سخت‌گیرانه در شبکه شرکت کنند، بنابراین یک بلاک چین بدون مجوز و غیرمتمرکز ایجاد می‌شود. IBFT یکی از چندین طعم PoA است که الگوریتم اثبات قدرت است. به زبان ساده، سعی می‌کند بر کاستی‌های PoW و PoS غلبه کند. مزایای IBFT شامل نهایی شدن بلوک فوری، کاهش زمان بین بلوک ها، یکپارچگی داده بالا، تحمل خطا و انعطاف پذیری عملیاتی است.

سازگار با EVM

مزیت اصلی سازگاری EVM سهولت در دستیابی به قابلیت همکاری با اکوسیستم اتریوم است. Dogechain با EVM سازگار است، به این معنی که هر قرارداد هوشمند اتریوم موجود به راحتی بدون تغییر به Dogechain منتقل می شود. بدون سازگاری EVM، ساخت کیف پول‌ها، رابط‌ها و DApp‌های جدید برای کاربران جدید دشوار خواهد بود.

حاکمیت غیرمتمرکز

درست مانند سایر پروتکل های غیرمتمرکز، چارچوب Dogechain بر اساس تمرکززدایی ساخته شده است. این بدان معناست که دارندگان توکن می‌توانند پروژه‌های جدیدی را پیشنهاد کنند، نظرات خود را بیان کنند، بر تصمیم‌گیرندگان تأثیر بگذارند و به پارامترهای بلاکچین رأی دهند.

سازگاری با Cross-Chain

سازگاری Cross-Chain بین Dogechain و بلاکچین Dogecoin شاید مشخص‌ترین ویژگی آن باشد. در صورت نیاز، می‌توانید به راحتی توکن‌های Dogecoin را از طریق پل Dogechain بپیچید و از آن برای خرید NFT، شرکت در GameFi یا ایجاد DApps استفاده کنید. این سازگاری زنجیره‌ای متقابل همچنین تضمین می‌کند که می‌توانید توکن‌های DC را به DOGE تبدیل کنید و آنها را به بلاک چین Dogecoin بازگردانید.

توکنومیک DC

DC نشانه اصلی حاکمیت برای بلاکچین Dogechain است. علاوه بر ارائه ابتکارات اجتماعی، به عنوان “توکن” برای تقویت تراکنش‌ها، قراردادهای هوشمند و DApp ها در اکوسیستم گسترده‌تر DeFi عمل خواهد کرد. برخلاف دیگر توکن‌های رمزنگاری، توکن DC کاملاً پس از انتشار شبکه اصلی Dogechain از قبل استخراج شد.

در مرحله اول، 1000 توکن wDOGE که توسط پروتکل ضرب شده بود برای پرداخت هزینه اولیه گاز استفاده شد. هر wDOGE اضافی برای پرداخت هزینه تراکنش در بلاکچین Dogechain استفاده می‌شود. پس از مرحله اول، DC به عنوان توکن اصلی روی پلتفرم خواهد بود.

راه اندازی DC در 24 آگوست 2022 رخ داد. براساس وب سایت Dogechain، سه درصد از 1 تریلیون دلار، کل عرضه – یا 30 میلیارد توکن – به کاربران اولیه ارسال خواهد شد. 15 درصد از این (یا 4.5 میلیارد توکن) بلافاصله در 1 سپتامبر 2022 منتشر می‌شود، در حالی که 85 درصد باقیمانده به صورت ماهانه در طی 12 ماه آینده باز می‌شود.

این وب‌سایت همچنین اشاره کرد که در آینده ایردراپ‌هایی برای دارندگان Dogecoin برای دریافت توکن‌های DC رایگان در اواخر سال جاری وجود خواهد داشت، بنابراین اگر این ایردراپ را از دست دادید، مطمئناً می‌توانید با صفحه رسمی توییتر آن‌ها همراه باشید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *