0

بازی EA Sports FC 24

EA Sports FC 24

بازی EA Sports FC 24 با نام جدیدش، شروع دورانی جدید برای بازی‌های فوتبال EA است که نظر طرفداران بازی فیفا را به سوی خود جلب کرده است.

به گزارش خوبو، پس از عرضه نزدیک به سی عنوان متفاوت از مجموعه فیفا (FIFA)، حال نوبت به آن رسیده تا استودیوی الکترونیک آرتز (Electronic Arts) روحی تازه را به پیکره این مجموعه وارد کند و نشان دهد که در ارائه یک شبیه‌ساز فوتبالی تمام عیار، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

بازی EA Sports FC 24 که کم‌کم باید به نام جدیدش عادت کنیم و اشتباهاً آن را فیفا 24 صدا نکنیم، آمده تا با خلق یک تجربه کاملاً تازه، هواداران قدیمی سری فیفا را راضی کند.

در این مطلب قصد داریم با بازی EA Sports FC 24 و مشخصات آن آشنا شویم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بازی EA Sports FC 24

معرفی بازی EA Sports FC 24

امسال هم بازی کماکان از موتور فراست‌بایت و تکنولوژی هایپرموشن، البته نسل جدید آن، استفاده کرده و به همین جهت از لحاظ بصری بازی خیلی با قبل فرقی نکرده است.

البته، انیمیشن‌های این نسخه روی پلتفرم‌های نسل نهمی با بهبودهایی روبرو شده و با توجه به تعدد انیمیشن‌ها، مثلا واکنش دروازه‌بان‌ها یا عکس‌العمل بازیکنان در هنگام برخوردها نزدیک‌تر به واقعیت است؛ مثلا امسال حتی شاهد برخورد بازیکنان با بیلبوردهای تبلیغاتی کنار زمین هستیم که تغییر کوچک اما جالبی است و نشان از توجه سازندگان به جزئیات دارد.

با این حال، استفاده مجدد از موتور فراست‌بایت یعنی همان مشکلات همیشگی با فیزیک و هوش مصنوعی بازی کماکان باگ‌های مختلفی در فیزیک بازی وجود دارد که در هر لحظه امکان دارد با آن‌ها برخورد داشته باشید و مسئله بدتر، هوش مصنوعی بازیکنان است که با طور مثال هنوز هم با آن باگ معروف بی‌توجهی یاران شما بلافاصله پس از به ثمر رساندن گل هستیم که حریف این امکان را دارد تا بلافاصله پس از شروع بازی به سمت دروازه شما بیاید و اگر حتی لحظه‌ای غفلت کنید، هوش مصنوعی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

داوری

داوری یکی دیگر از مسائل مهم در ارتباط با هوش مصنوعی است. هنوز هم داوران رفتارهای دوگانه‌ای را از خود بروز می‌دهند و مثلا در حالی که اخراج بازیکن مدافع وقتی مرتکب خطای پنالتی شده در دنیای واقعی بسیار بسیار محدود گردیده، با یک خطای ساده در محوطه جریمه ممکن است علاوه‌بر پنالتی شاهد اخراج بازیکن خودتان باشید. اگر با این مشکلات در هوش مصنوعی کنار بیایید، آن وقت کم کم متوجه پیشرفت‌های گیم‌پلی خواهید شد.

از جمله این پیشرفت‌ها اهمیت پاس‌کاری درست است. نمرات دریافتی توسط بازیکنان در بخش پاس واقعا در بازی تاثیر دارند. مثلا، بازیکنی که دید خوبی ندارد، محال است که پاس مناسبی را برای بازیکنی که در فاصله‌ای دور قرار دارد ارسال کند. از طرف دیگر، داشتن بازیکنی که در زمینه سانتر نمره خوبی دریافت کرده یعنی هر کدام از سانترهای شما می‌تواند خطرناک باشد و منجر به گل شود. پاس در دنیای فوتبال اهمیت زیادی دارد و حالا در اف‌سی 24 هم شاهد توجه خوبی به این مقوله مهم هستیم.

گلزنی

گلزنی هم حالا تفاوت‌هایی با قبل کرده است. در حالی که سال گذشته شوت‌زنی با پای غیرتخصصی خیلی فرقی با پای تخصصی نداشت، امسال باز هم این تفاوت معنادار شده و می‌تواند در گل شدن یا نشدن توپ‌های شما تاثیر به سزایی داشته باشد.

از طرف دیگر، زاویه شوت، محل قرارگیری بازیکن و دروازه‌بان، تحت فشار بودن بازیکن و وضعیت شوت‌زنی بازیکن با توجه به نمراتی که در بخش شوت دریافت کرده بسیار پراهمیت‌اند.

می‌توان گفت که گل‌زنی در اف‌ سی 24 نسبت به سال پیش کمی سخت‌تر شده اما اگر با قلق‌های بازی آشنا شوید، آن‌وقت بهتر از موقعیت‌های خود استفاده خواهید کرد.

دریبل زنی

در بخش دریبل‌زنی هم بازی تفاوت‌های زیادی با قبل کرده است. اولا، یک سری دریبل از بخش ولتا یا همان فوتبال خیابانی به بخش اصلی بازی اضافه شده که البته اجرای آن‌ها فقط توسط تعداد بسیار اندکی از بازیکنان که در دنیای واقعی هم قابلیت اجرای چنین دریبل‌هایی را دارند، ممکن است. این دریبل‌ها می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد موقعیت‌های بسیار خوبی برای شما شوند پس یادگیری آن‌ها خوب است.

از سمت دیگر، با نسل جدید هایپرموشن و اضافه شدن انیمیشن‌های جدید، فضا برای انجام حرکات انفرادی هم ایجاد شده و می‌توان گفت که اف‌سی 24 بالاخره توانسته به آن چیزی که سازندگان سال‌ها به دنبال‌اش بودند، برسد.

بازی EA Sports FC 24

سیستم صوتی بازی EA Sports FC 24

از لحاظ صوتی، هنوز هم با یک بازی سطح بالا طرف هستیم. موسیقی‌های انتخاب شده برای اف‌سی 24 فوق‌العاده‌اند و این سنت حسنه که سال‌ها در نسخه فیفا وجود داشت، حتی با تغییر نام فرنچایز هم حفظ شده است. تیم گزاشگری درک ری و استوارت رابسون کماکان عملکرد بسیار خوبی دارند اما، تیم گزارشگری دوم که تازه به بازی افزوده شده و متشکل از یک گزارشگر آقا و یک گزارشگر خانم است، به شدت ناامیدکننده عمل کرده‌اند.

به وضوح تعداد خطوطی که برای گزارش این دو نفر آماده شده کم است و به همین خاطر خیلی اوقات یا جملات تکراری می‌شنوید یا حتی سکوت محض را شاهد خواهید بود. خوشبختانه امکان غیرفعال‌ کردن آن گزارش وجود دارد ولی کماکان در بخش آلتیمیت تیم شخصا شاهد گزارش مجدد این زوج بودم؛ هرچند که شاید این مسئله نوعی گلیچ بوده باشد.

بخش سیزن

در مودهایی نظیر سیزن تغییر خاصی ایجاد نشده و ولتا هم هنوز به اندازه یک بازی مستقل فوتبال خیابانی نتوانسته جایگاه خود را مستحکم کند. امسال فیزیک بخش ولتا نسبت به قبل بهتر شده و بهتر حس و حال یک مود جدا را منتقل می‌کند، ولی هنوز هم گاهی اوقات حس می‌کنید که همان مکانیک‌های بازی در زمین چمن صد متری برای ولتا که در زمین‌های ده متری جریان دارد، با همان تنظیمات پیاده‌سازی شده که کمی توی ذوق می‌زند.

هر چقدر هم سازندگان سعی کنند این بخش را با اضافه کردن المان‌های داستانی یا گسترده‌تر کردن گزینه‌های شخصی‌سازی جذاب‌تر کنند، مادامی که هسته اصلی گیم‌پلی نتواند راه خودش را از بازی اصلی که در مستطیل سبز جریان دارد جدا کند، همیشه یک جای کار خواهد لنگید.

بخش پروکلابز

پروکلابز با هدف نزدیک‌تر کردن بازیکن‌ها، حالا Clubs نام گرفته و مثل همیشه شما می‌توانید به باشگاه مدنظر خود بپیوندید یا در کنار دوستان‌تان، باشگاهی که دوست دارید را بسازید. امکانات شخصی‌سازی بازیکن در سطح خوبی قرار دارد و می‌توانید خوشحال باشید که حالا این مود هم از کراس‌پلی پشتیبانی می‌کند.

بله، بازیکنان ایکس‌باکس و پلی‌استیشن حالا می‌توانند در پروکلابز هم با هم بازی کنند که تغییر به شدت خوب و مثبتی است. در بخش کریر مود هم به جز یک سری تغییر کوچک در راستای پرزرق و برق‌تر شدن، شاهد اضافه شدن موارد زیادی در قیاس با سال‌های پیش نیستیم و طرفداران کریر مود احتمالا باز هم اف‌سی 24 را یک بازی آرام و ناامیدکننده دیگر در این زمینه خطاب خواهند کرد.

بخش آلتیمیت بازی EA Sports FC 24

آلتیمیت تیم به عنوان مهم‌ترین و پرطرفدارترین مود فیفا، حالا در اف‌سی 24 هم با ظاهری جدید به لطف همان تغییرات رابط کاربری که صحبت‌شان را کردیم، در بازی حاضر است.

در مورد این بخش می‌توان مثل همیشه در زمینه‌هایی مثل ضعف در سیستم مچ‌میکینگ یا ناعادلانه بودن بازی غر زد، ولی در بحث تغییرات، شاید بتوان گفت بخش Evolution که در آن می‌توانید بازیکنان مورد علاقه خود را تحت شرایطی خاص ارتقا دهید، یکی از مهم‌ترین تغییرات است که المان‌های نقش‌آفرینی این بخش را از گذشته بیشتر کرده. حالا بازیکنان فوتبال بانوان هم در آلتیمیت تیم در کنار مردان حضور دارند و در واقع می‌توان تیمی متشکل از هم بازیکنان مرد و هم بازیکنان زن ایجاد کرد. این تغییر هم مثبت ارزیابی می‌شود و حسابی دست شما را برای رسیدن به تیم مدنظرتان بازتر می‌کند.

بازی EA Sports FC 24

انتقادات زیادی قبل از عرضه بازی در این زمینه وجود داشت و همه می‌دانیم که اکثر آن‌ها از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد، ولی تا جایی که به بازی و گیم‌پلی آن مربوط می‌شود، نمی‌توان از این مسئله ایرادی گرفت. بله، مثلا دروازه‌بانان یا مدافعین فوتبال بانوان عموما از لحاظ فیزیکی و قد و قامت قابل قیاس با بازیکنان فوتبال مردان نیستند، اما به هر حال در هر پست این تصمیم شماست که از چه بازیکنی استفاده کنید. از لحاظ فیزیک هم بازیکنان خانم استت‌هایی برابر با چیزی که واقعا در فوتبال بانوان دارند دریافت کرده‌اند و به همین خاطر توازن بازی در این زمینه برهم نخورده است.

گیم پلی بازی EA Sports FC 24

بدون شک با عرضه هر نسخه جدید از بازی‌های شبیه‌ساز فوتبالی شرکت EA، بازیکنان زودتر از هر چیز دیگری، با تغییرات بازی در هسته گیم‌پلی روبرو می‌شوند. این موضوع دقیقاً برای بازی EA Sports FC 24 هم صدق می‌کند و از همان لحظه‌ای که پا در زمین بازی می‌گذارید، متوجه تفاوت و البته شباهت‌های ریتم این نسخه با بازی‌های قبلی می‌شوید.

اگر از بازیکنان قدیمی و متعصب سری فیفا و البته بازی FIFA 23 باشید، حتماً خوب می‌دانید که رساندن پاس‌های دقیق به هم‌تیمی‌ها می‌تواند تا چه اندازه موثر باشد و بدون شک همین مساله در نتیجه نهایی مسابقه هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت. همین موضوع باعث شده تا در بازی EA Sports FC 24، شاهد متحول شدن مکانیک پاس دادن باشیم؛ حالا دیگر با نگه داشتن دکمه پاس و تعیین جهت درست، لازم نیست که نگران نرسیدن توپ به هم‌تیمی‌هایتان باشید. قدرت پاس‌ها نسبت به نسخه قبلی به طرز چشم‌گیری تغییر کرده و خوش‌بختانه روند بازی به تعادل بهتری رسیده است.

یکی از نقد‌هایی که به بازی FIFA 23 وارد بود، سرعت به شدت بالای بازی و در عین حال کند بودن پاس‌ها به شمار می‌رفت که حالا این مشکل در بازی EA Sports FC 24 تا حد زیادی رفع شده است. با این تغییر، دیگر نیازی نیست که برای رسیدن پاس‌های سالم، حتماً از دکمه‌ی پاس‌های سرعتی مثل RB استفاده کنید و خب همین برای بازیکنان جدید این مجموعه می‌تواند حسابی مفید باشد.

از بخش‌های دیگر گیم‌پلی بازی EA Sports FC 24، می‌توانیم به تغییرات صورت گرفته روی دروازه‌بان‌ها و البته نحوه دفاع کردن اشاره کنیم. با اضافه شدن حالت Advanced Defending در کنار حالت‌های Tactical و Legacy، حالا دیگر می‌توانید کنترل کامل مدافعین خودتان را بر عهده بگیرید؛ اما خب برای بازیکنان قدیمی‌تر، این حالت ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد.

بازی EA Sports FC 24

هوش مصنوعی دروازه‌بان‌ها در بازی EA Sports FC 24، نسبت به نسخه قبلی یعنی FIFA 23 – پیشرفت چندان خاصی نکرده و هم‌چنان مشکلات روز عرضه را می‌توانیم در این بازی هم ببینیم. رفتار عجیب گلرها سر شوت‌های متفاوت، کاری می‌کند تا کنترلر را زمین بگذارید و نسبت به قدرت واقعی آن‌ها شک کنید. از طرفی در برخی مواقع گلرها طوری واکنش نشان می‌دهند که اصلاً حالت طبیعی ندارد و خب این بالانس نبودن روی تجربه شما از بازی تاثیر زیادی می‌گذارد؛ متاسفانه این مشکل در چند نسخه اخیر این مجموعه دیده شده و به نظر می‌رسد که EA قصد ندارد فکری به حال آن بکند.

البته که بازیکنان همیشگی این شبیه‌ساز فوتبالی خوب می‌دانند که معمولاً گیم‌پلی این بازی در روز عرضه و چند ماه بعدش، زمین تا آسمان فرق می‌کند؛ چراکه سازندگان با عرضه پچ‌نوت‌های سنگین و به‌روزرسانی‌های متعدد، به انتقادات و پیشنهادات بازیکنان توجه ویژه‌ای می‌کنند و سیاست EA در طی این‌سال‌ها همیشه همین بوده است.

نکته دیگری که بعد از چند مسابقه متوجه‌اش می‌شویم، نحوه قضاوت داورهاست؛ دقیقا تمام برخوردهایی که در نسخه‌های قبلی خطا گرفته می‌شدند، در این بازی داور به راحتی از کنار آن‌ها عبور می‌کند. جالب اینجاست که حالا کوچک‌ترین خطاها در محوطه جریمه پنالتی گرفته می‌شوند و نحوه تصمیم‌گیری داور در این صحنه‌ها اصلاً منطقی نیست. این قضیه را سر کارت دادن به خصوص کارت قرمز هم می‌توانیم ببینیم و به نظر میاد که داورها به یک به‌روزرسانی خیلی دقیق در Patch بعدی بازی FC 24 نیاز دارند.

سیستم مورد نیاز بازی EA Sports FC 24

حداقل سیستم مورد نیاز

 • سیستم‌عامل: ویندوز 10 یا 11 نسخه 64 بیتی
 • پردازنده: AMD Ryzen 5-1600 @ 3.2GH یا Intel Core i5-6600K @ 3.5GH
 • رم: 8 گیگابایت
 • کارت‌گرافیک: AMD Radeon RX 570 4GB یا NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4GB
 • حافظه: 100 گیگابایت

سیستم پیشنهادی

 • سیستم‌عامل: ویندوز 10 یا 11 نسخه 64 بیتی
 • پردازنده: AMD Ryzen 7-2700X @ 3.7GH یا Intel Core i7-6700 @ 3.4GH
 • رم: 12 گیگابایت
 • کارت‌گرافیک: AMD RX-5600 XT یا NVIDIA GeForce GTX 1660
 • حافظه: 100 گیگابایت

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *