0

تفاوت‌های کلیدی کیف پول سخت افزاری در مقابل نرم افزاری

تفاوت کیف پول نرم افزاری و سخت افزاری

در حوزه رمزنگاری، یک کیف پول به اندازه کیف پول معمولی برای نگهداری اسکناس مورد نیاز است. با این حال، این یک کیف پول چرمی نیست که در آن پول فیات نگهداری شود. این کیف پولی است که در آن می‌توان دارایی‌های دیجیتال را ذخیره کرد. کیف پول به عنوان یک رابط عمل می‌کند و فرد را قادر می‌سازد تا به ارز دیجیتال خود دسترسی داشته باشد.

امنیت و راحتی دارایی های دیجیتالی افراد به کیف پولی که انتخاب می کنند بستگی دارد. در جایی، باید بین این دو تعادل برقرار کرد، که مستلزم در نظر گرفتن عوامل متعددی است.

دو کیف پول اصلی ارزهای دیجیتال نرم افزار و سخت افزار هستند که هر دو دارای فلسفه های طراحی خاص خود هستند. این مقاله شامل چیستی کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، چند نمونه انتخابی و تفاوت‌های کلیدی، از جمله بسیاری از پارامترها است.

کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری چیست؟

کیف پول رمزنگاری سخت افزاری یا کیف پول سرد، تجهیزات ملموسی برای ذخیره کلیدهای خصوصی مورد نیاز برای دسترسی و تراکنش با دارایی های دیجیتال است. کیف پول‌های رمزنگاری سخت‌افزاری شبیه درایوهای USB می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره کنند و آنها را از دسترس هکرها خارج کنند، اگرچه باید در مکانی امن ذخیره شوند تا از هرگونه آسیب فیزیکی جلوگیری شود.

اکثر کیف پول های سخت افزاری معروف را می توان با کیف پول های نرم افزاری ادغام کرد و ذخیره سازی گرم را به ذخیره سازی سرد تبدیل کرد. به عنوان مثال، کیف پول Exodus ادغام با کیف پول سرد Trezor را تسهیل می‌کند. برنامه دسکتاپ Crypto.com می‌تواند با کیف پول‌های سخت افزاری لجر ادغام شود.  

از سوی دیگر، کیف پول رمزنگاری نرم افزاری یا کیف پول داغ، یک برنامه نرم افزاری است که بر روی دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت، گوشی هوشمند یا هر دستگاه دیجیتال دیگری استفاده می شود. بسته به دستگاه دیجیتالی که روی آن استفاده می شود، به کیف پول های دسکتاپ، موبایل و وب طبقه بندی می شوند. تفاوت اصلی بین کیف پول های نرم افزاری مختلف در نحوه ذخیره و مدیریت کلیدهای رمزنگاری است .

روش دیگری برای طبقه بندی کیف پول های نرم افزاری وجود دارد: حافظی و غیر حافظی. در کیف‌پول‌های نگهبانی، شخص ثالث ارزهای رمزنگاری شده را برای کاربران مدیریت می‌کند، در حالی که در کیف‌های غیرحضوری، کاربر کنترل کامل دارایی‌های دیجیتال خود را دارد. نکته منفی این است که اگر کاربر کیف پول غیرحضوری کلید یا رمز عبور خود را فراموش کند، دارایی های دیجیتال خود را نیز از دست می دهد. 

نمونه‌هایی از کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری

کیف پول‌های سخت افزاری رایج

لجر

در حالی که Ledger به کیف پول‌های سخت‌افزاری شهرت دارد، اما دارای یک برنامه تلفن همراه با رتبه بالا و یک برنامه دسکتاپ اختصاصی است. از مزایای Ledger Nano X می‌توان به رمزگذاری کارت هوشمند، پشتیبان‌گیری از اطلاعات، ورود از راه دور بدون کاغذ، ورود پین و محافظت از راه دور رمز عبور اشاره کرد. در مورد جنبه‌های منفی، می‌توان تعامل محدودی با برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) در کیف‌پول‌های Ledger با وجود قابلیت‌های ذخیره‌سازی مثال زدنی آنها داشت.

ترزور

این سخت افزار با کیفیت بالا همراه با یک دسکتاپ ارائه می‌دهد. اگرچه برنامه تلفن همراه ارائه نمی‌دهد، اما یک برنامه برای ساعت‌های هوشمند دارد. مزایای کیف پول Trezor شامل عملکرد چشمگیر عبارت اولیه و کیف پول‌های منبع باز است. معایب شامل پشتیبانی محدود از دستگاه‌های iOS و مرورگرهای مختلف و فقدان برنامه تلفن هوشمند است.

کیف پول‌های نرم افزاری رایج

متاماسک

این محبوب‌ترین کیف پول DeFi است که به عنوان افزونه مرورگر یا برنامه تلفن همراه در دستگاه های iOS و Android در دسترس است. این توکن‌های ERC-20 و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را پشتیبانی می‌کند. MetaMask یک رابط کیف پول کاربرپسند را به کاربران ارائه می‌دهد که کنترل جامعی بر وجوه محلی آنها اعطا می‌کند. 

کیف پول تراست والت

Trust Wallet، یک کیف پول غیر حضانت، به دلیل رابط کاربر پسند خود شناخته شده است، که کاربران را قادر می سازد تا طیف وسیعی از اقدامات را از طریق یک پلت فرم واحد انجام دهند. این کیف پول با پشتیبانی از بیش از 100 ارز فیات برای خرید کریپتو، دارای مکانیزمی است که فرد را قادر می‌سازد تا کریپتو خود را به اشتراک بگذارد تا سود کسب کند. از نظر اشکالات، پشتیبانی مستقیم مشتری وجود ندارد، اگرچه کاربران می‌توانند برای مشکلات خاص‌تری که با آن مواجه می‌شوند، بلیط ارسال کنند.

الکتروم

فقط کیف پول دسکتاپ سازگار با کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger ،Trezor و KeepKey. علاوه بر این، این یک برنامه منبع باز است، به این معنی که می‌توان کد را برای ساخت ویژگی‌هایی که مطابق با نیاز آنها باشد، تغییر داد. 

علیرغم پشتیبانی محدود آلت‌کوین، Electrum با تاکید بر امنیت و شفافیت جبران می‌کند. با این حال، فقدان پشتیبانی مستقیم مشتری مستلزم تکیه بر مستندات است.

تفاوت‌های کلیدی کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از جهات مختلفی متفاوت هستند. در اینجا تفاوت های اصلی بین آنها وجود دارد:

ذخیره‌سازی

این تصور اشتباه وجود دارد که کیف پول های سخت افزاری دارایی های دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می کنند، در حالی که کیف پول های نرم افزاری سکه ها را روی رایانه نگه می دارند. دارایی های دیجیتال در کیف پول سخت افزاری ذخیره نمی شوند، بلکه در بلاک چین ذخیره می شوند. تمام کاری که یک کیف پول سخت افزاری انجام می دهد این است که کلیدهای خصوصی کاربر را ذخیره می‌کند.

یکی از کلید خصوصی روی کیف پول سخت استفاده می کند تا قفل آدرس بلاکچین را که دارایی‌ها در آن واقع شده‌اند باز کند. از آنجایی که بلاک چین از هر جایی قابل دسترسی است، به شرطی که اتصال اینترنتی وجود داشته باشد، برای انجام تراکنش با توکن ها، فقط باید کیف پول فیزیکی داشته باشید.

حتی کیف پول های نرم افزاری به عنوان رابط بین کاربر و بلاک چین کار می کنند. بنابراین برخلاف تصور عمومی، هر دو کیف پول از نظر ذخیره سازی یکسان هستند!

امنیت

وقتی صحبت از نگهداری ایمن دارایی های دیجیتالی می شود، هیچ گزینه‌ای بهتر از کیف پول‌های سخت افزاری وجود ندارد. از آنجایی که آنها می توانند به صورت آفلاین فعالیت کنند، خارج از حوزه اختیارات هکرها هستند. فقط زمانی که آنها به یک دستگاه مجهز به اینترنت متصل می شوند، کمی آسیب پذیر می شوند. 

با این حال، اگر کسی نرم افزار به روز شده و لایه های امنیتی کافی، مانند فایروال و احراز هویت دو مرحله ای (2FA) داشته باشد، حتی می توان بر آن آسیب پذیری غلبه کرد.

در مقایسه، کیف پول های نرم افزاری به دلیل آنلاین بودن بیشتر در معرض حملات سایبری هستند. امنیت کیف پول های سرد به استانداردهای امنیتی رایانه یا گوشی هوشمندی که روی آن نصب شده اند بستگی دارد، خواه کیف پول های دسکتاپ، موبایل یا وب باشند. اگر کسی دارایی های دیجیتال خود را با یک صرافی متمرکز رها کند، در اختیار صرافی قرار می گیرد و امنیت آنها به اقدامات امنیتی انجام شده توسط صرافی بستگی دارد.

هنگام انجام معاملات در صرافی های غیرمتمرکز (DEX)، کاربران به کیف پولی سازگار با قرارداد هوشمند نیاز دارند. برخی از برنامه های افزودنی کیف پول، کاربران را قادر می سازد تا مستقیماً در مرورگرهای خود به وجوه دسترسی داشته باشند. کاربران می‌توانند این کیف پول ها را نصب کنند، یک کیف پول موجود را از طریق یک کلید خصوصی یا عبارت seed وارد کنند، یا یک کیف جدید ایجاد کنند. آنها باید کلید خصوصی و عبارت seed خود را ایمن نگه دارند تا از هرگونه خطر امنیتی جلوگیری کنند. از آنجایی که DEX ها غیرقانونی هستند، کاربران کنترل کاملی بر وجوه خود دارند. 

دسترسی

با این حال، کیف پول‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های فیزیکی هستند که نیاز به حمل و نقل دارند. قبل از اینکه بتوانید از آنها استفاده کنید، آنها باید به یک دستگاه مجهز به اینترنت متصل شوند. این باعث می شود در مقایسه با کیف پول های نرم افزاری کمی کمتر در دسترس باشند.

جایی که کیف پول های نرم افزاری نسبت به همتایان سخت افزاری خود امتیاز می گیرند، عامل دسترسی است. از آنجایی که کیف پول ها دقیقاً روی دستگاه قرار دارند، می توان به سرعت تراکنش ها را انجام داد یا موجودی‌ها را بررسی کرد. اگر شخصی مرتباً ارزهای رمزنگاری شده را معامله کند یا معاملات روزانه انجام دهد، راحتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود.

بازیابی رمز عبور

هم کیف پول های سخت افزاری و هم کیف پول های نرم افزاری گزینه های پشتیبان گیری دارند، اگرچه روند کمی متفاوت است. هنگامی که کاربران شروع به کار با کیف‌پول‌های داغ می‌کنند، یک عبارت بازیابی یا کلید پشتیبان دریافت می‌کنند که می‌توانند از آن برای دسترسی به وجوه خود در هر کیف پول مشابه دیگری استفاده کنند، در صورتی که کیف‌شان از بین برود یا گم شود. 

عبارت seed رشته‌ای از کلمات است که برای بازیابی کیف پول و وجوه آن باید به همان ترتیب قرار داده شوند. عبارت seed همچنین می تواند برای ایجاد مجدد رمز عبور و فرآیند 2FA استفاده شود.

هنگام نگهداری عبارت seed باید دقت شود، زیرا هر کسی که آن را می داند به بودجه دسترسی دارد. اگر عبارت seed گم شود، وجوه غیر قابل دسترس می شود.

در مورد کیف پول های نرم افزاری غیرمتمرکز نیز، کاربران می توانند از یک کلید پشتیبان برای بازیابی وجوه و ایجاد مجدد رمز عبور استفاده کنند. هنگام استفاده از کیف پول با صرافی های متمرکز (CEX)، آنها می توانند از فرآیند سنتی دریافت رمز عبور یا پیوند بازیابی رمز عبور در ایمیل یا تلفن همراه خود استفاده کنند. 

رابط کاربری

فلسفه طراحی پشت کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری به این معنی است که رابط های کاربری آنها نیز متفاوت است. کیف پول‌های نرم‌افزاری دارای رابط کاربری و تجربه کاربری زیباتر هستند، زیرا تمرکز بر بهبود طرح‌بندی برای دسترسی و راحتی است.

برعکس، کیف پول‌های سخت‌افزاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حد امکان ایمن باشند، بنابراین ممکن است در طراحی جذاب، فاقد آن باشند. 

پشتیبانی از دارایی‌های دیجیتال

پشتیبانی کیف پول های سخت افزاری برای دارایی های دیجیتال به اندازه پشتیبانی از کیف پول های نرم افزاری گسترده نیست. اگرچه پشتیبانی کیف پول های داغ برای دارایی های دیجیتال در طول سال ها افزایش یافته است، اما به اندازه کیف پول های نرم افزاری جامع نیست. به ویژه، محدوده سازگاری کیف پول های متصل به اکوسیستم های رمزنگاری بزرگ در مقایسه با کیف پول های سخت افزاری بسیار بیشتر است.

Trust Wallet که کیف پول رسمی بایننس است، از بیش از 10 میلیون نوع دارایی دیجیتال پشتیبانی می‌کند. کیف پول نرم افزاری Guarda از بیش از 400000 دارایی دیجیتال پشتیبانی می‌کند. از سوی دیگر، پشتیبانی لجر به حدود 5500 محدود شده است. Trezor، یکی دیگر از سازندگان مشهور کیف پول‌های سخت افزاری، از بیش از 1200 دارایی پشتیبانی می‌کند.

هزینه

هزینه یک عامل کلیدی در تعیین کیف پول رمزنگاری شده توسط کاربران برای ذخیره دارایی های دیجیتال خود است. کیف پول‌های سخت‌افزاری هزینه قابل‌توجهی دارند، زیرا دستگاه‌های فیزیکی با ویژگی‌های امنیتی قوی هستند. از سوی دیگر، کیف پول‌های نرم‌افزاری معمولا رایگان هستند، اگرچه برخی ممکن است برای ویژگی‌های خاص هزینه دریافت کنند. می توان به سادگی یک کیف پول نرم افزاری را روی گوشی هوشمند یا رایانه خود دانلود کرد یا آن را به عنوان افزونه به مرورگر خود اضافه کرد و دارایی های دیجیتال خود را در آنجا پارک کرد.

کاربران هزینه را با سایر عوامل مهم مانند دسترسی و امنیت متعادل می کنند. اغلب، آنها ممکن است از هر دو نوع به طور همزمان استفاده کنند. آنها مقداری وجوه را در یک کیف پول نرم افزاری برای انجام معاملات روزانه یا پرداخت های کوچک در حالی که وجوه زیادی را در کیف پول های سخت افزاری نگه می دارند، می گذارند.

ایجاد تعادل: انتخاب کیف پول ایده آل برای دارایی‌های دیجیتال خود

انتخاب کیف پول ایده آل شامل یک تعادل ظریف است. این امر مستلزم ارزیابی کامل نیازهای فردی، سنجیدن مزایا و معایب کیف پول های مختلف برای تعیین بهترین تناسب است.

اگر کسی به دنبال نگهداری دارایی های دیجیتال برای بلندمدت است، کیف پول های سرد ممکن است مناسب تر باشند. با این حال، اگر برای معاملات روزانه و تراکنش‌های معمولی به کیف پول نیاز داشته باشند، دسترسی مهم می‌شود، بنابراین کیف پول آنلاین ممکن است انتخاب بهتری باشد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *