9

آموزش استیکینگ (Staking) در کیف پول تراست (Trust wallet)

بازدید 6393

به طور کلی استیکینگ (Staking) یا سرمایه گذاری، به معنای کسب سود از سرمایه گذاری در شبکه یک ارز دیجیتال به منظور بالابردن امنیت و کمک به انجام تراکنش‌های آن شبکه است. همانطور که می‌دانید الگوریتم اجماع رمزارزها به دو دسته کلی اثبات سهام PoS و اثبات کار PoW تقسیم می‌شوند.

برای مثال بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش و … با استفاده از اثبات کار PoW و در طرف مقابل رمزارزهایی مانند اتریوم (به تازگی بعد از پایان الگوریتم The merge)، سولانا، بایننس کوین و … با استفاده از اثبات سهام PoS این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند.

الگوریتم اجماع اثبات کار بدین معنی که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و امنیت شبکه نیاز به خرید تجهیزات ماینینگ می‌باشد و ماینرها با قرار گرفتن در شبکه بلاکچین کار اعتبارسنجی را انجام می‌دهند و باعث افزایش امنیت شبکه می‌شوند. و در طرف مقابل اثبات سهام PoS می‌باشد.

در الگوریتم اجماع اثبات سهام PoS در اثبات سهام خبری از ماینرها نیست و به جای آن دارایی‌ها باعث اعتبارسنجی و امنیت شبکه می‌شوند. بدین معنی که با قفل کردن دارایی خود در شبکه، می‌توانید به انجام تراکنش‌ها و امنیت شبکه کمک کنید و در ازای آن سود روزانه دریافت کنید.

در این فعالیت دارایی شما قفل می‌شود و نمی‌توانید آن را برداشت کنید. به عنوان مثال در کیف پول تراست Trust wallet با قفل کردن بایننس کوین BNB، دارایی شما 7 روز (زمان لاک تایم Lock time) قفل می‌شود و در ازای استیک کردن یا همان سهام گذاری، حدود 20 الی 30 درصد سود شناور سالیانه به شما تعلق می‌گیرد.

کیف پول تراست Trust Wallet

کیف پول تراست، یکی از کیف پول‌های نرم افزاری پرطرفدار است که شما می‌توانید برای ذخیره رمز ارز های خود از آن استفاده کنید. این کیف پول از معتبرترین کیف پول ارزهای دیجیتال است که توسط صرافی بایننس در سال 2019 خریداری شد. علاوه‌بر نگهداری دارایی‌های خود می‌توانید در این صرافی Exchange و Swap کنید و همچنین می‌توانید ارزهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم را استیک کرده و از آن سود روزانه دریافت نمایید. کیف پول تراست قابل نصب بر روی سیستم عامل‌های موبایلی ( Android – اندروید و IOS – ای او اس ) می‌باشد. شما می‌توانید از این کیف پول به راحتی در این سیستم عامل‌ها نیز استفاده کنید. اگر در حال حاضر این کیف پول را در گوشی موبایل خود ندارید، هم اکنون می‌توانید آن را نصب کنید:

 1. با استفاده از سایت رسمی تراست ولت
 2. از فروشگاه گوگل پلی برای اندروید و از اپ استور برای آیفون

شما می‌توانید با کلیک بر روی هر قسمت، به صورت مستقیم کیف پول تراست ولت را از سایت‌های معرفی شده دانلود کنید. اگر هم اکنون این کیف پول را بر روی گوشی خود نصب دارید و از آن استفاده می کنید، ادامه این مقاله را از دست ندهید و اگر از این کیف پول استفاده نمی‌کنید آن را دانلود و کیف پول تراست را راه اندازی کنید.

کیف پول تراست، از رمز ارز های مختلفی پشتیبانی می‌کند، اما در بخش استیک ارزها، تنها رمز ارز های ذیل را می‌توانید استیک کنید. این رمز ارزها عبارت اند از:

لیست ارزهای که در کیف پول تراست قابل استیک شدن دارند

 1. ترون (TRX)
 2. تزوس (XTZ)
 3. کازمس (ATOM)
 4. کاوا (KAVA)
 5. ترا کلاسیک LUNC
 6. آلگوراند (ALGO)
 7. بایننس کوین (BNB)
 8. اوموس EVMOS
 9. سولانا SOL
 10. اوسمو OSMO
 11. Stride (STRD)
 12. Native Injective (INJ)

آیا استیک کردن خوب است یا خیر؟

به طور کلی استیک کردن ارزهای دیجیتال خوب است و دلیل آن آشکار است، می‌توانید سود روزانه دریافت کنید و اصل سرمایه خود را با نوسانات بازار نگهداری کنید و اصل سرمایتان با نوسانات بازار رشد پیدا می‌کند و از سود روزانه بهرمند شوید و اصل سرمایه خود را خرج نکنید. استیک کردن مزایایی دارد:

 • بدون نیاز به سرمایه زیاد و تجهیزات می‌توان از ارزهای دیجیتال درآمد کسب کرد.
 • می‌توان درآمد حاصل از این کار را پیش‌بینی کرد و قابل محاسبه است.

علاوه بر مزایایی که استیکینگ دارد، ریسک‌هایی نیز برای آن وجود دارد. استیکینگ همانند باقی رفتار ها در ارز های دیجیتال ریسک و خطرات خودش را دارد. پاداش‌هایی که شما دریافت می‌کنید در استیکینگ ارزهای دیجیتال همیشه ثابت نیستند و آنها تحت تاثیر برخی از عوامل خارجی تغییر می کنند همچنین برای استیک نمودن رمز ارزهایتان باید یک سری از شرایط لازم را داشته باشید.

عوامل تاثیرگذار در سود استیکینگ

 • نوسانات و نقدینگی
 • زمان قفل شدن
 • مدت زمان پاداش
 • نودهای بدرفتار

نحوه استیک کردن بایننس کوین در کیف پول تراست

نکات ویدئو:

 • لاک تایم (Lock time) زمان قفل شدن است. به این معنی که از زمان شروع استیک (سهام گذاری)، 7 روز بعد از Unstake کردن، ارز استیک شده شما به کیف پولتان واریز بشود و در قسمت موجودی Available قرار بگیرد.
 • منظور از سود شناور، سود شناور سالیانه است که هرشب به والتتان واریز میگردد.

برای استیک کردن بایننس کوین حداقل باید موجودی شما 1 بایننس کوین باشد. می‌توانید در صرافی‌های ایرانی تتر و اتریوم خریداری نمایید. دارایی خود را به کیف پول تراست انتقال دهید. در کیف پول تراست می‌توانید تتر و اتریوم را به بایننس کوین سواپ SWAP کنید. همچنین می‌توانید از لیست بهترین صرافی‌های ایرانی برای خرید بایننس کوین سایت مورد نظر خود را انتخاب کرده، بایننس کوین را خریداری کرده و به کیف پول تراست انتقال دهید. هزینه انتقال و کارمزد شبکه در بایننس کوین بسیار پایین است و از انتقال تتر و اتریوم به این کیف پول بسیار بهتر است.

در هنگاه انتقال از سایت ایرانی به کیف پول تراست به دو مولفه نیاز دارید:

 • آدرس کیف پول تراست برای بایننس کوین که با رفتن بر روی گزینه Receive آن را مشاهده کنید.
 • کدی به نام Memo که در همین صفحه قابل مشاهده است.

برای انتقال بایننس کوین به تراست نیاز به ممو نیست اما برای انتقال بایننس کوین از کیف پول تراست به صرافی‌های ایرانی نیاز به ممو می‌باشد که باید به آن توجه کنید.

حال شما در کیف پول تراست بایننس کوین دارید. بر روی گزینه بایننس کوین رفته روی آن کلیک کنید. 4 گزینه به شما نمایش داده می‌شود:

 • ارسال
 • دریافت
 • کپی
 • بیشتر

اگر بر روی بیشتر More کلیک کنید گزینه استیک را می‌بینید. با کلیک بر روی استیم STAKE مقداری که می‌خواهید استیک کنید را انتخاب کرده، ولیدیتوری که نشان می‌دهد را تغییر ندهید که به صورت پیشفرض ANKR BSC VALIDATOR 1 می‌باشد. با رفتن به مرحله بعدی انجام استیک انجام شده است و در گزینه More Details و Available میزان سود روزانه دریافتی قابل مشاهده است. در هر لحظه ممکن است ولیدتوری که به شما نمایش داده می‌شود متفاوت باشد که سود پرداختی هر ولیدیتور نیز با یکدیگر فرق دارد. در ادامه تصاویر مربوط به استیک ارزها بایننس کوین را مشاهده می‌کنید:

گزینه‌هایی که در قسمت بیشتر است:

Stake Detailis

اگر بر روی این گزینه لمس کنید، صفحه ای برایتان بارگذاری می‌شود که شما می‌توانید در این صفحه اطلاعاتی درباره استیکینگ بایننس کوین و وضعیت فعلی آن را ببینید. البته لازم به ذکر است زمانی می‌توانید وضعیت فعلی را ببینید که بایننس کوین را استیک کرده باشید.

Stake

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، با لمس این گزینه به صفحه استیک نمودن بایننس کوین هدایت می‌شوید و می‌توانید مقدار کوین مورد نظر خود را استیک کنید.

توجه: برخی از رمزارزها با واریز به کیف پول تراست به صورت خودکار استیک شده و سود به آنها تعلق خواهد گرفت.

Unstake

با استفاده از این گزینه می‌توانید دارایی خود را از حالت استیکینگ خارج کنید. در نتیجه اگر زمانی قصد این را داشتید که دیگر از طریق استیک کسب سود نکنید، با استفاده از این گزینه دقیقا می‌توانید این کار را انجام دهید.

Claim Rewards

این گزینه مهم‌ترین گزینه است و شما نیز با این گزینه زیاد کار خواهید داشت. از طریق این گزینه می‌توانید سودهای کسب شده را برداشت کنید.

 1. حال که با گزینه‌های این قسمت آشنا شدید، همانطور که دیدید باید بر روی گزینه ” Stake ” ضربه بزنید تا وارد محیط استیکینگ بایننس کوین شوید.
 2. در صفحه جدید، در فیلد اول باید مقدار بایننس کوین که قصد استیک کردن آن را دارید وارد کنید. توجه داشته باشید که حداقل مقداری توکنی که می‌توانید وارد کنید 1 است. یعنی برای استیک بایننس کوین باید از 1 بایننس کوین به بالا در نظر بگیرید. پس از اینکه مقدار بایننس کوین خود را مشخص کردید، نوبت به این رسیده است که اعتبارسنج و یا همان ولیدیتور را انتخاب کنید. بر روی گزینه ” Validator ” کلیک کنید و ولیدیتور مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در تصویر آخر APR همان سود روزانه شما است که این سود متغیر است و با توجه به عواملی که در بالا به اختصار به آنها اشاره شد، این سود روزانه در حال نوسان است. در لحظه گرفتن عکس سود روزانه استیک بایننس کوین 19.44 درصد است.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حامد گفت:

  سلام من bnb رو unstack کردم ولی زده pending و به موجودیم اضافه نمیشه

  1. سلام 7 روز بعد میاد به والت

   1. حمید گفت:

    سلام شما کارت اکتیو گلوبال پی تراست دارین

  2. حمید گفت:

   سلام خوبین شما کارت اکتیو گلوبال تراست دارین

 2. سجاد گفت:

  سلام من تزوس به تراست ولت انتقال دادم روی شبکه bep2 ارسال شد
  سواپش کردم روی شبکه bep20 ولی برای استیک کردن باید روی شبکه coin باشه چطوری باید swap کرد آیا راه حل دیگه ای هم داره؟

  1. سلام می‌توانید به یک صرافی که شبکه تزوس را پشتیبانی می‌کند انتقال داده و در صرافی تحت شبکه مورد نظرتان به تراست والت انتقال دهید.

 3. قائمی گفت:

  سلام. خسته نباشید
  ببخشید گزینه ریوارد bnb کی ظاهر میشه؟ من اصلا اون رو نمیبینم
  ممنون میشم راهنمائیم کنید

  1. سلام در کیف پول تراست باید بعد از گذشت ۲۴ ساعت در ساعت ۰۰:۰۰ UTC ریوارد واریز بشه به کیف پول