0

نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI)

بازده سرمایه گذاری (ROI)

بازده سرمایه‌گذاری (ROI) روشی برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری است. همانطور که انتظار دارید، این یک روش عالی برای مقایسه سودآوری سرمایه گذاری‌های مختلف است. به طور طبیعی، سرمایه گذاری با ROI بالاتر از سرمایه گذاری با ROI پایین تر (یا منفی) بهتر است.

مقدمه

فرقی نمی‌کند که یک تریدر هستید یا هولدر، شما همیشه باید عملکرد خود را بسنجید. در غیر این صورت، از کجا می‌فهمید که خوب کار می‌کنید؟ یکی از مزایای بزرگ معامله کردن این است که می‌توانید با معیارهای عینی دقیقاً عملکرد خود را بسنجید. این می‌تواند کمک زیادی به رفع سوگیری‌های عاطفی و شناختی کند.

ذهن انسان تمایل دارد تا داستان‌ها را حول همه چیز بسازد و تلاش می‌کند جهان را معنا کند. با این حال، نمی‌توانید از اعداد “پنهان” شوید. اگر بازده منفی دارید، باید چیزی در استراتژی شما تغییر کند. به همین ترتیب، اگر احساس می‌کنید که خوب کار می‌کنید اما اعداد و ارقام نشان دهنده آن نیستند، احتمالاً شما قربانی تعصبات خود شده اید.

شما عملکرد سرمایه گذاری‌های خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و چگونه می‌توانید عملکرد چندین سرمایه گذاری را مقایسه کنید؟ اینجاست که محاسبه ROI به کار شما می‌آید. در این مقاله، ما در مورد چگونگی محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI) بحث خواهیم کرد.

بازده سرمایه گذاری (ROI) چیست؟

بازده سرمایه گذاری (ROI) روشی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری است. همچنین می‌توان از آن برای مقایسه سرمایه گذاری‌های مختلف استفاده کرد.

روش‌های مختلفی برای محاسبه بازده وجود دارد. در حال حاضر، کافی است بدانید که ROI سود یا زیان را در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه اندازه گیری می‌کند. به عبارت دیگر، این یک تخمین سودآوری سرمایه گذاری است. در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه، نرخ ROI مثبت به معنای سود و ROI منفی به معنای ضرر است.

محاسبه ROI نه فقط در معاملات یا سرمایه گذاری، بلکه در هر نوع تجارت یا خرید اعمال می‌شود. محاسبه ROI برآورد شده براساس تمام هزینه‌ها و بازده پیش بینی شده شما ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم بهتری در زمینه تجارت بگیرید. اگر به نظر می‌رسد که در نهایت این تجارت منجر به سود می‌شود (یعنی ROI مثبت داشته باشید)، شاید ارزش آن را داشته باشد که شروع کنید.

همچنین، ROI می‌تواند به ارزیابی نتایج معاملات قبلی کمک کند. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک ماشین عجیب و غریب قدیمی را به قیمت 200000 دلار خریداری کرده اید. سپس دو سال از آن استفاده می‌کنید و 50 هزار دلار برای آن هزینه می‌کنید. حال فرض کنید قیمت ماشین در بازار بالا می‌رود و اکنون می‌توانید آن را به قیمت 300000 دلار بفروشید. نه تنها به مدت دو سال از این ماشین لذت بردید، بلکه این خرید و فروش بازدهی قابل توجه از سرمایه شما را به همراه داشته است.

نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI)

فرمول ROI بسیار ساده است. شما ارزش فعلی سرمایه گذاری را می‌گیرید و هزینه اصلی سرمایه گذاری را کم می‌کنید. سپس، این مبلغ را بر هزینه اصلی سرمایه گذاری تقسیم می‌کنید.

ROI = (هزینه اصلی – ارزش فعلی) / هزینه اصلی

بنابراین، با فروش ماشین چقدر سود می‌کنید؟

ROI = (300000 – 200000) / 200000 = 0.5

ROI شما 0.5 است. اگر آن را در 100 ضرب کنید، نرخ بازده (ROR) بدست می‌آید.

0.5 * 100 = 50

این بدان معنی است که شما در سرمایه گذاری اصلی خود 50٪ سود کسب کرده اید. با این حال، برای به دست آوردن تصویر کامل باید در نظر بگیرید که چه مقدار برای این ماشین هزینه شده است. بنابراین، بیایید این را از مقدار فعلی ماشین کم کنیم:

300000 – 50000 = 250000

اکنون می‌توانید ضمن محاسبه هزینه‌ها، ROI را محاسبه کنید:

ROI = (250000 – 200000) / 200000 = 0.25

ROI شما 0.25 (یا 25٪) است. این بدان معناست که اگر هزینه سرمایه گذاری شما (200000 دلار) را در ROI (0.25) ضرب کنیم، می‌توانیم سود خالص را که 50000 دلار است، داشته باشیم.

200000 * 0.25 = 50000

محدودیت های بازده سرمایه گذاری (ROI)

یکی از بزرگترین محدودیت‌های ROI این است که دوره زمانی را در نظر نمی‌گیرد. زمان یک عامل مهم برای سرمایه گذاری است. ملاحظات دیگری نیز می‌توانند وجود داشته باشند (مانند نقدینگی و امنیت). اگر یک سرمایه گذاری 0.5 ROI در یک سال به ارمغان بیاورد، این از 0.5 ROI در پنج سال بهتر است. به همین دلیل ممکن است در مورد ROI سالانه صحبت کنید، که بازده سرمایه گذاری (سودهایی) است که می‌توانید طی یک سال انتظار داشته باشید.

ROI جنبه‌های دیگر سرمایه گذاری را در نظر نمی‌گیرد. ROI بالاتر لزوماً به معنای سرمایه گذاری بهتر نیست. اگر کسی را پیدا نکنید که بخواهد سرمایه گذاری شما را بخرد و برای مدت طولانی با آن گیر بیفتد و یا اگر سرمایه گذاری پایه نقدینگی ضعیفی داشته باشد، چه می‌کنید؟

عامل دیگری که باید در نظر گرفت ریسک است. یک سرمایه گذاری ممکن است در آینده ROI بسیار بالایی داشته باشد، اما با چه هزینه‌ای؟ اگر احتمال زیادی وجود داشته باشد که به صفر برسد یا وجوه شما غیرقابل دسترسی شود، پس ROI احتمالی چندان مهم نیست. چرا؟ زیرا خطر نگه داشتن این دارایی برای مدت طولانی بسیار زیاد است. مطمئناً سود بالقوه نیز می‌تواند زیاد باشد، اما از دست دادن کل سرمایه گذاری اصلی همان چیزی نیست که شما می‌خواهید.

صرفاً نگاه به ROI کافی نیست و شما باید سایر معیارها را نیز در نظر بگیرید. می‌توانید با محاسبه نسبت (ریسک / سود) برای هر تجارت و سرمایه گذاری شروع کنید. با این روش می‌توانید تصویر بهتری از کیفیت هر شرط بندی بدست آورید. علاوه بر این، برخی از تحلیلگران بازار سهام همچنین ممکن است عوامل دیگری را هنگام ارزیابی سرمایه گذاری‌های بالقوه در نظر بگیرند. این‌ها می‌توانند شامل جریان‌های نقدی، نرخ بهره، مالیات بر سود سرمایه، بازده سهام (ROE) و موارد دیگر باشند.

سخن پایانی

بازده سرمایه گذاری (ROI) معیار اصلی نیست، اما می‌تواند مفید باشد. شما باید سایر عواملی را که ممکن است در انتخاب شما بین فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری تأثیر داشته باشد، در نظر بگیرید. با این حال، به عنوان یک نقطه شروع، ROI می‌تواند سنجش خوبی برای ارزیابی یک سرمایه گذاری بالقوه باشد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *