0

نحوه استخراج دوج کوین Dogecoin چیست؟

استخراج دوج کوین dogecoin چگونه است؟

تعداد کمی از ارزهای دیجیتال نسبت به دوج کوین Dogecoin (DOGE) که محبوب ایلان ماسک است، جنجال، هیاهو و طنز را به خود جلب کرده‌اند. با این حال، در پس زمینه جوک‌ها، میم‌ها و شک و تردیدها، دوج کوین Dogecoin به آرامی به ده ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار صعود کرده است. نکته مهم برای ماینرهای رمزنگاری یا کسانی که این تجارت را در نظر دارند، Dogecoin یکی از سودآورترین سکه‌ها برای استخراج است.

این مطلب به هیچ وجه توصیه به ماینینگ ارزهای دیجیتال نیست و صرفا آموزشی مختصر در زمینه ماینینگ دوج کوین است.

Dogecoin در دسامبر 2013 به عنوان فورک Luckycoin راه اندازی شد و دارای بیت کوین و Litecoin در اصل خود است.

این سکه تنها ارز دیجیتال قابل استخراج در بین ده رمزارز برتر به غیر از دو رمزارز پیشرو یعنی بیت کوین و اتریوم است. استخراج دوج کوین بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از بیت کوین است. همچنین سختی استخراج کمتری دارد – همانطور که با قدرت هش مورد نیاز برای حل یک بلوک جدید اندازه‌گیری می‌شود – نسبت به اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش یا تقریباً هر ارز دیجیتال قابل استخراج دیگری در 100 ارز برتر براساس ارزش بازار راحت‌تر استخراج می‌گردد. به طور خلاصه، دانستن نحوه استخراج Dogecoin ممکن است امن‌ترین مسیر برای سودآوری برای یک ماینر ارز دیجیتال در سال 2022 باشد.

استخراج Dogecoin چگونه کار می‌کند؟

فرآیند استخراج Dogecoin کاملاً شبیه به فرآیند بیت کوین یا سایر بلاکچین‌های اثبات کار (PoW) است. ماینرها سعی می‌کنند با استفاده از قدرت هش کامپیوترهای خود در مسابقه، یک معمای محاسباتی را حل کنند تا بلوک جدیدی از تراکنش‌ها را به زنجیره اضافه کنند.

پاداش ماینر برای هر بلوک حل شده 10000 DOGE (حدود 700 دلار در زمان نگارش این مطلب) است. برخلاف استخراج بیت کوین، Dogecoin در مکانیزم استخراج فعلی خود از پاداش نصف کردن استفاده نمی‌کند. با این حال، نصف کردن در سال‌های اولیه عملکرد سکه اعمال شد. قبل از ژانویه 2015، پاداش ماینر اغلب به نصف کاهش می‌یافت – هر 100000 بلاک یک بار، که تقریباً هر 69 روز یک بار انجام می‌شد. آخرین نصف کردن پاداش در ژانویه 2015 اتفاق افتاد. قوانین حاکمیتی سکه مشخص می‌کرد که پس از آن تاریخ دیگر نصف نخواهد شد.

استخراج دوج کوین Dogecoin چقدر طول می‌کشد؟

زنجیره Dogecoin به گونه‌ای پیکربندی شده است که یک بلوک جدید تراکنش در دقیقه ایجاد کند. این ده برابر سریعتر از زمان بلاک بیت کوین در حدود 10 دقیقه است. از نظر عملی، این به معنای پاداش‌های مکرر از استخراج Dogecoin است، یک ویژگی خوب برای کسانی که دوست دارند مکرر – حتی اگر کوچک – برنده شوند. با نرخ یک بلاک در دقیقه، شبکه Dogecoin روزانه 1440 بلاک جدید اضافه می‌کند و روزانه 14.4 میلیون DOGE (حدود 1 میلیون دلار) پاداش ماینر تولید می‌کند.

با توجه به اینکه در آینده برای نصف کردن پاداش برنامه‌ریزی نشده است، این مقدار روزانه DOGE به طور پیوسته به کل عرضه سکه اضافه می‌شود که در حال حاضر حدود 132 میلیارد DOGE است. این سکه همچنین محدودیتی برای عرضه ندارد، به این معنی که روزانه 14.4 میلیون DOGE برای تمام عمر سکه در دسترس علاقه‌مندان به استخراج خواهد بود.

استخراج دوج کوین Dogecoin چقدر دشوار است؟

نمره دشواری معیار استانداردی است که برای برآورد نیازهای محاسباتی برای استخراج یک سکه استفاده می‌شود. تعداد هش‌هایی را که یک ماشین برای حل یک بلوک جدید باید تولید کند را مشخص می‌کند. Dogecoin در حال حاضر دارای کمترین نمره سختی در بین تمام ارزهای دیجیتال پیشرو قابل استخراج است. این به این معنی است که استخراج یک بلوک جدید Dogecoin به قدرت محاسباتی کمتری نسبت به استخراج یک بلوک در هر زنجیره شناخته شده دیگری نیاز دارد.

جدول زیر نمرات سختی فعلی را به ترتیب صعودی برای تمام سکه‌های قابل استخراج در 50 ارز دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازار نشان می‌دهد.

نمرات دشواری استخراج تا 27 ژوئن 2022 برای 50 سکه برتر (منبع داده: WhatToMine) در حالی که نمرات دشواری ممکن است در طول زمان در نوسان باشد، در حال حاضر، در اواسط سال 2022، نتایج جدول به وضوح نشان می‌دهد که Dogecoin ساده‌ترین سکه قابل توجه برای استخراج است.

روش‌های استخراج دوج کوین

سه راه اصلی برای استخراج Dogecoin وجود دارد:

  1. استخراج انفرادی
  2. پیوستن به یک استخر معدن
  3. استفاده از یک ارائه دهنده استخراج ابری

هر کدام از این گزینه‌ها امتیازات خاص خود را دارند، اگرچه استخراج انفرادی بدون ریگ ماینینگ بسیار قدرتمند به دلیل افزایش رقابت در زنجیره غیرعملی شده است.

استخراج انفرادی

برای انجام استخراج انفرادی Dogecoin، شما به عنوان یک گره جداگانه به شبکه Dogecoin می‌پیوندید و از ریگ استخراج خود برای حل بلوک‌های تراکنش استفاده می‌کنید. اگر موفق به اضافه کردن یک بلوک جدید به زنجیره شوید، 10000 پاداش استخراج DOGE را بدون نیاز به اشتراک‌گذاری آن با دیگران دریافت خواهید کرد. این مزیت اصلی ماینینگ انفرادی است.

نقطه ضعف کلیدی ماینینگ Dogecoin به صورت جداگانه، نادر بودن و ناسازگاری پاداش‌ها است. ماینرهای انفرادی با استخرهای ماینینگ رقابت می‌کنند، موجودیت‌هایی که منابع محاسباتی تعداد زیادی ماینر را برای حل بلوک‌های جدید در شبکه ترکیب می‌کنند. قدرت هش ترکیبی که استخرهای ماینینگ از آن بهره می‌برند، ماینرهای انفرادی را در مضیقه قرار می‌دهد. به عنوان یک ماینر انفرادی، اگر ماشین قدرتمندی نداشته باشید، ممکن است هرگز پاداش بلاک نگیرید. حتی با وجود یک ریگ استخراج قدرتمند، احتمالاً باید هفته‌ها یا ماه‌ها به طور متوسط ​​بین پاداش‌های بلوک خود صبر کنید.

استخرهای استخراج دوج کوین

استخرهای استخراج Dogecoin جایگزین مناسب و انعطاف‌پذیری برای استخراج انفرادی هستند. آنها منابع چند ماینر را جمع آوری می‌کنند تا شانس حل یک بلوک تراکنش را افزایش دهند. هنگامی که یکی از اعضای استخر موفق به استخراج یک بلوک می‌شود، پاداش 10000 DOGE بین تمام شرکت‌کنندگان استخر تقسیم می‌شود. هر عضو سهمی از پاداش متناسب با قدرت هش ارائه شده دریافت می‌کند. بنابراین، همانطور که در مورد ماینینگ انفرادی وجود دارد، داشتن یک دکل قوی تا حد امکان هنگام پیوستن به یک استخر، سودمند است.

استخرهای ماینینگ درصد کمی از پاداش، معمولاً چیزی بین 0.5 تا 4 درصد را برای ارائه خدمات خود حفظ می‌کنند. برای ماینرهایی که ریگ‌های قدرتمندی ندارند، استخرهای استخراج ممکن است تنها گزینه واقعی برای کسب پاداش باشد. به طور طبیعی، دکل‌های بدون قدرت هش قابل توجهی در هر استخر ماینینگ درآمد بسیار کمی دارند. با این حال، حداقل مقداری سرمایه خواهید داشت که به صورت ثابت در جریان است. در مقابل، ماینینگ انفرادی بدون ریگ رده بالا احتمالاً به هیچ پاداشی منجر نخواهد شد.

برای ماینرهایی با ماشین‌های قدرتمند، استخراج استخر ممکن است گزینه خوبی برای کسب پاداش به روشی پایدارتر باشد. چنین ماینرهایی هنوز هم می‌توانند در مواردی از طریق استخراج انفرادی موفق باشند. با این حال، استخرهای استخراج راهی برای کسب پاداش با فرکانس بسیار بالاتر، حتی اگر در بیت‌های کوچک‌تر باشد، نشان می‌دهند. فرض کنید یک ماینر با یک ریگ با مشخصات بالا می‌تواند به طور متوسط ​​یک بار در ماه یک پاداش بلوک کامل 10000 DOGE کسب کند. با پیوستن به یک استخر، آن‌ها می‌توانند آن مقدار را به طور مداوم در تکه‌های کوچک‌تر به صورت روزانه در مدت مشابه کسب کنند. به عبارت دیگر، پیوستن به یک استخر ممکن است سودآوری کلی فعالیت ماینینگ شما را در یک دوره بلندمدت افزایش ندهد، اما قطعا به شما این امکان را می‌دهد که درآمد ثابت تری کسب کنید. به عنوان یک قاعده، هرچه استخری که به آن ملحق می‌شوید بزرگ‌تر باشد، پاداش‌های شما مکرر و ثابت‌تر است.

بزرگترین استخرهای Dogecoin

ده‌ها استخر بزرگ یا متوسط ​​وجود دارد که Dogecoin را استخراج می‌کنند. با این حال، تنها چند استخر بزرگ معمولا اکثر بلوک‌های شبکه را حل می‌کند. در حال حاضر، دو مورد از بزرگترین آنها ViaBTC و LitecoinPool.org هستند.

Source: MiningPoolStats

ViaBTC مستقر در آلمان از نظر تعداد بلوک های اخیراً استخراج شده، رهبر فعلی شبکه است. اگر به دنبال ثابت‌ترین برنامه پاداش هستید، این استخر می‌تواند گزینه خوبی باشد. این استخر استخراج ادغام شده Dogecoin همراه با استخراج Litecoin را ارائه می‌دهد. با استخراج ادغام شده، از قدرت هش ریگ شما برای استخراج همزمان دو ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

با استخراج Dogecoin و Litecoin به این روش، درآمد خود را بدون نیاز به کمک هش اضافی افزایش می‌دهید. در حال حاضر، دومین استخر بزرگ در زنجیره Dogecoin از نظر تعداد بلاک‌های استخراج شده، litecoinpool.org است، گزینه خوبی دیگر برای ماینرهایی که به دنبال ثبات پاداش بالا هستند. همانطور که از نامش پیداست، این استخر تا حد زیادی به استخراج لایت کوین اختصاص دارد. استخراج دوج کوین در قالب استخراج ادغام شده همراه با لایت کوین ارائه می شود. مزیت بزرگ litecoinpool.org عدم وجود هرگونه هزینه است. در میان استخرهای پیشرو Dogecoin، litecoinpool.org تنها استخر با کارمزد صفر است.

استخراج ابری Dogecoin

گزینه سوم برای استخراج Dogecoin استفاده از یک ارائه‌دهنده استخراج ابری است. تحت مدل استخراج ابری، شما به سادگی یک هزینه ماهانه یا سالانه به یک ارائه دهنده خدمات پرداخت می‌کنید که قدرت هش محاسباتی را به شما اجاره می‌دهد. ارائه‌دهنده ابر در ازای دریافت هزینه، ارز دیجیتال را برای شما استخراج می‌کند و سهمی از سود استخراج را متناسب با قدرت هش اجاره‌ای شما به شما می‌دهد.

استخراج ابری نیازی به داشتن تجهیزات ماینینگ ندارد که این مزیت بزرگی در مقایسه با استخراج انفرادی یا استخر است. در اصل، شما به سادگی هزینه‌ای را با انتظار بازدهی مثبت از ارائه دهنده ابر پرداخت می‌کنید. به طور طبیعی، بسته به فعالیت شبکه و دشواری استخراج در زنجیره Dogecoin، درآمد شما ممکن است نوسان داشته باشد.

در حالی که هزینه‌ای که به ارائه‌دهنده استخراج ابری می‌پردازید معمولاً ثابت است، بازده شما معمولاً متغیر است. اشکال عمده استخراج ابری Dogecoin انتخاب اندک ارائه دهندگان خدمات قابل اعتماد است. بسیاری از ارائه دهندگان ماینینگ ابری از استخراج Dogecoin پشتیبانی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند روی استخراج بیت کوین یا اتریوم تمرکز کنند. از جمله شرکت‌های معروف‌تری که استخراج ابری Dogecoin را ارائه می‌کنند، NiceHash و Genesis Mining هستند. استخراج دوج کوین در این پلتفرم‌ها در قالب استخراج ادغام شده همراه با لایت کوین پشتیبانی می‌شود.

چیزهایی که برای استخراج Dogecoin نیاز دارید

سخت افزار استخراج دوج کوین

با توجه به سخت افزار مورد نیاز برای استخراج Dogecoin، از نظر تئوری، سه گزینه اصلی دارید:

1. استفاده از پردازنده رایانه یا واحد پردازش مرکزی (CPU)

2. استفاده از کارت گرافیک کامپیوتر یا واحد پردازش گرافیکی (GPU)

3. با استفاده از یک دستگاه مدار مجتمع ویژه برنامه کاربردی (ASIC)، رایانه ای که به طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده است.

استخراج Dogecoin با استفاده از CPU – ابتدایی‌ترین راه برای استخراج Dogecoin استفاده از CPU رایانه شما است. با این حال، در سال 2022، استخراج Dogecoin با یک CPU، حتی یک پردازنده قدرتمند، احتمالاً یک کار طاقت فرسا و با شانس کمی برای موفقیت است. اگرچه دشواری استخراج Dogecoin بسیار کمتر از سایر کوین‌های پیشرو PoW است، رقابت بین ماینرهای زنجیره در چند سال گذشته تشدید شده است.

از نظر تئوری، شما همچنان می‌توانید از CPU خود برای استخراج Dogecoin استفاده کنید. با این حال، اکثر ماینرها علاقه‌مند هستند که بدانند چگونه Dogecoin را به طور سودآور استخراج کنند. متأسفانه، هیچ CPU نمی‌تواند این وظیفه را انجام دهد.

استخراج Dogecoin از طریق GPU – شانس موفقیت شما با دستگاه مجهز به یک GPU قدرتمند بسیار بیشتر است. با این حال، رقابت شدید بین ماینرها، استخراج GPU سودآور را نیز بسیار دشوار کرده است. به عنوان مثال، یکی از قدرتمندترین پردازنده‌های گرافیکی ماینینگ در بازار، AMD Radeon VII، تنها به شما اجازه می‌دهد تا حد تعادل را به دست آورید – یعنی با برآوردهای فعلی سودآوری استخراج Dogecoin، سودی در روز کسب کنید.

استخراج Dogecoin از طریق ASIC – استفاده از دستگاه ASIC بهترین شانس را برای کسب سود از استخراج Dogecoin می‌دهد. ماشین‌های ASIC سیستم‌های محاسباتی قدرتمندی هستند که صرفاً برای استخراج رمزارز ساخته شده‌اند. آنها سال‌ها در استخراج بیت کوین محبوب بوده‌اند.

متأسفانه، اگر شما یک ریگ بیت کوین ASIC دارید، نمی‌توانید از آن برای استخراج Dogecoin استفاده کنید. این به این دلیل است که بیت کوین و دوج کوین از الگوریتم‌های هش متفاوت استفاده می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند، در حالی که Dogecoin (مشابه Litecoin) بر اساس هش Scrypt است.

ماشین‌های ASIC مورد استفاده برای استخراج لایت کوین با Dogecoin سازگار هستند. در واقع، همانطور که قبلاً متوجه شده‌اید، Dogecoin معمولاً در قالب ادغام شده با Litecoin استخراج می‌شود.

عوامل کلیدی هنگام انتخاب سخت افزار

استخراج Dogecoin دو ویژگی سخت افزاری وجود دارد که بر سود دهی ماینینگ شما تأثیر می‌گذارد – نرخ هش و مصرف انرژی آن.

نرخ هش به تعداد هش‌هایی اشاره دارد که دستگاه قادر است در هر ثانیه هنگام استخراج یک سکه خاص، در این مورد DOGE، تولید کند. مصرف برق مقدار برقی است که دستگاه بر حسب وات در ساعت تخمین زده می‌شود. ماشین‌های ASIC دارای نرخ هش بسیار بالاتری حتی از پیشرفته‌ترین GPU‌ها هستند. در عین حال، آنها به طور طبیعی انرژی بسیار بیشتری مصرف می کنند. ASICها همچنین به طور قابل توجهی بیشتر از رایانه‌های دارای پردازنده گرافیکی با مشخصات بالا هستند. همه این عوامل به همراه تخمین سودآوری باید در هنگام انتخاب سخت افزار مناسب در نظر گرفته شوند.

تعدادی ماشین‌حساب آنلاین می‌توانند با وارد کردن نرخ هش تخمینی و مصرف برق دستگاهی که در نظر دارید، به شما در تخمین سوددهی استخراج Dogecoin کمک کنند. یکی از این ماشین حساب های محبوب WhatToMine است. علاوه بر نرخ هش و قدرت، به شما امکان می‌دهد هزینه‌های فعلی برق و تعدادی پارامتر دیگر را برای تخمین‌های سودآوری مشخص مشخص کنید.

طبق این ماشین حساب، یک ماشین ASIC با مشخصات بالا، مانند Bitmain Antminer L7 9500Mh/s، ممکن است روزانه حدود 10 دلار سود از استخراج Dogecoin ایجاد کند. این برآورد هزینه برق را حدود 0.15 دلار در هر کیلووات ساعت (KWh) فرض می‌کند. طبیعتاً بسته به موقعیت مکانی شما، هزینه‌های برق ممکن است کمتر یا بیشتر از این رقم باشد که بر تخمین سودآوری تأثیر می‌گذارد.

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده، البته، قیمت فعلی بازار DOGE است. در حالی که این تخمین‌ها ممکن است به طور قابل توجهی به صورت روزانه و حتی ساعتی نوسان داشته باشند، آنها راهنمایی‌های کلی را در رابطه با سخت افزار خاصی که برای فعالیت‌های استخراج Dogecoin انتخاب می‌کنید ارائه می‌دهند.

نرم افزار استخراج دوج کوین

پس از راه اندازی سخت افزار ماینینگ خود، باید نرم افزار خاصی را برای استخراج Dogecoin دانلود و استفاده کنید. بسته‌های نرم افزاری زیادی وجود دارند که برای استخراج Dogecoin به خوبی کار می‌کنند. با این حال، همه بسته‌ها از هر سه نوع سخت افزار – CPU، GPU و ASIC پشتیبانی نمی‌کنند.

اگر هنوز به ایده منسوخ شده استخراج Dogecoin با یک CPU چسبیده‌اید، CPU Miner یکی از رایج‌ترین بسته‌های نرم افزاری است که برای این منظور استفاده می‌شود. یکی دیگر از نرم افزارهای محبوب، EasyMiner، از استخراج Dogecoin مبتنی‌بر CPU و GPU پشتیبانی می‌کند. دیگر بسته‌های نرم‌افزار استخراج محبوب Dogecoin CGMiner، MultiMiner و Cudo Miner هستند.

تا همین اواخر، CGMiner از استخراج گرافیکی و ASIC پشتیبانی می‌کرد. آخرین نسخه اکنون پشتیبانی از GPUها را حذف کرده است و فقط برای ماشین‌های ASIC کار می‌کند. MultiMiner برای استخراج GPU و ASIC کار می‌کند، در حالی که Cudo Miner از هر سه نوع سخت افزار پشتیبانی می‌کند – CPU، GPU و ASIC.

کیف پول دوج کوین

علاوه بر سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز، به یک کیف پول Dogecoin نیز نیاز دارید که برای دریافت و ذخیره جوایز خود استفاده می‌شود. اگر ترجیح می‌دهید از یک کیف پول نرم افزاری استفاده کنید، Dogecoin کیف پول‌های اصلی خود را ارائه می‌دهد – MultiDoge و Dogecoin Core.

سایر گزینه‌های محبوب عبارتند از MetaMask ،Trust Wallet و Atomic Wallet. برای کسانی که امنیت کیف پول سرد را ترجیح می‌دهند، دو تولید کننده پیشرو کیف پول سخت افزاری، Trezor و Ledger، هر دو از Dogecoin پشتیبانی می‌کنند.

آیا استخراج دوج کوین سودآور است؟

برآوردهای سودآوری معدن همیشه به شدت در نوسان است. در نهایت، قیمت بازار DOGE، سختی استخراج و مشخصات دکل شما عوامل کلیدی تعیین کننده خواهند بود. از اواسط سال 2022، اگر از یک دستگاه قدرتمند ASIC استفاده کنید، استخراج Dogecoin همچنان می‌تواند سودآور باشد.

پیوستن به یک استخر بزرگ استخراج نیز توصیه می شود اگر می‌خواهید ثبات پاداش‌های خود را بهبود بخشید. سودآوری استخراج Dogecoin با مدل استخراج ادغام شده بهبود می‌یابد، که در آن از قدرت هش دستگاه شما برای استخراج Dogecoin و Litecoin استفاده می‌شود. اگر راه‌اندازی سخت‌افزاری قدرتمندی دارید، آن را حذف کنید، در حالی که نیش شایان ستایش یکی از معدود سکه‌های بالقوه سودآوری است که می‌توان استخراج کرد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *