0

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز دیفای یا IDO چیست؟

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز یا IDO چیست؟

یکی از جدیدترین روش های کسب سرمایه در حوزه دیفای و صرافی های غیرمتمرکز IDO یا Initial Dex Offering است. بعد از موفقیت هایی که در عرضه اولیه های مختلف توسط استارت آپ ها ICO و توسط صرافی ها IEO صورت پذیرفت، این نوع جذب سرمایه در پروژه های ارزهای دیجیتال بسیار رواج پیدا کرد. با گسترش پروژه ها و ارزهای دیجیتال حوزه دیفای، خوب است با عرضه اولیه سکه در دیفای نیز آشنا شوید.

روش‌های مختلفی جذب سرمایه در پروژه های رمزارزها وجود دارد، عرضه اولیه سکه (ICO)، عرضه توکن اوراق بهادار (STO)، عرضه اولیه صرافی (IEO) و آخرین روش معرفی شده، عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز دیفای یا IDO. در این مقاله در مورد IDO مطالبی را بیان میکنیم.

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز دیفای یا IDO چیست؟

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز دیفای یا IDO روشی است برای جمع آوری کمک مالی که در آن توکن از طریق مبادله نقدینگی در صرافی غیر متمرکز صادر می‌شود. مبادله نقدینگی غیرمتمرکز نوعی تبادل دارایی رمزنگاری شده متکی به استخر نقدینگی بوده که معامله‌گران می‌توانند با آن توکن مبادله کنند.

یکی از مزیت های IDO این است که به دلیل ارائه ارز اولیه در صرافی غیرمتمرکز هیچگونه نظارتی بر روی دارایی افراد صورت نمیپذیرد و حریم خصوصی کاملا رعایت میگردد. اولین IDO در صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) صورت پذیرفت. در ادامه تعدادی از IDO های موفق را ارائه میدهیم.

IDO توکن ریون Raven

اولین IDO مربوط به پروتکل ریون Raven است که در صرافی غیر متمرکز بایننس صورت گرفت. در 17 ژوئن 2019، ارز دیجیتال ریون RAVEN در صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance DEX) لیست شد و به مدت 24 ساعت عرضه اولیه آن ادامه یافت. در کل 3 درصد از مجموع توکن‌های این پروتکل به فروش رفت و ارزش هر رمز ارز RAVEN تا 0.00005 واحد بایننس کوین BNB افزایش یافت.

IDO توکن COMP

در جولای 2020 عرضه اولیه توکن COMP انجام گردید. توزیع کامپوند قرار بود از 15 ژوئن سال 2020 شروع شود و به میزان 2880 توکن COMP در روز باشد. اما در عرض چند ساعت از آغاز توزیع، یک ارائه دهنده نقدینگی ناشناس بازار یک استخر COMP/ETH را در Uniswap افتتاح کرد و با عرضه اولیه دیفای IDO شروع به مبادله این توکن کرد. در روز اول معاملات این استخر یونی سواپ Uniswap، نزدیک به 1400 توکن COMP و 3750 اتر عرضه شد و قیمت COMP از 34 دلار به بیش از 60 دلار رسید. در روزهای پس از آن، فشار خرید باعث افزایش قیمت تا 427 دلار شد، کامپوند پس از لیست شدن در صرافی کوین بیس در اواخر ژوئن با کاهش قیمت مواجه شد.

IDO توکن UMA

در آوریل 2020، تیم پروتکل اوما UMA برنامه‌هایی را برای عرضه اولیه دیفای IDO و لیست شدن در صرافی Uniswap در تاریخ 29 آوریل برای توکن حاکمیتی UMA اعلام کرد. برای راه‌اندازی پروژه، حامیان آن 2 میلیون توکن UMA، یا 2 درصد از ظرفیت کلی 100 میلیونی UMA را با استفاده از اتریوم به ارزش تقریبی 535000 دلار، در یک استخر نقدینگی Uniswap افتتاح کردند. و این اولین باری بود که توکن UMA در اختیار مردم قرار داشت و قیمت آن در حدود 0.26 دلار بود. با توجه به قیمت توکن UMA در زمان لیست شدن در Uniswap، قیمت آن به شدت افزایش یافت و تنها در عرض 5 دقیقه از زمان عرضه اولیه، از 0.26 دلار به بیش از 2 دلار رسید.

مزایای IDO

IDO دارای سه ویژگی اصلی است که از مزایای آن به حساب می آید. در IDO جمع آوری سرمایه به صورت آزاد و عادلانه صورت میپذیرد، سرعت معاملات در آن بسیار بالا است و به دلیل وجود استخرهای نقدینگی، دسترسی سریع به نقدینگی وجود دارد.

معایب IDO

یکی از معایبی که میتوان بر IDO گرفت، عدم وجود مکانیسم کنترلی است. وقتی بحث درمورد جذب سرمایه است داشتن مقداری کنترل بر روی آن خوب است.

به دلیل آنکه توکن بین معامله گران خرید و فروش میشود و ناظری این میان وجود ندارد، قیمت ها توسط کاربران برای خرید و فروش مشخص میگردد و کمتر کاربری امکان خرید توکن در قیمت مشخص شده توسط پروتکل را ندارد.

وقتی عرضه توکن شروع می‌شود، قیمت شروع به تغییر می‌کند و سرمایه‌گذاران بلافاصله باید برای خرید تصمیم‌گیری کنند. این موضوع احتمال وجود توکن‌های جعلی در IDO را بالا می‌برد و افراد متحمل ضررهایی شوند.

در این مدل هیچ‌گونه احراز هویتی صورت نمی‌گیرد، بدین معنی که اطلاعات معتبری از سرمایه‌گذاران وجود نخواهد داشت.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *