0

گل رباح ماجری (La Madjer)

گل رباح ماجری

گل رباح ماجری به گلی گفته می‌شود که بازیکن ضربه زننده با یک چرخش، توپ را با پشت پا یا پاشنه پا به درون دروازه هدایت می‌کند.

به گزارش خوبو، شاید بارها از زبان گزارشگران فوتبالی شنیده باشید که در توصیف یک گل بگویند، یک “گل رباح ماجری” به ثمر رسید. پس از گل زیبای مهاجم الجزایری باشگاه پورتو به بایرن مونیخ در مسابقه فینال جام باشگاه های اروپا در فصل 1986/87 که منجر به اولین قهرمانی پورتو در این مسابقات شد، این نوع گل‌ها به نام او معروف شد.

رباح ماجر کیست؟

رباح ماجر مهاجم سابق تیم ملی الجزایر و باشگاه پورتو است. ماجر در تاریخ 27 می 1987 با گلزنی در فینال جام باشگاه های اروپا به پورتو کمک کرد قهرمان این مسابقات شود و خود نیز عنوان بهترین بازیکن سال آفریقا را کسب کند. او در فصل 1987/88 عنوان آقای گلی مشترک جام باشگاه های اروپا را کسب کرد.

در سال 1990 به تیم ملی الجزایر کمک کرد تا قهرمان جام ملت آفریقا شود و خود او نیز عنوان بهترین بازیکن جام را کسب کرد. از این بازیکن 179 سانتی متری، به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال الجزایر نام برده می‌شود.

رباح ماجر به فنک (یک نوع روباه با گوش‌های نوک‌تیز بزرگ که بومی صحراهای شمال آفریقا و عربستان است) معروف بود.

گل رباح ماجری چیست؟

پس از گل زیبا و پشت پایی که این بازیکن الجزایری در فینال جام باشگاه های اروپا به ثمر رساند، به کلیه گل‌های مشابه که با یک چرخش و با پشت پا یا پاشنه پا به ثمر می‌رسد و به غافلگیری مدافعان و دروازه‌بان و خلق لحظاتی تماشایی منجر می‌شود، گل پشت پا (backheel goal) یا گل رباح ماجری می‌گویند. به این گل در زبان فرانسوی لا ماجر (La Madjer) می‌گویند.

پشت پایی برای ابدی شدن

شاید بیشتر فوتبال‌دوستان رباح ماجر را به دلیل گل پشت پایی که به ثمر رسانده، می‌شناسند. او یکی از بهترین بازیکنان قاره آفریقا است، اما تا ابد با گل زیبایش به خاطر آورده خواهد شد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *