0

بازی Lies of P؛ آخرالزمان عروسکی

lies of p

بازی Lies of P یا همان دروغ‌های پینوکیو نگرشی جدید به داستان آشنای کودکی ما است؛ عنوانی کامل که هر طرفدار سولزلایک را راضی نگه می‌دارد.

به گزارش خوبو، پس از موفقیت‌های گسترده‌ی آثار سولزبورن و هاردکور فرام سافتور، یک دهه‌ای می‌شود که بسیاری از سازندگان AA، به سمت ساخت و توسعه‌ی آثار هاردکور، با الهام‌گیری‌های پررنگ از آثار میازاکی روی آورده‌اند.

در تب و تاب محبوبیت و مقبولیت عناوین سولزلایک، سازنده‌‌های کوچک‌تر و کم نام و نشان‌تر، در سوادی رسیدن به موفقیت مالی و تجاری، تلاش‌های بسیاری کرده‌اند تا به نوبه‌ خود، تعاریف منحصر به فردشان از یک بازی هاردکور را در ستینگ و ساختاری منحصر به فرد، ارائه کنند.

اما حقیقت آن است که اکثر آثار اقتباسی اینچنینی، بسیار عملکرد دور از انتظاری از خود به جای گذاشته‌اند و صرفا سازنده‌ها با تمرکز بر این نکته که اثرشان در تلاش برای ارئه تجربه‌ای هاردکور و سولزلایک است، امیدوارند موفقیت مالی و تجاری کسب کنند.

آثاری مانند The Surge ،Code Vein و Lords of the Fallen، تنها بخشی از این آثار الهام گرفته از بازی‌های میازاکی به شمار می‌آیند که با وجود ایده‌های بعضا جذابشان، هرگز نتوانستند پا را از محدوده‌ یک بازی معمولی فراتر بگذارند و در نهایت تجربه‌ای متوسط و معمولا یک بار مصرف از آثار سولزلایک را ارائه دادند.

هر چند تک تک این آثار دارای نقاط قوت خاص خود نیز بودند، اما مشکلات مبارزات و گیم‌پلی، نقص در طراحی مراحل و موارد مختلف دیگر، باعث می‌شدند هرگز در سطح بالایی قرار نگیرند.

در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا با مشخصات بازی Lies of P آشنا شویم.

بازی Lies of P

داستان بازی Lies of P

ماجرای Lies of P در شهری خیالی با نام کرات (Krat) جریان دارد. جایی که به‌لطف میزبانی از ماده‌ای اسرارآمیز با نام ارگو (Ergo) رشدی قابل‌توجه در صنایع و تکنولوژی را تجربه کرده است. سرزمینی که به‌آن «شهر آینده» می‌گویند و گویی که مدینه فاضله‌ی آرمانی نوع بشر، بالاخره در دل کرات آفریده شده است.

نخبگان و مهندسان کرات با تکیه‌بر ماده ارگو، ربات‌هایی شدیدا هوشمند را می‌سازند و در امتداد خلق آرمان‌شهری بی‌همتا قدم برمی‌دارند. غافل از اینکه در روزی از روزها، ربات‌های شهر کرات شورش می‌کنند و صاحبان انسان خود را از دم تیغ می‌گذرانند.

در دل این شورش است که عروسک ژپتوی پیر از خواب بیدار شده و برای نجات کرات، آهنگ سفر می‌کند؛ سفری دلاورانه که از دل آن، ادیسه‌ای به‌یاد ماندنی شکل می‌گیرد.

برای جلوگیری از اسپویل داستان «لایز آو پی» چیز بیشتری از آن نمی‌گویم اما بهتر است بدانید که Lies of P با شروع سرراست و مشخص خود، با چرخش‌ها و پیرنگ‌هایی از جنس خودآگاهی، از خودگذشتی، فساد، انسانیت و بیشتر، شما را میخکوب می‌کند.

کاراکترهایی مثل ژپتو، قهرمان قصه که همان پینوکیو باشد، سوفیا که استعاره‌ای از «فرشته مهربون مو لاجوردی» است، گربه سیاه و روباه قرمز که استعاره‌هایی از گربه نره و روباه مکار معروف از داستان اصلی هستند، آنتونیا که به‌نمایندگی از استاد آنتونیِ کتاب اصلی به بازی آمده، یوجنین و جیان‌جیو که استعاره‌هایی از دو کاراکتر با همین اسامی از کتاب اصلی به بازی آمده‌اند، پیمان برادری خرگوشان سیاه که درواقع استعاره‌ای از همان چهار خرگوشِ مرگِ داستان اصلی به‌شمار می‌روند، رویارویی با فوکوی آتش‌خوار و موارد بیشتر دیگر، همگی به‌ما ثابت می‌کنند که تمام شاخص‌های برجسته ی رمان پینوکیو، به‌بهترین شکل ممکن در دل Lies of P نفس می‌کشند.

در قصهی پینوکیو با عروسکی ساده لوح، تنبل و لوس همراه می‌شدیم که دائما اطرافیان خود را اذیت می‌کرد و دردسر می‌ساخت؛ عروسکی که رفته رفته با پیچش‌های قصه و چرخش‌های شخصیتی، به‌کاراکتری تلاش‌گر، بالغ و خستگی‌ناپذیر بدل شد که در پایان و به‌‌کمک فرشته‌ی مهربان، به‌یک پسر واقعی بدل شد تا ادیسه‌ای جانانه در دل این قصه شکل گرفته باشد.

بازی Lies of P

در لایز آو پی شاید تمامی شاخصه‌های قصه، مو به مو به‌‌منبع اقتباس وفادار نباشد اما، هسته‌ اصلی داستان و چرخش‌هایی که در دل آن رخ می‌دهد، کاملا به‌منبع اقتباسش وفادار بوده و بازیکنی که قبلا کتاب «ماجراهای پینوکیو» را خوانده باشد، قطعا لب به تحسین خواهد گشود.

کاراکترها پرداخت بسیار خوبی دارند و به‌اندازه‌ای در دل داستان‌سرایی محیطی و «سولز-لایکی» بازی می‌شکفند، که در پایان حاضرید زمین را به‌آسمان بدوزید اما «سوفیا» صدمه‌ای نبیند؛ از معرفی و پرداخت هر کاراکتر تا سرنوشتی که برای هر شحصیت رقم می‌خورد، بسیار صحیح و رضایت بخش نوشته و اجرا شده است.

گیم پلی بازی Lies of P

اجازه دهید که پیش از پرداختن به مبارزات، به دسترسی پذیری بازی اشاره کنم؛ جایی که سازندگان شاهکار کرده‌اند و دیگر خبری از اعصاب خردی‌های آثار میازاکی نیست. حالا زمانی که ارگو‌های بازیکن به عدد خاصی برسد که بتواند لول خود را بالا ببرد، رنگ ارگو‌ها تغییر کرده و آبی می‌شود. به این ترتیب لازم نیست که بازیکن مدام میان منو‌ها چرخ بزند و محاسبه انجام دهد. از سوی دیگر تعداد ارگوهای ذخیره شده در منوی اینونتوری را می‌توان به هنگام آپگرید مشاهده کرد و این کار باز هم از چرخ زدن‌های بی‌مورد در منوها جلوگیری می‌کند.

از ویژگی‌های مثبت دیگر این است که اگر بازیکن، آیتمی را که به یک ماموریت جانبی تعلق دارد به دست بیاورد، به هنگام فست تراول در میان چک‌پوینت‌ها که به استارگیزر (Stargazer) معروف هستند، می‌تواند محل حدودی تحویل ماموریت خود را ببیند. سازندگان با همین ترفند ساده، توانسته‌اند تا میزان دسترسی پذیری را در گیم‌پلی عناوین سولزلایک بالاتر ببرند که این مورد یک امتیاز محسوب می‌شود.

بازی Lies of P پر از سلاح‌های کارآمد و آیتم‌های متنوع است که تقریبا با تمامی آن‌ها کار خواهید داشت. بازی حدود 30 تا سلاح متنوع را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد تا با توجه به استایل گیم‌پلی خود، بتواند از میان آن‌ها انتخاب کند و مراحل را پیش ببرد. هر سلاح از یک دسته و یک تیغه تشکیل شده که هرکدام قابلیت جدا شدن دارند و می‌توان آن‌ها را با سلاح‌های دیگر ترکیب کرد. به عنوان مثال امکان جدا کردن دسته یک نیزه و وصل کردن آن به یک آچار بزرگ وجود دارد. با این کار، بازیکن می‌تواند کمبوهای مخصوص به خود را خلق کند و به شیوه‌ای که دوست دارد، پیش برود. دسته و تیغه هرکدام ضربات مخصوص به خود را دارند که باید برای انجام آن‌ها نوار مخصوص تحت عنوان Fable Arts را پر کرد. این نوار با ضربات بازیکن به دشمن به تدریج پرتر می‌شود و می‌توان با یک حرکت ویژه، حساب دشمنان را رسید.

این حرکات هم منحصر به فرد هستند و امکان ترکیب کردن آن‌ها هم وجود دارد. علاوه بر این، پینوکیو یک دست مصنوعی دارد که به کمک آن، حرکات متنوعی را انجام می‌دهد. او می‌تواند دستش را به جریان الکتریسیته مجهز کند یا حتی با آن گلوله شلیک کند. دست‌ها هم کارکرد متنوعی دارند و می‌توان آن‌ها را ارتقا داد تا حرکات جدیدی آزاد شود.

پینوکیو به کمک دستگاه خاصی که ژپتوی پیر برایش طراحی کرده، این قابلیت را دارد که قدرت‌های جدیدی را به دست آورد. به عنوان مثال امکان استفاده از آیتم‌های بیشتر یا بالا رفتن میزان قدرت Fable Arts با استفاده از قدرت‌های همین دستگاه فراهم می‌شود. این قابلیت‌ها روند گیم‌پلی را تغییر می‌دهند و عمق خاصی به مبارزات می‌بخشند.

بازی Lies of P

به مبارزات هم اشاره کنیم؛ جایی که بازی هم‌زمان در آن می‌درخشد و البته گاهی هم از آن ضربه می‌خورد. مبارزه با دشمنان چالش برانگیز است و برخی از آن‌ها می‌توانند کار را سخت کنند.

بازی فقط 12 تا باس فایت اصلی دارد و بقیه، جانبی هستند. البته این موضوع اصلا بد نیست؛ آن هم وقتی بفهمیم که نیمی از آن‌ها دو فاز دارند. طراحی باس‌ها عالی است اما متاسفانه الگوی حرکت بسیاری از آن‌ها غیر منطقی طراحی شده. برخی از باس‌فایت‌ها حرکاتی را اجرا می‌کنند که تقریبا راهی برای بازیکن باقی نمی‌گذارند و او را اذیت می‌کنند. به عنوان مثال Puppet Devouring Green Monster که یکی از چالش‌برانگیزترین باس‌ها به شمار می‌رود، گاهی اوقات روی زمین می‌غلتد و آن‌قدر این کار را انجام می‌دهد که بالاخره به شما ضربه بزند. قدرت ضربه‌های او و میزان گستردگی محیط ضربه‌هایش، غیر منطقی است و انتظار می‌رود تا در پچ‌های بعدی، از قدرتش کاسته شود.

البته این تمام مشکلات نیست و تایمینگ دقیق بلاک کردن ضربه‌ها، کلافه کننده به نظر می‌رسد. این اشکال در دموی بازی هم وجود داشت و انتظار می‌رفت که سیستم بلاک، یک مقدار زمان بیشتری به بازیکن بدهد. در حال حاضر صدم ثانیه، تقاوت بین بلاک دقیق و ضربه خوردن از دشمنان را مشحص می‌کند و این موضوع به هنگام مبارزه با باس‌فایت‌های سریع‌تر، بیشتر به چشم می‌آید.

با تمام این اوصاف، مبارزه کردن در Lies of P لذت خاص خود را دارد. لذت اجرای ضربات سنگین و فینیشرها هیچ وقت تکراری نخواهند شد و بازیکن را تا لحظه آخر به وجد می‌آورد.

فضاسازی و صداگذاری بازی Lies of P

شهر کرات (Krat) بدون شک یکی از زیباترین شهرها در دنیای بازی‌های ویدیویی است. معماری زیبا و البته سقوط پس از یورش عروسک‌ها رخی ترسناک و در عین حال خیره کننده به شهر این بازی داده که به خوبی شما را در خود غرق می‌کند.

کرات البته با وجود زیبایی خود، پس از مدتی تکراری شده و به عبارتی بخش‌های مختلف آن، کپی ناقصی از دیگر بخش‌ها بوده و شما پس از چند ساعت تجربه بازی احساس می‌کنید که تمام شهر را زیر پا گذاشته‌اید.

به بخش صدا گذاری بازی می‌رسیم. صدا گذاری بازی Lies of P معمولی بوده و نمی‌توان آن را خیلی خوب یا خیلی بد دانست. اما در این میان یک چیز باعث شده ما عاشق این بازی شویم و آن موسیقی متن بازی است.

موسیقی متن بازی ترکیبی از کلاسیک‌های حماسی و آرامش بخش است. موسیقی متن این بازی به راحتی پتانسیل این را داشته که در پلی لیست روزانه شما قرار بگیرد.

به طور کلی بازی Lies of P خیلی راحت می‌تواند فقدان عناوین دوست داشتنی استودیو FromSoftware را پر کرده و شکی نیست که این بازی می‌تواند طرفداران سبک سولزلایک را راضی نگه دارد. در نتیجه به باور ما نباید این بازی را از دست داد. این بازی پتانسیل چند مرتبه به پایان رساندن را نیز دارد.

سیستم مورد نیاز بازی Lies of P

حداقل سیستم مورد نیاز

 • پردازنده: اینتل Intel Core i3-6300 یا پردازنده AMD Ryzen 3 1200
 • حافظه رم: 8 گیگابایت
 • کارت گرافیک: AMD Radeon RX 560 4GB یا NVIDIA GTX 960 4GB
 • دایرکت ایکس: نسخه 12
 • فضای مورد نیاز: 50 گیگابایت

سیستم پیشنهادی

 • پردازنده: اینتل Intel Core i3-6300 یا AMD Ryzen 3 1200
 • حافظه رم: 16 گیگابایت
 • کارت گرافیک: انویدیا مدل GTX 1660 با مقدار حافظه ویدیویی 6 گیگابایت یا AMD Radeon 6500 XT چهار گیگابایت
 • دایرکت ایکس: نسخه 12
 • فضای مورد نیاز: 50 گیگابایت

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *