0

بازی Mortal Kombat 1

mortal kombat 1
بازدید 109

بازی Mortal Kombat 1 عنوان جدید فرنچایز بسیار محبوب مورتال کمبت است که با گرافیک بی‌نظیر خود مخاطبان را شگفت‌ زده کرد.

به گزارش خوبو، با گذشت بیش از سه دهه از عرضه اولین نسخه Mortal Kombat، استودیوی NetherRealm بار دیگر تایم‌لاین این سری محبوب را بازنشانی کرده تا تجربه‌ای لذت‌بخش و در عین حال نوستالژیک برای طرفداران این سری رقم بزند.

پس از اتفاقات نسخه یازدهم و بسته الحاقی آن، لیو کَنگ به نگه‌دارنده زمان تبدیل شد و تصمیم گرفت که عصر جدیدی را رقم بزند که در آن صلح تا ابد پایدار بماند. پس از انجام این کار، اون تصمیم گرفت که از این مسئولیت کناره‌گیری کند و به عنوان خدای آتش تضمین‌گر برقراری صلح بین قلمروهای مختلف باشد.

در این مطلب قصد داریم تا بازی Mortal Kombat 1 را معرفی کنیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

بازی Mortal Kombat 1

داستان بازی Mortal Kombat 1

داستان مورتال کامبت 1 در چنین فضایی روایت می‌شود؛ شما باید در ابتدای این نسخه، بیشتر پیش‌زمینه‌های داستانی که از شخصیت‌های این سری در ذهن‌تان دارید را دور بریزید و این شخصیت‌ها را در نقش‌هایی متفاوت بپذیرید.

برای مثال، شخصیت Raiden که یکی از ارکان اصلی داستان‌سرایی در نسخه‌های پیشین بوده، در این نسخه یک کشاورز ساده است که بزرگ‌ترین چالش او، مسابقه دادن با برادر کوچک‌ترش – یعنی Kung Lao – در برداشت سریع‌تر محصولات کشاورزی است! یا Shang Tsung که بخش عمده‌ای از فتنه‌های گذشته این مجموعه زیر سر او بوده، در این نسخه به یک فروشنده دوره‌گرد تبدیل شده که به مردم در روستاهای مختلف معجون جعلی می‌فروشد.

اما این تغییرات به هیچ وجه باعث نااُمیدی شما نمی‌شود و با پیش رفتن در بخش داستانی مورتال کامبت 1، با ابعاد گسترده‌تری از این ماجراها مواجه می‌شوید که هیجان شما را برای کشف معماهای داستانی بازی افزایش می‌دهد.

هر چه‌قدر که به نقطه پایانی داستان مورتال کامبت 1 نزدیک می‌شوید، حفره‌های داستانی بیشتری پیش روی شما قرار می‌گیرد. Ed Boon – یکی از خالقین اصلی سری مورتال کامبت مدتی پیش اعلام کرده بود که در پایان وقایع این بازی، تنها یک خط زمانی باقی خواهد ماند. همین نکته باعث شده بود تا ما خودمان را آماده یک داستان‌پردازی عمیق و پر جزئیات کنیم.

علاوه بر این، پایان‌بندی بازی آن‌طور که باید عطش شما را فروکش نمی‌کند و شما در پایان بخش داستانی مورتال کامبت 1 هم‌چنان باید منتظر ادامه داستان در بسته‌های الحاقی‌ای که در آینده برای این بازی منتشر می‌شوند بمانید.

گیم پلی بازی Mortal Kombat 1

درست است که از حیث داستانی این نسخه فرمول موفق نسخه‌های قبلی را تکرار کرده‌است اما از حیث مبارزات شاهد تغییرات اساسی در آن هستیم.

مهم‌ترین تغییر این نسخه افزوده شدن شخصیت‌های Kameo در قالب کمک‌مبارز است. شما می‌توانید بر اساس توانایی‌ها و محدودیت‌های کاراکتر اصلی خود یکی از 15 شخصیت مورد نظر را به عنوان Kameo انتخاب کنید تا در مواقع حساس به شما یاری برساند. به طور مثال کاراکترهایی که حرکات پرتابی ندارند به شدت از وجود Kameoهای پرتابه دار نفع می‌برند.

شخصیت Kameo یک نوار مخصوص به خود دارد که با فشردن دکمه مخصوص نصف آن خالی شده و شخصیت Kameo در ازای آن حرکت مخصوصی را اجرا می‌کند.

با انتخاب جهت‌های مختلف هنگام فشردن دکمه Kameo می‌توان حرکات متفاوتی را اجرا نمود. به طور مثال کینو می‌تواند با لیزر حریف را نشانه بگیرد یا اینکه به سمت او چاقو پرتاب کند. علاوه بر این، Kameoها می‌توانند با مصرف سه نوار مخصوص حرکات ویژه کمبوی حریف را بشکنند و شما را از موقعیت‌های خطرناک نجات دهند.

بازی Mortal Kombat 1

در سطوح بالا، استفاده صحیح و به موقع از Kameo بسیار هائز اهمیت است، چرا که Kameo به شما کمک می‌کند تا ضعف‌های کاراکتر خود را پوشش دهید و از هر جنبه میدان نبرد را کنترل کنید. جالب اینجاست که هر Kameo فیتالیتی، بروتالیتی و لباس‌های مخصوص به خود را دارد که از طریق Shrine و بخش Invasion قابل دستیابی هستند.

اضافه شدن Kameoها تنها تغییر بزرگ مبارزات بازی نیست. برخلاف نسخه پیشین دیگر خبری از Variationهای مختلف برای هر کاراکتر نیست. در عوض کاراکترها تمامی حرکات ویژه خود در نسخه‌‌های مختلف را در اختیار دارند و این باعث شده که تنوع شیوه‌های مبارزات تا حد زیادی بالا برود.

در عین حال شاید این تغییر اندکی پلیرهای جدید را از حیث یادگیری هر کاراکتر دچار مشکل کند. خوشبختانه در این نسخه شاهد بازگشت تعداد زیادی از کاراکترهای کمتر دیده شده هستیم که سبک‌های مبارزه مختلفی را برای طرفداران بازی به ارمغان آورده‌‌‌اند.

این شخصیت‌ها که غالبا از عناوین سه بعدی سری بازگشته‌اند از حیث مبارزه و غالبا از حیث ظاهری به بهترین شکل ممکن طراحی‌ شده‌‌اند. به شخصه از طراحی Reiko و Ashrah، علی‌الخصوص از حیث مبارزه بسیار لذت بردم.

مورتال کمبت همیشه به خشونت بیش از حدش معروف بوده و خوشبختانه این نسخه نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای هر کاراکتر دو فیتالیتی و چندین بروتالیتی طراحی شده که غالبا بسیار خلاقانه و حیرت انگیز هستند.

متاسفانه آزاد کردن اکثر آن‌ها منوط به گذراندن زمان قابل توجهی با آن کاراکتر در بخش Invasion است و این ممکن است باعث شود که بسیاری از پلیرها از دیدن برخی از آن‌ها محروم شوند. البته اگر به مبارزات آنلاین علاقه داشته باشید احتمال مشاهده این حرکات افزایش خواهد یافت.

بخش آموزشی بازی Mortal Kombat 1

معمولا پلیرهای جدید و حتی طرفداران قدیمی پس از دریافت بازی مستقیم وارد بخش آموزشی می‌شوند تا با مکانیک‌های بازی آشنا شوند. بخش آموزشی مورتال کامبت بسیار گسترده‌است و تمامی مکانیک‌های بازی را به تفصیل آموزش می‌دهد.

مشکل اصلی این بخش این است که آموزش‌ها را بدون دسته‌بندی از نظر سطح ارائه می‌کند، از همین حیث یک پلیر جدید ممکن است در مواجهه با برخی از مکانیک‌های پیشرفته دچار مشکل شود. علاوه بر این، بسیاری از مواردی که در یک بخش توضیح داده می‌شوند، دوباره به نحوی دیگر در بخش‌های دیگر تکرار می‌شوند، اما این تکرار لزوما باعث یادگیری بهتر آن مکانیک‌ها نمی‌شود، بلکه باعث گیج شدن بیش از پیش پلیرها می‌شود.

در مجموع اگر این بخش آموزش‌ها را در دسته‌های ابتدایی، متوسط و پیشرفته قرار می‌داد، مطمئنا در آموزش مکانیک‌ها به پلیرهای جدید موفق‌تر عمل می‌نمود. جدا از این، کمی ناراحت کننده است که شاهد بخش آموزشی مخصوص به هر کاراکتر نیستیم و صرفا باید به اجرای هفت کمبو با هر کاراکتر اکتفا کنیم.

بازی Mortal Kombat 1

بخش آنلاین بازی Mortal Kombat 1

MK1 باز هم از همان الگوی همیشگی آثار NetherRealm در قبال بخش آنلاین خود بهره گرفته و از همین رو متاسفانه شاهد محتوای آنچنان زیادی نیستیم. این در حالی است که اثری همچون Street Fighter 6 نه تنها ثبات بسیار خوبی را در این بخش ارائه می‌داد، بلکه تنوع محتوایی و نحوه‌ی ارائه‌ی عالی این محتوا را نیز در اختیار داشت.

هم‌اکنون در بخش Kasual، شاهد حضور همان مودهای همیشگی یعنی Versus و King of The Hill هستیم و خارج از این بخش، Kombat League وجود دارد که در واقع همان مسابقات رقابتی رنک‌محور است. متاسفانه هیچ‌گونه بهبود یا امکانات چشم‌گیری به این بخش اضافه نشده و همچنان مشکلات مربوط به پینگ در بازی بسیار آزار دهنده است و این مسئله لزوما ربطی به کیفیت اینترنت شما نداشته و متاسفانه نت کدهای بازی عملکردی ایده‌آل را به نمایش نمی‌گذارند و باز هم در اینجا باید به بخش آنلاین SF6 و کیفیت بسیار عالی آن اشاره کرد که متاسفانه در حال حاضر MK1 تجربه‌ی کیفی مشابه‌ای را در این بخش ارائه نمی‌دهد.

به طور کلی، متاسفانه در دوره‌ای که شاهد حرکت سازندگان بازی‌های مبارزه‌ای از جمله SF6 و Tekken 8 به سوی گسترش تجربه‌ی بخش آنلاین هستیم، NetherRealm همچنان از همان الگویی پیروی می‌کند که در مقابل رقبایش ممکن است تا حد زیادی سطحی و کم محتوا جلوه کند.

سیستم مورد نیاز بازی Mortal Kombat 1

حداقل سیستم مورد نیاز

 • سیستم عامل: ویندوز 10 نسخه 64 بیتی
 • پردازنده: پردازنده اینتل Intel Core i5-6600 یا AMD Ryzen 3 3100 و یا Ryzen 5 2500
 • حافظه رم: 8 گیگابایت
 • کارت گرافیک: کارت گرافیک انویدیا مدل GeForce GTX 980 یا AMD Radeon RX 470
 • دایرکت ایکس: نسخه 12
 • فضای مورد نیاز نصب: 100 گیگابایت

سیستم پیشنهادی

 • سیستم عامل: ویندوز 10 یا ویندوز 11 نسخه 64 بیتی
 • پردازنده: پردازنده اینتل مدل Intel Core i5-8400 و یا AMD Ryzen 5 3600X
 • حافظه رم: 8 گیگابایت
 • کارت گرافیک: کارت گرافیک انویدیا مدل GeForce GTX 1080 Ti یا AMD Radeon RX 5700 XT
 • دایرکت ایکس: نسخه 12
 • فضای مورد نیاز نصب: 100 گیگابایت

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *