0

توکن‌های استخر نقدینگی Liquidity Pool (LP) چیست؟

Liquidity Pool token

توکن‌های استخر نقدینگی (که گاهی اوقات به عنوان توکن‌های تامین کننده نقدینگی شناخته می‌شوند) به کاربرانی داده می‌شود که نقدینگی را در استخرهای نقدینگی ارائه می‌کنند. این توکن‌ها به‌عنوان رسید عمل می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که سهام اصلی و سود کسب شده خود را مطالبه کنید. همچنین می‌توانید از توکن‌های LP خود برای ترکیب سود در مزرعه بازدهی، گرفتن وام‌های رمزنگاری یا انتقال مالکیت نقدینگی سهام استفاده کنید. با این حال، درک این نکته مهم است که شما در واقع مالک نقدینگی مرتبط با آن نیستید، پس از هولد توکن‌های LP خود دست بردارید.

در حالی که اکثر کاربران DeFi در مورد استخرهای نقدینگی می‌دانند، توکن‌های LP اغلب یک فکر بعدی هستند. با این حال، این دارایی‌های رمزنگاری موارد استفاده خاص خود را دارند، جدا از اینکه نقدینگی ارائه شده شما را باز می‌کنند. بنابراین، در حالی که استفاده از توکن‌های LP شما در برنامه‌های کاربردی دیگر خطراتی دارد، استراتژی‌های مناسبی برای استخراج ارزش بیشتر از این دارایی‌های منحصربه‌فرد وجود دارد.

تامین نقدینگی به چه معناست؟

در ابتدایی‌ترین حالت، نقدینگی توانایی معامله آسان یک دارایی بدون ایجاد تغییرات قابل توجه قیمت است. به عنوان مثال، یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین (BTC)، دارایی بسیار نقدینگی است. شما می‌توانید آن را در هزاران صرافی در تقریباً هر مقداری معامله کنید بدون اینکه بر قیمت آن تأثیری داشته باشید. با این حال، هر توکنی به اندازه کافی خوش شانس نیست که این سطح از نقدینگی را داشته باشد.

وقتی صحبت از تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) و پروژه‌های کوچکتر می‌شود، نقدینگی می‌تواند کم باشد. به عنوان مثال، سکه ممکن است فقط در یک صرافی موجود باشد. همچنین ممکن است پیدا کردن خریدار یا فروشنده‌ای که با سفارش شما مطابقت داشته باشد چالش برانگیز باشد. مدل استخر نقدینگی (که گاهی به عنوان استخراج نقدینگی شناخته می‌شود) می‌تواند راه حلی برای این مشکل باشد.

یک استخر نقدینگی شامل دو دارایی است که کاربران می‌توانند بین آنها مبادله کنند. نیازی به بازارسازان، گیرندگان یا دفترچه سفارش نیست و قیمت با نسبت دارایی‌های موجود در استخر تعیین می‌شود. کاربرانی که این جفت توکن را برای فعال کردن معاملات به استخر واریز می‌کنند، به عنوان ارائه دهندگان نقدینگی شناخته می‌شوند. آنها برای کاربرانی که با استفاده از توکن‌های خود مبادله می‌کنند، هزینه کمی دریافت می‌کنند.

بنابراین در حالی که تامین نقدینگی به معنای ارائه دارایی های شما به بازار است، ما به صراحت در مورد استخرهای نقدینگی DeFi در مورد توکن های LP صحبت می کنیم. توجه داشته باشید که صرفاً به دلیل وجود استخر نقدینگی برای یک جفت دارایی، به این معنی نیست که نقدینگی زیادی وجود دارد. با این حال، همیشه می‌توانید با استفاده از استخر معامله کنید و نیازی نیست به کسی که با سفارش شما مطابقت دارد تکیه کنید.

توکن‌های استخر نقدینگی (LP) چگونه کار می‌کنند؟

پس از سپرده گذاری یک جفت توکن در یک استخر نقدینگی، توکن های LP را به عنوان “رسید” دریافت خواهید کرد. توکن های LP شما سهم شما از استخر را نشان می دهد و به شما امکان می دهد سپرده خود را به اضافه هر سودی که به دست آورده اید بازیابی کنید. بنابراین، بخشی از ایمنی و امنیت سپرده شما به نگه داشتن توکن های LP بستگی دارد. اگر آنها را از دست بدهید، پس سهم خود را از دست خواهید داد. توکن های LP خود را در کیف پولی که هنگام ارائه نقدینگی استفاده کرده اید، پیدا خواهید کرد. ممکن است لازم باشد آدرس قرارداد هوشمند توکن LP را اضافه کنید تا آن را در کیف پول رمزنگاری خود ببینید. بیشتر توکن های LP در اکوسیستم DeFi را می توان بین کیف پول ها منتقل کرد و در نتیجه مالکیت را منتقل کرد. با این حال، همیشه باید با ارائه دهنده خدمات استخر نقدینگی چک کنید، زیرا همیشه اینطور نیست. انتقال توکن ها ممکن است در برخی موارد باعث از دست رفتن دائمی نقدینگی ارائه شده شود.

از کجا می توانم توکن های استخر نقدینگی را دریافت کنم؟

توکن‌های LP فقط به ارائه دهندگان نقدینگی اعطا می‌شود. برای دریافت آنها، باید از یک DeFi DApp برای تامین نقدینگی استفاده کنید، مانند PancakeSwap یا Uniswap. سیستم توکن LP برای بسیاری از بلاکچین‌ها، پلتفرم‌های DeFi، بازارسازان خودکار (AMM) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مشترک است. با این حال، اگر از خدمات استخر نقدینگی در یک تنظیم مالی متمرکز (CeFi) در صرافی استفاده می‌کنید، احتمالاً توکن‌های LP را دریافت نخواهید کرد. اینها در عوض توسط ارائه دهنده خدمات حضانت در بازداشت نگه داشته می شوند. توکن LP شما معمولاً نام دو توکنی را دارد که نقدینگی را در آنها تامین می‌کنید. به عنوان مثال، CAKE و BNB ارائه شده در استخر نقدینگی PancakeSwap یک توکن BEP20 به نام CAKE-BNB LP به شما می دهند. در اتریوم، توکن‌های LP معمولاً توکن‌های ERC20 هستند.

با توکن‌های استخر نقدینگی (LP) چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

در حالی که توکن‌های LP مانند یک رسید عمل می‌کنند، این تنها کاری نیست که می‌توانید با آنها انجام دهید. در DeFi، همیشه این فرصت وجود دارد که از دارایی‌های خود در چندین پلتفرم استفاده کنید.

از آنها به عنوان انتقال ارزش استفاده کنید

شاید ساده‌ترین مورد استفاده از توکن‌های LP، انتقال مالکیت نقدینگی مرتبط با آنها باشد. برخی از توکن‌های LP به آدرس‌های کیف پول خاصی گره خورده‌اند، اما اکثر آنها امکان انتقال رایگان توکن‌ها را فراهم می‌کنند. برای مثال، می‌توانید توکن‌های BNB-wBNB LP را برای شخصی ارسال کنید که بتواند BNB و wBNB را از استخر نقدینگی حذف کند. با این حال، محاسبه مقدار دقیق توکن‌هایی که در استخر دارید، انجام دستی دشوار است. در این مورد، می‌توانید از یک ماشین حساب DeFi برای محاسبه مقدار توکن‌های استیک شده مرتبط با توکن‌های LP خود استفاده کنید.

از آنها به عنوان وثیقه در وام استفاده کنید

از آنجایی که توکن‌های LP شما مالکیت یک دارایی زیربنایی را فراهم می‌کنند، استفاده از آن‌ها به‌عنوان وثیقه مناسب است. مانند زمانی که BNB، ETH یا BTC را به عنوان وثیقه برای وام رمزنگاری ارائه می‌کنید، برخی از پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند توکن‌های LP خود را به عنوان وثیقه ارائه دهید. به طور معمول، این به شما امکان می‌دهد برای یک استیبل کوین یا سایر دارایی‌های بزرگ با ارزش بازار وام بگیرید. در این موارد، وام بیش از حد وثیقه است. اگر نمی‌توانید نسبت وثیقه خاصی را حفظ کنید، وام دهنده از توکن‌های LP شما برای مطالبه دارایی‌های اساسی و نقد کردن آنها استفاده می‌کند.

بازده آنها را ترکیب کنید

یکی از رایج‌ترین کارهایی که با توکن‌های LP انجام می‌شود این است که آنها را در یک ترکیب کننده بازده (که گاهی اوقات به عنوان مزرعه بازده شناخته می‌شود) قرار دهید. این خدمات توکن های LP شما را می‌گیرند، به طور منظم جوایز را دریافت می‌کنند و تعداد بیشتری از جفت توکن را خریداری می‌کنند. سپس، مرکب‌ساز آنها را دوباره در استخر نقدینگی قرار می‌دهد و به شما امکان می‌دهد سود خود را ترکیب کنید. در حالی که این فرآیند می تواند به صورت دستی انجام شود، یک مزرعه محصول در بیشتر موارد می تواند کارآمدتر از کاربران انسانی ترکیب شود. کارمزدهای گران تراکنش را می‌توان بین کاربران تقسیم کرد و بسته به استراتژی، می‌توان چندین بار در روز ترکیب کرد.

خطرات توکن‌های LP چیست؟

درست مانند هر توکن دیگری، خطرات مرتبط با توکن‌های LP وجود دارد. این شامل:

  • از دست دادن یا سرقت: اگر توکن LP خود را از دست بدهید، سهم خود از استخر نقدینگی و هر سودی را که به دست آورده اید از دست می دهید.
  • شکست قرارداد هوشمند: اگر استخر نقدینگی مورد استفاده شما به دلیل شکست قرارداد هوشمند به خطر بیفتد، توکن‌های LP شما دیگر نمی‌توانند نقدینگی شما را به شما برگردانند. به طور مشابه، اگر توکن‌های LP خود را با یک مزرعه بازده یا ارائه دهنده وام به اشتراک بگذارید، قراردادهای هوشمند آنها نیز ممکن است شکست بخورد.
  • مشکل در دانستن اینکه آنها چه چیزی را نشان می‌دهند: وقتی به توکن‌های LP خود نگاه می‌کنید، تقریباً غیرممکن است که دقیقاً حدس بزنید که ارزش آنها چیست. اگر قیمت توکن متفاوت باشد، شما نیز متحمل ضرر دائمی خواهید شد. شما همچنین علاقه‌مند به فاکتورگیری نیز هستید. این عدم قطعیت‌ها می‌تواند تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد زمان خروج از وضعیت نقدینگی را چالش برانگیز کند.
  • ریسک فرصت: با ارائه توکن‌های خود به عنوان نقدینگی، هزینه فرصت مرتبطی وجود دارد. در برخی موارد، ممکن است بهتر باشد توکن‌های خود را در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنید یا از آنها در فرصتی متفاوت استفاده کنید.

جمع‌بندی

دفعه بعد که نقدینگی کریپتو را به یک استخر نقدینگی براساس پروتکل DeFi ارائه می‌کنید، ارزش این را دارد که آیا می‌خواهید از توکن‌های LP خود نیز استفاده کنید. سپرده‌گذاری در یک استخر نقدینگی می‌تواند تنها اولین بخش از استراتژی DeFi باشد. بنابراین جدای از HODLing، به برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک خود نگاهی بیندازید تا تصمیم بگیرید که آیا سرمایه‌گذاری بیشتر برای شما مناسب است یا خیر.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *