0

ارز دیجیتال نیر پروتکل (Near Protocol) چیست؟

ارز دیجیتال near-protocol چیست

ارز دیجیتال نیر پروتکل Near یکی از ارزهای انقلابی در سال 2020 است که تاحد بسیار زیادی مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری را به لطف بهره‌گیری از الگوریتم شاردینگ برطرف کرده و قابلیت استفاده از آن به عنوان واحدی پولی را ایجاد کرده است. Near یک برنامه غیرمتمرکز است که در بالای پروتکل Near ایجاد شده است و دارای تراکنش‌های بسیار سریع و ارزان است. مهمترین عناصر این ارز دیجیتال سادگی، کاربردی بودن، سرعت بالا و مقیاس‌پذیری بالای آن است. این پروتکل به دنبال ایجاد محیطی است که برنامه‌نویسان به راحتی بتوانند قراردادهای هوشمند را توسعه دهند.

پروتکل Near ابزارهای مورد نیاز برنامه‌نویسان را ایجاد کرده است و به آنها اجازه می‌دهد با طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند را اجرا کنند و محیط بسیار ساده را ایجاد کرده‌اند تا برنامه‌نویسان به راحتی بتوانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را ایجاد کنند، از این رو این پروتکل بسیار شبیه به پلتفرم اتریوم است که در اتریوم نیز امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز به راحتی وجود دارد. بنابراین این پلتفرم به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد با زبان‌های مختلف به گسترش قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان Dappsها بپردازند.

تاریخچه ارز دیجیتال نیر پروتکل Near

اولین قدم در ایجاد نیر پروتکل Near در ژوئیه  2019 اتفاق افتاد. در آن زمان تیم توسعه‌دهنده این پروتکل توانستند حدود 12.1 میلیون دلار جذب سرمایه کنند. از مهمترین سرمایه‌گذاران این پروتکل می‌توان به چندین سرمایه‌گذار مشهور از جمله الکتریک کپیتال (Electric Capital) و پانتره کپیتال (Pantera Capital) اشاره کرد.

پس از راه اندازی شبکه اصلی در آوریل 2020، یک بار دیگری برای تأمین بودجه با رهبری صندوق بلاکچین Andreessen Horowitz اقدام شد که 21.6 میلیون دلار جمع گردید. در ماه آگوست سال 2020، فروش توکن عمومی NEAR یک موفقیت سریع بود و طی کمتر از دو ساعت به فروش رسید.

معرفی ارز دیجیتال Near

ارز دیجیتال پروتکل Near به عنوان یک ارز متن باز Open Source و سازگار با بلاگچین ایجاد شده است. این ارز دیجیتال با بهره گیری از الگوریتم شاردینگ که با الگوریتم اثبات سهام ترکیب شده، الگوریتم اثبات سهام قفل شده را ایجاد کند و از آن بهره ببرد و به کاربران شبکه این اطمینان را می‌دهد که پلتفرم نیر پروتکل به حد کافی می‌تواند برای کاربران مفید باشد. متمرکز بودن نیر پروتکل، مهم‌ترین ویژگی این پلتفرم است. این ارز دیجیتال یکی از بهترین فناوری‌های بلاک چینی در سال 2020 است. از ویژگی های جالب این پروتکل امکان تطابق برنامه های قدیمی با ساختار این پلتفرم و شاردینگ میباشد که امکان تطابق پذیری برنامه های قدیمی را با الگوریتم های جدید میدهد.

الگوریتم به کار رفته در این ارز دیجیتال اثبات سهام دارای سقف (Thresholded Proof of Stake) نام دارد، بدین معنی که نمایندگان میتوانند دارایی خود را در یک استخر که با قراردادهای هوشمند کار میکند قفل کنند و از خدمات آن استخر بهرمند شوند و این میتوان برای ولیدیتورها جذاب باشد.

ویژگی های ارز دیجیتال Near

ارز دیجیتال Near ویژگی‌های خوبی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • فناوری استفاده شده در این ارز دیجیتال به توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان امکان ایجاد برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند خود و قراردادن بر روی بستر بلاکچین را می‌دهد.
  • این پلتفرم با بهره‌گیری از تیمی متشکل از 100 نفر از بهترین برنامه‌نویسان حوزه بلاکچین ایجاد شده است.
  • بهره‌گیری از تیم بسیار قوی در توسعه این پلتفرم، همچنین بنیان‌گذاران این پروتکل، الکس اسیدانوف و ایلیا پولوسوخین که هر دو عضو تیم توسعه‌دهنده گوگل بوده‌اند.

نحوه عملکرد پروتکل Near

این پروتکل با بهره گیری از الگوریتم شاردینگ افقی برای طراحی نایت شید Nightshade ایجاد شده است. در نایت شید هر شارد یک تکه از بلاک را ارسال میکند که به آن Chunk میگویند، از این جهت این پروتکل با اتریوم 2 بسیار شباهت دارد. یک ولیدیتور مسئولیت جمع آوری هر بلاک از تکه های تهیه شده یا همان Chunk ها است، که توسط شاردها را به عهده دارد. هر شارد، ولیدیتور اختصاصی خود را می دهد تا تکه خود را تولید کند. ولیدیتورها با استفاده از یک فرآیند تصادفی امن انتخاب می شوند. مدل اجماع با نام اثبات سهام دارای سقف (Thresholded Proof of Stake) شناخته می شود.

مدل اثبات سهام دارای سقف از مکانیزم برش Slashing استفاده می‌کند که با استفاده از آن ولیدیتور در صورت تایید اشتباه معاملات، بخشی از سهام خود را از دست میدهد. پروتکل برش Slashing برای جبران خطر یک برش تصادفی در شبکه به وجود آمده است. همچنین ولیدیتورهای پنهانی وجود دارند که برای شناسایی فعالیت مخرب شبکه به شاردها مراجعه می‌کنند.

رویکرد تصادفی که NEAR Protocol از آن استفاده می‌کند، با بازدارنده‌های سیستمیک می‌تواند تا دو سوم کاربران مخرب را قبل از ایجاد تأثیر خود، از شبکه خارج کند. بنابراین NEAR ساخته شده است تا در برابر حملات شبکه بسیار ایمن و مقاوم باشد.

استخراج توکن Near

این توکن براساس الگوریتم اثبات سهام دارای سقف (Thresholded Proof of Stake) کار می‌کند. بنابراین برای استخراج آن نیازی به خرید ماینر نیست. باید مقداری ارز دیجیتال Near را خریداری کرده و آن را بر روی شبکه قفل کنید تا بدین ترتیب از سود سهام‌گذاری یا استیکینگ بهرمند شوید.

شناسنامه توکن نیر پروتکل

نامنیر پروتکل، Near Protocol
اختصارNEAR
آدرس سایتnear.org
قراردادمشاهده
استانداردBep20
تعداد توکن‌ها1,000,000,000
توییترnearprotocol
تلگرامcryptonear

قیمت توکن نیر Near

از توکن نیر Near در کل 1,000,000,000 موجود است که از این تعداد 359,163,639 NEAR معادل 36 درصد از کل توکن های موجود عرضه شده است. Near با حجم بازاری معادل 1.58 میلیارد دلار و حجم روزانه 65 میلیون دلار اکنون در رتبه 62 جدول ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. قیمت این ارز دیجیتال در یکسال گذشته در محدوده 0.52 دلار تا 7.57 دلار نوسان داشته است و در زمان نگارش این مقاله 4.40 دلار است. میتوانید اطلاعات جامع قیمت این ارز دیجیتال را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

کیف پول‌های توکن نیر Near

برای توکن Near کیف پول های متعددی وجود دارد. در صورت استخراج آن باید کیف پول رسمی آن را دریافت کنید، در غیر اینصورت میتوانید از کیف پول رایج برای نگهداری از آن استفاده کنید:

خرید توکن Near

برای خرید این ارز دیجیتال می‌توانید از بهترین صرافی‌های خارجی اقدام کنید. در ادامه لیست برترین صرافی‌های ارائه دهنده این توکن را می‌بینید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *