0

با ارز زیلیکا ZILLIQA با نماد ZIL آشنا شوید

زیلیکا چیست؟

زیلیکا zilliqa یک ارز با ویژگی‌های فوق العاده است. زیلیکا با استفاده از الگوریتم شاردینگ مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری را برطرف کند. بسیاری از ارزها مانند بیت‌کوین و اتریوم با مشکلات مربط به مقیاس‌پذیری مواجه هستند به این معنی که نمی‌توانند به عنوان ارزی برای تراکنش‌های روزانه استفاده شوند و شبکه بیت‌کوین تنها 7 تراکنش در ثانیه، اتریوم تنها 14 تراکنش در ثانیه می‌تواند انجام دهد اما زیلیکا به لطف شاردینگ توانایی تراکنش‌های بسیاری را می‌تواند انجام دهد.

زیلیکا در سال 2017 و به صورت یک عرضه اولیه یا ICO توانست 12 میلیون دلار به صورت ارز اتر در شبکه اتریوم جذب کند و بعد از افزایش قیمت در سال 2017 این تعداد توکن جمع‌آوری شده ارزشی برابر با 20 میلیون دلار پیدا کرد.

زیلیکا با سه ویژگی امنیت، سرعت تراکنش بالا و غیرمتمرکز بودن بلاکچین بهره میبرد و میتواند آینده روشنی را داشته باشد. زیلیکا امکان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند بر پایه شاردینگ را فراهم کرده است، بدین ترتیب چالش جدیدی را در بلاکچین ایجاد کرده است.

راهکار زیلیکا برای مقیاس پذیری

زیلیکا راهی برای پردازش تراکنش های بیشتر با پیوستن نودهای بیشتر به شبکه یافته است. این راهکار شامل طراحی مجدد بلاک چین از ابتدا می‌باشد. مدل جدید زیلیکا پروتکل اجماع هیبرید یا ترکیبی را پیاده سازی می‌کند تا با پیوستن هر 600 نود جدید به شبکه، بازده شبکه نیز افزایش یابد.

از نظر تئوری با پیوستن هر 600 نود، بازده زیلیکا با تقسیم کارها افزایش می‌یابد. از نظر عملی، در صورتی که شبکه بسیار بزرگ شود (بیش از یک میلیون نود) مشکلاتی در انتشار به وجود می‌آید. هر چند یک میلیون نود مقدار بسیار زیادی است که رسیدن به آن تقریبا غیر ممکن است.

شبکه های بیت کوین و اتریوم با ده ها هزار نود هم چنان می‌توانند فقط 3 الی 15 تراکنش در ثانیه پردازش کنند. درطرف مقابل بازده شبکه زیلیکا با حضور 1800 نود، 1218 تراکنش در ثانیه می‌باشد. با افزایش تعداد نودها به 3600 نود، مقیاس پذیری شبکه زیلیکا تا 2488 تراکنش در ثانیه افزایش می‌یابد.

شاردینگ در زیلیکا

زیلیکا از الگوریتم شاردینگ استفاده می‌کند. در این الگوریتم با توجه به میزان تراکنش‌ها و شلوغی شبکه امکان افزایش شارد و تعداد تراکنش‌های بیشتر وجود دارد. پروتکل زیلیکا (Zilliqa) تعداد نودهای استخراج کننده در شبکه را به گروه های 600 تایی تقسیم می‌کند و با افزایش تراکنش ها در شبکه تعداد شاردها افزایش پیدا می‌کند و در هر شارد 600 گروه جدید ایجاد می‌شود.

هر شارد، تراکنش مربوط به خود را در میکروبلاک و در موازات شاردهای دیگر پردازش می‌کند. در پایان دوره پردازش موازی که به آن DS epoch می‌گویند، این میکروبلاک ها ترکیب شده و به بلاک کامل تبدیل می‌شوند و سپس به بلاکچین اضافه می‌شوند.

الگوریتم اجماع PoW + BFT

زیلیکا از مکانیزم اجماع هیبرید و ترکیبی استفاده می‌کند. هنگامی که برای بار اول ماینینگ را شروع می‌کنید، باید هش اجماع اثبات کار (PoW) که یکی از الگوریتم های اجماع است، را کامل کنید. اجماع اثبات کار به توان رایانشی و محاسباتی نیاز دارد که تضمین کند یک دستگاه فقط می‌تواند یک نود را کنترل کند بنابراین نیاز به سخت افزارهای ماینینگ لازم است. به این ترتیب الگوریتم اثبات کار PoW به زیلیکا در ایجاد هویت کمک می‌کند. ایجاد چندین هویت به منظور تسلط به شبکه را برای عاملان سودجو و نامناسب سخت می‌کند. هرچند این شبکه از گواه اثبات کار برای اجماع استفاده نمی‌کند.

پس از آنکه نود هویت خود را تایید کرد، به یک شارد اختصاص می‌یابد. در شاردها، زیلیکا (Zilliqa) از اجماع تحمل خطای بیزانس استفاده می‌کند. اکثر نودهای شارد باید در مینی بلاک موافق باشند. پس از تایید بلاک توسط شاردها و کمیته DS epoch، بلاک تایید شده تنها بلاکی است که می‌تواند به بلاک قبل از خود ارجاع داده شود. در مکانیزم اجماع با نتیجه نهایی، هیچگونه فورکی وجود ندارد.

زیلیکا اولین بلاکچینی نیست که از BFT استفاده می‌کند. هایپر لجر (Hyperledger)، تندرمینت (Tendermint) و نئو (NEO) نیز از نسخه های مختلف مکانیزم اجماع BFT استفاده می‌کنند.

بنابراین با این الگوریتم مشکل مقیاس پذیری شبکه به راحتی برطرف می‌شود و زیلیکا به راحتی توانایی بطرف کردن حجم بالای درخواست‌ها و تراکنش‌های بالا را دارد.

شناسنامه ارز دیجیتال زیلیکا

نامزیلیکا، Zilliqa
اختصارZIL
آدرس سایتzilliqa.com
تعداد توکن‌ها21,000,000,000
قراردادمشاهده
وایت پیپرمشاهده
تلگرامzilliqachat
توییترzilliqa
استانداردBep20
اینستاگرامzilliqa_official

کیف پول‌های مناسب زیلیکا

زیلیکا ارزی است که با استفاده از استاندارد ERC20 اتریوم ساخته شده است بنابراین ویژگی‌های اتریوم را دارد و در تمام کیف پول‌هایی که قابلیت ذخیره اتریوم را دارند، امکان نگهداری دارد. در زیر لیستی از کیف پول‌های مناسب زیلیکا را مشاهده می‌کنید:

قیمت ارز زیلیکا

زیلیکا 21,000,000,000 توکن در شبکه خود دارد که از این تعداد 11,183,789,605 ZIL معادل 53 درصد از کل این توکن‌ها استخراج شده‌اند. این ارز دیجیتال با حجم بازار 2.2 میلیارد دلار اکنون در رتبه 55 ارزهای دیجیتال است. در زمان نگارش این مقاله قیمت زیلیکا به 0.19 دلار رسیده است و این درحالی است که قیمت این ارز دیجیتال به 0.003 دلار نیز رسیده بود. بنابراین با سرمایه‌گذاری بلندمدت بر روی این توکن می‌توانید در آینده از سود خوبی برخوردار شوید. اطلاعات کامل قیمت ارز دیجیتال زیلیکا را می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

خرید ارز زیلیکا

برای خرید زیلیکا می‌توان از صرافی‌های داخلی و خارجی استفاده کرد، در زیر لیستی از صرافی‌های خارجی که می‌توانید در آنها زیلیکا خریداری کنید را می‌بینید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *