0

تبلیغات در پادکست؛ چرایی و چگونگی تبلیغات پادکست

تبلیغات پادکست

اختصاصی سایت خوبو ـ پادکست‌ها بیش از هر زمان دیگری محبوب شده‌اند. هر ماه بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آمریکا به پادکست گوش می‌کنند. پس جای تعجب نیست که تبلیغ‌کنندگان (بزرگ و کوچک) بخشی از تبلیغات خود را در پادکست‌ها قرار بدهند. اگر پادکست به درستی استفاده شود، این فرصت را به تبلیغ‌کنندگان می‌دهد تا به مخاطبان گسترده و در عین حال بسیار هدفمند، با بازگشت سرمایه عالی، دسترسی داشته باشند. با اینکه این استراتژی جدید است اما یک گزینه سود‌آور برای مشاغل می‌باشد. در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را در استفاده بهتر از تبلیغات پادکست راهنمایی کنیم.

 تبلیغات پادکست چیست؟

تبلیغات پادکست به عنوان رسانه‌ای برای تبلیغ یک محصول، خدمات یا تجارت خاص است. مثل وقفه‌های تبلیغاتی در محتوای پادکست که میزبان آگهی، یک نام تجاری را می‌خواند. در برخی موارد، تبلیغ، یک پیام از پیش ضبط شده است که در متن درج می‌شود.

تبلیغات پادکست می‌تواند از طریق حمایت مالی پادکست انجام شود، جایی که کسب‌وکارها برای تبلیغ محصول، خدمات یا کسب‌وکار خود در طول یک پادکست در قالب یک تبلیغ هزینه می‌کنند. یک آگهی پادکست معمولاً حاوی اطلاعاتی در مورد محصول یا خدمات، همراه با هرگونه تجربۀ شخصی که میزبان با محصول داشته است می‌باشد. آگهی ممکن است حاوی کدهای تبلیغاتی یا تخفیف‌هایی باشد که شنونده می‌تواند هنگام امتحان‌کردن محصول یا خدمات، از آنها برای معامله استفاده کند.

کسب‌وکارها همچنین می‌توانند پادکست برند خود را ایجاد کنند که در آن همه چیز در خدمت تبلیغ کسب‌وکارشان است. اگرچه هدف کلی این نوع نمایش، فروش یک محصول یا خدمات است اما پادکست‌های مارک‌دار همچنین محتوایی با ارزش را به شنوندگان ارائه می‌دهند که به ایجاد شهرت و اعتبار «برند» و افزایش آگاهی از «برند» کمک می‌کند.

تبلیغات پادکست چقدر موثر است؟

طبق گزارش «موسسه تحقیقات دیجیتال ادیسون» در سال ۲۰۲۱، تبلیغات پادکست بیشترین نوع تبلیغاتی هستند که تکرار می‌شوند و این نتیجه‌گیری توسط ۸۶ درصد از پاسخ‌دهندگان نیز تأیید شد. تبلیغات پادکست از نظر آماری نشان داده است که بیش از ۴ برابر بهتر از تبلیغات نمایشی، «یادآوری» نام تجاری را در مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند. در نظرسنجی نیلسن، ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که یک تبلیغ از نوع پادکست، آگاهی آنها را در مورد یک محصول یا خدمات جدید افزایش می‌دهد. این بدان معناست که تعداد قابل توجهی از شنوندگان پادکست، لحظه شنیدن تبلیغ در پادکست را به خوبی به یاد می‌آورند.

تبلیغات پادکست نه تنها به یاد ماندنی است بلکه در ایجاد تعامل ملموس نیز موثر است. در همان گزارش موسسۀ ادیسون، آنها دریافتند که ۷۶٪ از شنوندگان بر اساس تبلیغات پادکست عمل می‌کنند و تبلیغ پادکستی بر انتخاب آنان تاثیرگذار است. علاوه بر این، ۳۳ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که معمولا از روی تبلیغات پادکست به سادگی عبور نمی‌کنند و درباره‌اش فکر می‌کنند. این خبر بسیار خوبی برای تبلیغ‌کنندگان است، زیرا به معنای شنیده‌شدن حداکثری در بین مخاطبین است.

چرا تبلیغات پادکست اثرگذار است؟

قدرت تبلیغات پادکست به ماهیت رسانه برمی‌گردد. محتوای صوتی در انتقال اطلاعات و پیام‌ها بسیار موثر است. علاوه بر آمار فوق، سه دلیل دیگر برای تأثیرگذاری تبلیغات پادکست وجود دارد:

اولا، پادکست‌ها دامنه وسیعی دارند. با توجه به این موضوع که افراد بیشتر از گذشته به پادکست‌ها گوش می‌دهند، مشاغل می‌توانند به راحتی به طیف گسترده‌ای از جمعیت‌شناسی مخاطبان دسترسی داشته باشند.

ثانیا، سازندگان «پادکستِر» تمایل دارند که دنبال‌کنندگان وفادار برای خود به وجود بیاورند. هنگامی که شما یک مخاطب را با یک میزبان معتبر که آنها به آن باور دارند و احترام می‌گذارند ترکیب می‌کنید، دارای یک فرمول برنده برای بازاریابان و تبلیغ‌کنندگان می‌شوید.

ثالثاً، پادکست‌ها دارای یک مخاطب بسیار هدفمند هستند که انتخاب کرده‌اند با محتوای آنها درگیر شوند. این یک فرمول بازاریابی برنده را ایجاد می‌کند، زیرا کسب و کارها می‌توانند مشتری ایده‌آل خود را که می‌دانند علاقه‌ای به جایگاه آنها دارد، مورد خطاب قرار دهند.

چه کسانی می توانند از تبلیغات پادکست سود ببرند؟

تبلیغات پادکست می‌تواند یک مزیت متقابل نیز داشته باشد؛ هم برای برندهایی که آنها را سفارش می‌دهند و هم برای میزبانان پادکست که آنها را می‌خوانند. در زیر نگاهی به هر دو طرف خواهیم داشت.

تبلیغات پادکست برای برندها

شرکت‌ها می‌توانند از پادکست‌هایی که با برند آنها همسو است حمایت کرده و تبلیغات خود را به سمت جمعیت‌شناسی خاص هدایت کنند. این ویژگی به این معنی است که ROI (بازگشت سرمایه) شرکت‌ها احتمالاً با تبلیغات پادکست بسیار بالاتر از یک کمپین تبلیغاتی عمومی‌تر تلویزیونی یا رادیویی است که به مخاطبان عمومی می‌رسد و از آنجایی که شنوندگان پادکست تمایل دارند بیشتر درگیر بمانند، تبلیغات پادکست می‌تواند نسبت به همه انواع تبلیغات آگهی به جز تلویزیون، ویدیوی دیجیتال و شبکۀ اجتماعیِ پولی، تاثیر بیشتری برای برند ایجاد کند.

تبلیغات پادکست برای پادکست‌ها

سازندگان پادکست مزایایی را از حمایت‌های مالی نیز دریافت می‌کنند. تبلیغات پولی می‌توانند سرگرمی پادکست را به شغل تبدیل کنند، به یک پادکست پول می‌دهند تا کاری که دوست دارند را به طور تمام وقت انجام دهند. برخی از موفق‌ترین پادکست‌ها می‌توانند ده‌ها هزار درآمد تبلیغاتی در ماه داشته باشند!

البته، این داستان‌های موفقیت‌آمیز در اقلیت هستند. انتظار منطقی‌تر برای یک پادکست متوسط و با حمایت مالی با ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ بار دانلود در هر قسمت، چیزی در محدوده ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار درآمد تبلیغات در ماه است. اما هرچه تعداد دانلودهای پادکست شما بیشتر باشد، درآمد بیشتری خواهید داشت!

تبلیغات پادکست چگونه کار می کند؟

سه دسته تبلیغات پادکست وجود دارد ـ پادکست های استاندارد، وابسته و مارک‌دار. بیایید نگاهی گذرا به نحوۀ عملکرد هر یک از این سه بیاندازیم:

قرارداد تبلیغاتی استاندارد

در این معاملۀ تبلیغاتی، کسب و کار یا اسپانسر به میزبان پادکست، تیم تولید یا شرکت برای فضای تبلیغاتی در فایل صوتی خود پول پرداخت می‌کند. خودِ آگهی می‌تواند از قبل ضبط‌شده یا توسط میزبان خوانده شود و می‌تواند ثابت یا پویا باشد (در ادامه در مورد این شرایط بیشتر توضیح خواهیم داد). هر دو طرف در مورد نحوۀ قراردادن آگهی در محتوای صوتی توافق خواهند کرد که ممکن است بر نرخ تبلیغات تأثیر بگذارد.

بازاریابی وابسته

در یک ساختار بازاریابی وابسته، پادکست تصمیم می‌گیرد که به طرح وابسته بپیوندد و کسب و کار یا خدمات مورد نظر را بازاریابی کند. آنها فقط زمانی که تبلیغ آنها منجر به فروش شود، دستمزد دریافت می‌کنند.

پادکست مارک‌دار

برخی از کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند با ایجاد نمایش برند خود، به طور کامل در دنیای پادکست سرمایه‌گذاری کنند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هدف کلی این نوع از پادکست ایجاد تعامل، افزایش آگاهی از برند و در نهایت افزایش فروش است. با این حال، فراتر از این، این یک راه عالی برای ارتباط با مشتریان و جامعه و ارائه محتوای دقیق و غنی از ارزش مرتبط با برند شما است.

انواع درج آگهی پادکست

همانطور که قبلا ذکر کردیم، قرار دادن تبلیغات می‌تواند بر نرخ تبلیغات تأثیر بگذارد. به طور کلی، سه موقعیت وجود دارد که یک تبلیغ می‌تواند در آنها پخش شود:

 • تبلیغات Pre-roll
 • تبلیغات Mid-roll
 • تبلیغات Post-roll

در زیر نگاه دقیق‌تری به هر یک خواهیم داشت.

Pre-roll

تبلیغات «پیش از پخش» در ابتدای نمایش معمولاً قبل یا بعد از معرفی درج می‌شود. آنها معمولاً ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشند.

Mid-roll

تبلیغات «میان‌برنامه»، همانطور که از نام آنها انتظار می‌رود، در وسط یک قسمت پادکست اتفاق می‌افتد. این تبلیغات طولانی بوده و به طور متوسط بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه اجرا می‌شوند. آنها همچنین کمترین تبلیغاتی هستند که قابلیت «رد کردن» از سوی مخاطب را دارا هستند، زیرا مستقیماً در وسط محتوای پادکست قرار می‌گیرند. بنابراین، تبلیغات «میان‌برنامه‌ای» برای حامیان مالی بیشترین ارزش را دارند.

Post-roll

تبلیغات «پس از پخش» در پایان یک قسمت، معمولاً درست قبل یا بلافاصله بعد از پخش، پخش می‌شوند. مانند تبلیغات «قبل از پخش»، معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه اجرا می‌شوند.

انواع مدل‌های هزینه برای تبلیغات پادکست

نرخ‌های مختلف تبلیغات پادکست به مدل هزینه‌ای که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. بیایید نگاهی به استانداردترین آنها بیندازیم:

CPM

CPM مخفف «هزینه به ازای هر مایل» است. معمولاً تبلیغاتی که «قبل»، «میان» یا «پس از پخش» قرار می‌گیرند، قیمت‌گذاری می‌شوند. CPM به قیمت پرداختی برای هر هزار بار نمایش یا پخش اپیزود اشاره دارد. CPM تبلیغات ۳۰ ثانیه‌ایِ معمولی ۱۸ دلار و ۲۵ دلار برای ۶۰ ثانیه در استاندارد صنعتی است.این ساختار قیمت‌گذاری معمولاً برای پادکست‌های بزرگ‌تر که به‌طور منظم در هر قسمت به هزاران نمایش می‌رسند، مناسب‌تر است.

CPA

CPA مخفف «هزینه به ازای اکتساب» است. برای مثال، قیمت یک مدل بازاریابی وابسته به این صورت است. در این مدل هزینه، تاکید بر «تعداد تبدیل» است. هر بار که شنونده به دلیل تبلیغ پادکست تبدیل به مشتری می‌شود، کسب‌وکار یا حامیْ هزینه‌ای از پیش تعیین‌شده را پرداخت می‌کند.

توجه داشته باشید که با این مدل هزینه، شما به راهی برای ردیابی تبدیل‌ها نیاز دارید. برای مثال، می‌توانید از یک کد کوپن منحصربه‌فرد یا URL استفاده کنید.

نرخ ثابت

برخی از معاملات تبلیغاتی پادکست بر سر یک هزینه ثابت برای تبلیغ در پادکست توافق دارند. با این حال، این رویکرد چندان رایج نیست. طرفین قرارداد در مورد قیمت مذاکره خواهند کرد و تحت تأثیر عوامل متعددی مانند حجم مخاطب قرار خواهند گرفت.

انواع قالب های تبلیغاتی پادکست

این کار به طور کلی به یکی از دو شکل زیر انجام می شود: با صدای میزبان یا یکسره تولید‌شده.

تبلیغات پادکست با صدای میزبان

تبلیغات پادکست با صدای میزبان روشی است که میزبانِ پادکست یک تایم کوتاه از قسمت خود را در اختیار شما قرار می‌دهد تا محصول یا خدمات شما را تبلیغ کند. به‌عنوان حامی، ممکن است نکات مهم یا جزئیاتی برای ذکر یا حتی یک متن به آن‌ها بدهید ـ اما نکته ضروری و ارزشمند این است که این تأیید با صدای خود میزبان است. این راهی عالی برای استفاده از شهرت میزبان پادکست و استفاده از او به نفع خود است.

استفاده از صدای میزبان در پادکست‌ها رایج‌ترین حالت هستند. این نوع تبلیغات نسبت به سایرین دارای مزاحمت کمتری برای شنونده خواهد بود چون با صدای آشنا خوانده می‌شود.

تبلیغات پادکست یکسره تولید‌شده/ ترکیبی

تبلیغات پادکست «یکسره تولید‌شده» بیشتر شبیه تبلیغات سنتی هستند که در رادیو می‌شنوید و معمولاً توسط خود برند ضبط می‌شوند. سپس تبلیغات حرفه‌ای تولید‌شده در فایل صوتی پادکست درج می‌شود.

این نوع تبلیغات پادکست، به برند کنترل کاملی بر کیفیت تولید، روایت، صدا، لحن و غیره می‌دهد.

این نوع تبلیغات باعث یک وقفۀ مشخص در پادکست می‌شود، زیرا صداها و کیفیت صدا ممکن است متفاوت باشند.

پادکست‌های مارک‌دار

برخلاف تبلیغات مستقل در برنامه دیگران، پادکست‌های مارک‌دار جایی هستند که کل برنامه مربوط به یک تجارت، بخش، صنعت و تخصص است.

توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که کل پادکست یک برنامه فروش طولانی است. کسب‌وکارها اغلب سعی می‌کنند برای ایجاد شهرت و اعتبار برند، محتوای غنی را به مخاطبان هدف خود ارائه دهند.

راه های مختلف برای درج تبلیغات پادکست

درج آگهی مبتنی بر داده یا پویا

درج آگهی پویا (DAI) از قدرت سرورهای تبلیغاتی پلتفرم‌های میزبان پادکست برای تطبیق شنوندگان با تبلیغات مختلف استفاده می‌کند. این یک استراتژی تبلیغاتی بسیار مناسب‌تر و هدفمندتر است که منجر به تبدیل بسیار بهتری نسبت به سایرین می‌شود.
مزیت دیگر DAI این است که می‌توانید از «به روز بودن» تبلیغات مطمئن شوید بدون اینکه بر صدای اصلی پادکست تأثیر بگذارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که این نوع تبلیغات چون از قبل ضبط شده‌اند باعث یک وقفه در پادکست می‌گردند.

تبلیغات Baked-in

این تبلیغات در فایل صوتی اصلی پادکست ضبط می‌شوند، بنابراین آنها بخشی جدایی‌ناپذیر از آن ضبط هستند. این بدان معنی است که هر شنونده، تبلیغات یکسانی را خواهد شنید.

نحوه خرید فضای تبلیغاتی پادکست (برای شرکت ها و برندها)

اگر برندی هستید که به دنبال گسترش در فضای تبلیغات پادکست هستید، چند راه برای ارتباط با پادکست ها وجود دارد. چند روش رایج را با هم نگاه می‌کنیم:

از طریق آژانس تبلیغاتی یا شبکه تبلیغاتی

اگر یک برند بزرگتر هستید یا یک کمپین تبلیغاتی بزرگ در ذهن دارید، شاید بهتر باشد با یک شبکه تبلیغاتی پادکست کار کنید. این شبکه‌ها ممکن است هزینه اضافی داشته باشند، اما کار اصلی جستجو و یافتن پادکست‌های مناسب برای نیازهای شما را انجام می‌دهند.

آنها همچنین می‌توانند از درج آگهی پویا استفاده کنند که به برندها اجازه می‌دهد کنترل مستقیمی بر تبلیغات خود داشته باشند. شما می‌توانید یک تبلیغ متناسب با نیاز خود ایجاد کرده و در صورت نیاز آن را «به‌روز» کرده یا تغییر دهید.

برخی از محبوب ترین شبکه‌های تبلیغاتی پادکست عبارتند از:

 • AdvertiseCast
 • Authentic Shows (خدمات تبلیغاتی Podtrac سابق)
 • Midroll
 • PodcastOne

ضعف احتمالی این رویکرد، نداشتن کنترل کامل بر روی پادکست‌های در دسترس شما است.

پادکستر‌های مستقل

یکی از راه‌های خرید فضای تبلیغاتی، تماس مستقیم با پادکست‌هایی است که می‌خواهید در آن تبلیغ کنید. این روش می‌تواند از طرف شما یک کار فشرده‌تر باشد، زیرا خودتان کل کمپین را اجرا خواهید کرد. با این حال، انتخاب یک «پادکستر» مجزا می‌تواند به شما کنترل بیشتری بر فرآیند بدهد. می‌توانید مستقیماً با «پادکستر» برای مذاکره در مورد قیمت و مدیریت محتوای نقاط تبلیغاتی خود کار کنید.

از آنجایی که پادکست‌های منفرد احتمالاً از درج آگهی پویا یا قرار دادن تبلیغات هدفمند استفاده نمی‌کنند، رفتن به این مسیر به این معنی است که تنها گزینه شما احتمالاً تبلیغات خواندنی میزبان است. البته از آنجایی که تبلیغات خواندنی، میزبان بهتر با شنوندگان ارائه می‌شود، این وضعیت لزوماً بد نیست.

هنگامی که تحقیق را انجام دادید و برنامه‌ای را که می‌خواهید با آن شریک شوید شناسایی کردید، با مجری تماس بگیرید و از او کیت رسانه و اطلاعات بیشتر بخواهید. سپس می‌توانید قرارداد حمایت مالی را مستقیماً به میزبان یا تهیه کننده پادکست پیشنهاد دهید.

یک طرح وابسته یا کمیسیون ایجاد کنید

اگر کسب و کار شما به تبلیغات پادکست علاقه‌مند است اما ریسک‌گریز است، راه‌اندازی یک مدل وابسته یا نوع کمیسیون ممکن است برای شما بهترین کارکرد را داشته باشد. در این نوع معاملات تبلیغاتی، نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه نیست. درعوض، شما با مدلCPA  پرداخت خواهید کرد که به موجب آن پادکست بر اساس تعداد مخاطبانی که آگهی را دنبال می‌کنند درآمد کسب می‌کند.

یک کمپین با پلتفرم‌های بازار مانند Podcorn شروع کنید

پادکورن مانند شبکه‌های تبلیغاتی پادکست‌ها را به برندها متصل می‌کند. با این حال، پادکورن یک بازار است، نه یک شبکۀ تبلیغاتی سنتی، که با چند تفاوت مشخص همراه است.

برای یک چیز، پادکورن هیچ هزینه اولیه‌ای ندارد. این پلتفرم همچنین فقط با تبلیغات بومی و تبلیغات خواندنی میزبان سروکار دارد – به عبارت دیگر، درج آگهی پویا و تبلیغات «یکسره تولید‌شده» یک گزینه نیست.

نحوه تبلیغ در پادکست

در حالی که مهم است بدانید که چگونه برای خرید فضای تبلیغاتی پادکست اقدام کنید، باید بدانید که در واقع تبلیغات در یک پادکست چه نقشی دارد. مراحل زیر فرآیند کلی تبلیغات پادکست را نشان می‌دهد:

 • تحقیق: شامل مشخص‌کردن مخاطب هدف، بودجه و نوع پادکست مورد نظر شما است.
 • در مورد قالب تبلیغ پادکست تصمیم بگیرید: انتخاب کنید که چه نوع پادکستی مورد نظر شما است. همچنین بین رویکرد تبلیغات پویا، بازاریابی وابسته و همچنین جایی که می‌خواهید تبلیغ خود را درج کنید، تصمیم بگیرید.
 • پادکست مناسب برای تبلیغ را انتخاب و به آن‌ها دسترسی پیدا کنید: می‌توانید این کار را از طریق یک شبکه تبلیغاتی پادکست انجام دهید یا پادکست‌هایی را پیدا کنید که متناسب با نام تجاری شما، هستند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به خاطر داشته باشید که مخاطبان پادکست می‌توانند بسیار جذاب باشند و ارزش آن را دارد که تلاش کنید تا مطمئن شوید تبلیغات شما توسط مخاطبان مناسب شنیده می‌شود.
 • تبلیغ پادکست خود را بسازید: یک اسکریپت بنویسید تا پادکست شما را بفرستد یا خودتان همه چیز را تولید کرده و آگهی پادکست را ارسال کنید.
 • استراتژی تبلیغات پادکست خود را ارزیابی و تنظیم کنید: پس از اینکه تبلیغات پادکست شما فعال شد و زمان کافی برای مشاهده نتایج تعیین کردید، تجزیه و تحلیل‌ها را مشاهده کنید و ببینید کجا باید تبلیغات خود را بهبود یا تنظیم کنید.

نحوه فروش فضای تبلیغاتی (برای پادکسترها)

برای پادکست‌هایی که به دنبال یک قرارداد مالی خوب هستند، تعداد مخاطب مهم است. اگر تعداد مشترکین شما به اندازه کافی زیاد باشند، برای برندها جذاب‌تر خواهید بود، زیرا آنها فقط در صورت داشتن مخاطب زیاد حاضر به سرمایه‌گذاری هستند.

هنگامی که دنبال‌کننده های مناسبی جذب کردید، بهترین راه برای فروش فضای تبلیغاتی این است که مستقیماً با برند‌ها کار کنید، در یک شبکۀ پادکست ثبت‌نام کنید یا به یک طرح وابسته بپیوندید. ما هر کدام از روشها را در زیر توضیح می‌دهیم:

مستقیماً به برندها نزدیک شوید

اگر به کسب و کار یا برند خاصی توجه دارید که می‌خواهید با آن کار کنید، چرا مستقیماً با آنها تماس نگیرید. این روش همیشه آنقدر مؤثر نیست و ممکن است قبل از رسیدن به موفقیت، جوابهای رد زیادی بشنوید. با این حال، مزیت این روش در این است که شما کنترل خود را بر روی افرادی که با آنها کار می‌کنید و آنچه را که تبلیغ می‌کنید حفظ می‌کنید.

برای یافتن برندهای مناسب برای معرفی، کمی جستجو انجام دهید؛ شما می‌توانید:

 • پادکست‌های دیگر را در جایگاه خود بررسی کنید ـ چه مارک‌ها و برندهایی در حال حاضر در این برنامه‌ها تبلیغ می‌کنند؟
 • مخاطبان خود را در نظر بگیرید ـ آنها به چه نوع محصولات یا خدماتی علاقه‌مند هستند؟

فهرستی از برندهای احتمالی که ممکن است بر اساس این معیارها مناسب به نظر برسند، تهیه کنید. این برندها را با استفاده از یک پیشنهاد حمایت مالی وسوسه کنید بطوریکه ارزشی را که ارائۀ شما می‌تواند برای شرکت آنها به ارمغان بیاورد را برجسته کند.

در یک شبکه تبلیغاتی پادکست ثبت‌نام کنید

اگر به دنبال فروش فضای تبلیغاتی هستید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، سعی کنید در یک شبکه تبلیغاتی پادکست ثبت‌نام کنید. آنها به شما کمک می‌کنند تا شما را با مشاغلی که به دنبال خرید فضای تبلیغاتی هستند، مطابقت دهید.
شبکه‌های پادکست مانند Midroll، AdvertiseCast و PodcastOne واسطه‌هایی هستند که به برندها کمک می‌کنند پادکست‌هایی را پیدا کنند که با آن‌ها تبلیغ کنند.

با پیوستن به یک شبکه، در معرض دید شرکت‌های بیشتری قرار می‌گیرید و دسترسی به فرصت‌های حمایت مالی آسان‌تر خواهد بود. البته این مزیت با هزینه همراه است. بیشتر شبکه‌ها بیش از ۳۰ درصد از درآمد شما را بعنوان کارمزد دریافت می‌کنند.

توجه: این رویکرد برای پادکست‌های بزرگتر و معتبرتر با دنبال‌کنندگان زیاد، بهترین انتخاب است.

به یک طرح وابسته بپیوندید

طرح‌های وابستۀ زیادی وجود دارد که می‌توانید فوراً در آنها ثبت‌نام کنید. اینها روشی سریع و مؤثر برای استفاده از فضای تبلیغاتی در پادکست شما با فشار نسبتاً کمی بر مؤثر بودن یا نبودن تبلیغات‌تان هستند.

سه نکته که قبل از گرفتن حامی برای پادکست خود باید بدانید

قبل از جستجوی حامیان مالی، احتمالاً ایده خوبی است که درک کاملی از ارائۀ خود و داده‌های آن داشته باشید. مطمئن شوید که پاسخ سه سوال زیر را می‌دانید:

جمعیت‌شناسی مخاطبان شما چیست؟

اول، چه نوع افرادی به برنامه شما گوش می‌دهند؟ سعی کنید شباهت‌هایی را در مخاطبان خود بیابید، در مورد سن، جنسیت، شغل، سرگرمی یا موارد دیگر معمولاً می‌توانید با بررسی تجزیه و تحلیل کاربران میزبان پادکست خود، چیزهای زیادی در مورد جمعیت‌شناسی برنامه خود بیاموزید.

نرخ تبلیغات شما چقدر است؟

در مرحله بعد، تعیین کنید که چه نرخی از برندها برای تبلیغ در نمایش خود دریافت خواهید کرد. عواملی مانند تعداد فالوئرها و میزان تثبیت شما احتمالاً تعیین‌کنندۀ نرخ تبلیغات پادکست شما و میزان واقعی مبلغی است که می‌توانید از شرکتها بخواهید که پرداخت کنند.

چند تبلیغ و از چه نوعی را ارائه خواهید داد؟

همچنین باید تصمیم بگیرید که در هر قسمت چه تعداد تبلیغات را درج کنید. تبلیغات می‌توانند «قبل از پخش»، «بین پخش» و «پس از پخش» باشند ـ برخی از پادکست‌ها دو یا سه تبلیغ را پشت سر هم در  این بازه‌های زمانی اجرا می‌کنند.

اما مراقب باشید تبلیغات بیش از حد در هر برنامه باعث می‌شود تا دیگر کسی برنامۀ شما را گوش ندهد، بنابراین نرخ تعامل را با درآمد بالقوه تبلیغات پادکست مقایسه کنید. توصیه می‌کنیم اجازه ندهید محتوای تبلیغاتی بیش از 5 درصد از زمان اجرای نمایش شما باشد.

نکاتی برای اجرای موفق کمپین تبلیغاتی پادکست

اگر ایدۀ تبلیغات در پادکست‌ها را به سرانجام رسانده‌اید اما مطمئن نیستید که نتیجه چگونه است، این سه نکته را در نظر بگیرید:

تبلیغات پادکست را درک کنید

اگر می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی پادکست موفق راه‌اندازی کنید، ابتدا باید رسانه، فضا و موارد مورد نیاز دیگر را بدانید. این شامل دانش انواع مختلف تبلیغات، اینکه چرا قرار دادن آگهی ضروری است، تفاوت بین تبلیغات baked-in  و درج‌شده به صورت پویا و مدلهای مختلف هزینه است.

پادکستهای مناسب را انتخاب کنید

اگر برای انتخاب پادکست مناسب برای تبلیغات وقت بگذارید، نیمی از کار را انجام داده‌اید. وقت گذاشتن برای تحقیق در مورد پادکست‌هایی که با برند شما همسو هستند و از قبل توجه مشتریان ایده‌آل شما را به خود جلب کرده‌اند، در به حداکثر رساندن موفقیت کمپین تبلیغاتی پادکست شما کمک می‌کند.

مقدار سرمایه گذاری را تعیین کنید

مانند بسیاری از چیزها، در پایان روز، تبلیغات به صورت پادکست نیز کاهش می‌یابد. شما باید ایده خوبی از بودجه تبلیغاتی خود داشته باشید و اینکه کدام مدل هزینه برای شما و کسب و کارتان مناسب‌تر است.طبق اعلام موسسه AdvertiseCast، نرخ استاندارد تبلیغات پادکست بسته به مدت زمان تبلیغ و محبوبیت پادکست، از ۱۸ تا ۲۵ دلار CPM متغیر است.

به عنوان مثال، اگر پادکستی که ۲۰ دلار CPM دریافت می‌کند، معمولاً ۱۰۰۰۰ شنونده در هر قسمت داشته باشد، هزینه یک تبلیغ ۲۰۰ دلار خواهد بود.بنابراین با دانستن میانگین نرخ‌های یک تبلیغ، محدوده بودجه شما چقدر است؟ این عدد را از طریق یک ماشین‌حساب CPM مانند آنچه AdvertiseCast انجام می‌دهد، برای تعیین و ارزیابی ROI کمپین خود اجرا کنید.

یک پیام واضح برای جمعیت‌شناسی خود بسازید

موفق‌ترین تبلیغات، به وضوح ارزشی را که محصول یا خدمات شما به مشتریان ارائه می‌دهد نشان می‌دهد.

برای انجام این کار، ابتدا باید درک عمیقی از مخاطبان هدف خود داشته باشید. مطمئن شوید که یک شخصیت مخاطب ساخته‌اید که می‌توانید هنگام تصمیم‌گیری در مورد پادکست مورد نظر به آن مراجعه کنید.

هنگامی که جمعیت‌شناسی مخاطبان خود را آماده کرده باشید می‌توانید بفهمید که چگونه محصول یا خدمات شما نیاز خاص یا خدمات مشخصی را به مخاطب ارائه می‌دهد.

اجازه دهید میزبان‌ها قبل از انتشار آگهی، محصول شما را نمایش دهند

اگر از تبلیغات خواندنی میزبان استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که اجازه دهید آنها تجربه دست اولی از محصول یا خدمات شما داشته باشند.

یکی از قدرتمندترین چیزها در مورد تبلیغات پادکست این است که میزبان به شنونده خود توصیه شخصی می‌کند. بنابراین اگر میزبان تجربه شخصی با محصول شما داشته باشد، می‌تواند داستانی معتبر در مورد آن بگوید که منجر به نتایج بهتری خواهد شد.

تست عملکرد تبلیغات در طول زمان

ردیابی اثربخشی یک تبلیغ پادکست بسیار مهم است، زیرا به شما در فهمیدن نتایج کار کمک می‌کند. احتمالا ساده‌ترین روش برای شناسایی مفید‌بودن تبلیغات ایجاد صفحه اینترنتی منحصر‌به‌فرد است تا شنوندگانِ کنجکاو را به آنجا هدایت کرده و سپس از طریق چک کردن میزان ترافیک صفحه، حجم بازدید‌ها را بررسی کنیم یا اگر معیارهای دقیق‌تری می‌خواهید، می‌توانید به هر پادکست کد تبلیغاتی یا کد تخفیف اختصاص دهید. با استفاده از کد مخصوص پادکست، می‌توانید ببینید کدام تبلیغ پادکست منجر به ایجاد مشتری شده است.

گزینه دیگر استفاده از سوالی مانند “چگونه در مورد ما شنیدید؟” در مرحله‌ای از فرآیند خرید یا فرم ثبت‌نام است. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا مشخص کنید کدام تبلیغات پادکست باعث فروش بهتر می‌شوند.

سوالات متداول تبلیغات پادکست

پادکست ها چگونه پول در می آورند؟

راه‌های مختلفی برای پادکست‌ها وجود دارد تا بتوانند کسب درآمد از کارشان داشته باشند، از جمله: اشتراک‌های پادکست پولی، فروش کالا و سایر موارد.

بزرگترین شبکه‌های پادکست کدامند؟

شبکه‌های پادکست زیادی وجود دارد، اما برخی از بزرگترین آنها عبارتند از Gimlet Media، Wondery، Radiotopia، Podcastone و National Public Radio.

چه کسی در پادکست‌ها تبلیغ می‌کند؟

در حالی که تبلیغات پادکست این پتانسیل را دارد که برای طیف متنوعی از شرکت‌ها سودمند باشد، برخی از صنایع در حال حاضر رهبران سرمایه‌گذاری در تبلیغات پادکست هستند.

طبق MediaRadar، شرکتهای Media & Entertainment، Financial و Tech بیش از نیمی از کل هزینه تبلیغات پادکست را تشکیل می‌دهند. شرکتهای خرده‌فروشی، خدمات حرفه‌ای و پوشاک در ادامه لیست قرار می‌گیرند.

چگونه تبلیغات پادکست را شروع کنیم؟

اگر برندی هستید که به دنبال ورود به تبلیغات صوتی هستید، یکی از نکات بالا را دنبال کنید ـ مستقیماً به پادکست نزدیک شوید، یا به یک شبکه پادکست بروید یا یک طرح وابسته را شروع کنید.

اگر خالقی هستید که به دنبال کسب درآمد هستید، سعی کنید مستقیماً با یک برند ارتباط برقرار کنید، در یک شبکه پادکست ثبت‌نام کنید یا به یک طرح وابسته بپیوندید!

هزینه تبلیغات پادکست چقدر است؟

متأسفانه، هیچ فرمول یکسانی برای هزینه تبلیغات وجود ندارد. با این حال، ممکن است بتوانید برخی از نرخ‌های استاندارد هر حوزه را پیدا کنید. نرخی که پرداخت می‌کنید به مدل هزینه شما و همچنین آنچه که می‌خواهید مذاکره کنید بستگی دارد. اگر از طریق یک شبکه پادکست بروید، ممکن است مجبور شوید نسبت کمی به آنها بپردازید.

چگونه موفقیت تبلیغات پادکست را اندازه‌گیری می‌کنید؟

خوشبختانه، برای تبلیغات پادکست، معیارها و بینشهای قابل اندازه‌گیری دارید که می‌توانید موفقیت کمپین خود را اندازه‌گیری کنید. با ردیابی تبدیل‌ها و فروشهایی که از تبلیغ شما به وجود می‌آیند، می‌توانید مستقیماً موفقیت یا عدم آن را با تبلیغ پادکست خود مرتبط کنید. ردیابی فروش مستقیم از یک تبلیغ خاص با گنجاندن کد کوپن یا URL منحصر‌به‌فرد آسان است.اما ردیابی فروش غیرمستقیم همچنان دشوار است.

مدت زمان تبلیغات پادکست چقدر است؟

بسته به اینکه تبلیغات پادکست «قبل از پخش»، «میان پخش» یا «پس از پخش» باشد، معمولاً هر کدام بین ۱۵ تا ۶۰ ثانیه اجرا می‌شوند.

آهنگ/فرکانس مناسب برای تبلیغات پادکست چیست؟

به گفته ایلاس فرنکل، مدیر سابق Growth در Squarespace، بهترین فرکانس برای آزمایش موفقیت تبلیغاتی با پادکست حدود یک بار در هفته در هر برنامه است.می‌توانید تشخیص دهید که کدام برنامه‌ها در بازه زمانی ۸ تا ۱۲ هفته بیشترین نتایج را داشته‌اند، و سپس تمرکز خود را به بهترین پادکست‌ها محدود کنید.

جمعیت شنوندگان پادکست در ایالات متحده چیست؟

با توجه به گزارش Podcast Insights، آمار نشان می‌دهد که برای آمریکایی‌ها:

 • ۵۱ درصد از شنوندگان پادکست مرد هستند.
 • ۴۵ درصد از شنوندگان پادکست ماهانه درآمدی بیش از ۷۵ هزار دلار دارند.
 • ۲۷ درصد از شنوندگان پادکست در ایالات متحده دارای مدرک دانشگاهی هستند.
 • ۶۳ درصد از شنوندگان پادکست سفیدپوست هستند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *