0

دانلود آلبوم بِیِر اُپوس ۱۰۱ – فردیناند بِیِر آموزش مقدماتی نوازندگی پیانو از رامین رضایی

آلبوم بِیِر اُپوس ۱۰۱ - فردیناند بِیِر آموزش مقدماتی نوازندگی پیانو از رامین رضایی

آلبوم بِیِر اُپوس ۱۰۱ – فردیناند بِیِر آموزش مقدماتی نوازندگی پیانو اثری از رامین رضایی است که به صورت رسمی در دی ۱۳۹۸ منتشر شد و در اختیار علاقه‌مندان به موسیقی قرار گرفت.

به گزارش خوبو، آلبوم موسیقی بِیِر اُپوس ۱۰۱ – فردیناند بِیِر آموزش مقدماتی نوازندگی پیانو اثری از رامین رضایی است. این آلبوم شامل دو لوح و ۱۶۸ قطعه موسیقی در سبک کلاسیکال را می‌توانیم گوش دهیم. این آلبوم توسط موسسه خانه هنر منظومه ی خِرَد منتشر و عرضه شده است. قیمت هر یک از دو لوح این آلبوم، ۶۰,۰۰۰ تومان است.

بررسی آلبوم بِیِر اُپوس ۱۰۱ – فردیناند بِیِر آموزش مقدماتی نوازندگی پیانو

این که آیا اپوس ۱۰۱ فردیناند بِیِر هنوز هم به عنوان کتاب آموزش مقدماتی پیانو کاربردی دارد به کنار، چاپ تازه‌ این کتاب چاپی آراسته است، آن هم درست در کشوری که قبلاً هزاران نسخه از آن در چاپ‌ها و کپی‌های بی‌کیفیت این کتاب در دسترس هنرجویان و معلمان بوده. کتاب مانند دیگر محصولات ناشرش (انتشارات منظومه‌ی خرد) صفحه‌آرایی و مخصوصاً عناصر گرافیکی بصری خاص دارد که دومی هم تصویر تغییریافته‌ی آکوردها را به ذهن می‌آورد و هم رد و نشانی از کلید‌های پیانو را.

ترجمه‌ توضیحات کوتاه هر درس آن از روی نسخه‌ انگلیسی و چنان که مترجم اشاره کرده با مقابله با متن آلمانی صورت گرفته و بی‌اشکال است. بااین‌حال کتاب یکسره ترجمه‌ ترجمه نیست زیرا افزوده‌هایی نسبت به چاپ شناخته‌شده‌ ادیشن پیترز -که مبدأ اغلب چاپ‌ها یا کپی‌های پیشین در ایران بوده- و نیز حتا نسبت به چاپ شیرمر با بازنگری شارفنبرگ دارد (به آن قرینه از این چاپ به عنوان مرجع یاد می‌شود که ترجمه‌ فارسی ضمیمه‌ آخر «ترتیب گام‌های ماژور و مینورهای نسبی آنها» را نیز آورده است).

علاوه بر مقدمه که تاریخچه‌ مختصری از زندگی مؤلف را نیز در خود گنجانده پس از بخش «مبانی موسیقی»، توضیحاتی مختصر و مفید با عنوان «نکاتی درباره‌ی نوازندگی پیانو»، «نت‌خوانی»، «تمرین کارآمد پیانو» و در جاهای دیگر کتاب نیز اطلاعاتی مفید درباره‌ «سیر پیدایش و تکامل پیانو» و «نوازندگان مشهور پیانو» -به احتمال قوی به دست مترجم- افزوده شده است. افزون بر اینها بازنگری و پیشنهادهایی هم برای انگشت‌گذاری در چاپ جدید بنا بر نظر رامین رضایی آورده شده است.

ضبطی آموزشی از تمرین‌های کتاب را نیز با اجرای مترجم که خود در فنلاند معلم پیانو نیز است، فراهم و به شکل الکترونیکی (از طریق رمزهای مخصوص دریافت آلبوم از بیپ تیونز درج‌شده در جلد) همراه کتاب شده است. در این ضبط علاوه بر این که هنرجو می‌تواند درس‌ها را به شکل کامل بشنود و درکی موسیقایی از یک اجرای صحیح هر یک پیدا کند می‌تواند بخش‌های مربوط به معلم را نیز جداگانه در اختیار داشته باشد و چنانچه مایل باشد بدون حضور او تمرین‌های استاد-شاگرد خود را خارج از کلاس نیز ادامه بدهد.

نویسنده: آروین صداقت کیش
منبع: سایت نویز

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *