0

بازی Stray

بازی Stray

بازی Stray یک بازی اکشن و ماجراجویی با پازل‌های محیطی و عناصر مخفی کاری است. در Stray، بازیکنان کنترل یک گربه ولگرد را که از دوستانش جدا می شود را در دست می‌گیرند.

به گزارش خوبو، استودیو BlueTwelve نیازی به صرف منابع زیادی برای علاقه‌مند کردن مردم به Stray نداشت. به هر حال، این به دلیل یک فرض ساده است. همه می‌خواهند گربه باشند. به همین دلیل Stray به سرعت به یکی از محبوب‌‌ترین بازی‌ های سال تبدیل شد و در ابتدای ماه در لیست بالاترین خواسته‌های جولای در Steam تبدیل شد. پس از آن، این بازی توسط Annapurna Interactive منتشر شد. ناشر معتبری که در چند سال گذشته بازی های شگفت انگیز زیادی مانند Neon White، The Outer Wilds و The Artful Escape را برای بازیکنان به ارمغان آورد.

داستان بازی Stray

داستان بازی Stray

گربه داستان، پس از جدایی ناخواسته از دوستان خود، خود را در یک زیرشهر سایبری می بیند که برای مدت طولانی انسان را ندیده و از آن زمان به جامعه ربات‌ها تبدیل شده است. این مکان علاوه بر غیر دوستانه بودن، مملو از تهدیدات است. زیرا موجودات حشره‌مانندی به نام زورک‌‌ها به زیر شهر هجوم می‌‌آورند که تهدیدی برای شما و سایر ساکنان زیر شهر هستند.

خوشبختانه، شما گربه‌ای هستید که می‌ توانید بسیار سریع بدوید و به اندازه‌ای زیرک هستید که به مکان‌ هایی بپرید و در فضاهایی بروید که این زورک‌ ها نمی‌ توانند شما را دنبال کنند. ربات‌ های این بازی دارای احساسات هستند. هر یک از شخصیت‌ های رباتی که در این بازی با آن‌ ها مواجه می‌ شوید، شخصیت خاص خود را دارند و به طرق مختلف به گربه واکنش نشان می‌دهند. ربات‌های متخاصمی نیز در بازی وجود دارند که در سکانس‌ های بازی نقش دارند.

پهبادی به نام B-12

پهبادی به نام B-12

در ادامه داستان با یک پهباد به نام B-12 دوست می‌‌شوید که از طریق یک کوله پشتی مخصوص در روی گربه با او همراه می شود. B-12 به دنبال استاد خود است، دانشمندی که قبلاً با او کار می‌کرد. مشکل این است که حافظه او کمی مبهم است. B-12 سپس به عنوان همراه گربه عمل می کند. او به گربه اجازه می‌دهد تا از طریق برنامه ترجمه پهپاد با روبات‌ها صحبت کند. B-12 همچنین می تواند با دستگاه های مختلف ارتباط برقرار کند. این دو با هم به زیر شهر می روند تا راهی برای بازگشت به خانه پیدا کنند.

هدف

محور اصلی مضامین Stray، دست یابی به یک هدف تقریبا غیرممکن است. انجام کاری که همه اطرافیان به شما می‌گویند که نمی‌توانید انجام دهید. B-12 و گربه با گروهی از ربات‌ها دوست می‌ شوند که خود را Outsiders می‌‌نامند. هدف The Outsiders رسیدن به “The Outside” است، مکانی که همه روبات‌های زیر شهر فقط در تصاویر دیده اند. همچنین بسیاری ادعا می کنند که این مکان فقط یک افسانه است. “The Outside” در “بالا” قرار دارد. بنابراین، گربه و B-12 به دوستان خود در تلاش برای جستجوی “The Outside” کمک می‌کنند. زیرا با اهداف گربه و B-12 برای بودن دوباره با عزیزانشان مطابقت دارد.

این بازی همچنین موضوعات فرعی مانند اجتماع، فداکاری، انسانیت و احساسات را بررسی می کند. زیرا بسیاری از روبات ها نیز همان بحران های وجودی را تجربه می کنند که انسان ها دارند. پیدا کردن کارهای متفاوتی که روبات‌ها با تکامل احساسات انسانی انجام می‌ دادند، اما در عین حال متفاوت هستند، سرگرم کننده است.

جهان بازی Stray منسجم است و داستان از طریق سرنخ های محیطی، گفتگو و مواردی که پیدا می‌کنید و با آن‌ها تعامل می‌کنید، بیان می‌شود. جنبه‌ های فانتزی بازی نیز به نوعی معنا پیدا می‌کند.

گیم پلی بازی Stray

گیم پلی بازی Stray

جذابیت گیم پلی بازی Stray عمدتاً از این واقعیت ناشی می شود که شما به عنوان یک گربه بازی می کنید. مطمئناً، کاوش در یک شهر پسا آخرالزمانی، پسا انسان و سایبرپانک‌ گونه با جامعه روبات‌ ها نیز یکی از جنبه‌ های هیجان‌انگیز بازی است. از این نظر، BlueTwelve Studios کار بسیار خوبی انجام داد تا بازیکنان احساس کنند که یک گربه هستند.

یک دکمه اختصاصی برای صدای میو وجود دارد. می‌توانید روی ستون‌ ها و پارچه‌ ها اسکرچ کنید و حتی مانند اغلب گربه‌ها، اشیاء را از لبه سطوح به پایین بیندازید. توجه زیادی به جزئیات در بازی وجود دارد که هم صاحبان گربه و هم بازیکنان معمولی به طور یکسان این رفتارها را تشخیص می دهند و تصدیق می کنند که گربه ها در واقع مانند این رفتار می کنند. شما می توانید در انواع مکان ها چرت بزنید، با ربات ها بخوابید و به پاهای آن ها بچسبید. همچنین انواع کارهای ساده دیگری را بازی به شما اجازه می دهد انجام دهید که با رفتار گربه ها در دنیای واقعی سازگار است.

گربه اصلی بیشتر از گربه شخصی بنیانگذاران BlueTwelve Studios – Murtaugh – الگوبرداری شد. نگاه و رفتار گربه اساساً بر اساس مورتاگ است و کل مفهوم Stray از این گربه الهام می گیرد. همچنین، کارکنان BlueTwelve پر از صاحبان گربه هستند و هر کدام با تجربیات خود با گربه‌ شان در بازی سهیم بودند. این امر به بازی، حس بسیار سفارشی، دوستانه، آشنا و گرمی می‌ دهد. اگرچه گربه بازی، یک گربه نارنجی است، اما این واقعیت که شخصیت اصلی Stray نامی ندارد به گربه‌ دوستان اجازه می‌ دهد تا گربه‌ شان را وارد داستان کنند.

کنترلر

کنترلر

گیم پلی Stray نسبتاً ساده و روان است. به عنوان یک بازی اکشن ماجراجویی با پلتفرم سه بعدی، شما گربه را با جوی استیک چپ و دوربین را با جوی استیک سمت راست کنترل می کنید. نگه داشتن دکمه سمت راست باعث می شود گربه بدون نگرانی در مورد استقامت به سرعت بدود. در صورت امکان، بازیکن می تواند با دکمه 🔺 / Y با دنیای بازی تعامل داشته باشد و با X با NPC صحبت کند. وقتی گربه می تواند بپرد و یا از روی موانع بپرد، یک پیام ظاهر می شود. با فشردن ❌ / A به گربه اجازه می دهد بپرد. جالب اینجاست که دکمه 🔵 / B یک دکمه اختصاصی برای میو است. در ادامه بازی به بازیکنان یک سلاح اعطا می شود که می توانند با  دکمه ای آن را فعال کنند.

کنترل های Stray روان هستند. در طول بازی یک اعلان برای تعامل متنی ظاهر می شود. این مورد به بازیکنان تصویر واضحی از آنچه فشردن یک دکمه انجام می دهد، می دهد و از پرش های آزاردهنده یا تعاملات ناخواسته جلوگیری می کند. همچنین یادگیری آن ساده و آسان است. اگر در گذشته بازی ویدیویی دیگری انجام داده‌ اید، بعید است که در فهمیدن اینکه چگونه این بازی را انجام دهید، مشکلی داشته باشید.

معماها در بازی Stray

همانطور که در بالا ذکر شد، بازی همچنین دارای پازل‌های محیطی و عناصر مخفی کاری است. پازل‌های محیطی بازی باعث می شود که گربه با اشیاء موجود در محیط تعامل داشته باشد تا مسیر پاک شود. یک مثال ساده که در اوایل بازی اتفاق می افتد این است که چگونه گربه باید از یک شکاف بزرگ بین دو ساختمان عبور کند.

در همان نزدیکی، تخته ای چوبی وجود دارد که به دیوار تکیه داده است. راه حل این است که گربه به پشت بام برود و تخته را به سمت جلو هل دهد تا بتواند از آن به عنوان پل استفاده کند. همچنین موردی وجود دارد که گربه باید یک سطل خالی رنگ را به سمت یک فن دوار پرتاب کند تا از چرخش آن جلوگیری کند و به گربه اجازه دهد تا با خیال راحت از آن عبور کند. این معماهای محیطی هرگز بیش از حد دشوار نمی‌شوند.

مخفی کاری در بازی Stray

مخفی کاری در بازی Stray

از نظر مخفی کاری، بازی دارای چند دشمن متخاصم است که به عنوان نگهبان در مناطق خاصی در بازی عمل می‌کنند. مخفی کاری شامل استفاده ساده از محیط برای جلوگیری از دیده شدن توسط این محافظ ها است که بیشتر شامل پنهان شدن در پشت وسایل یا پنهان شدن در داخل جعبه های بسته بندی است.

هنگامی که این نگهبانان شما را ببینند، سه سطح هشدار وجود خواهد داشت. از آبی (هوشیار) تا زرد (جستجوگر) تا قرمز (حمله). ماندن در محدوده دید این نگهبانان در حالی که آن ها در حالت حمله خود هستند منجر به شلیک انفجار لیزری توسط محافظان به گربه می شود که متأسفانه می تواند شما را بکشد. خوشبختانه، می‌ توانید با میو کردن به نگهبان‌‌ها به طور موقت حواس آن ها را پرت کنید. مخفی کاری در این بازی چندان پررنگ نیست.

در واقع، هر زمان که یک نگهبان شما را کشف کند، می توانید به سادگی با پریدن به داخل جعبه، تعقیب او را از خود بردارید، تا زمانی که سطح هوشیاری آن ها به آبی برگردد. در بیشتر مناطق، می‌توانید محافظ‌ ها را نادیده بگیرید و تا جایی که می‌ توانید سریع بدوید، حتی قبل از اینکه بتوانند واکنشی نشان دهند.

مبارزه در بازی Stray

مبارزه

مبارزه در بازی فقط در سطوح بسیار کمی وجود دارد. در یکی از فصل‌های میانی بازی، پنجه‌های خود را بر روی سلاحی قرار می‌ دهید که به شما امکان می‌دهد با زورک‌ ها مبارزه کنید. اسلحه زمان کار بسیار کوتاهی دارد و استفاده بیش از حد از سلاح باعث گرمای بیش از حد آن می شود. این امر باعث می شود قبل از آمادگی برای انفجار دوباره صبر کنید تا خنک شود. درست مانند عناصر مخفی کاری، مبارزات بازی نیز بسیار محدود است. در واقع، هر دو جنگ و مخفی کاری عمدتاً به عنوان ابزارهای بازی هستند. در جایی که داشتن آن ها منطقی است وجود دارد، اما هرگز آنقدر زیاد نیست که بخش های زیادی را در بر بگیرد.

برخلاف آنچه که بسیاری اعلام کردند، این بازی یک بازی جهان باز نیست. در عوض، بازی از فصل‌ های مختلفی تشکیل شده است که هر فصل در یک سطح مستقل بازی می‌شود و پس از تمام هر یک از فصل‌ ها، می‌ توانید هر یک از آن‌ها را از منوی اصلی مجدداً مشاهده کنید که این موضوع به شما امکان می‌ دهد به عقب برگردید و کلکسیون‌ های از دست رفته را جستجو کنید.

گرافیک بازی Stray

گرافیک بازی Stray

گرافیک بازی پر جنب و جوش است و رنگ های متنوعی در بازی وجود دارد. نورهای نئونی که شهر زیر زمینی و تاریک را که نور نمی‌خورد به خوبی نشان می دهد. به عبارتی در این دنیا اصلاً نور خورشید وجود ندارد. نکته برجسته بازی  Stray، البته، گربه شایان ستایش آن است. این گربه به طرز خارق العاده ای رندر شد و متحرک است. در حالی که گرافیک این بازی به اندازه سایر بازی های Triple-A پیشرفته نیست، اما در نقطه مناسبی بین واقع گرایی و حالت عجیب و غریب قرار گرفته است. این بازی کاملا کارتونی نیست، اما به اندازه ای کارتونی است که می توانید ترکیبی از آن دو را حس کنید. (به عنوان مثال حشرات این بازی اگرچه طراحی کارتونی دارند اما کمی کرکی هستند که ظاهری مخملی به آن‌ها می‌دهد)

واقعاً استودیو BlueTwelve با استفاده استادانه از نشانه‌ های بصری و داستان‌ گویی محیطی توانست شگفتی، هیبت و استرس را در یک بازی به طور همزمان منتقل کند. بازی مملو از جزئیات در هر گوشه ای است که دست به دست هم دنیای این بازی را می سازند. اکثر نوشته ها به زبانی هستند که ما نمی توانیم آن را بفهمیم. اما نحوه رندر شدن آن ها در بازی به بازیکنان این امکان را می دهد که بفهمند چه هستند حتی اگر کلمات چاپ شده روی آن ها را درک نکنند.

طراحی موسیقی و صدا در بازی Stray

طراحی موسیقی و صدا در بازی Stray

موسیقی متن بازی بیشتر سینمایی و وابسته به محیط است. در بیشتر کاوش های شما، موسیقی با تم معمایی است و در سکانس های تعقیب و گریز، موسیقی تندتر و هیجانی‌تر است. در سکانس‌های مخفی کاری، تعلیق‌ انگیز است. موسیقی به گونه‌ای طراحی شده است که می تواند شما رادر بازی غوطه ور کند. اگرچه شما عمدتاً به آن ها توجه نمی‌کنید، اما همچنان شما را به حال و هوا و دنیایی که در آن بازی می کنید، می برد.

در بخش هایی رادیو وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها گوش دهید و حتی از پنجه‌های کوچکتان استفاده کنید و موسیقی مورد نظرتان را تغییر دهید.

روباتی به نام Morusque در بازی وجود دارد که در اوایل بازی با او آشنا می شوید. او گیتار می‌ نوازد اما هیچ موسیقی ای برای نواختن ندارد . بنابراین از شما می‌ خواهد که برای او برگه های موسیقی پیدا کنید. بنابراین، می توانید این برگه ها را جمع کنید و سپس آن را به موروسک بدهید. به محض دریافت آن ها، او شروع به پخش آهنگ‌هایی می کند که گوش دادن به آن ها ملودیک و آرامش بخش است. یک بالش کوچک نرم در کنار موروسک وجود دارد، و می‌توانید آنجا بنشینید و در تمام طول روز به موسیقی او گوش دهید. همچنین متوجه خواهید شد که برخی از آهنگ‌ هایی که او می‌نوازد در رادیوها نیز پخش می‌ شوند.

سخن پایانی

Stray آری یا نه

اگرچه داستان بازی کوتاه است اما کافی است و ارزش زمان و پول شما را دارد. زیرا با توجه به محیط بازی اگر روند داستان طولانی تر می شد احتمال خستگی وجود داشت. این بازی 8 تا 10 ساعته تجربه ای به یاد ماندنی را به شما می دهد که بعید است فراموش کنید. گیم پلی بازی به اندازه کافی ساده است که هر کسی می تواند آن را بازی کند.

یکی از مشکلات بازی این است که نمی‌ توانید از هیچ یک از کات سین‌‎ها بگذرید. اگر برای یک اجرای کامل به فصل‌های قبلی بازگردید، حوصله شما را سر می برد. همچنین نمی‌ توانید این بازی را به صورت دستی ذخیره کنید یا حالت‌های ذخیره متفاوتی را نگه دارید، که این موضوع چندان مهم نیست. اما اگر شما بخواهید یک فصل از فصول قبل را بازی کنید شما را مجبور می‌کند به جای بارگیری یک ذخیره قدیمی، هر یک از فصل‌ های قبلی خود را مجدداً راه‌ اندازی کنید.

اما در نهایت نتیجه این است که بازی Stray به گونه ای است که دوستداران گربه قطعاً عاشق این بازی خواهند بود.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *