0

معرفی مجموعه کتاب احضارگر + دانلود و خرید

نسخه فارسی مجموعه کتاب احضارگر

مجموعه کتاب احضارگر مجموعه کتابی بود که توسط تاران ماتارو بین 2015 تا 2018 منتشر شد. این سری فانتزی که فضایی حماسی دارد، توانست طرفداران بسیاری در غرب و در ایران پیدا کند. در ادامه شما را با نویسنده، کتاب، واکنش‌ها به کتاب‌ها و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید

نام مجموعهاحضارگر | Summoner
نام کتاب‌هاتازه‌کار – 2015
تفتیش – 2016
ساحر مبارز – 2017
مطرود – 2018
نویسندهتاران ماتارو | Taran Matharu
گونه ادبیداستان، فانتزی، نوجوان
انتشارات در ایرانباژ
مترجمبهنام حاجی زاده
تعداد صفحه1,992‬
سال انتشار2015 تا 2018
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی تاران ماتارو

تاران ماتارو سال 1990 در لندن به دنیا آمد. او پدری برزیلی و مادری هندی دارد. ماتارو از همان سنین کودکی به نوشتن علاقه داشت. علاقه‌ی فراوان او به کتاب‌های باعث شد که آرزو داشته باشد، خود نیز داستانی خلق کند. با این حال ماتارو کودکی ساده‌ای نداشت. اولین تجربه‌ی او از قلدری به چهار سالگی برمی‌گشت که به او گفتند به کشورش برگردد. در مدرسه هم چون تنها اقلیت حاضر در کلاس بود، برای او لقبی برای مسخره کردن رنگ پوستش گذاشته بودند. همینطور دائما گوش‌هایش را مسخره می‌کردند. همینطور انگشت او به خاطر اینکه در مدرسه، قلدرها آن را در لای در دستشویی گیر انداخته بوده و فشار داده بودند، ردی همیشگی روی خود دارد. حتی یک مرتبه چیزی را در کیف او گذاشته بودند تا او را به دزدی متهم کنند.

تاران ماتارو
تاران ماتارو

او نوشتن اولین رمان خود را در نه سالگی آغاز کرد. داستان پسری به اسم نیلرم را نوشت که پوستی زیتونی داشت و با یک جادوگر شیطانی می‌جنگید. او نوشتن احضارگر را در 22 سالی آغاز کرد. با کمک سایت Wattpad او بخش‌های کتاب را به صورت روزانه آپلود می‌کرد. این سایت، مخصوص نویسندگان داستان است که جامعه‌ی خود را تشکیل داده‌اند. به همین شکل، محبوبیت ماتارو افزایش یافت. داستان او طی شش ماه، سه میلیون بار خوانده شد.

او پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در رشته‌ی مدیریت، مدتی در طی سال 2013 در انتشاراتی معروف پنگوئن کارآموز بود. همینطور او طی این دوره، مدتی را به سفر گذراند. سال 2013 شبکه NBC مستندی کوتاه از او نشان داد که به شهرت او کمک کرد. از آن تاریخ، ماتارو تصمیم گرفت تنها روی نوشتن تمرکز کند و نویسنده‌ی حرفه‌ای شد.

بررسی آثار

 • مجموعه‌ی احضارگر
  • تازه‌کار – 2015
  • تفتیش – 2016
  • ساحر مبارز – 2017
  • مطرود – 2018
 • مجموعه‌ی مدعی
  • انتخاب شده (The Chosen): کتاب جدید ماتارو سال 2019 منتشر شد. داستان از آنجا شروع می‌شود که در دنیای کتاب به دلیلی نامعلوم تعداد زیادی از مردم جهان گم می‌شوند. گروهی نوجوان در پی این هستند که دلیل را متوجه شوند. پسری به اسم کِید قهرمان داستان است. او به جهانی جدید وارد می‌شود و متوجه می‌شود افراد گم‌شده به این جهان منتقل شده‌اند.
  • چالشگر – 2020
  • قهرمان – 2021
مجموعه کتاب مدعی
مجموعه کتاب مدعی

نقد و بررسی مجموعه کتاب احضارگر

مجموعه کتاب احضارگر، مجموعه‌ای بود که بین 2015 تا 2018 با قلم تاران ماتارو منتشر شد. شاید انتشار این کتاب، با انتشار هر کتاب دیگری در ژانر فانتزی متفاوت باشد. ماتارو که از والدینی برزیلی و هندی در لندن متولد شده در مسابقه‌ای در آمریکا برای پیدا کردن استعدادهای نویسندگی به اسم NaNoWriMo شرکت کرد و طی یک هفته پنجاه هزار کلمه از داستان را نوشت. او بعد داستان اولیه خود را در سایت Wattpad منتشر شد. این داستان بسیار موردعلاقه واقع شد و سرانجام نشرها شروع به تماس با او کردند. او در همین زمان نشرها و خبرنگاران اولین تماس‌ها را با او برقرار کردند. همینطور شش مدیربرنامه قدم جلو گذاشته بودند که او یکی را انتخاب کرد.

سرانجام کتاب تازه‌کار اولین نسخه از مجموعه‌ی احضارگر با کمک یک نشر مطرح در بریتانیا، استرالیا و کشورهای مشترک‌المنافع منتشر شد. همینطور نشر مطرح مک‌میلان آن را در آمریکا و کانادا منتشر کرد. سپس کتاب‌ها در فرانسه، آلمان، اسپانیا، تایوان، برزیل، روسیه، لهستان، بلغارستان، چگ، ترکیه، دانمارک و هلند هم منتشر شد. طی یکی دو سال، کتاب به دوازده زبان منتشر شده بود.

تازه‌کار – 2015

پس از حواشی بسیار، سرانجام اولین کتاب از مجموعه‌ی احضارگر در سال 2015 منتشر شد. نام این کتاب، تازه‌کار (Novice) بود و توانست قشر مخاطب خود یعنی نوجوان را تحت‌تاثیر قرار دهد.

داستان در دوره‌ای نامطبوع در جهانی موازی روایت می‌شود. با این حال فضا طوری است که انگار گذشته روایت شده است و فضایی شبیه به ارباب حلقه‌ها و جهانی با الف‌ها، اورک‌ها و دوارف‌ها دارد. هسته‌ی اصلی داستان در مورد یک پسر یتیم به اسم فلچر است. او با سربازی دوست می‌شود و سرباز کتابی به او هدیه می‌دهد. کتاب، چیزی جادویی است و از پوست درست شده است. فلچر به سرعت شروع به خواندنِ کتاب با صدای بلند می‌کند و شیطانی سوسمارمانند احضار می‌شود که این دو با هم دوست می‌شوند. ذهن شیطان و فلچر با هم یکی می‌شود.

فلچر به عنوان آهنگر کار می‌کند و این بین راه‌هایی جادویی برای احضار شیاطین از جهان‌های دیگر می‌آموزد. او در روستایش به جرمی که مرتکب نشده متهم می‌شود و تصمیم به ترک روستا می‌رود. با شیطانِ خود، ایگناتیوس این سفر را آغاز می‌کند و به یک آکادمی از استادان علوم گذشته وارد می‌شود. او آنجا هنر احضار را به طور کامل می‌آموزد. در مدرسه‌ای که در آن اشراف‌زاده‌ها و مردم عادی هستند، فلچر در تلاش است تا بتواند به درجه‌ی ساحر مبارزه‌گر برسد تا بتواند در جنگ بین امپراطوری و اورک‌های قاتل شرکت کند. با این حال، مشکلاتی در مدرسه به وجود می‌آید و فلچر و ایگناتیوس تنها یکدیگر را به عنوان دوست دارند.

تفتیش – 2016

پس از موفقیت کتاب اول، کتاب دوم با اسم تفتیش در سال 2016 منتشر شد. این کتاب هم توانست به لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز و Publishers Weekly برود. در کتاب دوم، تاران ماتارو، داستان فلچ و ایگناتیوس را دنبال می‌کند. پسری که در تلاش برای تبدیل شدن به احضارگری بزرگ است و شیطانی که به شکل سوسمار بر او ظاهر شده است.

مجموعه کتاب احضارگر
مجموعه کتاب احضارگر

یک سال از تورنمنت گذشته است. فلچر و ایگناتیوس در سیاه‌چال زندانی شده اما اما به زودی دادگاه آنها آغاز می‌شود. باید مقابل مفتش‌ها قرار بگیرند و به سوالات جواب بدهند. مفتش‌ها گروهی مهم در جهان احضارگر هستند و توسط کسانی اداره می‌شوند که از سقوط فلچر خوشحال خواهند شد. اجنه به دادگاه در زمان برگزاری دادگاهِ فلچر حمله می‌کنند و چیزهایی تکان‌دهنده در مورد گذشته‌ی فلچر بیان می‌کنند. با این حال او زمان کمی برای کنار آمدن با حقایق جدید دارد. باید با یک سری از فارغ‌التحصیلان دیگر به عمق جنگل اورک‌ها بروند و ماموریتی خطرناک را برای شاه و شورا انجام دهد. اگر شکست بخورند، ارتش اورک‌ها قدرتمندتر از هرچیزی خواهد شد که تاکنون بوده است. دوستان وفادار فلچر اتلو (دوارف) و سیلوا (الف) با او هستند.

ساحر مبارز – 2017

آخرین کتاب سه‌گانه احضارگر در سال 2017 به اتمام رسید و در واقع ماجرای فلچر به پایان رسید. این کتاب در سال 2017 منتشر شد.

داستان کتاب اینطور شروع می‌شود که به همراه رالی مادرش، آلیس و دوستانش سیلوا، اتلو، کِرِس و شیطان‌های فرارکرده به مقر حکومت اورک‌ها می‌رسند و با یک پورتال این کار را انجام می‌دهند. این همان دنیای موازی است که شیاطین از آنجا آمده‌اند. آنها در آب فرود می‌آیند و فکر می‌کنند وارد جهانی غرق آب شده‌اند اما خیلی زود متوجه می‌شوند که اشتباه می‌کردند. آنها با شیطانی لاک‌پشت‌مانند و بسیار بزرگ روبرو می‌شوند و نام او را شلدون می‌گذراند. بر پشت شلدون سفر خود را دنبال می‌کنند تا زمانی که بتوانند به همان‌جایی که می‌خواند برسند. با این حال توسط شیاطینی خطرناک موردحمله قرار می‌گیرند. او همینطور بالاخره باید با خان، اورکی که دشمن اوست روبرو شود.

مطرود – 2018

به دنبال موفقیتِ سری احضارگر، تاران ماتارو تصمیم گرفت یک پیشینه یا Prequel برای آن بنویسد. در واقع او تصمیم گرفت داستان‌هایی را شرح دهد که پیش از شروع دنیای احضارگر رخ داده بود.

داستان از جایی شروع می‌شود که پسری یتیم به اسم آرکتوروس که در یک اصطبل کار می‌کند، به طور اتفاقی یک شیطان را احضار می‌کند. او تبدیل به اولین احضارگر تحصیل‌نکرده‌ی هومینوم می‌شود. وجود و توانایی او با رازی گره می‌خورد که اشراف‌زادگان به هر قیمتی حاضرند آن را مخفی نمایند. در میان مردم شورش انجام می‌شود و اشراف زادگان می‌خواهند به هر قیمتی، آرکتوروس را در کنترل خود در بیاورند. او را به سرعت به آکادمی ووکانز می‌فرستند که د آنجا فرزندان اشراف به‌خصوص درس احضار می‌گیرند.

پیش از اینکه او بتواند با کسی در فضای جدید دوست شود، در مرکز یک کشمکش قرار می‌گیرد. او باید در یک ماجراجویی به عمق جنگل اورک‌ها برود جایی که متحد و دشمنان منتظر او هستند. توانایی او در احضار به امتحان گرفته می‌شود و آرکتوروس باید یک سمت را انخاب کند و در غیر این صورت، سقوط امپراطوری را ببیند.

اقتباس

تاکنون اقتباسی از کتاب به صورت فیلم یا سریال ساخته نشده است. البته کتاب‌ها پتانسیل ساخت بازی یا کمیک‌بوک را نیز دارند. با این حال، تاران ماتارو در پاسخ به سوال یکی از طرفداران اعلام کرده است که شاید روزی اقتباس تصویری کتاب‌ها رخ دهد. با توجه به ساخت فانتزی‌هایی مانند ویچر، چرخ زمان، صد، جادوگران و نظیر آن طی سال‌های اخیر، هیچ بعید نیست به زودی این اتفاق برای مجموعه‌ی احضارگر هم رخ دهد.

جایگاه مجموعه کتاب احضارگر

کتاب‌های مجموعه بارها به لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته‌ی نیویورک تایمز رسیدند. همینطور طی مدت اخیر بیش از یک میلیون نسخه از کتاب تنها به زبان انگلیسی فروش رفته است. کتاب به قدری تاثیرگذار بود که در نقدی که سایت گاردین آن را روی خروجی قرار داده بود، کتاب را چیزی کاملا جدید و بسیار درخشان معرفی شده بود. انتظار می‌رود پس از ساخت سریال یا فیلم براساس این کتاب‌ها، فروش و شهرت آنها به مراتب بیشتر شود.

سراغ گودریدز هم رفتیم. گودریدز به نوعی شبکه‌ی اجتماعی علاقه‌مندان به کتاب است. در این سایت، به صفحه‌ی تاران ماتارو رفتیم. در صفحه‌ی این نویسنده، کتاب اول مجموعه یعنی تازه‌کار، بیشتر از سایرین امتیاز گرفته است. این کتاب 29 هزار امتیاز دارد. همینطور میانگین امتیازات آن 4.1 از 5 است. کتاب‌های بعدی مجموعه نیز به ترتیب 18 هزار، 14 هزار و چهار هزار امتیاز دارند و به لحاظ میانگین امتیازی، همه بالاتر از کتاب اول هستند. این اتفاق بخصوص زمانی رخ می‌دهد که نویسنده‌ای تازه‌کار مجموعه‌ای را شروع می‌کند و هرچه می‌گذرد، غنای قلمش بالاتر می‌رود. در ادامه یک نظر مثبت و یک نظر منفی را در خصوص کتاب خواهیم آورد.

نظر مثبت

5 از 5 به کتاب نمره داده است:

احضارگر از اون داستان‌هاییه که باهاش خاطره می‌سازید. این داستان در مورد تلاش برای زندگی در یک دنیای کاملا ناعادلانه‌ست‌‌. جایی که برای زنده موندن و زندگی کردن نه تنها با دشمن بلکه با خودی هم باید سر و کله زد. نکته‌ی دیگه‌ای که همیشه بودنش رو در داستان‌ها می‌پسندم نشون دادن چهره‌ی زشت و کثیف جنگه. این که فقط با صحبت از دلاوری‌ها، جنگ رو یک رویداد غرور آفرین نشون نده و نشون بده که هیچ وقت جنگی شکل نخواهد گرفت مگر اینکه منفعت عده‌ای در شکل‌گیری اون جنگ باشه.

فضای کتاب کاملا مورد علاقه‌ی منه و توصیفاتش به قدری عالین که شما به راحتی می‌تونید تصویری از داستان رو جلوی چشمتون ببینید، صدای شخصیت‌ها رو بشنوید و حتی بویی که در شهر پیچیده حس کنید. داستان شخصیت‌های دوست داشتنی زیادی داره و صد البته شخصیت‌های دوست نداشتنی. در کنار اینها شما با انواع موجودات خیالی روبرو خواهید شد که هر کدوم مربوط به کشور و فرهنگی هستن. کتاب اول با اینکه سیر خیلی تندی نداره ولی همونطور که گفتم دوست داشتنیه و خستتون نمی‌کنه. اما کتاب دوم یه شروع کاملا طوفانی داره که به محض شروع کردنش حداقل باید ۱۵۰ صفحه رو بی‌وقفه بخونید.

کتاب سوم مثل کتاب اول با سیر آهسته‌تری شروع میشه و با همین سیر آهسته ادامه پیدا میکنه. ۱۰۰ صفحه ی آخر یکم سرعت بیشتری میگیره و نهایتا پایان هم کاملا همون چیزیه که انتظار میره. ترجمه خیلی خیلی روونه واقعا دست مترجم درد نکنه فقط بعضی جاها عبارت “محبت ورزیدن” اذیتم میکرد که دیگه اونم اجتناب‌ناپذیره متاسفانه. من هری پاتر رو نخوندم واسه همین نمی‌تونم با هم مقایسشون کنم اما اگه دنبال یه فانتزی عالی با شخصیت‌های دوست‌داشتنی می گردین احضارگر رو از دست ندین 

کامنت فارسی از پریسا

نظر منفی

دو ستاره از 5 ستاره:

معمولی و کلیشه‌ای. مشکل اول کتاب خیلی کلیشه‌ای بودن و قابل پیش‌بینی بودن داستان بود شاید به جز چند صفحه آخر، سیر کلی داستان کاملاً قابل حدس بود و خواننده رو کنجکاو نگه نمی‌داشت. شخصیت اصلی و مکمل و بدمنای داستان یه جورایی سطحی و بدون اون پیچش و استقلال شخصیتی بودن.

تفاوت عمده‌ی این جور آثار با هری پاتر به نظرم اون حس کنجکاوی و ماجراجوی که چهار پنج جلد اول هری پاتر موج میزد و خواننده رو به دنبال خودش می‌کشید و تو این کتاب اثری چندانی ازش نبود. مشکل بعدی عدم ریتم مناسب داستان به نظرم. سرعت شروع کتاب مناسب بود ولی از یه جایی به بعد مخصوصا لحظات حساس آخر داستان شتابزدگی داشت که لذت خوندشون رو کم میکرد.

نقاط قوت کتاب هم مجیک سیستم مناسب و متن و توصیفات خوب بود که تو ذوق نمیزد. ترجمه هم انصافاً خوب و عالی بود ایرادی زیادی به مترجم وارد نیست. در آخر نویسنده به عنوان کتاب اول کتاب بدی ننوشته و قلمش ضعیف نیست ولی بهتر بود یخورده خلاقیت و ریتم مناسب و مهمتر از همه شخصیت‌های جذاب وارد داستان میکرد تا کتاب خیلی بهتری داشته باشیم 

کامنت فارسی از ساسان

بهترین ترجمه کتاب های مجموعه‌ی احضارگر

اخیراً در مورد مجموعه کتاب‌های فانتزی زیادی به اسم نشر باژ اشاره کرده‌ایم. آنها مترجم مجموعه کتاب‌های صد و جادوگران هم بودند. این نشر تاکنون سه کتاب از مجموعه‌ی احضارگر را نیز ترجمه کرده است:

 • احضارگر؛ جلد اول: کارآموز – 468 صفحه
 • احضارگر؛ جلد دوم: تفتیش – 488 صفحه
 • احضارگر؛ جلد سوم: ساحر مبارز – 520 صفحه

بهنام حاجی زاده مترجم آثار این مجموعه برای نشر باژ است. به حاجی زاده پیش از این نیز پرداخته بودیم. او مترجم مجموعه کتاب صد نیز بود. او سی ساله و اهل بجنورد است. از نکات زرد در چاپ کتاب این است که در پشت جلد، نام هری پاتر آورده شده است. به این شکل آنها قصد دارند، طرفداران مجموعه‌ی هری پاتر را برای خرید این کتاب مجاب کنند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *