0

فیلم طبقه حساس

Sensitive Floor (2014)

فیلم طبقه حساس یا طبقه هساث فیلمی ایرانی است که توسط کمال تبریزی در سال ۱۳۹۲ ساخته شد و در سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اکران شد.

به گزارش خوبو، اکران طبقه حساس از تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ آغاز شد و تا ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ بدون هیچ تبلیغاتی در تلویزیون توانست به فروش یک میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون تومان در تهران دست یابد. تا پایان فروردین ۱۳۹۳ فروش به رقم قابل توجه ۴ میلیارد تومان رسید. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره متوسط 5.5 را کسب کرده است. 1700 نفر به این فیلم نمره داده‌اند.

رضا عطاران، محمدرضا فروتن، پانته‌آ بهرام، بهاره رهنما، پیمان قاسم‌خانی، هوتن شکیبا و … از جمله بازیگران این فیلم کمدی هستند.

دانلود فیلم طبقه حساس

فیلم طبقه حساس

عوامل و بازیگران فیلم طبقه حساس

طبقه حساس فیلمی است که در ژانر کمدی و درام توسط کمال تبریزی ساخته شده است. او تا به حال در رشته‌های تدوین، تهیه و تولید، صحنه و لباس، فیلم‌برداری، فیلمنامه و کارگردانی فعالیت کرده‌ است. او موفق به ساخت آثار مطرحی همچون لیلی با من است، فرش باد، مارمولک، همیشه پای یک زن در میان است، یک تکه نان، امکان مینا، ما همه با هم هستیم، شیدا، مارموز و مهر مادری شده است.

رضا عطاران بازیگر مشهور فیلم طبقه حساس است. حضور او در تلویزیون با مجموعهٔ بیداران (۱۳۶۹) آغاز شد، اما پیشرفت بازیگری او به همکاری با مهران مدیری در دو مجموعه پرواز ۵۷ (۱۳۷۲) و ساعت خوش (۱۳۷۳–۱۳۷۴) مربوط می‌شود. عطاران نخستین کارگردانی خود را در برنامهٔ سیب خنده (۱۳۷۶) که برای گروه سنی کودک و نوجوان ساخته بود تجربه کرد. وی همچنین در آن سال اولین حضور خود در سینما را در فیلم کلید ازدواج تجربه کرد. او در کلاه قرمزی و سروناز (۱۳۸۱) حضور پیدا کرد و در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ در دو سریال خانه‌به‌دوش و متهم گریخت کارگردانی و بازیگری را تجربه کرد. او با بازی در فیلم خروس جنگی (۱۳۸۶) مورد توجه قرار گرفت و در سال ۱۳۸۹ به‌واسطه بازی در ورود آقایان ممنوع و اسب حیوان نجیبی است تندیس لبخند زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد مراسم اختتامیهٔ دومین جشن لبخند آفتاب را به دست آورد.

محمدرضا فروتن حرفه بازیگری را در سال ۱۳۷۳ با بازی در فیلم هدف آغاز کرد و سپس با بازی در فیلم‌های مرسدس و اعتراض به شهرت رسید. او برای بازی در فیلم قرمز برنده جوایز سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هفدهمین جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از سومین دوره جشن خانه سینما شد. از دیگر جوایز دریافت شده توسط او سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد بخش بین‌الملل از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم به آهستگی است. دو زن، شب یلدا، وقتی همه خواب بودند، کنعان، زیر پوست شهر و متولد ماه مهر از دیگر آثار مطرحی است که فروتن در آن ایفای نقش کرده است.

پانته آ بهرام، دیگر بازیگر مرگ ماهی برای بازی در فیلم و تئاتر نامزد و برندهٔ جوایز گوناگونی از جشنواره فیلم فجر شده‌ است. فعالیت او با حضور در سری سوم مجموعه تلویزیونی آئینه (۱۳۶۸) آغاز شد و سپس همان سال در فیلم هامون ساختهٔ داریوش مهرجویی ظاهر شد. او برای ایفای نقش در بچه‌های ابدی (۱۳۸۵) برندهٔ سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل زن از جشنواره فیلم فجر شد. وی به غیر از سینما و تلویزیون، در بیش از ۲۰ اجرای تئاتر نظیر مرگ یزدگرد ایفای نقش کرده‌ است.

کارگردانکمال تبریزی
تهیه‌کنندهجواد نوروزبیگی
نویسندهپیمان قاسم خانی
بازیگرانرضا عطاران
محمدرضا فروتن
پانته‌آ بهرام
بهاره رهنما
پیمان قاسم خانی
هوتن شکیبا
بهرام ابراهیمی
رضا بهبودی
حمید جانانه
سوگل قلاتیان
محمد بحرانی
بهادر مالکی
کاظم سیاحی
فیلم‌بردارعلی تبریزی
سال ساخت1392
مدت زمان فیلم90 دقیقه
نمره IMDB5.5
فیلم طبقه حساس

خلاصه داستان

مردی بعد از مرگ همسرش، او را در یک قبر دو طبقه دفن می‌ کند اما پس از مدتی وقتی مرد سر مزار همسرش می‌ رود متوجه می‌ شود به اشتباه مردی غریبه در آن مکان دفن شده است و …

نقد و بررسی فیلم طبقه حساس

« طبقه حساس » طبق گفته های نویسنده اش که پیمان قاسم خانی باشد، بیش از یک سال زمان برای نگارشش صرف شده است اما محصولی که از این زمان به دست آمده ارزش این مدت زمان را نداشته است. « طبقه » حساس با یک داستان ساده اما پرکشش آغاز می شود که می تواند بستر رخداد لحظات کمدی فراوانی باشد اما 4444004165تماشاگر هرچقدر که صبر میکند کمتر چیزی نصیبش می شود.

کمال تبریزی طی سالهای اخیر بارها ثابت کرده که کارگردان باهوشی است. با نگاهی به فیلمهای کمدی تبریزی می توان به راحتی به این نتیجه رسید که وی هرگز در ساخت آثار کمدی تنها هدفش خنداندن مخاطب نبوده بلکه نقدهای اجتماعی هم در لایه های زیرین فیلمنامه اش دیده می شود که با هوشمندی می تواند آن را به مخاطب ارائه کند. اما این نقد اجتماعی علی رغم اینکه نشانه هایش در « طبقه حساس » قابل رویت است، اما به هیچوجه ظرافت پرداخت آثار گذشته تبریزی مانند « مارمولک » را ندارد و فیلم بیشتر به سمت کمدی مطلق قدم برداشته است.

اولین مشکلی که هنگام تماشای « طبقه حساس » می توان به آن پی برد این است که فیلم در همان 15 دقیقه ابتدایی تمام صحبت هایش را انجام می دهد و پس از آن دیگر هیچ ایده ای به جز شوخی های جنسی متعدد که نصف آنها میگرد و نصف دیگر خیر، ندارد. متاسفانه نگاه تبریزی به شخصیت اصلی داستانش یعنی کمالی که یک فرد مذهبی متعصب هست، نگاه پخته ای نیست و این شخصیت هم در دقایق مختلف فیلم بارها شخصیت عوض میکند.

تبریزی پس از گذشت 15 دقیقه ابتدایی فیلم، به نظر می رسد که بیشتر از آنکه به توانایی هایش برای روایت داستان متکی باشد و یا از نبوغش در پیشبرد فیلمنامه بهره ببرد، به توانایی های رضا عطاران اتکا کرده و نتیجه هم فیلمی شده که مانند اغلب آثاری که عطاران در آن بازی کرده، مبتنی بر توانایی این بازیگر در خلق کمدی است و کمتر میشود نبوغ معمول آثار تبریزی را در آن جستجو کرد.

رضا عطاران با شوخی های متعدد جنسی اش که همه آنها حول محور مسئله همسرش و آن مرد غریبه ای که روی قبرش دفن شده خلاصه میشود ، می تواند باعث گاهاً باعث خنده تماشاگران شود اما ازدیاد این شوخی ها به مرحله ای می رسد که دیگر توان بامزه بودن را از خودش سلب میکند.

فیلم طبقه حساس

فیلم سپس چند داستان فرعی را معرفی میکند که از جمله آنها اتفاقات مربوط به کمالی و همسر مرد فوت شده با بازی بهاره رهنما است که از پرداخت مناسبی برخوردار نیستند و در مجموع توجهی به آنها نشده است اما جالب اینجاست که تعداد این داستان های فرعی به حدی است که داستان اصلی را هم به حاشیه می راند و نتیجه اش این می شود که مخاطب نه داستان فرعی درست و حسابی می بیند و نه داستان اصلی!

لحظاتی که در آن همسر فوت شده کمالی به همراه همان فردی که در بالای قبرش دفن شده است ( با بازی پیمان قاسم خانی ) در مکانی ماورایی مشغول خوش گذرانی هستند، یکی از بدترین لحظات فیلم هست که البته با پرداخت مناسب این صحنه ها می شد که از آن لحظات نابی گرفت اما با عدم توجه کارگردان ، این سکانس ها هرز شده است.

تنها برگ برنده « طبقه حساس » بازی خوب رضا عطاران هست که در نقش یک فرد عصبی و سنتی، مثل همیشه طناز است و مخاطب هم دوستش دارد. با اینحال به نظر نمی رسید که بازی عطاران در این فیلم ارزش یک سیمرغ بلورین داشته باشد. دیگر بازیگران فیلم هم از جمله بهاره رهنما و پانته آ بهرام و پیمان قاسم خانی، بازی های معمولی از خودشان به نمایش گذاشته اند که با توجه به عدم پرداخت مناسب شخصیت هایشان در فیلم، منطقی به نظر می رسید.

پایان بندی فیلم و آن شب برفی هم در عدم ارتباط با بخش های قبل داستان، مسیری فلسفی را پیش می گیرد. تبریزی در « طبقه حساس » داستانش را بصورت کامل در کمدی خلاصه میکند، این وسط کمی هم به معنویت و داشتن رفتار درست مذهبی می پردازد و کمی هم نقد میکند و در انتها هم فضای داستان را فلسفی میکند!

نقد از مووی مگ

فهرست جوایز فیلم طبقه حساس

در سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1392، فیلم طبقه حساس نامزد دریافت چهار سیمرغ بلورین برای بهترین بازیگر نقش اول مرد (رضا عطاران)، بهترین فیلمنامه (پیمان قاسم خانی)، بهترین موسیقی متن (پیمان یزدانیان) و بهترین جلوه های ویژه بصری (بهنام خاکسار) شد و در پایان موفق به کسب یک سیمرغ بلورین نشد.

  • برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (رضا عطاران)، دوره ۳۲ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۲

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *