0

فیلم تگزاس ۲

texas 2

فیلم تگزاس ۲ فیلمی ایرانی است که توسط مسعود اطیابی در سال ۱۳۹۷ ساخته شد و در فروردین ۱۳۹۸ به اکران عمومی درآمد.

به گزارش خوبو، تگزاس ۲ ادامه فیلم تگزاس است که با استقبال گسترده مردم مواجه شد. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره ضعیف 4.1 را کسب کرده است. 953 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

در همان ابتدا که فیلم جایگزین فیلم رحمان ۱۴۰۰ شد، سعید سهیلی کارگردان فیلم ژن خوک به این مسئله واکنش نشان داد و مسئولان سینمائی کشور را به در اختیار نگذاشتن سینما برای فیلم خودش محکوم کرد.

فیلم تگزاس ۲

دانلود فیلم تگزاس ۲

عوامل و بازیگران فیلم تگزاس ۲

تگزاس ۲ فیلمی است که در ژانر کمدی توسط مسعود اطیابی ساخته شده است. مسعود اطیابی، فارغ التحصیل دوره مدیریت تولید از موسسه آموزش عالی سوره است. او فعالیت فیلمسازی خود را با فیلمبرداری از جبهه های جنگ آغاز کرد. از میان آثار مسعود اطیابی در مقام تهیه کننده می‌توان به عناوینی همچون عروس حلبچه، چوری، خاموشی دریا، قناری، خروس جنگی، انتهای زمین، دل خون، اختاپوس و افسونگر اشاره کرد. وی مسئولیت کارگردانی آثاری همچون مصائب دوشیزه، صبح روز هفتم، شرط اول، اخلاقتو خوب کن، ریسمانی نزدیکتر از رگ، خاک و مرجان، برج آرام، ماه‌گرفتگی، انفرادی، بخارست و دینامیت را نیز برعهده داشته است.

مهدی هاشمی در دهه هفتاد باز هم در فیلم‌های همسر و معجزه خنده درخشید. بسیاری از منتقدان، سیمرغ بلورین دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر را از آن مهدی هاشمی، برای بازی در فیلم همسر می‌دانستند. هاشمی پس از چند سال کم‌کاری و دوری از تلویزیون و سینما با مجموعه‌های تلویزیونی هزاران چشم و روزگار قریب به کارگردانی کیانوش عیاری بازگشت موفقیت‌آمیزی به تلویزیون داشت و پس از آن با نقش آفرینی در فیلم‌های متعدد سینمایی، توانایی‌اش را دوباره به اثبات رساند و در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای دومین بار موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم‌های آلزایمر و آقا یوسف گردید.

سام درخشانی دارای دیپلم علوم تجربی و دانشجوی انصرافی تئاتر است. او در آموزشگاه بازیگری سمندریان یک دوره بازیگری گذرانده‌است و با مجموعه شب زدگان به دنیای بازیگری پا گذاشت. از مهم‌ترین آثار او بازی در سریال آوای باران است. و مدتی مجری مسابقه تلویزیونی ایران بود. او چندین همکاری با پژمان جمشیدی در فیلم‌هایی مانند تگزاس ۱، تگزاس ۲، خوب، بد، جلف و… و در سریال‌هایی مانند پژمان دارد.

فیلم تگزاس ۲

پژمان جمشیدی حرفه بازیگری‌اش را نخست در سال ۱۳۹۰ با بازی در قسمتی از مجموعهٔ تلویزیونی ساختمان پزشکان و سپس در سال ۱۳۹۲ و با بازی در نقش اصلی مجموعهٔ تلویزیونی پژمان آغاز کرد. او برای نقش‌آفرینی در فیلم‌های سوءتفاهم (۱۳۹۶)، شیشلیک (۱۳۹۹) و علفزار (۱۴۰۰) نامزد دریافت جایزهٔ سیمرغ بلورین از جشنوارۀ فیلم فجر شده‌است. همچنین نقش‌آفرینی او در مجموعهٔ تلویزیونی زیرخاکی برایش تندیس جشن حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی در تلویزیون را به همراه داشت. همچنین جمشیدی در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر (۱۴۰۱) برای بازی در نقش مکمل فیلم یادگار جنوب در جشنواره فجر نامزد شد و دیپلم افتخار این جشنواره را کسب کرد.

ژاله صامتی در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ‌تحصیل شد و فعالیت حرفه‌ای خود را در سال ۱۳۷۲ و با بازی در دت یعنی دختر آغاز کرد. او برای نقش‌آفرینی در آخرین بار کی سحر را دیدی؟ (۱۳۹۴) و درخونگاه (۱۳۹۷) نامزد دریافت سیمرغ بلورین از جشنوارۀ فیلم فجر شده‌است. همچنین برای درخونگاه و مجموعه تلویزیونی زیرخاکی (۱۳۹۹–نوروز ۱۴۰۱) برندهٔ جایزهٔ حافظ شده‌است.

کارگردانمسعود اطیابی
تهیه‌کنندهسید ابراهیم عامریان
نویسندهحمزه صالحی
بازیگرانمهدی هاشمی
سام درخشانی
پژمان جمشیدی
ژاله صامتی
گابریلا پتری
نادر سلیمانی
رضا ناجی
بهرنگ علوی
امید روحانی
موسیقیامیر توسلی
فیلم‌بردارامیر کریمی
تدوینمهدی حسینی‌وند
سال ساخت1397
مدت زمان فیلم99 دقیقه
نمره IMDB4.1
فروش گیشه۲۵٬۰۷۴٬۸۶۱٬۰۰۰ تومان

خلاصه داستان

ساسان ( سام درخشانی ) و بهرام ( پژمان جمشیدی ) به همراه آلیس ( گابریلا پتری ) در حال بازگشت به ایران هستند که چمدان شان در فرودگاه با فرد دیگری اشتباهاً جابجا شده و…

نقد و بررسی فیلم تگزاس ۲

مسعود اطیابی از آن دست کارگردانانی است که تلاش زیادی کرده تا به جرگه کسانی نپیوندد که سینما را بوسیدند و گذاشتند کنار و رو به ساخت فیلم‌های کمدی سطح پایین آوردند. او در طول مدت زمان فیلمسازی خود با فیلم اخلاقتو خوب کن به سینمای کمدی سرک کشید و اثری قابل تامل ساخت. سپس فیلم برج آرام را ساخت که به علل مختلف رنگ اکران به خود ندید و در بازار خانگی عرضه شد؛ فیلمی کمدی سیاسی-اجتماعی که البته نتوانسته بود آنطور که باید حق مطلب را ادا کند. اطیابی در نهایت بعد از مانع‌تراشی‌های بسیاری که پیش روی خود دید تن به ساخت فیلم تگزاس داد ولی بازهم سعی کرد در ساخت این اثر، سینمای خودش را حفظ کند و در چاه لودگی فرو نرود.

فیلم تگزاس 1 سال گذشته اکران شد و حالا بعد از تقریبا یک سال، نسخه دوم آن به پرده سینماها آمده است. فیلم تگزاس 2 به طور ناگهانی جایگزین فیلم کمدی دیگری به نام رحمان 1400 شد و تا تا امروز توانسته نزدیک به 12 میلیارد تومان فروش کند ولی آنطور که خود اطیابی می‌گوید؛ فیلم حداقل باید 16 میلیارد تومان بفروشد تا پول خودش را در بیاورد. در نتیجه می‌توان گفت با اثر نسبتا پرخرجی روبرو هستیم؛ آن هم با وجود اینکه ماجرای فیلم دوم به جای خارج در داخل کشور می‌گذرد و در نتیجه قاعدتا باید هزینه‌ها کاسته شده باشد.

سازندگان فیلم دوم به زیرکی داستان را از سرزمین برزیل به ایران کشاندند تا هم از مساله گرانی ارز در امان بمانند و هم اینکه دستشان برای ساخت یک سری لوکیشن (مانند لوکیشن صحنه‌های چارشنبه سوری) بازتر باشد. فیلم دوم دقیقا از جایی شروع می‌شود که تگزاس یک تمام شد و حالا دو قهرمان قصه به همراه عروس فرنگی به سمت خانه‌ پدری‌شان رهسپار هستند.

ساسان (با بازی سام درخشانی) و بهرام (با بازی پژمان جمشیدی) به تهران برگشته و ساسان زن برزیلی خود به اسم آلیس (با بازی گابریلا پتری) به مادرش (با بازی ژاله صامتی) معرفی می‌کند. پدر بهرام که بابک نام دارد (و مهدی هاشمی نقش آن را بازی می‌کند) با مادر ساسان نامزد کرده‌اند و ساسان از شنیدن این خبر شوکه می‌شود. ماجرای فیلم اما از زمانی آغاز می‌شود که چمدان بهرام با یک شخص دیگر که دلال مواد مخدر است جابجا شده و 250 هزار دلار بهرام دست قاچاقچی باقی می‌ماند و چندین کیلو کوکایین دست بهرام. در این میان یاران کارلوس (نقش منفی فیلم قبلی) نیز به تهران آمده و در به در دنبال آلیس هستند تا او را به برزیل بازگردانند.

نمی‌دانم فیلم Meet The Parents (ساخته جی راک در سال 2000) را دیده‌اید یا نه ولی تگزاس مرا از جهاتی یاد این فیلم می‌اندازد. تگزاس کمدی خانوادگی است که سعی می‌کند روی جدولی راه برود که مرز بین کوچه لودگی و کوچه کمدی است و با اینکه گاهی پایش در این راه می‌لفزد ولی زود می‌تواند خودش را جمع و جور کند. خوشبختانه تیم سازنده جغرافیای جدید فیلم خود را تهران انتخاب کرده‌اند و سعی کرده‌اند که زیبایی‌ها و دیدنی‌های پایتخت خودمان را نیز نشان دهند و هرچند در این کار چندان موفق نبودند اما تلاششان ستودنی است.

داستانک‌های متعددی در فیلمنامه اصلی تگزاس 2 روایت می‌شود که بعضی از این آیتمها بامزه از آب در آمده و برخی دیگر به اصطلاح عامیانه، نگرفته است. سام درخشانی و پژمان جمشیدی که پیش‌تر در فیلمهای کمدی چون خوب بد جلف و یا قسمت اول تگزاس همبازی یکدیگر بودند، در فیلم تگزاس 2 بازی قوی از خود نشان نمی‌دهند و به جای آنها ژاله صامتی و مهدی هاشمی هستند که توانسته‌اند خودی نشان دهند. (راستش را بخواهید شاید قرار گرفتن درخشانی و جمشیدی در کنار این دو باعث شده که پی به بازی ضعیف آنها ببری

فیلمنامه اصلی فیلم تگزاس 2 در حقیقت یک داستان بی سر و ته است و به همین داستان بی سر و ته یک سری قصه فرعی وصل شده اما ترکیب تمام اینها تقریبا معقول بوده و می‌توان آن را هضم کرد. اطیابی در تمام مدت فیلم سعی می‌کند روی خطوط قرمز حرکت کند و این خطوط گاه لودگی هستند و گاه خط سانسور سینمای ایران اما در هر حال راه رفتن روی این خط، مسیر درستی بوده که تیم سازنده پیش گرفته است.

تگزاس 2 هم کمدی موقعیت محور دارد و هم کمدی دیالوگ و همچنین کارگردان سعی کرده حدالامکان از شوخی‌های جنسی کمتری نسبت به سایر آثار کمدی ساخته شده در سالهای اخیر استفاده شود. شوخی‌های کمی که درست و بجا بکار می‌روند، فیلم را از لودگی رهانیده و آن را به یک کمدی نسبتا خوب تبدیل کرده است. فیلم مشکلات ریز و درشتی به ویژه در بخش فنی دارد و می‌توان به جرات گفت که اطیابی با وسواس چند سال پیش خود فیلم را نساخته است. موسیقی‌های متن فیلم توانسته این خلا را کمی پر کند و انرژی و نشاط و همخوانی که در آنها وجود دارد، چشم بیننده را کمی نسبت به نقص‌های کارگردان می‌بندد.

تگزاس 2 یک فیلم کاملا معمولی است که در فقدان کمدی‌های خوب تبدیل به گوهر می‌شود وگرنه فرسنگ‌ها با استانداردهای یک کمدی جانانه فاصله دارد. فیلم هم از فرمول‌های کمدی سازی این روزها بهره گرفته و هم از شوخی‌های جنسی و شوخی‌های فضای مجازی و… . کارگردان در حقیقت مخلوطی تحویل بیننده می‌دهد که نه او را دلزده می‌کند و نه سرحالش می‌آورد بلکه مانند یک لیوان آب نطلبیده، از گلو پایین می‌رود و قابل هضم است.

آنطور که فیلم تمام می‌شود و آنطور که تهیه کننده و کارگردان اثر با خبرگزاری‌ها مصاحبه کردند، باید شاهد ساخته شدن قسمتهای بعدی فیلم (تگزاس 3 و 4) هم باشیم. فروش گیشه نیز این شایعه را به یقین تبدیل می‌کند. فیلم تگزاس 2 خوشبختانه از پدر خود (تگزاس 1) اثر بهتری از آب در آمده و کمدی‌های ملموس‌تری را در خود جای داده، شاید بتوانیم امیدوار باشیم که اطیابی و تیمش بعد از اینکه مخاطب خود را پیدا کرده و چند صد هزار نفر را به تماشای این دو اثر نشاندند، بتوانند در آثار بعدی سری تگزاس حرف‌های بهتری برای گفتن داشته باشند و مخاطبین خود را با موجی که ساخته‌اند هموار ساخته و آنها را مهمان یک فیلم به مراتب بهتر و سینما‌یی‌تر کنند.

نقد از آرش پارساپور

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *