0

توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

سوزاندن ارزهای دیجیتال

صرافی‌ها و شرکت‌های ایجاد ارزهای دیجیتال در فرآیندی برای افزایش قیمت ارزهای دیجیتال خود، اقدام به ازبین بردن آنها میکنند که به این کار توکن سوزی یا Token Burning می‌گویند. توکن سوزی درواقع ارسال دارایی و ارز دیجیتال به آدرس کیف پول نامعتبر است تا بدین صورت از دسترس خارج شود.

درست همانند تمام دارایی های دیگر، سوزاندن توکن ها موجب افزایش قیمت آن ارز دیجیتال میشود. به عنوان مثال موجودی ذخایر طلا در دنیا محدود است و هرچه جلوتر میرویم، قیمت این دارایی افزایش پیدا میکند چراکه عرضه آن کم و تقاضا به مرور افزایش پیدا میکند. در مورد بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نیز این مورد صادق است.

بیت کوین در فرآیندی به نام هاوینگ هر 4 سال اقدام به کاهش کارمزد ماینینگ خود می دهد. بیت کوین کش، لایت کوین و ارزهای نسل اولی نیز دقیقا به همین ترتیب و با استفاده از هاوینگ کارمزد استخراج را که به ماینرها داده میشود نصف میکنند و این کار باعث افزایش قیمت این دارایی ها میشود.

در طرف دیگر ارزهایی که با استفاده از الگوریتم اثبات کار PoW طراحی شده اند و خبری از ماینرها در شبکه به شیوه ارزهای نسل اول نیستند، در این ارزها مانند بایننس کوین، ترون، کاوا، الگورند و … به منظور کاهش ارزهای ارائه شده و در نهایت ایجاد تورم و بالا رفتن قیمت، عرضه را با سوزاندن توکن ها کاهش میدهند.

توکن سوزی در بایننس کوین

بایننس کوین ارز اصلی صرافی بایننس است. این ارز دیجیتال را در پست های دیگر مورد بررسی قرار دادیم. صرافی بایننس در سیزدهمین دوره سوزاندن توکن های خود در 17 اکتبر 2020 ( 26 مهرماه 1399) سیزدهمین توکن سوزی BNB را انجام داد. این صرافی در آخرین توکن سوزی خود، بیش از 2 میلیون رمز ارز BNB را از بین برد. ارزش این توکن سوزی معادل 68 میلیون دلار بود. این اتفاق منجر به ثبت رکورد بزرگترین توکن سوزی در بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش دلاری شد و قیمت این ارز دیجیتال را در مسیر رشد چشمگیری قرار داد. قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ نگارش این مقاله 21 فروردین 1400 رکود جدیدی را ثبت کرده است و به قیمت 485 دلار رسیده است و این رشد تا محدوده 800 دلار احتمالا ادامه خواهد داشت.

صرافی بایننس به طور فصلی، 20 درصد از سود خود را به توکن سوزی BNB اختصاص می‌دهد. هدف نهایی این صرافی، از بین بردن 50 درصد از کل توکن‌های موجود BNB است. تعداد کل این توکن در ابتدا 200 میلیون واحد بوده که در نهایت به 100 میلیون واحد خواهد رسید. مطابق تاریخچه توکن سوزی احتمالا تا 1 سال آینده فرآیند توکن سوزی بایننس به اتمام برسد. همانطور که در جدول زیر میبینید، بعد از دهمین مرتبه سوزاندن بایننس کوین تاکنون، قیمت این ارز دیجیتال از 17.5 دلار به 485 دلار در تاریخ نگارش این مقاله رسیده است.

برخی از کوین ها با الگوریتم سوزاندن ارزها PoB یا Proof of Burning که از الگوریتم های اجماع است، به اجماع میرسند که بایننس کوین یکی از این ارزها است. به تازگی در تاریخ 4/15/2021 مرحله پانزدهم توکن سوری بایننس کوین صورت پذیرفت و در آن 600 میلیون دلار از سود خالص 4 ماهه اول سال برای سوزاندن بایننس کوین ها استفاده شد.

فرآیند توکن سوزی و هاوینگ یک رویداد مهم در صنعت ارزهای دیجیتال به شمار می رود. میتوانید لیست رویدادهای مهم در حوزه ارزهای دیجیتال را در سایت Coinmarketcal.com مشاهده کنید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *