0

10 نشانه برتر که نشان می‌دهد از نظر مالی با ثبات هستید

چگونه با استفاده از ارزهای دیجیتال در مقابل تورم مقاومت کنیم؟

زندگی ای را تصور کنید که در آن از نگرانی‌های مالی دائمی رها شده‌اید و این قدرت را دارید که رویاهای خود را بدون ترس آزار دهنده از تمام شدن پول دنبال کنید. این زیبایی ثبات مالی است.  اما واقعاً ثبات مالی به چه معناست؟ آیا صرفاً در مورد داشتن یک سبد سرمایه گذاری قوی است؟ یا در مورد داشتن یک صندوق اضطراری سالم یا بدون بدهی است؟

حقیقت این است که ثبات مالی ترکیبی از عوامل را در بر می‌گیرد. در این راهنما، نشانه‌های مهمی را که نشان می‌دهند در مسیر ثبات مالی قرار گرفته‌اید، بررسی می‌کنیم. وقتی علائمی را که باید جستجو کنید را بدانید، درک واضح تری از وضعیت مالی خود به دست می آورید. پس بیایید وارد آن شویم و کلیدهای آزادی مالی را کشف کنیم.

نکات کلیدی:

  • برای ثبات مالی ممکن است نیاز به بیش از یک جریان درآمد وجود داشته باشد. بنابراین، تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری شما برای ثبات مالی بلندمدت ایده آل است.
  • درآمد غیرفعال پول اضافی اضافی را فراهم می کند که درآمدهای معمولی شما را تکمیل می کند، از جمله سود حاصل از پس انداز، سود سهام از سرمایه گذاری، حق امتیاز و فرصت های مختلف آنلاین.
  • وقتی کنترل امور مالی خود را در دست دارید و ثروت خود را دائماً در حال رشد هستید، در حال حاضر در راه ثبات مالی هستید.

ثبات مالی به چه معناست؟

ثبات مالی به معنای داشتن پول و منابع کافی برای تامین نیازهای فعلی و آینده خود بدون نیاز به وام گرفتن یا دریافت کمک قابل توجه از دیگران است. ثبات مالی همچنین به معنای ذخیره مقداری پول نقد اضافی برای رسیدگی به هزینه‌های غیرمنتظره یا موارد اضطراری، مانند صورت‌حساب‌های پزشکی، تعمیرات خودرو یا از دست دادن شغل است.

ثبات مالی لزوماً مستلزم ثروتمند بودن یا دستیابی به تمام اهداف مالی شما نیست. این به سادگی به این معنی است که یک پایه مالی محکم برای اتکا به آن داشته باشید تا دائماً در تلاش برای تامین هزینه های زندگی خود نباشید.

آیا سرمایه گذاری در کریپتو می‌تواند شما را ثروتمند کند؟

یکی از راه‌های رسیدن به ثبات مالی این است که پول خود را عاقلانه سرمایه گذاری کنید و پرتفوی خود را متنوع کنید. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یکی از گزینه‌هایی است که باید در نظر گرفته شود، زیرا پتانسیل بازدهی بالا و دسترسی آسان به معاملات را ارائه می‌دهد. با این حال، توجه به خطرات و نوسانات مرتبط با کریپتو در یک بازار دائماً در حال تغییر تحت تأثیر عوامل مختلف مهم است.

در حالی که سرمایه گذاری در کریپتو می‌تواند منجر به ثروت شود، همچنین می‌تواند منجر به ضرر شود. موفقیت به عواملی مانند میزان سرمایه گذاری، درک شما از بازار و میزان مدیریت ریسک بستگی دارد. درک این نکته ضروری است که سرمایه گذاری های کریپتو میانبری برای ثروتمند شدن سریع نیست. در عوض، آنها نیاز به یک رویکرد طولانی مدت شامل صبر، انضباط و تحقیق کامل دارند.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد از نظر مالی با ثبات هستید

چگونه متوجه می‌شوید که از نظر مالی با ثبات هستید؟ در زیر چند سرنخ وجود دارد که نشان می دهد شما به سطحی از ثبات مالی رسیده اید.

1. نگران پول نباشید

یکی از بارزترین نشانه های ثبات مالی این است که دائما نگران پول نیستید. شما در مورد پرداخت قبوض، نحوه تهیه مواد غذایی یا شروع پس انداز برای دوران بازنشستگی خود استرس ندارید.

در حالت ایده آل، شما بودجه ای دارید که برای شما مناسب است و به شما امکان می دهد هزینه های خود را پوشش دهید و برای اهداف خود پس انداز کنید. شاید حتی مجبور نباشید بودجه خود را به طور منظم پیگیری کنید. 

شما همچنین یک صندوق اضطراری دارید که می تواند حداقل سه تا شش ماه از هزینه های زندگی را در صورت بروز یک وضعیت مالی غیرمنتظره پوشش دهد. با داشتن یک پایه مالی محکم، می توانید با دانستن اینکه منابع لازم برای رسیدگی به هزینه های غیرمنتظره و انجام تعهدات مالی خود را دارید، به آرامش خاطر دست یابید.

2. به طور منظم برای رشد سبد مالی خود سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری مداوم بخشی از درآمد برای رشد سبد سرمایه گذاری نشانه ثبات مالی است. افراد دارای ثبات مالی اهمیت و مزایای سرمایه گذاری برای آینده را درک می کنند و به طور منظم بخشی از درآمد خود را به گزینه های مختلف سرمایه گذاری، مانند حساب های پس انداز با بازده بالا، سهام، املاک و مستغلات یا حساب های بازنشستگی اختصاص می دهند.

افراد با ثبات مالی همچنین دارای یک برنامه سرمایه گذاری روشن هستند که با تحمل ریسک و افق زمانی آنها همسو است و به طور فعال سبد سهام خود را در طبقات مختلف دارایی مانند سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات و ارزهای دیجیتال متنوع می کند. علاوه بر این، آنها از سود مرکب (سودهای افزایش دهنده سود) با سرمایه گذاری مجدد سود سهام و سود سرمایه بهره می برند. با پیروی از این شیوه ها، آنها می توانند در طول زمان ثروت بسازند و آینده مالی خود را در دوران بازنشستگی تضمین کنند.

3. پرداخت به موقع صورت حساب‌های خود

یک شاخص مثبت ثبات مالی این است که می توانید صورتحساب ها و بدهی کارت اعتباری خود را به موقع و به طور کامل هر ماه پرداخت کنید. شما متحمل هزینه‌های دیرکرد یا هزینه‌های بهره نمی‌شوید که می‌تواند به امتیاز اعتباری شما آسیب برساند و در درازمدت برای شما هزینه بیشتری داشته باشد. همچنین با گرفتن وام های روز پرداخت که می تواند شما را در یک چرخه معیوب بدهی گرفتار کند، از داشتن موجودی روی کارت های اعتباری یا سایر بدهی های خود جلوگیری می کنید.

4. استفاده از کارت‌های اعتباری برای پاداش به جای ضرورت

استفاده از کارت‌های اعتباری خود برای پاداش به جای ضرورت، یکی دیگر از نشانه های آشکار برنامه ریزی مالی صحیح است. شما برای تامین هزینه های زندگی یا تامین هزینه های زندگی خود به پول های پلاستیکی متکی نیستید. در عوض، از کارت‌های اعتباری به‌عنوان ابزاری برای بازپرداخت پول نقد، امتیاز یا مایل استفاده می‌کنید که می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه سفر، خرید یا سرگرمی کمک کند. همچنین هر ماه موجودی کارت اعتباری خود را به طور کامل پرداخت می کنید و از پرداخت سود خودداری می کنید.

5. ترس از دست دادن شغل خود را نداشته باشید

ثبات مالی احساس امنیت را ایجاد می کند که از داشتن درآمد پایدار و صندوق اضطراری ناشی می شود. به غیر از داشتن منبع درآمد پایدار و مطمئنی که با هزینه های شما مطابقت دارد یا بیشتر از آن است، شما همچنین مهارت ها و صلاحیت های مورد نیازی دارید که شما را در بازار ارزشمند و قابل استفاده می کند. شما مطمئن هستید که می توانید شغل دیگری پیدا کنید یا در صورت نیاز جریان درآمد دیگری ایجاد کنید. 

اگر دائما نگران از دست دادن شغل خود نیستید و یک برنامه بازنشستگی پشتیبان دارید، در صورت از دست دادن شغل غیرمنتظره، در مسیر درستی به سمت ثبات مالی هستید.

6. رشد مداوم ارزش خالص

ارزش خالص معیاری برای سنجش رفاه و ثبات مالی شماست. این تفاوت بین دارایی‌ها و بدهی‌های شماست (آنچه دارید منهای بدهی‌تان). ارزش خالص مثبت به این معنی است که دارایی های شما بیشتر از بدهی ها است و ارزش خالص منفی به این معنی است که بدهی های شما بیشتر از دارایی ها است. اگر ارزش خالص مثبت شما در طول زمان به طور مداوم در حال افزایش است، در حال ساختن ثروت و نزدیک شدن به ثبات مالی هستید. شما می توانید از طریق ترکیبی از به حداقل رساندن بدهی، پس انداز و سرمایه گذاری به این امر دست یابید.

7. شما کنترل امور مالی خود را در دست دارید

ثبات مالی به معنای کنترل پول خود است: بدانید که پول شما به کجا می رود و هر ماه چقدر خرج و پس انداز می کنید. داشتن بودجه در محل، و ردیابی درآمد و هزینه های خود با یک صفحه گسترده یا یک برنامه؛ و صورت های مالی خود را به طور منظم بررسی کنید و در صورت نیاز اصلاحات را انجام دهید. شما همچنین اهداف مالی SMART (مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان) تعیین می کنید و پیشرفت خود را به سمت آنها نظارت می کنید. افراد با ثبات مالی، آموزش مالی را در اولویت قرار می دهند و نقش فعالی در مدیریت امور مالی خود دارند.

8. کمتر از حد توان خود زندگی کنید

اگر عادت کنید کمتر از حد توان خود زندگی کنید، در مسیر ثبات مالی هستید. شما بیش از آنچه به دست می آورید یا توانایی پرداخت آن را دارید خرج نمی کنید و از بدهی های غیر ضروری اجتناب می کنید. شما سعی نمی کنید “همگام با جونزها باشید” یا تسلیم تورم سبک زندگی نمی شوید. شما نیازهای خود را بر خواسته های خود اولویت می دهید و صرفه جویی و مینیمالیسم را تمرین می کنید. و با یافتن راه هایی برای کاهش هزینه ها یا افزایش درآمد، در پول خود صرفه جویی می کنید. انتخاب آگاهانه خرج کردن و پس انداز پول از این طریق به شما امکان می دهد که یک پایه مالی محکم بسازید.

9. عدم نیاز به پس انداز برای ماه‌ها برای خرج کردن در موقعیت‌های خاص

ثبات مالی به شما این آزادی را می‌دهد که از موقعیت‌های خاص لذت ببرید، بدون اینکه مجبور باشید ماه‌ها متوالی پس‌انداز کنید. چه در تعطیلات، چه تولدها، تعطیلات، عروسی ها یا جشن های خانوادگی، شما درآمد قابل تصرف و پس انداز کافی برای درمان خود و عزیزان خود دارید، بدون اینکه بانک را بشکنید یا بدهی داشته باشید. شما همچنین از قبل برنامه ریزی می کنید و برای این موارد بودجه بندی می کنید تا از خرج کردن بیش از حد یا خرید ناگهانی جلوگیری کنید.

10. هرگز از حساب جاری خود اضافه برداشت نکنید

برداشت بیش از حد از حساب جاری می تواند نشانه بی ثباتی مالی باشد. داشتن بودجه کافی برای پوشش هزینه های خود بدون اتکا به اضافه برداشت یا وام های روز پرداخت نشان دهنده رفاه مالی است. علاوه بر این، شما از حساب جاری خود به عنوان حساب پس انداز یا بازنشستگی یا قلک استفاده نمی کنید. شما به اندازه کافی پول در حساب جاری خود نگه می دارید تا هزینه ها و نقل و انتقالات عادی خود را پوشش دهید و بقیه را به حساب های پس انداز یا سرمایه گذاری خود منتقل می کنید.

دلایلی که ممکن است هنوز برای ثبات مالی تلاش کنید

در حالی که علائم ذکر شده در بالا نشان دهنده ثبات مالی است، ضروری است که اذعان کنیم که دستیابی به رفاه مالی به دلایل مختلف می تواند چالش برانگیز باشد. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • درآمد کم: اگر درآمد شما برای تامین نیازهای اولیه یا پس انداز برای آینده کافی نباشد، دستیابی به ثبات مالی به یک چالش تبدیل می شود.
  • بار بدهی بالا: سنگین شدن با بدهی قابل توجهی که بخش قابل توجهی از درآمد شما را مصرف می کند، توانایی شما را برای پس انداز، سرمایه گذاری و ایجاد ثروت محدود می کند.
  • فقدان سواد مالی: بدون درک کامل از مفاهیم و استراتژی های مالی، تصمیم گیری آگاهانه پولی و مدیریت موثر امور مالی می تواند چالش برانگیز باشد.
  • رفتار یا طرز فکر مالی ضعیف: خرج کردن، پس انداز کم و/یا ریسک های غیرضروری می تواند مانع پیشرفت شما به سمت ثبات مالی شود.
  • عوامل یا رویدادهای خارجی: عوامل اقتصادی مانند تورم یا رکود اقتصادی، رویدادهای غیرمنتظره مانند یک بیماری همه گیر، بلای طبیعی، طلاق، بیماری یا مرگ می تواند به طور قابل توجهی بر درآمد و هزینه های شما تأثیر بگذارد و دستیابی به ثبات مالی را دشوارتر کند.

برای غلبه بر این چالش‌ها، باید با آنها مقابله کنید. این ممکن است شامل افزایش درآمد از طریق توسعه شغلی یا جریان‌های درآمد اضافی، کاهش بدهی از طریق بودجه‌بندی و استراتژی‌های بازپرداخت، جستجوی آموزش مالی، بهبود عادات مالی، و داشتن برنامه‌های اضطراری یا پوشش بیمه برای رسیدگی به رویدادهای غیرمنتظره باشد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *