0

اوراکل‌های بلاکچین چیست؟

اوراکل‌های بلاکچین

راه‌هایی که دنیای مالی را تغییر می‌دهند، در حال تغییر است. هیچ یک از این نوآوری‌ها بدون بلاکچین یا یک DLT برای دریافت اطلاعات از خارج امکان پذیر نخواهند بود. اینجاست که اوراکل وارد بازی می‌شود. با مطالعه این مقاله درمی‌یابید که چگونه فناوری بلاکچین می‌تواند در بخش خدمات مالی اعمال شود.

اوراکل‌های بلاکچین (blockchain oracles)

شبکه‌های غیرمتمرکز فقط قادر به خواندن اطلاعات از داخل سیستم هستند. یک بلاکچین تنها قادر به تعامل با اطلاعات ذخیره شده در شبکه است. این یک محدودیت بسیار بزرگ برای پروتکل‌هایی است که قراردادهای هوشمند را میزبانی می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر من در یک صرافی غیرمتمرکز فعالیت داشته باشم و بخواهم قیمت Tether/Ethereum را در خارج از بازار خود بدانم، نمی‌توانم این کار را انجام دهم. این به این دلیل است که صرافی‌های خارج از بلاکچین صرافی من از داخل غیرقابل دسترسی هستند.

اینجا جایی است که اوراکل‌ها وارد عمل می‌شوند. این سیستم‌ها اطلاعاتی را از دنیای خارج پیدا می‌کنند و اعتبار آن‌ها را برای گنجاندن در بلاکچین تأیید می‌کنند. اوراکل‌ها برای عملکرد صحیح قراردادهای هوشمند بسیار مهم هستند. اگر اوراکل‌ها دائماً پروتکل قیمت فعلی دارایی‌های مورد استفاده برای انتشار DAI را به روز نمی‌کردند، استیبل کوین DAI وجود نداشت.

دو نوع اوراکل برای انجام این کار استفاده می‌شود. اولی اوراکل‌های قطعی و دومی اوراکل‌های اجماع است.

اوراکل‌های قطعی (Deterministic Oracles)

این نوع اوراکل‌ها خوراک داده‌های مستقیم هستند که به قرارداد هوشمند متصل می‌شوند. آن‌ها اطلاعات را مستقیماً از یک منبع خارجی که قابل اعتماد تلقی می‌شود، جمع آوری می‌کنند. به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند برای بیمه نیاز به اطلاع از آب و هوا در زمان‌های خاص دارد. اوراکل به یک سیستم هواشناسی قابل اعتماد متصل می‌شود و این اطلاعات را مستقیماً به روز می‌کند. ارائه‌دهنده اوراکل گواهینامه‌ای را صادر می‌کند که همراه با اطلاعات خود، منبع پیش‌بینی را نام می‌برد. این گواهی فقط تأیید می‌کند که منبع اصلی آن اطلاعات را ارائه کرده است.

این بدان معنی است که اگر خود منبع اشتباه باشد، اوراکل همچنان کار خود را انجام داده است. اوراکل مسئولیت به روزرسانی قرارداد هوشمند با اطلاعات منبع انتخاب شده را دارد. البته، مشکل این است که منابع مورد اعتماد چگونه انتخاب می‌شوند؟ تعریف یک منبع خوب به معیارهای استفاده شده توسط ارائه دهنده اوراکل بستگی دارد و توسعه دهنده قرارداد هوشمند باید به آن‌ها اعتماد کند. به نوعی، این یک راه حل متمرکز خارج از زنجیره است.

اوراکل‌های اجماع (Consensus Oracles)

همانطور که از نام آن‌ها پیداست، این‌ها اوراکل‌هایی هستند که بر شرکت کنندگان گروه تکیه می‌کنند که بر سر ماهیت اطلاعات به توافق برسند. شبکه‌ای از ارزیابان برای قضاوت در مورد اعتبار اطلاعات قرارداد هوشمند ایجاد می‌شود. این می‌تواند چیزی شبیه نرخ مبادله دلار در برابر یورو باشد. تمام گره‌های شبکه داده‌های مربوط به نرخ ارز فعلی را جمع‌آوری می‌کنند و نتایج را با هم مقایسه می‌کنند. نتایج ارزیابی و سپس به قرارداد هوشمند منتقل می‌شوند. انواع اوراکل‌های اجماع عبارتند از:

اوراکل‌های ورودی (In-bound oracles)

این‌ها اوراکل‌هایی هستند که اطلاعات را از دنیای بیرون به بلاکچین می‌آورند.

اوراکل‌های خروجی (Out-bound oracles)

این اوراکل‌ها، اطلاعات داخل بلاکچین را به دنیای خارج یا سایر بلاک چین‌ها می‌آورند.

اوراکل‌های سخت افزاری (Hardware Oracles)

این‌ها دستگاه‌های فیزیکی هستند که قراردادهای هوشمند را در مورد داده‌های محیطی به روز می‌کنند. یک بلاکچین زنجیره تامین باید دمای انباری که کالا در آن قرار دارد را بداند. حسگرها قرارداد هوشمند را به روز می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که کالاها در شرایط بهینه نگهداری می‌شوند.

اوراکل‌های نرم افزاری (Software oracles)

این اوراکل‌ها با منابع اطلاعاتی که فیزیکی نیستند، تعامل دارند. یک مثال می‌تواند اوراکلی باشد که نرخ‌های صرافی فارکس را می‌خواند و دائماً آن‌ها را برای یک قرارداد هوشمند مورد استفاده در یک صرافی به روز می‌کند.

همانطور که می بینیم، اوراکل‌ها خدمات ضروری را برای بلاکچین‌ها و قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند. آن‌ها کارهای سنگین ارائه اطلاعات قابل تأیید را انجام می‌دهند که سپس برای اجرای قراردادهای هوشمند با توجه به شرایط خاص استفاده می‌شود.

مثال‌هایی از اورکل‌ها عبارتند از:

آگور (Augur)

آگور یک ارائه دهنده اوراکل مبتنی بر اتریوم است. آن‌ها یک اوراکل خاص بازار ایجاد می‌کنند که در یک قرارداد هوشمند برنامه ریزی شده است. کاربر این کار را با استیکینگ توکن بومی Auger به نام REP در سیستم انجام می‌دهد. هر قرارداد هوشمند یکبار مصرف است، بنابراین این بدان معناست که کاربران باید در هر مورد اوراکل تولید کنند.

چین لینک (Chainlink)

Chainlink یکی دیگر از ارائه‌دهندگان اوراکل مبتنی بر اتریوم است. برخلاف آگور، آن‌ها از شبکه جداگانه‌ای از گره‌ها استفاده می‌کنند که اطلاعات خارج از زنجیره را تأیید می‌کنند و برای خدمات خود با استفاده از توکن LINK پاداش دریافت می‌کنند. در حال حاضر، تیم توسعه دهنده پروتکل به دنبال سازگاری آن با سایر زنجیره‌ها به جز اتریوم است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *