0

معرفی ارز دیجیتال جی ام ایکس (GMX)

what is gmx

ارز دیجیتال جی ام ایکس (GMX) یک بستر برای مبادله دائمی غیرمتمرکز و بدون مجوز است. معامله‌گران می‌توانند از آن برای تجارت آسان ارزهای دیجیتال در زنجیره تنها با اتصال کیف پول خود استفاده کنند. GMX دارای یک توکن بومی به نام GMX است که به عنوان یک توکن حاکمیتی، ابزاری و ارزش تعهدی برای پروتکل GMX عمل می‌کند.

کاربران می‌توانند توکن‌های GMX را به اشتراک بگذارند و بخشی از هزینه‌های پروتکل GMX را دریافت کنند، به علاوه از مشوق‌های دیگر بهره‌مند شوند. GMX در حال حاضر از شبکه‌های Arbitrum و Avalanche پشتیبانی می‌کند.

بلاکچین و کاربرد آن برای تامین مالی، ارزهای دیجیتال، امکان توسعه مالی غیرمتمرکز (DeFi) را فراهم کرد. به رسمیت شناختن جریان اصلی DeFi در سال 2020 با آنچه “تابستان DeFi” نامیده می‌شود آغاز شد. اکنون، GMX نشان می‌دهد که می‌توان معاملات مبادله دائمی و نقطه‌ای اهرمی را به صورت غیرمتمرکز انجام داد. تجربه معاملاتی شبیه عملکردهای صرافی‌های متمرکز است، اما مستقیماً از یک کیف پول شخصی ارز دیجیتال انجام می‌شود.

GMX چیست؟

GMX یک صرافی غیرمتمرکز و دائمی است که کاربران را قادر می‌سازد تا بیت کوین، ETH و سایر ارزهای رمزنگاری محبوب را مستقیماً از کیف پول‌های رمزنگاری خود معامله کنند. کاربر GMX می‌تواند مبادلات نقطه‌ای انجام دهد و معاملات آتی دائمی را تا 30 برابر اهرم، مشابه آنچه در یک صرافی متمرکز انجام می‌شود، انجام دهد. با این حال، برخلاف استفاده از یک صرافی متمرکز، آنها با استفاده از کیف پول رمزنگاری، دارایی های خود را حفظ می‌کنند.

هدف GMX ارائه تجربه معاملاتی بهتر با کارمزدهای مبادله کم و معاملات با تاثیر قیمت صفر است. معامله از طریق استخر چند دارایی بومی آن، GLP انجام می‌شود که برای ارائه‌دهندگان نقدینگی کارمزد دریافت می‌کند. علاوه بر این، GMX از Chainlink Oracles برای قیمت‌گذاری پویا برای جمع‌آوری قیمت‌ها از سایر صرافی‌های با حجم بالا استفاده می‌کند.

GMX اولین بار در بلاکچین Arbitrum One راه اندازی شد، زمانی که شبکه در سپتامبر 2021 راه اندازی شد. Arbitrum یک مجموعه لایه 2 اتریوم است، راه حلی که برای افزایش سرعت و مقیاس پذیری قراردادهای هوشمند اتریوم طراحی شده است. بعداً، در ژانویه 2022، استقرار GMX در Avalanche ادامه یافت، که همچنین یک بلاکچین سازگار با EVM با سرعت بالا است.

GMX چگونه کار می‌کند؟

تجارت در GMX توسط یک استخر چند دارایی به نام GLP تسهیل می‌شود. این شامل 50-55٪ استیبل کوین، 25٪ ETH، 20٪ BTC، و 5-10٪ آلتکوین‌های دیگر، مانند Chainlink و Uniswap است. نقدینگی زمانی اضافه می‌شود که کاربران توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی GMX (GLP) را ضرب می‌کنند. در ازای استخراج GLP، آنها 70٪ از تمام هزینه‌های ایجاد شده در آن بلاکچین خاص را دریافت می‌کنند. برخلاف برخی از استخرهای نقدینگی، GLP هیچ ضرر دائمی ندارد.

هرکسی می‌تواند تامین کننده این استخر نقدینگی شود و در ازای آن کارمزد دریافت کند. و کاربرانی که می‌خواهند مبادلات دائمی یا نقطه‌ای معامله کنند، می‌توانند این کار را با استفاده از دارایی‌های ارائه شده انجام دهند. علاوه بر این، استخر GLP یک طرف مقابل معامله‌گران است. از آنجایی که دارندگان توکن GLP نقدینگی مورد استفاده برای معاملات اهرمی را فراهم می‌کنند.

توکن GLP را می‌توان با استفاده از هر یک از دارایی‌های شاخص آن ضرب کرد و برای بازخرید هر دارایی شاخص سوزاند. برخلاف توکن GMX، به طور خودکار استیک می‌شود و قابل انتقال نیست. قیمت، پاداش و ترکیب شاخص GLP بین Arbitrum و Avalanche متفاوت است.

توکن GMX چیست؟

توکن GMX یک توکن کاربردی و حاکمیتی است. دارندگان توکن می‌توانند از آن برای رای دادن به پیشنهادات استفاده کنند تا به تصمیم‌گیری در جهت آینده صرافی کمک کنند. دارندگان توکن که GMX خود را به اشتراک می‌گذارند سه جایزه دیگر نیز دریافت می‌کنند که پروتکل از آنها برای پاداش دادن به کاربران استفاده می‌کند. در مرحله اول، 30٪ از تمام هزینه‌های پروتکل تولید شده بین سهامداران GMX توزیع می‌شود. این کارمزدها از بازارسازی، کارمزد سوآپ و معاملات اهرمی جمع آوری می‌شود و به صورت ETH یا AVAX پرداخت می‌شود.

ثانیاً، سهامداران توکن‌های GMX (esGMX) را به دست می‌آورند. این توکن‌های esGMX را می‌توان برای جوایز نیز در نظر گرفت یا به آنها اختصاص داد. این توکن ها در طی 12 ماه زمانی که کاربر آنها را تحویل می‌دهد دوباره به GMX تبدیل می‌شوند. بنابراین، انتشار esGMX شکلی از سهام قفل شده است که از تورم و مردم از فروش فوری GMX خود جلوگیری می‌کند.

در نهایت، سهامداران امتیازهای چند برابری کسب می‌کنند که بازدهی آنها را افزایش می‌دهد و به دارندگان بلندمدت پاداش می‌دهد بدون اینکه در تورم رمزی مشارکت داشته باشد. این مشوق های دوگانه تعهد به GMX را تحریک می کند و مالکیت غیرمتمرکز پلتفرم را بیشتر می‌کند.

توکن GMX حداکثر 13.25 میلیون عرضه دارد که 8.2 میلیون در گردش است. بیش از 83 درصد از توکن‌های در حال گردش در حال حاضر سهام هستند.

جمع‌بندی

تجارت ارزهای دیجیتال مسیر طولانی را طی کرده است. GMX به هرکسی که کیف پول رمزنگاری دارد این امکان را می‌دهد تا از خدمات صرافی غیرمتمرکز شفاف خود بهره‌مند شود. در مرحله اول، معامله‌گران می‌توانند از پلتفرم مبادله دائمی و مبادله نقطه‌ای آن استفاده کنند. ثانیاً، کاربران می‌توانند با داشتن توکن‌های GMX از مزایای مختلفی برخوردار شوند و در حکمرانی حرفی برای گفتن داشته باشند. همانطور که آموختیم، جامعه GMX در مورد آینده پلتفرم تصمیم می‌گیرد. بنابراین، خدمات جدید ممکن است همچنان به آنچه که صرافی قبلاً ارائه می‌دهد اضافه شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *