0

اصطلاحات بازار ارز دیجیتال برای معامله گران تازه وارد

اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

چه در بورس سهام باشید، چه در معاملات روزانه فارکس و چه در بازار ارز دیجیتال، معامله‌گران یا تریدرها اصطلاحات معاملاتی زیادی را به کار می‌برند که ممکن است ناشناخته به نظر برسند. FOMO ،ROI ،ATH ،HODL همه اینها به چه معناست؟ تجارت و سرمایه‌گذاری زبان خاص خود را دارد و یادگیری همه این اصطلاحات جدید می‌تواند دلهره آور باشد؛ اما اگر بخواهید از آنچه در بازارهای مالی می‌گذرد مطلع شوید، باید اصطلاحات بازار ارز دیجیتال را یاد بگیرید.

ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD)

FUD گرچه منحصراً یک اصطلاح تجاری نیست، اما اغلب در متن بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. FUD استراتژی‌ای است که هدف آن بی اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه خاص با انتشار اطلاعات نادرست در مورد آن است. هدف این است که به نوعی با انتشار اطلاعات منفی، ترس ایجاد کرده و از این راه سود کسب شود. این می‌تواند یک مزیت رقابتی یا تاکتیکی یا سود حاصل از کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار بالقوه مخرب باشد.

همانطور که انتظار دارید، FUD در بین اصطلاحات بازار ارز دیجیتال رواج بیشتری دارد. در بسیاری از موارد، سرمایه‌گذاران ممکن است وارد یک موقعیت شورت (short position) در دارایی شوند و پس از تثبیت موقعیت، اخبار مضر یا گمراه کننده را منتشر کنند. به‌این‌ترتیب می‌توانند با فروش یا خرید قراردادهای اختیاری سود کلانی کسب کرد.

در بسیاری از موارد، اطلاعات نادرست یا حداقل گمراه‌کننده به نظر می‌رسد. بااین‌حال، در برخی موارد، این اطلاعات درست هستند. همیشه خوب است که معامله‌گران یا تریدرها سعی کنند همه طرف‌های بحث را در نظر بگیرند. فکر کردن در مورد انگیزه‌هایی که مردم می‌توانند با به اشتراک گذاشتن علنی نظرات خاص خود داشته باشند، می‌تواند مفید باشد.

ترس از دست دادن موقعیت (FOMO)

FOMO احساسی است که سرمایه گذاران هنگام ترس از دست دادن فرصت سود، هنگام خرید یک دارایی احساس می‌کنند. از آنجا که احساسات در بازارهای مالی بسیار تأثیرگذار است، FOMO توسط تعداد زیادی از مردم می‌تواند منجر به حرکات سهموی قیمت شود. معامله‌گران در این شرایط به‌صورت مداوم از یک دارایی به دارایی دیگر حرکت می‌کنند و شناخت این احساس راهنمای خوبی برای تشخیص بازار افزایشی است.

باید بدانید که شرایط هیجانی بازار می‌تواند قوانین معمول بازارها را تغییر دهد. وقتی احساسات بیداد می‌کند، بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است از FOMO خارج شوند. این می‌تواند به حرکت‌های گسترده در هر دو جهت منجر شود و ممکن است بسیاری از بازرگانانی را که سعی در معامله بدون توجه به احساسات مردم دارند، به دام بیندازد.

FOMO معمولاً هنگام طراحی برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی نیز استفاده می‌شود. آیا تا به‌ حال فکر کرده‌اید که چرا مشاهده پست‌ها در جدول زمانی شبکه‌های اجتماعی با ترتیب دقیق زمانی دشوارتر است؟ این نیز مربوط به FOMO است. اگر کاربران به ترتیب زمان انتشار پست‌ها رو بینند دیگر کل تایم لاین را بررسی نمی‌کنند؛ اما با مخلوط کردن عمدی پست‌های قدیمی و جدید در جدول زمانی، سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی قصد دارند FOMO را به کاربران القا کنند. به‌این‌ترتیب، کاربران از ترس اینکه چیز مهمی را از دست ندهند، بارها و بارها از شبکه‌های اجتماعی بازدید می‌کنند.

هولد (HODL)

HODL اصطلاحی است که از غلط املایی “نگه‌داشتن” گرفته‌شده است. در اصل معادل استراتژی خرید و نگهداری ارز رمزنگاری‌شده است. HODL در ابتدا در یک پست معروف در انجمن BitcoinTalk در سال 2013 ظاهر شد. این اصطلاح یک اشتباه املایی در عنوان بود: I HODLING.” “

این اصطلاح به نگه‌داشتن سرمایه‌گذاری‌ها علی‌رغم افت قیمت اشاره دارد. این همچنین معمولاً در متن سرمایه‌گذاران (HODLers) استفاده می‌شود که مسلماً در تجارت کوتاه‌مدت مهارت ندارند، اما می‌خواهند از رشد قیمت ارز در بلندمدت بهره‌مند شوند. همچنین ممکن است برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی که عقیده زیادی در مورد یک سکه خاص دارند و قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند، استفاده شود.

استراتژی HODLing مشابه استراتژی خرید و نگهداری است که در بازارهای سنتی وجود دارد. سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند دارایی‌های کم‌ارزش را پیدا کنند و آن‌ها را برای مدت طولانی نگه‌دارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران، معامله‌گر یا تریدرها این استراتژی را در مورد بیت کوین اتخاذ می‌کنند.

این‌ یک استراتژی بسیار سودآور برای بیت کوین بوده است. اگر طی پنج سال گذشته هر هفته فقط 10 دلار BTC خریداری کرده باشید، بیش از هفت برابر سرمایه اولیه خود خواهید داشت!

BUIDL

BUIDL اصطلاح مشتق شده HODL است. این معمولاً شرکت‌کنندگان و معامله‌گران صنعت ارز رمزنگاری‌شده را توصیف می‌کند که بدون توجه به نوسانات قیمت به ساخت‌وساز خود ادامه می‌دهند. ایده اصلی این است که معتقدین واقعی صنعت رمزنگاری بدون توجه به بازارهای وحشیانه خرس‌ها، به ساخت اکوسیستم ادامه می‌دهند. از این لحاظ، “”BUIDLers واقعاً به آنچه بلاکچین و ارزهای رمزپایه می‌توانند به دنیا بیاورند اهمیت می‌دهند و آن‌ها به‌طور فعال در حال تحقق این هدف هستند.

BUIDL طرز فکری است که هدف آن ورود و خریدوفروش ارزهای رمز پایه فقط با حدس و گمان نیست، بلکه در مورد واردکردن این فناوری به توده مردم است. معنی این اصطلاح این است که بدون توجه به حواشی بازار رمزنگاری در ارزهایی و پروژه‌هایی که از مفید بودن آن‌ها برای جامعه مطمئن هستید سرمایه‌گذاری کنید. علاوه بر این، BUIDLers درک می‌کند که تیم‌هایی که با ذهنیت طولانی‌مدت به ساخت‌وساز ادامه می‌دهند در طولانی‌مدت عملکرد خوبی خواهند داشت.

SAFU

مدیرعامل بایننس، چانگپنگ ژائو (CZ) با ادغام دو کلمهٔ امنیت و بودجه این واژه را به وجود آورد و گفت: “بودجه در هنگام نگهداری برنامه‌ریزی نشده پلتفرم امن است “

بایننس تحت تأثیر یک ویدیو که در مورد ریزش ناگهانی دارایی‌ها بود، یک صندوق امن دارایی (SAFU) برای کاربران را تأسیس کرد. این صندوق نوعی بیمه اضطراری است که با اختصاص 10٪ از کارمزدهای معاملات تأمین می‌شود. این وجوه در یک کیف پول سرد جداگانه ذخیره می‌شود. ایده این است که SAFU در ریزش‌های شدید از سرمایه کاربران محافظت کند و به‌عنوان یک‌ لایهٔ محافظ اضافی برای کاربران بایننس عمل نماید. به همین دلیل است که شما ممکن است اغلب این جمله را بشنوید “بودجه سالم است.”

بازده سرمایه (ROI)

بازده سرمایه (ROI) روشی برای سنجش عملکرد معامله‌گران است. ROI بازده سرمایه‌گذاری را نسبت به هزینه اصلی اندازه‌گیری می‌کند. این همچنین یک روش مناسب برای مقایسه عملکرد سرمایه‌گذاری‌های مختلف است.

فرمول ROI بسیار ساده است. شما ارزش فعلی سرمایه گذاری را می‌گیرید و هزینه اصلی سرمایه گذاری را کم می‌کنید. سپس، این مبلغ را بر هزینه اصلی سرمایه گذاری تقسیم می‌کنید.

ROI = (هزینه اصلی – ارزش فعلی) / هزینه اصلی

با این‌ حال، اعداد خام تصویر کاملی به شما نمی‌دهند. هنگام مقایسه سرمایه‌گذاری‌ها، سایر عوامل نیز در این زمینه نقش دارند. خطرات چیست؟ افق زمانی چیست؟ دارایی چقدر نقد شونده است؟ آیا نوسانات می‌تواند بر قیمت خرید شما تأثیر بگذارد؟ ROI به‌خودی‌خود آخرین معیار نیست، اما ابزاری مفید برای اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری‌های معامله‌گران است.

بالاترین قیمت ثبت‌ شده ارز دیجیتال تاکنون (ATH)

بالاترین قیمت در همه زمان‌ها بالاترین قیمت ثبت‌شده یک دارایی است. به‌عنوان‌مثال، ATH بیت کوین در طی بازار گاو نر 2017 در جفت BTC / USDT در بایننس رقم سرسام‌آور 19782 دلار بود. این بدان معناست که این بالاترین قیمتی بود که بیت کوین تابه‌حال به خود دیده است.

یکی از جنبه‌های جذاب رسیدن یک دارایی به بالاترین سطح قیمتی این ایده است که تقریباً همه‌کسانی که خرید کرده‌اند به سود رسیده‌اند. اگر دارایی در بازار کاهشی طولانی‌مدت بوده باشد، بسیاری از معامله‌گرانی که ضرر کرده‌اند، احتمالاً مایل هستند که با رسیدن به موقعیت صعودی، از بازار خارج شوند.

بااین‌حال، اگر دارایی از ATH خود عبور کند، دیگر فروشنده‌ای باقی نمی‌ماند که منتظر خروج از بازار نباشد. به همین دلیل است که از برخی شکست‌های ATH به‌عنوان “شکستن آسمان آبی ” یاد می‌کنند، زیرا لزوماً مناطق مقاومت آشکاری در پیش نیست.

شکسته شدن ATH نیز اغلب با افزایش حجم معاملات همراه است. چرا؟ معامله‌گران یا تریدرها نیز ممکن است با سفارشات بازار از فرصت استفاده کنند تا سریع سود ببرند و با قیمت بالاتری بفروشند.

آیا شکسته شدن ATH به این معنی است که قیمت برای همیشه افزایش خواهد یافت؟ البته که نه. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در برخی مواقع به دنبال سود خواهند بود و ممکن است سفارشات محدودی را در سطوح مشخص قیمت تعیین کنند. این امر به‌ویژه در صورت تکرار سطوح قبلی اوج قیمت بسیار صادق است.

حرکات سهموی غالباً ممکن است با افت شدید قیمت روبرو شوند، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران هنگامی‌که متوجه می‌شوند روند صعودی به پایان می‌رسد، به سمت خروج هجوم می‌آورند. بعد از حرکت سهموی ارز دیجیتال بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷، کاهش قیمت شدیدی اتفاق افتاد.

بیت کوین پس از رسیدن به اوج، ۷۹۸.۸۶۱۹ دلار، در عرض چند روز تقریباً ۴۵٪ افت کرد. به همین دلیل همیشه برای کنترل ریسک و استفاده از ضرر ضروری بسیار مهم است.

کمترین قیمت ثبت‌شده ارز دیجیتال تاکنون (ATL)

نقطه مقابل ATH ،ATL است که نمایانگر پایین‌ترین قیمت یک دارایی در طول تاریخ آن است. به‌عنوان‌مثال، پایین‌ترین نرخ همیشگی BNB در جفت بازار BNB / USDT در اولین روز معاملات 0.5 USDT بود.

شکستن کمترین میزان دارایی در تمام دارایی‌ها می‌تواند به اثری مشابه هنگام شکستن بالاترین حد ممکن منجر شود – اما در جهت مخالف. بسیاری از سفارشات متوقف ممکن است با نقض کمترین میزان قبلی، منجر به یک حرکت شدید به پایین شود.

از آنجا که هیچ سابقه قیمتی زیر پایین‌ترین قیمت همیشگی نیست، ارزش بازار می‌تواند بسیار پایین بیاید. از آنجا که لزوماً نکات منطقی برای توقف آن وجود ندارد، خرید در چنین مواقعی بسیار خطرناک است.

بسیاری از معامله‌گران یا تریدرها منتظر تغییر روند تائید شده توسط یک میانگین متحرک مهم یا یک شاخص دیگر هستند تا حتی وارد یک موقعیت بلند شوند.

تحقیقات خود را انجام دهید (DYOR)

وقتی صحبت از بازارهای مالی می‌شود، DYOR اصطلاحی است که با تحلیل بنیادی FA ارز دیجیتال ارتباط نزدیک دارد. این بدان معنی است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید تحقیقات خود را در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود انجام دهند و به دیگران اعتماد نکنند تا این کار را برای آن‌ها انجام دهند. “اعتماد نکن، تأیید کن” عبارتی است که معمولاً در بازارهای ارزهای رمزنگاری‌شده با معنای مشابه استفاده می‌شود.

موفق‌ترین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران تحقیقات خود را انجام داده و به نتیجه‌گیری‌های خود خواهند رسید. به همین ترتیب، هرکسی که می‌خواهد در بازارهای مالی موفق باشد، باید استراتژی تجارت منحصر به‌ فرد خود را ارائه دهد. این امر همچنین ممکن است منجر به اختلاف‌نظر بین سرمایه‌گذاران مختلف شود که بخشی کاملاً طبیعی از سرمایه‌گذاری و تجارت است. دیدگاه یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گران ممکن است در یک دارایی صعودی باشد، درحالی‌که دیدگاه سرمایه‌گذار دیگر نزولی باشد.

نظرات مختلف می‌تواند راهبردهای مختلفی داشته باش و بازرگانان و سرمایه‌گذاران موفق استراتژی‌های بسیار متفاوت دارند. ایده اصلی این است که همه آن‌ها تحقیق خودشان را انجام داده‌اند، به نتیجه‌گیری‌های خود رسیده‌اند و تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را بر اساس این نتیجه‌گیری گرفته‌اند.

راستی آزمایی (DD)

راستی آزمایی (DD) تا حدودی به DYOR مربوط می‌شود. منظور از این اصطلاح، راستی آزمایی شرایط و طرفین حاضر در معامله ارز دیجیتال است.

معامله‌گران باید تمام جوانب ارز دیجیتال موردنظر و شرایط معامله را از هر لحاظ بررسی کنند تا مطمئن شوند مشکلات قانونی فناوری و فردی باعث از بین رفتن سود معامله‌یشان نخواهد شد.

در مورد سرمایه‌گذاری‌ها نیز همین امر صادق است. هنگامی‌که سرمایه‌گذاران در جستجوی دارایی‌هایی با پتانسیل رشد هستند، لازم است که با دقت در مورد پروژه تحقیق انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که می‌توانند تمام ریسک‌ها را در نظر بگیرند. در غیر این صورت، آن‌ها کنترل تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را از دست می‌دهند و امکان دارد ضرر کنند.

مبارزه با پول‌شویی (AML)

مجرمان همیشه به دنبال راه‌هایی برای پنهان کردن منبع واقعی وجوه خود هستند. به دلیل پیچیدگی بازارهای مالی، روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. محصولات مشتقات متشکل از محصولات مشتقات و سایر ماشین‌آلات پیچیده بازار می‌توانند جستجوی منبع واقعی وجوه را بسیار دشوار کنند (البته غیرممکن نیست).

مقررات AML مؤسسات مالی مانند بانک‌ها را ملزم می‌کند که معاملات مشتریان و معامله‌گران خود را کنترل کرده و فعالیت مشکوک را گزارش دهند. به‌این‌ترتیب، مجرمان کمتر امکان پول‌شویی وجوهی که به‌طور غیرقانونی به دست آورده‌اند از طریق ارز دیجیتال پیدا می‌کنند.

مشتری خود را بشناسید (KYC)

بورس سهام و سیستم‌عامل‌های تجاری باید از دستورالعمل‌های ملی و بین‌المللی پیروی کنند. به‌عنوان‌مثال، بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) و NASDAQ باید از مقررات تعیین‌شده توسط دولت ایالات‌متحده پیروی کنند.

مشتری خود را بشناسید (KYC) یا راهنمای مشتری خود را بدانید که مؤسساتی که تجارت ابزارهای مالی را تسهیل می‌کنند، هویت مشتریان خود را تأیید می‌کنند. چرا این مهم است؟ دلیل اصلی آن، به حداقل رساندن خطر پول‌شویی است.

علاوه بر این، مقررات KYC فقط برای شرکت‌کنندگان صنعت مالی معتبر نیست. بسیاری از بخش‌های دیگر نیز باید از این دستورالعمل‌ها پیروی کنند. دستورالعمل‌های KYC به‌طورکلی بخشی از سیاست‌های بسیار گسترده‌تر ضد پول‌شویی (AML) است.

Custody

در محافل مالی، حضانت به نگهداری دارایی از طرف مشتری، عموماً توسط نوعی مؤسسه اشاره دارد. استفاده از خدمات نگهبانی می‌تواند برای دارنده دارایی مطلوب باشد، زیرا خطرات امنیتی مانند سرقت یا از دست دادن را کاهش می‌دهد. نگهبانان معمولاً با بانک‌ها متفاوت هستند زیرا نمی‌توانند دارایی‌هایی را که در اختیار دارند برای اهداف خود به کار گیرند. برای مشکلات آنها، مؤسسه به طور کلی هزینه‌ای را برای حفظ دارایی‌ها اعمال می‌کند. این ممکن است فروش آنها را به دستور مشتری نیز پوشش دهد.

در ارزهای دیجیتال، راه‌حل‌های نگهبانی به آن‌هایی گفته می‌شود که شخص ثالث کلیدهای خصوصی وجوه کاربر را در اختیار دارد. آنها تنها کسانی هستند که می‌توانند در واقع سکه‌های کاربر را ارسال و دریافت کنند. در حالی که صاحب ارز دیجیتال از نظر قانونی مالک آن است، اما در سطح پروتکل مالکیتی ندارند. تقریباً همه صرافی‌ها از رویکرد نگهبانی استفاده می‌کنند، زیرا به آنها امکان می‌دهد تجربه کاربری بهتری ارائه دهند.

در مورد امنیت، راه حل های نگهداری ممکن است برای کاربران جدیدی که در مدیریت کلید بی‌تجربه هستند، ایمن‌تر باشد. با این حال، باید توجه داشت که این کار کاربران را در معرض خطر طرف مقابل باز می‌کند. یک حافظ ممکن است به خطر بیفتد یا تعطیل شود و کاربران راه حل‌های کمی برای بازپس گیری سکه‌های خود باقی بگذارند. این به معنای تضعیف اهمیت این نهادها نیست. نگهبانان نقشی حیاتی در اکوسیستم ایفا می کنند، از ورود تازه واردان گرفته تا ارائه ابزارهای پیچیده تجاری به کاربران کهنه کار.

تعداد فزاینده‌ای از مشاغل برای مدیریت ذخیره‌سازی و مدیریت دارایی‌ها در سطح سازمانی وجود دارد. برخی دیگر بیمه می‌شوند تا در صورت از دست دادن وجوه به مشتریان خود بازپرداخت کنند. به عنوان یک قاعده کلی برای کاربر معمولی، اگر چه مقدار قابل توجهی از وجوه باید در سردخانه نگهداری شود، اگر به طور فعال استفاده نمی‌شود. نمونه‌هایی از استفاده فعال شامل سهام‌داری، تجارت یا سایر اشکال درآمد غیرفعال است.

Ad Hoc

عبارت “ad hoc” عبارتی با منشأ لاتین است که در انگلیسی امروزی به معنای “برای این منظور” یا “مخصوصاً برای این کار” استفاده می‌شود. ترجمه مستقیم عبارت لاتین توسط اکثر لغت‌نامه‌ها به عنوان “برای این” ارائه شده است. اصطلاح “ad hoc” را می‌توان به این معنی به کار برد که راه حلی که برای یک مشکل یا مسئله خاص یافت می‌شود نباید به عنوان یک راه حل پیش‌فرض برای استفاده در برنامه‌های آینده در نظر گرفته شود.

برای مثال، قاضی ممکن است با بررسی جزییات پرونده و جزییات خاص وضعیت، در مورد یک پرونده، حکم «توافقی» صادر کند، اما با این نظر که این حکم به عنوان رویه قضایی برای حل و فصل حوادث مشابه نخواهد بود.

طبیعت در آینده در توسعه نرم افزار، اصطلاح “ad hoc” اغلب در عبارت “ad hoc solution” به معنای راه حلی خاص و سفارشی است که برای رسیدگی به نیازهای یک سیستم یا کاربر ارائه شده است.

Angel Investor

سرمایه‌گذاران فرشته که به آن سرمایه‌گذار اولیه یا خصوصی نیز می‌گویند، فعالانه به دنبال فرصت‌هایی برای تامین بودجه برای کارآفرینان یا شرکت‌های نوپا هستند. آنها اغلب افرادی با ارزش خالص بالا هستند که به دنبال روش‌های جدیدی برای گسترش ثروت خود هستند و در عین حال به راه‌اندازی یک سرمایه‌گذاری جدید و آینده کمک می‌کنند.

سرمایه‌گذاران فرشته صرفاً به یک پروژه یا شرکت وام نمی‌دهند. در عوض، آنها اغلب براساس سرمایه‌گذاری اولیه خود به درصدی از مالکیت در سرمایه‌گذاری نیاز دارند. در برخی موارد، سرمایه‌گذاری ممکن است به طور مستمر انجام شود، زیرا شرکت توسعه می‌یابد. اما، ممکن است به‌عنوان یک مشارکت یک‌باره نیز انجام شود که به شروع سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.

سرمایه‌‎گذاری فرشته هم برای کارآفرین و هم برای سرمایه‌گذار اولیه مفید است. برای مثال، سرمایه‌گذار ممکن است فرصتی برای سرمایه‌گذاری در کسب سود با نرخی که در بازار مالی استاندارد پیدا نمی‌کند، پیدا کند. برای کارآفرین، آنها بودجه را در سطحی دریافت می‌کنند که در غیر این صورت ممکن است با درخواست از نهادهای وام معمولی، به ویژه به عنوان یک استارت آپ، به آن دسترسی نداشته باشند.

با توجه به خطرات موجود، برخی از سرمایه‌گذاران فرشته نیز مشاوره تجاری ارائه می‌دهند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا موفقیت سرمایه‌گذاری را تحریک کنند، بنابراین احتمال بیشتری برای سود بردن یا حداقل بازیابی سرمایه‌گذاری دارند. چنین حمایتی ممکن است به اشکال مختلف از برنامه‌ریزی تا مرحله توسعه باشد. همچنین ممکن است شامل کمک به شبکه، بازاریابی و تبلیغات باشد.

سرمایه‌گذاران فرشته نقش مهمی در رشد اقتصادی دارند. خارج از منافع شخصی بالقوه آنها از طریق سرمایه گذاری در یک استارت آپ، سرمایه آنها به راه اندازی سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه کمک می‌کند. بسیاری از آنها در غیر این صورت هرگز وجود نداشتند، با توجه به دسترسی محدود به منابع مالی سنتی. این سرمایه‌گذاری‌ها به نوبه خود به ایجاد شغل و کمک به محصولات و خدمات جدید به اقتصاد کمک می‌کند.

در صنعت بلاکچین، سرمایه‌گذاران فرشته اغلب در فروش‌های خصوصی که قبل از فروش عمومی یا جمعی پیش می‌آیند شرکت می‌کنند – که به عنوان پیشنهادات اولیه سکه یا رویدادهای ICO نیز شناخته می‌شود.

استاندارد BEP-95

BEP-95 یک پیشنهاد تکاملی بایننس است که مکانیزم رایت در زمان واقعی را به زنجیره هوشمند بایننس معرفی می‌کند. برای پویایی بیشتر توکنومیک بایننس کوین BNB و تمرکززدایی بیشتر شبکه معرفی شده است.

با BEP-95، شبکه نسبت ثابتی از هزینه‌های گاز هر بلوک را که اعتبارسنجی‌ها جمع‌آوری می‌کنند، می‌سوزاند. نسبت دقیق از طریق مکانیسم های حاکمیتی BSC تعیین خواهد شد. این توکن‌سوزی حتی پس از رسیدن BSC به هدف خود یعنی 100 میلیون BNB نیز انجام می شود.

با کاهش عرضه BNB، فشار صعودی بر قیمت سکه وارد می‌شود. BEP همچنین ممکن است میزان دریافت‌کننده‌ها و اعتبارسنجی‌های BNB را کاهش دهد. با این حال، با فشار قیمت رو به بالا، ارزش فیات نیز می‌تواند افزایش یابد و هرگونه کاهش در سکه‌ها را جبران کند. برای پیاده‌سازی فنی این، شبکه هزینه‌های گاز هر بلوک را جمع آوری می‌کند و بین دو قرارداد هوشمند تقسیم می‌شود:

1. قرارداد پاداش سیستم. 1/16 هزینه گاز تا رسیدن به حداکثر 100 BNB وارد قرارداد پاداش سیستم می‌شود. این سکه‌ها به عنوان یارانه بسته‌های زنجیره‌ای استفاده می‌شود.

2. قرارداد ValidatorSet. تمام هزینه‌های گاز دیگر وارد قرارداد ValidatorSet می‌شود و روزانه از طریق زنجیره بایننس با نمایندگان و اعتباردهندگان به اشتراک گذاشته می‌شود. برای انجام یک رایت، قرارداد ValidatorSet دارای یک متغیر burnRatio است. پس از نهایی کردن هر بلوک، یک اعتبارسنجی معامله‌ای را امضا می‌کند که هزینه‌های گاز خود را به قراردادهای هوشمند منتقل می‌کند.

تابع سپرده حاوی منطق سوزاندن است که فرمول ساده را ایجاد می‌کند: burnRatio * gasFee. سپس این مبلغ به آدرس رایت منتقل می‌شود. BurnRatio در ابتدا روی 10% تنظیم می‌شود. اعتبار سنجی BSC می‌تواند از طریق پیشنهادهایی برای تغییر مقدار BurRatio رای دهد. این مکانیسم حاکمیتی در زنجیره بایننس اتفاق می‌افتد و هر عضو جامعه می‌تواند با حداقل سپرده 2000 BNB پیشنهادی را برای بررسی ارسال کند. تمام BNB در پشت یک پیشنهاد قرار دارد و پس از تصمیم‌گیری در رای‌گیری بازگردانده می‌شود. حد نصاب در 50٪ به دست آمده است و تغییر بلافاصله از طریق ارتباط زنجیره‌ای اعمال می‌شود.

Hard Cap

Hard Cap حداکثر تعداد توکن‌های در حال گردش را گویند که در کد بلاکچین تعیین شده است. با تعیین محدودیت برای حداکثر تعداد توکن‌هایی که می‌توانند در گردش باشند یا تولید شوند، در ارائه توکن‌ها کمبود ایجاد می‌کند که می‌تواند ارزش توکن را افزایش دهد. به عنوان مثال، در سال 2020، توکن YFI شرکت Yearn.Finance به ارزش 40000 دلار با سقف 30000 توکن رسید، در حالی که توکن طنز MEMES با عرضه ثابت 28000 توکن به ارزش 1700 دلار رسید. بیت کوین نیز برای ایجاد حداکثر 21 میلیون توکن برنامه ریزی شده است، همانطور که در پروتکل بلاکچین کدگذاری شده است.

زمانی که یک توسعه‌دهنده بلاکچین با یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) سرمایه جمع‌آوری می‌کند، سقف سخت به تعیین محدودیت برای حداکثر تعداد توکن‌هایی که می‌توانند در ازای دریافت بودجه بفروشند، کمک می‌کند. در حالی که هارد کپ حداکثر مطلق عرضه ارز دیجیتالی است که آنها می‌توانند بفروشند، یک سقف نرم به حداقل بودجه مورد نیاز برای ادامه پروژه اشاره دارد.

توسعه‌دهنده باید میزان بودجه مورد نیاز خود را برای توسعه متعادل کند و می‌تواند این کار را با تعیین سقف انجام دهد. برای تحمیل Hard Cap، باید از اصول عرضه و تقاضای سخت و منسجم برای حفظ ارزش پروژه استفاده شود. زیرا قیمت هر توکن با افزایش عرضه کاهش می‌یابد و با کاهش عرضه افزایش می‌یابد. Hard Cap همچنین بر نقشه راه پروژه تأثیر می‌گذارد، که باید به دقت مورد نظارت قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که در صورتی که بودجه جمع آوری شده از هدف اصلی فراتر رود، محدودیت عرضه توکن‌ها نقض نمی‌شود.

Blockchain 3.0

بلاکچین 1.0 با راه اندازی بیت کوین در سال 2009 به وجود آمد. این فناوری بالقوه برای تغییر استفاده رایج از ارزهای فیات متمرکز به ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز که شفاف‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر هستند را به همراه دارد. هدف پردازش تراکنش‌ها و حذف واسطه‌هایی مانند بانک‌های مرکزی و هزینه‌های آنهاست.

با وجود رویکرد جدید اثبات کار (PoW) بلاکچین 1.0، مشکلاتی در مورد پردازش تراکنش‌ها نیز ظاهر شد. با نیاز به حل مسائل بسیار پیچیده ریاضی قبل از پردازش بلوک‌های تراکنش، استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به مقدار زیادی برق در رایانه‌های پرقدرت نیاز دارد. این باعث می‌شود فرآیند نه تنها بسیار ناپایدار، بلکه مقیاس‌ناپذیر نیز باشد. به عنوان مثال، بیت کوین می‌تواند 3 تا 7 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، در حالی که سرعت تراکنش ویزا حدود 2000 TPS است. برای غلبه بر محدودیت‌های Blockchain 1.0، نسخه دوم بلاکچین Blockchain 2.0 ایجاد شد که اتریوم در راه‌اندازی پروتکل اثبات سهام (PoS) پیشتاز بود.

پردازش تراکنش‌ها به‌طور خودکار انجام شد و قراردادهای هوشمند آن را سریع‌تر و کارآمدتر می‌کرد و حدود 15 تراکنش در ثانیه انجام می‌شد – دو برابر بیشتر از آنچه بیت کوین می‌تواند تولید کند. با این حال، این نرخ بسیار کمتر از آنچه موسسات پرداخت متمرکز موجود مانند ویزا می توانند انجام دهند، است. بنابراین، برای اینکه بلاکچین به یک رقیب جدی برای موسسات پرداخت متمرکز و جریان اصلی تبدیل شود، بلاکچین 3.0 در نظر گرفته شده است تا بر بزرگترین مشکل بلاکچین‌های موجود یعنی مقیاس پذیری غلبه کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *