0

بازی Assassin’s Creed Mirage

Assassin’s Creed Mirage

بازی Assassin’s Creed Mirage جدیدترین فرنچایز یوبیسافت بوده که به گفته این شرکت قرار است گیمرها بازگشت به ریشه ها را تجربه کنند.

به گزارش خوبو، فرنچایز Assassin’s Creed هر چقدر هم به زعم عده‌ای به بیراهه رفته باشد، یکی از مهم‌ترین نام‌های حاضر در دنیای ویدیو گیم است.

دنیای ویدیو گیم را نمی‌توان بدون اساسینز کرید تصور کرد و این چیزی جز حقیقت محض نیست. از سال 2017 و با عرضه Assassin’s Creed Origins این فرنچایز بیشتر و بیشتر به سمت المان‌های RPG و تبدیل شدن به یک بازی ARPG قدم برداشت و این مسئله در دو نسخه بعدی یعنی Odyssey و Valhalla نیز پررنگ‌ و پررنگ‌تر شد.

خیلی از طرفداران قدیمی مجموعه، دوست داشتند تا به دوران تمرکز روی مخفی‌کاری و پارکور برگردند، المان‌هایی که نمی‌توان گفت حذف ولی در گذر زمان کمرنگ‌تر شده بودند.

جدیدترین نسخه سری یعنی Assassin’s Creed Mirage با همین هدف ساخته شده؛ یک نامه عاشقانه به طرفداران قدیمی که پارکور و تمام آن چیزهایی که باعث به وجود آمدن یک فرنچایز تاریخی شد را در خود جای داده و سعی کرده با یک تیر دو نشان بزند: هم طرفداران قدیمی را به مجموعه برگرداند و هم افرادی که از سمت و سوی فعلی اساسینز کرید راضی هستند را ناراضی نکند.

در این مطلب قصد داریم با بازی Assassin’s Creed Mirage آشنا شویم. پس با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

بازی Assassin's Creed Mirage

داستان بازی Assassin’s Creed Mirage

بغداد، سال 861 میلادی. شهری که در بالاترین حد اعتلای خود در تاریخ حضور دارد. در این عصر طلایی همه دانشمندان، اخترشناسان و حتی شعرا، آرزوی حضور در بغداد را داشتند. Assassin’s Creed Mirage در همین زمان تاریخی دنبال می‌شود.

اگر Valhalla را تجربه کرده باشید، بَسیم (Basim) به عنوان یک شخصیت فرعی در این بازی حضور داشت. Mirage در ابتدا به عنوان یک بسته الحاقی برای Valhalla در حال توسعه بود اما بعد از مدتی به عنوان یک نسخه اصلی در نظر گرفته شد. حالا بسیم به شخصیت اصلی تبدیل شده و با بازگشت زمانی 20 ساله، داستان او و چگونگی پیوستنش به فرقه Hidden Ones را مشاهده خواهیم کرد.

به شکل کلی داستان Mirage از ساختار همیشگی سری Assassin’s Creed پیروی می‌کند و نکته چندان عجیبی در طول روایت آن مشاهده نمی‌شود. داستانی که در طول روایت آن، یک فرد عادی بر اساس یک سری اتفاقات و پیامد‌های آن، به فرقه Hidden Ones پیوسته و تلاش می‌کند تا با فرقه دشمن یعنی Order of the Ancients مقابله کند.

در این بین معمولا اتفاقاتی غیر قابل پیش‌بینی رخ می‌دهند و در آخر هم شاهد یک پیچش داستانی خاص خواهیم بود. این ساختار تقریبا در تمام بازی‌های سری Assassin’s Creed پیاده ‌سازی می‌شوند و برای هواداران بسیار تکراری شده است. Mirage از لحاظ روایت داستانی، نکته خاصی برای ارائه ندارد و سازندگان تلاش کردند تا برای ایجاد حس نوستالژی روایت را به شکل نسخه اول این سری پیاده سازی کنند. در حالی که این نکته شاید در نگاه اول جذاب به نظر برسد اما بعد از مدتی واقعا تکراری به نظر می‌رسد.

در طول داستان تقریبا اطلاعات خاص داستانی به گیمر ارائه نمی‌شود و بسیاری از اتفاقات مهم آن در یک سوم پایانی رخ می‌دهد. شاید تنها نکته مثبت در بخش داستانی Mirage پایان بندی خوب آن باشد. در چند ساعت پایان بازی، داستان به شکل بهتری روایت شده و روابط موجود بین شخصیت‌ها بیشتر نمود پیدا می‌کنند.

بازی Assassin's Creed Mirage

گیم پلی بازی Assassin’s Creed Mirage

از نظر گیم‌پلی Assassins Creed Mirage یک نسخه جمع و جورتر از آن چیزی است که در بازی Assassins Creed Origins مشاهده کردیم. المان‌های نقش آفرینی همچنان در بازی حضور دارند اما تاثیرگذاری آن‌ها در گیم پلی و مبارزات بازی به حداقل خود رسیده است.

خبر خوش اینجاست که بازی Assassin’s Creed Mirage به مانند نسخه‌های کلاسیک تمرکز بسیار بالایی روی مخفی کاری دارد. مخفی کاری در بازی بسیار جذاب از آب در آمده و بازی نیز ابزارهای مختلفی را برای اینکار در اختیار شما قرار می‌دهد. در بالای پشت بام ها و سقف‌ها و یا در میان بوته‌ها و یا پشت دیوارها و یا هرجای دیگری که قابلیت پنهان شدن داشته باشد، پنهان شوید و دشمنان را در کسری از ثانیه از پای در آورید.

علاوه بر هیدن بلید ابزارهای دیگری نظیر تیرهای سمی و خواب آور، چاقوهای پرتابی و بمب‌های دودوزا مواردی هستند که می‌توانید برای مخفی کاری در بازی از آن‌ها استفاده کنید.

چه بخواهید چه نخواهید یک بار هم که شده باید به صورت رو در رو با دشمنان بازی مبارزه کنید. در این زمینه مبارزات بازی را می‌توان مشابه نسخه Origins توصیف کرد، جایی که بهترین روش برای مبارزه این است تا ضربات دشمنان را دفع کنید و سپس آن‌ها را با یک ضربه شمشیر از پای در آورید. در غیر این صورت باید زره خوبی بر تن داشته باشید و از سلاح خوبی استفاده کنید زیرا ضربات دشمنان بسیار کشنده است.

نکته مثبت اینجاست که دیگر خبری از لول بندی دشمنان نیست. دشمنان بازی همگی دارای یک سطح هستند. اگرچه برخی دشمنان هیکل تنومندتر و زره قوی‌تری دارند که شکست آن‌ها به سادگی دیگر دشمنان نیست. یا فلان که همان حکم Warchief ها را در بازی Mirage دارند. اما نکته جالب اینجاست که اگر علاقه‌ای به مبارزه با شمشیر ندارید تنها کافی است از دید آن‌ها پنهان شوید و سپس با هیدن بلید آن‌ها را مخفیانه از پای در آورید.

بازی Assassin's Creed Mirage

هر دشمنی با هر قدرتی در بازی حتی اعضای گروه The Order تنها با یک دکمه و از طریق هیدن بلید کشته می‌شوند. موضوعی که به دلیل سطح بندی دشمنان در بازی‌های اخیر این سری غیر ممکن بود و جذابیت استفاده از این مکانیسم را به طور کلی از بین برده بود.

در این بازی دیگر خبری از سطح بندی بر اساس امتیاز XP نیست بلکه با انجام ماموریت‌های داستانی و فرعی می‌توانید امتیاز مهارت به دست آورید و از آن‌ها برای آزاد کردن مهارت‌های جدید در بازی استفاده کنید. تعداد مهارت‌ها در درخت مهارت‌ها نسبت به نسخه‌های قبلی بسیار جمع و جورتر شده و بیشتر بر روی قابلیت‌های مبارزه شما به صورت مخفی‌کاری متمرکز هستند.

به طور خلاصه باید گفت که بازی Assassin’s Creed Mirage در نحوه پیش برد مراحل دست شما را کاملا باز می گذارد. می‌توانید مخفیانه و با کمک ابزارهایی که در اختیار دارید دشمنان بازی را به صورت مخفیانه از پای در آورید یا اینکه گروهی از مزدوران که در دنیای بازی پراکنده هستند را با پرداخت سکه یا آیتم‌های با ارزش دیگر به جان نگهبانان بیاندازید و خود مخفیانه به سمت هدفتان حرکت کنید. حتی می‌توانید از نوازنده موسیقی برای پرت کردن حواس نگهبانان استفاده کنید.

در زمینه مبارزه با شمشیر نیز با گشت و گذار در بازی می‌توانید سلاح و زره‌های خوبی به دست آورید که مبارزه در بازی را برای شما آسان‌تر می‌کنند. تمام این موارد به نوعی بازگشتی رویایی به فرمولی هستند که سال‌هاست انتظار آن را در سری Assassins Creed می‌کشیدیم.

مشخصات فنی بازی Assassin’s Creed Mirage

گرافیک بازی در سطح خوبی قرار دارد. گفتن این حرف در مورد بازی‌های یوبی‌سافت طبیعی است چرا که همیشه بازی‌های این شرکت از لحاظ بصری در سطحی استاندارد قرار دارند.

مناظری زیبا در بغداد وجود دارد که از دیدن آ‌ن‌ها لذت خواهید برد و از سوی دیگر، نورپردازی بازی واقعا تحسین‌برانگیز است. حتی یک فیلتر نوستالژی با حال و هوای نسخه اول مجموعه هم برای افرادی که دوست دارند بازی را به آن شکل تجربه کنند طراحی شده که می‌توان مورد استفاده قرار داد.

با این حال، عملکرد گرافیکی بازی تحت‌الشعاع مشکلات فنی مختلف آن قرار گرفته است. نسخه‌ای که پیکسل آرتس برای بررسی مورد استفاده قرار داده نسخه Xbox Series X بازی است که مشکلات فراوانی در زمینه نرخ فریم دارد.

بازی در حالت پرفورمنس مدام با افت فریم مواجه است و مضاف بر این افت فریم‌ها باید بحث پارگی تصویر یا Screen Tearing را هم در نظر گرفت که می‌تواند مخل اعصاب باشد. گلیچ‌ها هم که پای همیشگی بازی‌های اساسینز کرید هستند و میراژ از این قائده مستثنی نیست.

بازی Assassin's Creed Mirage

از مشکلات فنی که گذر کنیم، باید گفت که بخش صوتی در فضاسازی خوب میراژ نقش به سزایی داشته است. بسیاری از شخصیت‌ها صداگذاری جالبی دارند که می‌توان ریشه خاورمیانه‌ای را در لهجه آن‌ها یافت. این مسئله چیز بدی نیست، چرا که اساسا عجیب خواهد بود که ساکنین بغداد انگلیسی را به شکلی که گویا زبان مادری‌شان است صحبت کنند. گاهی اوقات از کلماتی آشنا نیز در بازی استفاده می‌شود که حتی این هم چیز عجیب یا حتی جدیدی نیست و در نسخه‌های قبلی هم شاهد آن بوده‌ایم.

در این بین صداپیشگی کاراکتر روشن واقعا عالی است. از لهجه برخی بازیگران فرعی هم می‌توان تشخیص داد که آن‌ها عموما ایرانی و نه عرب بوده‌اند که باز با در نظر گرفتن محصول استودیوی بوردو بودن این بازی، چیز عجیبی به حساب می‌آید. شاید هم کار صداگذاری در کانادا انجام شده که در آن صورت، لهجه ایرانی بسیاری از بازیگران منطقی به نظر می‌رسد. از لحاظ موسیقی هم بازی سطح خوبی دارد و اگرچه در حد بهترین‌های فرنچایز نیست، ولی همان‌طور که گفته شد در انتقال آن اتمسفر حاکم بر بغداد خوب عمل می‌کند

سیستم بازی Assassin’s Creed Mirage

حداقل سیستم مورد نیاز

 • سیستم عامل: ویندوز 10/11
 • پردازنده: پردازنده های AMD Ryzen 3 یا Intel Core i5
 • حافظه رم: حداقل 8 گیگابایت
 • کارت گرافیک: حداقل GeForce GTX 1060 با 4 گیگابایت حافظه ویدیویی
 • فضای مورد نیاز نصب: حدود 70 گیگابایت

سیستم پیشنهادی

 • سیستم عامل: ویندوز 10/11
 • پردازنده: پردازنده های AMD Ryzen 3 یا Intel Core i5 (فرکانس 3.5 گیگاهرتز)
 • حافظه رم: حداقل 12 گیگابایت
 • کارت گرافیک: حداقل GeForce GTX 1080 با 6 گیگابایت حافظه ویدیویی
 • فضای مورد نیاز نصب: حدود 70 گیگابایت

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *