0

بازی Avatar: Frontiers of Pandora

Avatar Frontiers of Pandora

بازی Avatar: Frontiers of Pandora یک محصول اول شخص براساس فیلم های آواتار بوده که داستان و ایده پردازی آن مربوط به جیمز کامرون بوده است.

به گزارش خوبو، بازی آواتار مرزهای پاندورا یک محصول اکشن و تیراندازی غیر خطی بوده که روند توسعه آن از سوی استودیو مسیو انترتینمنت انجام شده و شرکت نام آشنای یوبی سافت ناشر بازی است.

از زمانی که این بازی برای اولین بار در اوایل سال 2023 معرفی شد به سختی میتوان تصور کرد که اساس و زیرساخت های بازی با فارکرای در ارتباط بوده است.

این بازی از لحاظ جهان، شبیه به Far Cry بوده اما با محیط های علمی تخیلی و سبک و سیاق خودش طراحی شده است که این موضوع تا حدودی زحمات اولیه یوبی سافت را کاهش داد.

این بازی سبک اول شخص را ارائه میدهد که در طول گیم پلی آن میتوانید شاهد بیابان های وسیع با گیاهان مختلف برای برداشت و یا حیوانات مختلف برای شکار و حتی پاسگاه های مناسب برای حمله باشید.

در این مطلب قصد داریم با مشخصات بازی Avatar: Frontiers of Pandora آشنا شویم. پس با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

بازی Avatar: Frontiers of Pandora

داستان بازی Avatar: Frontiers of Pandora

به جز موارد بسیار کوچک و اشاره‌های جزئی، بازی Frontiers of Pandora ارتباط داستانی مستقیمی با فیلم‌های این سری ندارد. البته Frontiers of Pandora آنچنان که باید نیز داستانی جدیدی را در این دنیای عجیب و غریب روایت نمی‌کند.

قبایل مختلف Na’vi در بخش غربی Pandora تحت حملات RDA قرار گرفتند و زندگی روزمره و صلح‌‌آمیز آنها جای خود را به مبارزه‌های نابرابر با انسان‌ها داده است. Pandora جایی است که انسان‌ها قصد دارند تمدن خود را در آن پایگذاری کرده و برای اینکار نیاز به استخراج منابع آن دارند.

در ابتدای بازی شما به عنوان شخصیت اصلی از دست ماموران RDA فرار کرده و تلاش می‌کنید تا با متحد کردن قبیله‌های مختلف، با انسان‌ها مقابله کنید.

می‌توان گفت که روایت داستانی و استفاده از شخصیت اصلی شباهت بسیار زیادی نسبت به دیگر بازی‌های یوبی‌سافت و به خصوص سری Far Cry دارد. جایی که تقریبا همین روایت داستانی هر بار در نسخه جدید تکرار می‌شود. شاید یکی از بزرگترین انتقادات وارد شده به سری فیلم‌های Avatar در مورد بازی Frontiers of Pandora نیز درست باشد.

بازی از لحاظ داستانی هیجان خاصی را برای گیمر ارائه نکرده و روایت نسبتا کند، تکراری و پر از کلیشه آن می‌تواند بعد از مدتی خسته کننده به نظر برسد. تعداد شخصیت‌هایی که شما در طول بازی با آنها مواجه شده و از آنها ماموریت‌های جدیدی را دریافت می‌کنید بسیار زیاد است، به شکلی که شاید بعد از مدتی نام همه آنها را فراموش کنید.

روایت خسته کننده این بازی باعث شده تا تقریبا تمام شخصیت‌های حاضر در ساخته یوبی‌سافت چندان به یاد ماندنی نباشند. شخصیت‌های منفی Frontiers of Pandora نیز کمک خاصی به بهبود وضعیت داستانی بازی نمی‌کنند. حضور کمرنگ شخصیت‌های منفی اصلی در طول بازی باعث می‌شود که شاید در طول ساعت‌های متمادی، به مرور آنها را از یاد ببرید.

بازی Avatar: Frontiers of Pandora

گیم پلی بازی Avatar: Frontiers of Pandora

در هسته اصلی گیم‌ پلی، Frontiers of Pandora شباهت خیلی زیادی به سری Far Cry دارد اما می‌تواند از برخی جهات بسیار متفاوت و جذاب باشد.

شما می‌توانید در طول بازی از سلاح‌های سرد مانند تیر و کمان و نیزه استفاده کنید اما قابلیت استفاده از سلاح‌های گرم نیز در نظر گرفته شده. سلاح‌های سرد در این بازی از قدرت خوبی برخوردار هستند و شما می‌توانید به خوبی با استفاده از آنها به مبارزه با انسان و ربات‌های آنها بپردازید.

در طول بازی چندین سلاح مختلف در اختیار شما قرار خواهند گرفت که هر کدام به نوعی در مقابل دشمن‌های متفاوت قدرتمند خواهند بود. مراحل مختلف شما را به بخش‌های متفاوت نقشه رهسپار می‌کنند و با پیشرفت در طول بازی، قابلیت‌های جدیدی مانند پرواز با استفاده از موجودی به نام ikran را نیز به دست خواهید آورد. موجودی شبیه به اژدها که در طول بازی کمک زیادی به شما خواهد کرد. در کنار مراحل اصلی تقریبا تمام فعالیت‌های جانبی حاضر در سری Far Cry با شکل و شمایل متفاوتی در این بازی گنجانده شده‌‌اند.

کیفیت بافت‌ها، نورپردازی و سایه‌های بسیار دقیق باعث می‌شوند تا گرافیک Frontiers of Pandora برای بسیاری از گیمرها غافل‌گیر کننده باشد. محیط‌های بازی از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و شاید در بسیاری از مواقع تشخیص آنها با محیط‌های واقعی کمی دشوار باشد. در کنار دنیای بسیار جذاب، استفاده از قابلیت‌های نژاد Na’vi برای حرکت در محیط نیز به خوبی پیاده‌سازی شده و در نوع خود شباهت زیادی به پارکور دارند.

شما می‌توانید با سرعت زیادی در محیط حرکت کرده، از موانع مختلف عبور کنید و با بالا رفتن از صخره یا درخت‌ها به بخش‌های مختلف بازی دسترسی داشته باشید. دنیای بازی نیز قابلیت موقت جالبی را در اختیار شما قرار خواهد داد که می‌تواند استقامت یا سرعت در حرکت را افزایش دهند.

در حالی که رابط کاربری یکی از بخش‌های مهم بازی‌های یوبی‌سافت به شمار می‌روند، تیم سازنده این بازی نگاه بسیار متفاوتی به این بخش و تجربه استفاده از آن داشته است. مینی‌مپ به شکل کامل از روی رابط کاربری حذف شده و جای خود را به یک قطب‌نمای بسیار کوچک داده است. همچنین دیگر بخش‌های رابط کاربری مانند نمایشگر میزان سلامت، نوع اسلحه و تعداد فشنگ‌های باقی مانده بلافاصله بعد از اینکه دیگر نیازی به نمایش آنها نباشد، پنهان خواهند شد.

بازی Avatar: Frontiers of Pandora

در غیبت مینی‌مپ حالا برای پیدا کردن محل ماموریت‌های جدید یا آیتم‌های متفاوت باید از Na’vi Sense کمک بگیرید. این قابلیت به شما امکان می‌‌دهد تا در هر بخش از بازی بتوانید محل نسبی انجام ماموریت را مشاهده کنید.

همچنین دیگر نکات قابل توجه در بازی نیز با استفاده از Na’vi Sense قابل مشاهده خواهند بود. به عنوان مثال شما می‌توانید حیوانات مختلف را از دور دست مشاهده و بررسی کنید یا حتی محل حضور دشمن را در محیط به راحتی دیده و برای حمله خود برنامه ریزی کنید. نبود مینی‌مپ و نشان دادن محل انجام ماموریت‌ها به شکل نسبی، اجازه می‌دهد تا شما بیشتر با محیط‌های جذاب بازی درگیر شده و از زیبایی اکوسیستم‌های متفاوت Pandora لذت ببرید.

یکی دیگر از بخش‌های گیم‌پلی که می‌تواند قسمت زیادی از زمان بازی شما را به خود اختصاص دهد، سیستم Craft یا ساخت آیتم یا خوردنی‌های مختلف است. شما می‌توانید در محیط بسیار بزرگ Pandora به شکار حیوانات یا جمع‌آوری گیاهان مختلف مشغول شوید. شکار حیوانات به شما کمک می‌کند تا آیتم‌های مختلف خود را بهبود داده و از ویژگی‌های جدیدی برخوردار شوید. همچنین ساخت برخی آیتم‌های جدید نیاز به شکار حیواناتی مخصوص دارد.

جمع آوری گیاهان در کنار شکار حیوانات نیز قابلیت پخت خوردنی‌های جدید را به شما می‌دهد که هر کدام از آنها می‌تواند قابلیت‌های مختلف شخصیت اصلی را به مدت چند دقیقه افزایش دهد.

مشخصات فنی بازی Avatar: Frontiers of Pandora

خوشبختانه علی‌رغم گرافیک قابل توجه و سنگینی آن، بهینه‌سازی خوبی برای آن صورت گرفته است. بازی کاملا روان روی سیستم‌های متوسط اجرا می‌شود و شاهد افت فریم نیستیم. باگ‌های بازی نیز بسیار اندک‌ هستند و با توجه به بازی‌های این روزها که همگی مشکل بهینه‌سازی دارند، باید این امر را به عنوان یکی از نقاط قوت این بازی در نظر بگیریم.

یکی از مواردی که وجودش در بازی بسیار زیباست، پرواز کردن بر فراز آسمان‌ها یا روی آب‌های پاندورا با موجودی شبیه به اژدها به نام Ikran است. همچنین سواری با شبه اسب‌های پاندورا نیز عجیب لذت‌بخش است و حس و حال خوبی دارد. از سوی دیگر، با هیچگونه لودینگی روبه‌رو نیستیم و خوشبختانه گشت و گذار در پاندورا به صورت کاملا روان انجام می‌شود.

بازی Avatar: Frontiers of Pandora

بالا رفتن از صخره‌ها و رسیدن به ارتفاعات نیز جذاب از آب در آمده، گرچه همانطور که بالاتر گفتم، ای کاش حس و حال بودن در جسم یک ناوی را بهتر از این می‌توانست منتقل کند.

یکی از نقاط قوت و بسیار خوب این بازی، صدای محیط است که به صورت کاملا پویا، می‌توانید صدای شاخ و برگ‌ها، باد و سایر اجزای محیط را به صورت سه بعدی بشنوید که منجر به ایجاد حس غوطه‌وری در محیط می‌شود.

سیستم مورد نیاز بازی Avatar: Frontiers of Pandora

حداقل سیستم مورد نیاز

 • سیستم عامل: ویندوز 7 نسخه 64 بیت
 • پردازنده: Intel Core i3-560 3.3GHz / AMD Phenom II X4 805
 • کارت گرافیک: AMD Radeon R7 360X or NVIDIA GeForce GTX 750 Ti
 • حافظه رم: 4 گیگابایت
 • فضای مورد نیاز نصب: 40 گیگابایت
 • دایرکت ایکس: نسخه 11

سیستم پیشنهادی

 • سیستم عامل: ویندوز 10 نسخه 64 بیت
 • پردازنده: Intel Core i5-4670K 3.4GHz / AMD FX-8370
 • کارت گرافیک: AMD Radeon RX 580 8GB or NVIDIA GeForce GTX 1060
 • حافظه رم: 8 گیگابایت
 • فضای مورد نیاز نصب: 40 گیگابایت
 • دایرکت ایکس: نسخه 12

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *