0

ضربه چیپ در فوتبال

چیپ / لیونل مسی

چیپ (Chip) اصطلاحی است که شاید بارها از زبان گزارشگران فوتبال شنیده باشید. اما آیا می‌دانید این واژه به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

به گزارش خوبو، چیپ یکی از اصطلاحات رایج ورزش فوتبال است که امروزه با پیشرفت این رشته ورزشی، بسیار پرکاربرد شده است.

چیپ به چه معنا است؟

کلمه چیپ در زبان فارسی، “تراشه” ترجمه شده است که در رشته الکترونیک کاربرد زیادی دارد.

معنی کلمه چیپ در فوتبال چیست؟

کلمه چیپ در فوتبال به معنای وارد کردن ضربه‌ای فنی به زیر توپ است تا توپ به هوا بلند شود و از بالای سر حریف عبور کند. این ضربه عمدتاً با قسمت انگشت پا زده می‌شود. این ضربه معمولاً با دقت زده می‌شود تا با عبور از بالای سر دروازه بان به گل تبدیل شود. در این حالت سطح تماس پا با توپ می‌تواند بسیار جزئی باشد.

برای اینکه یک ضربه چیپ ثمر داشته باشد، باید دقت و نیروی وارد بر توپ به میزان کافی باشد. ضربات بسیار آرام و یا بسیار محکم، عمدتاً نتایج نامطلوبی به بار می‌آورند.

تفاوت چیپ و لاب چیست؟

لاب (lob) واژه مترادف با این اصطلاح است و از آن نیز در گزارش‌های انگلیسی استفاده می‌شود. اما این دو اصطلاح تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند. در لاب، ضربه ای که به توپ وارد می‌شود، ارتفاعش بیش از چیزی است که دروازه بان قادر به رسیدن به آن باشد و حتی در صورت پرش، نمی تواند آن را مهار کند. در تصویر زیر، یک ضربه لاب را مشاهده می‌کنید.

نمونه‌ای از ضربه لاب در فوتبال
نمونه‌ای از ضربه لاب در فوتبال

یکی از تفاوت‌های دیگر این دو اصطلاح در خصوص نحوه استفاده است. در زمان گلزنی، همیشه از چیپ استفاده می‌شود و در زمان پاس بلند و هوایی همیشه از لاب استفاده می‌شود. در حقیقت، لاب هم برای پاس و هم برای شوت کاربرد دارد.

اساتید ضربه چیپ در دنیای فوتبال

در دنیای فوتبال بازیکنان زیادی موفق شده‌اند این ضربات را به زیبایی بزنند و استاد این ضربه باشند. رائول گونزالس، فرانچسکو توتی، الساندرو دل پیرو، لیونل مسی، کریستیانو رونالدو، رونالدینیو، رادامل فالکائو، کارلوس ولا، روماریو و روبرتو باجو از جمله اساتید چنین ضرباتی هستند.

پنالتی چیپ

بارها ملاحظه شده، بازیکنان در ضربات پنالتی از ضربه چیپ استفاده می‌کنند. به این پنالتی ها، پاننکا گفته می‌شود. آنتونین پاننکا بازیکن سابق تیم ملی چکسلواکی است که در فینال یورو 1976، پنالتی‌اش را با چنین ضربه‌ای مقابل سپ مایر دروازه بان تیم ملی آلمان غربی تبدیل به گل کرد. از آن پس، این سبک پنالتی ها به نام وی ثبت شد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *