0

توپ فوتبال

توپ فوتبال

توپ، مهم ترین وسیله ای است که برای بازی کردن فوتبال به آن نیاز دارید. در این مطلب از ویژگی های توپ فوتبال می نویسیم و برندهای معروف آن را معرفی می کنیم.

به گزارش خوبو، اگر می خواهید فوتبال بازی کنید، فقط به یک توپ نیاز دارید تا در هر مکانی بتوانید این رشته لذت بخش را تجربه کنید، که انواع و اقسام مختلفی دارد و بر روی سطوح مختلف، باید با توپ های متفاوتی بازی کنید. با این مقاله همراه باشید تا بیشتر از در این خصوص بدانید.

برای تبلیغات در این صفحه و دریافت قیمت و جزییات با شماره 09122252370 در واتس اپ یا تلگرام تماس بگیرید.

ویژگی توپ فوتبال

در ابتدای ابداع ورزش فوتبال، توپ این رشته از پوست حیوانات ساخته می شد و کم کم جنس توپ ها تغییر کرد تا به امروز که از چرم های مختلف در ساخت این توپ استفاده می شود. دور یک توپ استاندارد فوتبال باید بین 68 تا 70 سانتی متر و وزن آن نیز باید میان 410 تا 450 گرم باشد. در سایز بندی توپ های مختلف، توپ استاندارد فوتبال سایز 5 است.

در ساخت توپ از موادی استفاده می شود تا مقاومت آن بالا برود و ضمن عدم فرسایش توپ، انعطاف آن ها نیز بیشتر شود. باد توپ فوتبال نباید بسیار زیاد و از طرفی هم نباید کم باشد. فشار ایده آل توپ فوتبال باید میان 9 تا 10.5 پوند فشار هوا باشد. این نوع توپ برای سنین مختلف فرق دارد و جدا از توپ های استاندارد که در مسابقات حرفه ای استفاده می شود، می توان از توپ های کوچک تر مثل سایز 3 و 4 نیز استفاده کرد که معمولا برای بازی کودکان مناسب است.

انواع مختلف توپ فوتبال

توپ استاندارد فوتبال که در مسابقات حرفه ای از آن استفاده می شود، باید دارای ویژگی های ذکر شده مثل سایز 5، فشار هوای مناسب و جنس مرغوب باشد و بهترین سطح استفاده از این توپ ها، چمن طبیعی است. به غیر از این توپ ها اما انواع مختلف دیگری نیز وجود دارد که مناسب بازی روی سطوح دیگری اند.

توپ مخصوص چمن مصنوعی

تفاوت توپ فوتبال استاندارد با توپی که روی چمن بازی مورد استفاده قرار می گیرد، ضخیم و مقاوم بودن آن است. این توپ ها که به Turf Ball معروف هستند، به دلیل خشکی و سختی چمن مصنوعی، باید مقاومت بیشتری نسبت به توپ استاندارد فوتبال که روی چمن طبیعی بازی می شود، داشته باشند.

توپ فوتسال

توپ فوتسال یا همان توپ سالن، بسیار محبوب است و به دلیل وجود سالن های فراوان، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. توپ فوتسال 2 تفاوت اصلی با توپ استاندارد فوتبال دارد. تفاوت اول این است که این توپ ها یک سایز کوچک تر هستند و با سایز 4 در سالن بازی می شوند و تفاوت دوم سنگینی این توپ ها است. توپ سالن با اینکه سایز کوچک تری دارد، اما باید وزن همان توپ استاندارد را داشته باشد و ضمن اینکه مقاوت بالایی دارد، به دلیل سنگینی، جهش کمتری می گیرد و اصطلاحا تنبل است.

توپ فوتسال سایز کوچک تری نسبت به توپ استاندارد فوتبال اما وزن یکسانی دارد

توپ فوتبال ساحلی

از نظر ظاهری، توپ فوتبال ساحلی شباهت های بسیاری به توپ فوتسال دارد اما وزن این توپ ها کمتر است و ضمن اینکه آن تنبلی توپ های فوتسال را ندارد، سطح نرمی هم دارد تا هنگام بازی با پای برهنه، اذیت کننده نباشد و مشکلی به وجود نیاورد. سایز این توپ مثل توپ های داخل سالن، 4 است.

توپ مناسب برای خیابان

یکی از مکان هایی که بسیار در آن فوتبال بازی می شود، خیابان و کوچه های مختلف است. در خیابان معمولا از هر نوع توپی استفاده می شود و تفاوتی نمی کند توپ سالن یا توپ استاندارد فوتبال در این مکان به کار گرفته شود. با این حال اما اگر می خواهید تجربه خوبی در فوتبال خیابانی داشته باشید، بهتر است از توپی استفاده کنید که مقاومت بالایی داشته باشد و سایز آن نیز 4 باشد. معمولا از توپ های چمن طبیعی یا چمن مصنوعی اما با سایز کوچک تر برای بازی در خیابان استفاده می شود.

برندهای معروف

در زمینه تولید توپ فوتبال، برندهای مختلفی فعالیت می کنند که مانند سایر توپ های ورزشی، اسم های بزرگی در این زمینه به چشم می خورند. معمولا این برندها برای بازی در تمام سطوح، توپ تولید می کنند و تفاوت در این است که برخی تمرکز اصلی شان روی توپ های استاندارد فوتبال و برخی تمرکزشان روی ساخت توپ های داخل سالن است.

آدیداس

شرکت آدیداس سال ها است که توپ های درجه یکی وارد بازار می کند و مهم ترین مسابقات دنیای فوتبال را در اختیار گرفته است. از جام جهانی 1970، آدیداس مسئول ساخت و طراحی توپ های این مسابقات است و این برند آلمانی، مهم ترین مسابقات باشگاهی دنیا یعنی لیگ قهرمانان اروپا را نیز تامین می کند. طراحی توپ مسابقات جام ملت هاب اروپا نیز با آدیداس است و این برند از سال 1992 به این کار مشغول است.

توپ رسمی مسابقات یورو 2020 که توسط آدیداس طراحی شده است
توپ رسمی مسابقات یورو 2020 که توسط آدیداس طراحی شده است

نایکی

یکی دیگر از بندهای معروفی که توپ های مرغوبی تولید می کند، شرکت آمریکایی نایکی است. نایکی برخی از بهترین لیگ های باشگاهی دنیا را در اختیار دارد و با طرح های جذاب و متنوع خود، بسیار در این لیگ ها محبوبیت پیدا کرده است. 2 تا از بزرگ ترین لیگ های فوتبال دنیا یعنی لیگ برتر انگلیس و سری آ ایتالیا، از توپ های نایکی استفاده می کنند.

توپ رسمی نایکی برای لیگ برتر انگلیس
توپ رسمی نایکی برای لیگ برتر انگلیس

پوما

یکی از برندهای نام آشنای دنیای فوتبال، برند آلمانی پوما است که در کنار آدیداس و نایکی، از بزرگ ترین تولیدکننده های این رشته ورزشی به شمار می رود. پوما در تولید توپ نیز فعالیت دارد و در سال های اخیر سعی کرده مسابقات مهمی را در اختیار بگیرد. این برند آلمانی در حال حاضر توپ های لیگ اسپانیا یعنی لالیگا را تولید می کند.

پوما تولیدکننده توپ رسمی لالیگای اسپانیا است
پوما تولیدکننده توپ رسمی لالیگای اسپانیا است

آل اشپورت

تمام برندهای ذکر شده در زمینه توپ فوتسال هم فعالیت دارند اما برند آل اشپورت از برندهایی است که به طور برابر تمرکز خود را روی هر دو نوع توپ گذاشته و علاوه بر اینکه توپ های فوتبال خوبی تولید می کند، توپ های سالنی این برند نیز بسیار پرطرفدار هستند. لیگ 1 فرانسه در حال حاضر از توپ های آل اشپورت استفاده می کند.

توپ رسمی لیگ 1 فرانسه که توسط برند آل اشپورت تولید می شود
توپ رسمی لیگ 1 فرانسه که توسط برند آل اشپورت تولید می شود

سلکت

یکی از بهترین برندهای توپ فوتسال، سلکت است. این برند که انواع مختلف توپ های فوتبال را تولید می کند، بیشتر به توپ های فوتسال و داخل سالن خود معروف است که کیفیت بالایی دارند و از تنوع خوبی هم برخوردار هستند. سلکت در زمینه توپ فوتبال هم موفق است و بسیاری از کشورهای اروپایی مانند بلژیک، سوئد، دانمارک و فنلاند از این برند استفاده می کنند.

سلکت یکی از بهترین برندهای توپ فوتسال در جهان است
سلکت یکی از بهترین برندهای توپ فوتسال در جهان است

سایر برندها

به غیر از نام های ذکر شده، برندهای دیگری هم در زمینه تولید توپ فعالیت می کنند. برند مولتن که به توپ های بسکتبال خود معروف است، یکی از برندهایی است که انواع مختلف توپ های فوتبال را تولید می کند و در زمینه توپ های سالن نیز بسیار محبوب است. مولتن در کشورهای آسیایی طرفداران زیادی دارد. برند Mitre نیز همواره از برندهایی بوده که در هر دو رشته فعالیت داشته و توپ های خوبی برای بازی روی چمن های مختلف و سالن طراحی می کند. برندهای سندا و آندر آرمور از دیگر برندهای نسبتا شناخته شده دنیای فوتبال و فوتسال هستند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *