0

چگونه یک DApp در اتریوم بسازیم؟

اکوسیستم اتریوم DApps در حال رونق است و پتانسیل برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بسیار زیاد است. توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند با سکه‌های بومی یا توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در شبکه‌های بلاکچین امن برنامه‌هایی بسازند تا به هر هدفی خدمت کنند – از موارد استفاده مالی و صنعتی گرفته تا سایت‌های رسانه‌های اجتماعی و البته برای بازی.

DApps چیست؟

DAppها نسخه‌های مبتنی بر بلاکچین برنامه‌ها و نرم افزارهایی هستند که ما روزانه از آنها استفاده می‌کنیم. آنها از فناوری قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و بر روی بلاکچین‌های فعال قرارداد هوشمند مانند اتریوم ساخته شده‌اند.

مزایای اصلی DAppها این است که می‌توانند بر روی بلاکچین‌های غیرمتمرکز که توسط فناوری یا روش‌های حاکمیت جامعه کنترل می‌شوند به جای نهادهای شرکتی واحد اجرا شوند. با شبکه‌های بلاکچین، داده‌های DApp در یک مکان واحد زندگی نمی‌کنند، بنابراین امنیت شبکه بالاتری وجود دارد. DAppها از ارزهای رمزنگاری شده استفاده می‌کنند که تخصیص و انتقال ارزش یا پرداخت را بسیار آسان‌تر و کم هزینه‌تر از تراکنش‌های ارزهای فیات می‌کند.

آیا می‌توانید بدون تجربه روی اتریوم DApp بسازید؟

برای کسانی که قبلاً نرم افزار یا توسعه دهندگان وب هستند، توسعه DApp اتریوم ممکن است به طور طبیعی با درک فناوری بلاک چین، قراردادهای هوشمند، زبان برنامه نویسی Solidity و ارزهای دیجیتال همراه باشد.

همچنین پلتفرم‌هایی در حال توسعه وجود دارد که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با دانش کمتر بلاک چین، برنامه‌نویسی و قراردادهای هوشمند، برنامه‌های کاربردی بسازند، اما داشتن تجربه توسعه مفید است.

کدام بلاکچین برای ایجاد DApp بهتر است؟

عمر طولانی اتریوم در فضای رمزنگاری و محبوبیت آن اغلب آن را به بلاک چین ترجیحی برای ساخت DApp تبدیل می کند. این شبکه همچنان در حال نوآوری است. آزمایش و آزمایش شده است و دارای یک اکوسیستم ایجاد شده برای توسعه DApp است. با این حال، ممکن است تراکنش یا کارمزد گاز اتریوم را عاملی حیاتی در نظر بگیریم تا قبل از شروع هرگونه طرح توسعه، در مقابل سایر شبکه‌ها قرار گیرد.

دیگر شبکه‌های بلاکچین قرارداد هوشمند عبارتند از Solana ،Polkadot ،BNB Smart Chain ،Eos ،Tron و Cardano. هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را در مقایسه با اتریوم دارند.

شبکه انتخاب شده ممکن است پیامدهایی برای قابلیت همکاری، مقیاس پذیری، امنیت و هزینه توسعه DApp داشته باشد و همچنین جامعه کاربران DApp را دیکته کند که هنگام راه اندازی می‌توان به آنها دسترسی داشت.

برای تصمیم‌گیری اینکه کدام بلاکچین برای ایجاد یک DApp بهتر است، توسعه‌دهندگان می‌توانند با تجزیه و تحلیل الزامات و اهداف یک DApp و همچنین بررسی تخصص توسعه در تیم موجود یا تیم استخدام شده شروع کنند.

چند DApp روی اتریوم اجرا می‌شود؟

بیش از 3000 برنامه DA بر روی اتریوم در حال اجرا هستند و تعداد بیشتری نیز در حال توسعه هستند. DappRadar یک سایت محبوب برای بررسی DApp ها در اتریوم و شبکه های رقیب آن و همچنین تعداد کاربر هر DApp و تعداد تراکنش های انجام شده است.

چرا یک DApp روی اتریوم بسازیم؟

تعدادی بلاک چین قرارداد هوشمند وجود دارد که باید برای کسانی که قصد ساخت DApp را دارند در نظر گرفت، اما مسلما اتریوم محبوب ترین است و بالاترین امنیت غیرمتمرکز را دارد.

اتریوم اولین بلاکچین قرارداد هوشمند بود و دارای یک جامعه توسعه دهندگان بزرگ و مخازن کد منبع باز است که برای توسعه دهندگان جدید در دسترس است. همچنین یک انتخاب رایج برای توسعه دهندگان تجاری است که به دنبال توسعه ابتکارات بلاکچین در سطح سازمانی خود هستند.

نمونه های اتریوم DApps چیست؟

صدها DApp محبوب اتریوم و بسیاری دیگر وجود دارند که به تازگی پایگاه های کاربری خود را ایجاد می کنند. در اینجا چند نمونه تثبیت شده و به خوبی استفاده شده آورده شده است:

Unswap

یکی از پرکاربردترین DAppهای اتریوم، صرافی غیرمتمرکز (DEX) Uniswap است که اکنون بیش از 1 تریلیون دلار در این پلتفرم معامله شده است.

دریای آزاد

پلتفرم OpenSea یکی از بزرگترین بازارهای NFT است که بیش از 2 میلیون مجموعه NFT و 80 میلیون NFT جداگانه برای فروش دارد.

متاماسک

MetaMask هم یک کیف پول ارز دیجیتال و هم یک دروازه یا مرورگر برای دسترسی به برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین، به عنوان یک ابزار رمزنگاری کاربر پسند شناخته می شود.

Axie Infinity

این بازی مبتنی بر NFT یک نمونه عالی از اقتصاد مجازی در بازی در عمل است و یکی از محبوب‌ترین بازی‌های DApp است.

چگونه یک Ethereum DApp بسازیم

توسعه دهندگان مشتاق می توانند با در نظر گرفتن نیازهای یک DApp و هدف آن، توسعه DApp اتریوم را آغاز کنند. سپس، گام بعدی شروع به تحقیق در مورد ابزارها و فرآیندهای توسعه Ethereum DApp است.

توسعه DApp و قرارداد هوشمند می تواند پیچیده باشد و مطمئناً با توسعه وب یا نرم افزار معمولی متفاوت است. یک مکان معقول برای شروع تحقیقات عمیق، منابع توسعه‌دهنده اتریوم است که « راهنمای سازنده اتریوم» است. به عنوان یک برنامه آموزشی غیرمتمرکز، یکی از جامع ترین است.

پنج عنصری که باید هنگام ساخت DApp اتریوم در نظر گرفت

یک پروژه توسعه اتریوم DApp مانند هر کسب و کار یا پروژه ای باید با جزئیات برنامه ریزی شود. برای ترسیم چگونگی ساخت DApp در اتریوم، ابتدا چند مؤلفه دیگر برای تحقیق در اینجا آورده شده است:

1. محیط توسعه، ابزارها و قراردادهای هوشمند

هنگامی که یک تیم توسعه نهایی شد، یک DApp به یک محیط توسعه نیاز دارد، معمولاً یک شبکه آزمایشی مبتنی بر بلاک چین، که در آن معماری DApp اتریوم می تواند با استفاده از ابزارهای توسعه قابل اجرا ساخته و آزمایش شود. قراردادهای هوشمند نیز باید ماهرانه طراحی و نوشته شوند.

2. امنیت

شبکه‌های بلاک چین می‌توانند برای تراکنش‌های مالی از سیستم‌های سنتی امن‌تر باشند، اما نمی‌توان از امنیت اتریوم DApp صرف نظر کرد. امنیت رمزنگاری پیچیده است، و باید آن را به خوبی درک کرد یا متخصص محور بود، به یاد داشته باشید که شبکه های بلاک چین و ارزهای دیجیتال اغلب توسط هکرها و کلاهبرداران هدف قرار می گیرند.

3. توسعه Front-end و تجربه کاربری

توسعه DApp Front-end معمولاً پس از معماری DApp و ساخت قرارداد هوشمند اتفاق می افتد. یک وب جلویی یا برنامه Web3 ممکن است از ابزارهای توسعه مرسوم تری استفاده کند، اما تجربه کاربر نیز باید با جزئیات طراحی شود تا از موفقیت پروژه اطمینان حاصل شود.

4. تست و اشکال زدایی DApp اتریوم

توسعه دهندگانی که قصد دارند بر اساس اتریوم بسازند از فناوری بلاک چین که استفاده و آزمایش شده است و همچنین از مخازن کد منبع باز برای کمک به پروژه های جدید بهره می برند. با این حال، توسعه‌دهندگان باید ساخت‌های جدید DApp، قراردادهای هوشمند و UI/UX را آزمایش و اشکال‌زدایی کنند، زیرا هیچ چیز بدتر از راه‌اندازی نرم‌افزاری نیست که کار نمی‌کند!

5. استقرار DApp

استقرار DApp اتریوم آخرین عنصر یک پروژه و احتمالاً هیجان انگیزترین خواهد بود. پس از اتمام تست و رفع اشکال، یک DApp از شبکه آزمایشی خود خارج می شود و در شبکه اصلی اتریوم مستقر می شود، جایی که می تواند توسط مشتریان استفاده شود. در این مرحله، فروش و بازاریابی یک پروژه به طور جدی آغاز می شود.

هزینه ساخت DApp در اتریوم چقدر است؟

توسعه دهندگان با تجربه که DApp های خود را با استفاده از ابزارهای توسعه اتریوم موجود می سازند ممکن است هزینه ساخت کمتری را تجربه کنند. برای توسعه دهندگان یا کارآفرینانی که به دنبال استخدام یک توسعه دهنده DApp یا یک تیم توسعه DApp اتریوم هستند، تخمین ها می تواند از 15000 دلار به بالا برای یک DApp ساده تا 30،000 دلار و برای یک DApp پیچیده تر یا استخدام یک توسعه دهنده با تجربه تر به بالا باشد.

چالش‌های مرتبط با توسعه DApp در بلاکچین اتریوم

ساخت DApp بر روی اتریوم یا هر بلاک چین دیگر بدون چالش خواهد بود. در اینجا چند مورد است که ممکن است لازم باشد پیش بینی شود:

اشباع بازار

در حال حاضر بیش از 3000 DApp بر روی اتریوم ساخته شده است، بنابراین هر توسعه DApp جدید باید حداقل در جامعه اتریوم برای جلب توجه رقابت کند.

مقیاس پذیری، سرعت، امنیت، قابلیت همکاری و عدم تمرکز

هر بلاک چین قرارداد هوشمند هنوز در حال کار بر روی پاسخگویی کافی به وعده‌های بلاک چین و چالش ذاتی ارائه توانایی پروژه‌ها برای مقیاس‌بندی برای استفاده اصلی و قابلیت همکاری با پروژه‌ها و فناوری‌های دیگر در عین حفظ امنیت و عدم تمرکز است.

کارمزد تراکنش یا گاز و نوسان قیمت کریپتو

هر تراکنش در یک DApp کارمزد تراکنش ایجاد می کند – در مورد اتریوم، کارمزد گاز – که معمولاً به کاربران DApp منتقل می شود. سکه‌های رمزنگاری یا توکن‌های مرتبط با DApps نیز نوسان قیمتی را که در بازار گسترده‌تر احساس می‌شود، تجربه خواهند کرد.

در دسترس بودن تخصص/پیچیدگی قرارداد هوشمند

توسعه بلاک چین هنوز یک حرفه بسیار جدید است، بنابراین کمبود واقعی متخصصان باتجربه وجود دارد، و قراردادهای هوشمند هنوز محدودیت های تکنولوژیکی خود را برای توسعه دهندگان دارند.

فقدان مقررات بخش

از آنجایی که سکه‌ها و توکن‌های رمزنگاری، از جمله آنهایی که در DApps استفاده می‌شوند، هنوز به طور جامع تنظیم نشده‌اند، عدم اطمینان زیادی در هنگام توسعه این ارزهای دیجیتال وجود دارد.

تجربه ی کاربر

خارج از جامعه کریپتو، کارکردهای DApp برای مصرف‌کنندگانی که از برنامه‌های معمولی استفاده می‌کنند دشوار است و بسیاری از مصرف‌کنندگان هنوز در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال مطمئن نیستند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *