0

هر آنچه که باید در مورد پیشنهادات اولیه سهام (ISPO) بدانید

کاردانو Cardano یک بلاکچین اثبات سهام PoS است که به سرمایه گذاران امکان می‌دهد رمزارز خود را برای کمک به پشتیبانی از تمرکززدایی شبکه و کسب پاداش به اشتراک بگذارند. مانند تمام بلاکچین‌های نسل بعدی، کاردانو شاهد پیشرفت‌های بزرگی است. یکی از این پیشرفت‌ها، جمع‌آوری کمک‌های مالی است، Cardano خانه پیشنهادات اولیه سهام (ISPO) است.

مدل‌های تامین مالی رمزنگاری چیست؟

از زمانی که بیت کوین بازار کریپتو را راه اندازی کرد، فناوری بلاکچین توجه بیشتری را به خود جلب کرد و پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرد. علاقه‌مندان و توسعه دهندگان کریپتو که به دنبال نوآوری هستند، موارد استفاده متعددی برای این فناوری پیدا کرده‌اند. یکی از نگرانی‌های اصلی تامین مالی بود که در طول سال‌ها تکامل یافته است.

این دسته جدید از نوآوران راه را برای انواع منابع مالی که امروزه در حوزه کریپتو می‌بینیم هموار کردند. مدل‌های اصلی تأمین مالی رمزارز عبارتنداز:

 • ICO یا پیشنهاد اولیه سکه
 • IDO یا پیشنهاد اولیه
 • IEO یا DEX پیشنهاد اولیه تبادل
 • STO یا ارائه رمز امنیتی
 • ISPO یا پیشنهاد اولیه سهام

ICO چیست؟

ICOها در سال 2017 محبوب شدند و زمانی که صنعت ICOها را با سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 2018 مقایسه کرد، به نقطه عطف جدیدی رسید. مدل تأمین مالی رمزنگاری ICO به پروژه‌های جدید کمک می‌کند تا با استفاده از کاغذ سفید فهرست‌شده در وب‌سایت خود، به سرمایه‌گذاران بالقوه دسترسی پیدا کنند. سرمایه گذاران رمز پروژه را دریافت می‌کنند و انتظار دارند که ارزش آن در طول زمان افزایش یابد، زیرا پروژه بیشتر توسعه می‌یابد و به افراد بیشتری دسترسی پیدا می‌کند. معمولاً پروژه‌ها ارز خود را به بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. با این حال، جامعه ارزهای دیجیتال سهم خود را از پروژه‌هایی که به وعده‌های اولیه خود عمل نکرده‌اند، دیده است، که باعث ایجاد شک و تردید در فضای کریپتو شده است.

IDO چیست؟

IDOها پیشنهادهایی هستند که از طریق یک بورس نقدینگی غیرمتمرکز در دسترس قرار می‌گیرند. IDOها می‌توانند هر نوع پروژه‌ای را ارائه دهند و می‌توانند ابزاری را برای تعامل جوامع ارائه دهند، مانند توکن‌های هواداران برای تیم‌های فوتبال یا سایر ورزش‌ها.

مشابه ICOها و سرمایه‌گذاری خطرپذیر، IDOها یک روش تامین مالی رمزنگاری برای دریافت وجوه از سرمایه گذاران فردی هستند. با این حال، سرمایه گذاران IDO دارای سهام در پروژه نیستند اما می‌توانند از توکن‌ها برای تأثیرگذاری بر برخی از جنبه‌های پروژه استفاده کنند. برخلاف ICOها، IDOها نقدینگی و معاملات فوری را فراهم می‌کنند. بیشتر IDOها در Binance DEX، Polkastarter و Uniswap ارائه می‌شوند.

IEO چیست؟

یک IEO تقریباً شبیه یک ICO است، با تفاوت اصلی این است که سکه‌ها / توکن‌ها در یک صرافی و نه وب سایت پروژه ارائه می‌شوند. اولی باید یک حساب کاربری در صرافی مربوطه داشته باشد تا بتواند در آن شرکت کند. در حالی که هر ICO یا IEO قوانین و شرایط کمی متفاوت دارد، همه آنها تعدادی توکن از پیش استخراج شده را ارائه می‌دهند. سرمایه گذاران اولیه می‌توانند با سرمایه‌ای که برای توسعه تخصیص داده می‌شود، اینها را خریداری کنند.

STO چیست؟

STO یک نسخه توکن شده از پیشنهاد عمومی اولیه (IPO) است. این شامل فروش توکن‌های امنیتی – اوراق بهادار دیجیتالی توکن شده – در مبادلات توکن امنیتی است. این توکن‌های امنیتی نشان دهنده یک قرارداد سرمایه گذاری در یک دارایی اساسی (سهام، اوراق قرضه، وجوه، املاک و مستغلات و سایر دارایی های سرمایه گذاری) هستند.

توکن‌های امنیتی نشان دهنده مالکیت بر اوراق بهاداری هستند که دارای ارزش پولی هستند زیرا توسط دارایی‌های دنیای واقعی پشتیبانی می‌شوند. مانند سهام سنتی، توکن‌های امنیتی مالکیت امنیت را ارائه می‌کنند و اطلاعات در بلاکچین ذخیره می‌شوند. STOها تلاقی بین ICOهای رمزنگاری و IPOهای سنتی هستند، زیرا سیستم‌ها را برای هر دو روش سرمایه گذاری قرض می‌گیرند.

ISPO چیست؟

ISPOها روشی مؤثر برای تأمین مالی یک پروژه رمزنگاری جدید هستند و در عین حال اجماع PoS اساسی در بلاکچین را غیرمتمرکز و در حال اجرا نگه می‌دارند. این گزینه جدید تامین مالی رمزنگاری ممکن است به یک روش استاندارد برای پروژه‌های آینده تبدیل شود، زیرا امن تلقی می‌شود زیرا سرمایه‌گذاران مجبور نیستند از وجوه خود جدا شوند.

برای اینکه بفهمیم چگونه کار می‌کند، ابتدا باید مکانیسم اجماع PoS بلاک‌چینی که ISPO بر روی آن ارائه می‌شود را توضیح دهیم. یک بلاکچین PoS به نیروی محاسباتی بی‌رحم شبکه متکی نیست، بلکه به اعتبارسنجی شبکه متکی است. دومی تراکنش‌های شبکه را تأیید می‌کند و بلوک‌های جدیدی تولید می‌کند، بنابراین شبکه را ایمن می‌کند.

اعتبارسنجی گره‌هایی در بلاکچین PoS هستند و طبق الگوریتم اجماع به عنوان رهبر شکاف برای تولید بلوک بعدی تعیین می‌شوند. اعتباردهنده معمولاً یک مجموعه سهام است که به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد وجوه خود را به اشتراک بگذارند. هنگامی که یک بلوک جدید ایجاد می‌شود، پروتکل اعتباردهنده را پاداش می‌دهد. پاداش بین سهام در استخر تقسیم می‌شود، متناسب با مقدار استیک شده و به گونه‌ای طراحی شده است که بلاکچین را غیرمتمرکز و در حال اجرا نگه دارد.

ISPOها در Cardano انجام شده است که از پروتکل Ouroboros استفاده می‌کند. نمایندگان ADA را در یک مجموعه سهام به انتخاب خود شریک می‌کنند. هر چه یک استخر سهام بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای تبدیل شدن به یک گره اعتبار سنجی و کمک به اجماع شبکه دارد. اعتباردهنده برنده یک جایزه در ADA دریافت می‌کند که در داخل آن استخر تقسیم می‌شود و هر نماینده بخشی از پاداش ADA را دریافت می‌کند.

چگونه در ISPO شرکت کنیم؟

هنگامی که دارندگان کریپتو ADA خود را در یک ISPO به اشتراک می گذارند، پاداش ADA را دریافت نمی کنند. در عوض، آنها نشانه‌های پروژه‌های جدیدی را که سرمایه گذاری می‌کنند، دریافت می‌کنند. سپس، پروژه ADA ادعا می‌کند که به عنوان بودجه استفاده می‌کند. به این ترتیب سرمایه گذاران ریسک از دست دادن وجوه خود را ندارند و در عین حال رمزهای پروژه جدید را نیز دریافت می‌کنند. برای ISPO، حاشیه متغیر معمولاً توسط اپراتور pool تنظیم می‌شود و 100٪ است.

پروتکل Ouroboros تمام جوایز را به اپراتور استخر که در این مورد تیم توسعه است واگذار می‌کند. اگر حاشیه متغیر کمتر از 100٪ باشد، پروتکل پاداش‌ها را بین نمایندگان توزیع می‌کند و کسانی که ADA را استیک کرده‌اند ADA را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. برای شرکت، سرمایه گذاران ابتدا باید دارای توکن بومی شبکه PoS ISPO باشند.

MELD چیست؟

MELD یک پروتکل نقدینگی غیرمحرمانه و منبع باز است که به کاربران امکان می‌دهد ارزهای فیات (USD یا EUR) را وام بگیرند و در عین حال از رمزنگاری به عنوان وثیقه برای کسب بازدهی سپرده‌ها استفاده کنند. این پلتفرم اولین پروتکل غیرمتمرکز در کل اکوسیستم کریپتو است که وام‌های فیات ارائه می‌کند. این قابلیت به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا با حفظ دارایی‌های دیجیتال خود، تراکنش‌های بین موقعیت‌های فیات و کریپتو را انجام دهند.

در مقایسه با فین‌تک سنتی و پلتفرم‌های بلاکچین متمرکز، MELD در هنگام وام‌دهی و استقراض وجوه، کارایی سرمایه به‌طور قابل‌توجهی را نوید می‌دهد. این پروتکل تراکنش های پرسرعت و کم هزینه را ارائه می دهد. MELD بیش از 50 میلیارد دلار کاردانو (ADA) به عنوان امنیت ذخیره کرده است. توکن MELD توکن بومی پروتکل وام دهی MELD است و برای حاکمیت و سهام استفاده می‌شود. این توکن را می‌توان در مرورگر یا MELDapp در iOS و Android استفاده کرد. پروتکل MELD از مجموعه‌ای از قوانین تشکیل شده است که در خدمت عوامل مختلفی است که با آن تعامل دارند. این قوانین قراردادهای هوشمند زنجیره‌ای شفاف و غیرقابل اعتماد هستند که فقط از طریق رای دادن قابل تغییر هستند.

ذینفعان در پروتکل MELD

بازیگران اصلی شرکت کننده در پروتکل MELD عبارتند از: ارائه دهندگان نقدینگی فیات (وام دهندگان):

 • ارائه دهندگان نقدینگی هستند که وجوه فیات را سپرده گذاری می‌کنند و سود و بازدهی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.
 • بنیادها (بانک های فیات): این نهادها وجوه را از وام دهندگان دریافت می‌کنند و فیات را برای وام گیرندگان ارسال می‌کنند.
 • وام گیرندگان: آنها باید رمز ارز را به عنوان وثیقه برای استقراض فیات سپرده گذاری کنند.
 • ارائه دهندگان نقدینگی رمزنگاری: LP ها نقدینگی را به استخرهای نقدینگی ارائه می‌کنند و بازدهی دریافت می‌کنند معامله گران: اینها سرمایه گذارانی هستند که توکن‌های بومی Cardano را در MELD معامله می‌کنند.
 • Stakers: آنها توکن‌های MELD را برای ارائه بیمه، کسب جوایز و داشتن حق رای در فرآیند حاکمیت به اشتراک می‌گذارند.
 • تغذیه کننده‌های اوراکل: اینها فیدهای داده‌ای هستند که اطلاعات واقعی مانند قیمت دارایی‌ها را به قراردادهای هوشمند پروتکل ارائه می‌کنند.

به سرمایه گذاران توصیه می‌شود که نقشه راه پروتکل MELD را برای کشف پیشرفت‌ها و به روزرسانی‌های اخیر تیم دنبال کنند، زیرا MELD پروژه‌ای است که هنوز در حال توسعه است.

توکنومیک MELD

 • دارایی‌های MELDed: این پروتکل زیرساختی برای بسته بندی دارایی‌ها از شبکه‌های دیگر (renBTC، ETH، BNB) دارد.
 • وام دادن: وام‌های متمرکز (ادغام شده با فیات) و غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد.
 • خزانه‌های MELD: اینها نقدینگی‌های AMM یک طرفه هستند که محافظت از ضرر دائمی را ارائه می‌دهند.
 • MELD Staking Pools: استخرهای موجود در پروتکل بیمه‌ای را برای محافظت از وام دهندگان و جبران خسارت‌های موقت به آنها ارائه می‌دهند.

توکن MELD توکن بومی پروتکل است و دارای عملکردهای زیر است:

 • حکومت
 • مشوق‌ها
 • کاهش کارمزد
 • بیمه پروتکل

آیا ISPOها آینده تامین مالی ارزهای دیجیتال هستند؟

پیشنهادات اولیه سهام پتانسیل ایجاد جرقه در اکوسیستم بلاکچین‌های PoS را دارد، زیرا مزایایی برای همه طرف‌های درگیر دارد. از آنجایی که اکثر اعضای جامعه کریپتو وعده‌های توخالی دوران ICO در سال‌های 2017-2018 را دیده‌اند، مدل جدید ISPO می‌تواند اعتماد آنها را جلب کند.

از آنجایی که تعداد بیشتری از پروژه‌های رمزنگاری، ISPOها را برای دریافت بودجه انتخاب می‌کنند، سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون نگرانی در مورد از دست دادن وجوه خود، از پروژه‌هایی که می‌خواهند حمایت کنند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *