0

معرفی اندیکاتور Parabolic SAR

Parabolic SAR indicator

SAR سهمی سعی می‌کند با برجسته کردن جهت حرکت دارایی و همچنین ارائه نقاط ورود و خروج به معامله‌گران برتری دهد. در این مقاله، ما به اصول اولیه این اندیکاتور نگاه می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید آن را در استراتژی معاملاتی خود بگنجانید. همچنین برخی از ایرادات اندیکاتور را بررسی خواهیم کرد.

  • اندیکاتور سهموی SAR که توسط جی.ولز وایلدر جونیور توسعه یافته است، توسط معامله گران برای تعیین جهت روند و معکوس‌های احتمالی قیمت استفاده می‌شود.
  • اندیکاتور فنی از یک روش توقف و معکوس به نام “SAR” یا توقف و معکوس برای شناسایی نقاط خروجی و ورودی مناسب استفاده می‌کند.
  • بسته به جهتی که قیمت در حال حرکت است، نشانگر سهموی SAR به صورت مجموعه ای از نقاط، در بالا یا پایین قیمت دارایی، روی نمودار ظاهر می‌شود. هنگامی که روند صعودی دارد یک نقطه زیر قیمت و زمانی که روند نزولی دارد بالاتر از قیمت قرار می‌گیرید.

اندیکاتور Parabolic SAR یک نشانگر فنی است که برای تعیین جهت قیمت یک دارایی و همچنین جلب توجه به زمانی که جهت قیمت در حال تغییر است استفاده می‌شود. گاهی اوقات به عنوان “سیستم توقف و معکوس” شناخته می‌شود، SAR سهموی توسط جی.ولز وایلدر جونیور، خالق شاخص قدرت نسبی (RSI) توسعه داده شد.

در نمودار، اندیکاتور به صورت مجموعه‌ای از نقاط قرار گرفته در بالا یا پایین میله‌های قیمت ظاهر می‌شود. نقطه زیر قیمت به عنوان یک سیگنال صعودی در نظر گرفته می‌شود. برعکس، یک نقطه بالاتر از قیمت برای نشان دادن اینکه خرس‌ها کنترل دارند و احتمالاً حرکت رو به پایین باقی می‌ماند، استفاده می‌شود.

هنگامی که نقاط چرخش می‌کنند، نشان می‌دهد که یک تغییر بالقوه در جهت قیمت در حال انجام است. به عنوان مثال، اگر نقاط بالاتر از قیمت باشند، هنگامی که آنها به زیر قیمت می‌روند، می‌تواند نشان دهنده افزایش بیشتر قیمت باشد. با افزایش قیمت سهام، نقاط نیز بالا می‌روند، ابتدا به آرامی و سپس سرعت خود را افزایش می‌دهند و با روند شتاب می‌گیرند. SAR با توسعه روند شروع به حرکت کمی سریعتر می‌کند و نقاط به زودی به قیمت می‌رسند. نمودار زیر نشان می‌دهد که این اندیکاتور برای کسب سود در طول یک روند خوب عمل می‌کند، اما می‌تواند منجر به سیگنال‌های نادرست بسیاری در زمانی که قیمت به سمتی حرکت می‌کند یا در یک بازار متلاطم معامله می‌شود، شود.

این اندیکاتور معامله‌گر را در معامله نگه می‌داشت در حالی که قیمت افزایش می یافت. وقتی قیمت به سمتی حرکت می‌کند، معامله‌گر باید انتظار زیان بیشتر و/یا سودهای کوچک را داشته باشد.

نمودار زیر یک روند نزولی را نشان می‌دهد و این اندیکاتور معامله‌گر را در یک معامله کوتاه (یا خارج از لانگ) نگه می‌دارد تا زمانی که عقب‌نشینی‌ها به سمت بالا شروع شود. زمانی که روند نزولی از سر گرفته شد، اندیکاتور معامله گر را دوباره به سمت خود بازگرداند. SAR سهمی نیز روشی برای تنظیم دستورات توقف ضرر است.

وقتی سهام در حال افزایش است، استاپ ضرر را حرکت دهید تا با اندیکاتور سهموی SAR مطابقت داشته باشد. همین مفهوم در مورد یک معامله کوتاه نیز صدق می‌کند – با کاهش قیمت، اندیکاتور نیز کاهش می‌یابد. توقف ضرر را برای مطابقت با سطح نشانگر بعد از هر نوار قیمت حرکت دهید.

این نشانگر مکانیکی است و همیشه سیگنال‌های جدیدی برای بلند یا کوتاه شدن می‌دهد. این به معامله‌گر بستگی دارد که تعیین کند کدام معاملات را انجام دهد و کدام را به حال خود رها کند. به عنوان مثال، در طول یک روند نزولی، بهتر است به جای گرفتن سیگنال‌های خرید، فقط فروش های کوتاه مانند آنچه در نمودار بالا نشان داده شده است را در نظر بگیرید.

شاخص‌هایی برای تکمیل SAR سهمی

در معاملات، بهتر است چندین اندیکاتور یک سیگنال خاص را تأیید کنند تا اینکه صرفاً بر یک اندیکاتور خاص تکیه کنید. سیگنال‌های معاملاتی SAR را با استفاده از اندیکاتورهای دیگر مانند استوکاستیک، میانگین متحرک یا ADX تکمیل کنید. برای مثال، سیگنال‌های فروش SAR زمانی که قیمت زیر میانگین متحرک بلندمدت معامله می‌شود، بسیار قانع‌کننده‌تر هستند. قیمت زیر میانگین متحرک بلندمدت نشان می‌دهد که فروشندگان مسیر را کنترل می‌کنند و سیگنال فروش اخیر SAR می‌تواند آغاز موج دیگری باشد. به طور مشابه، اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک است، روی گرفتن سیگنال های خرید تمرکز کنید (نقاط از بالا به پایین حرکت می کنند). اندیکاتور SAR همچنان می‌تواند به عنوان یک توقف ضرر استفاده شود، اما از آنجایی که روند بلندمدت صعودی است، گرفتن پوزیشن‌های کوتاه عاقلانه نیست.

یک استدلال متقابل برای SAR سهموی این است که استفاده از آن می‌تواند منجر به معاملات زیادی شود. نمودار بالا چندین معامله را نشان می‌دهد. برخی از معامله‌گران استدلال می‌کنند که استفاده از میانگین متحرک به تنهایی می‌تواند کل حرکت صعودی را در یک معامله ثبت کند. بنابراین، SAR سهموی معمولاً توسط معامله‌گران فعالی استفاده می‌شود که می‌خواهند یک حرکت با مومنتوم بالا را بگیرند و سپس از معامله خارج شوند. SAR سهموی در بازارهایی با روند ثابت بهترین عملکرد را دارد. در بازارهای مختلف، SAR سهموی تمایل دارد به سمت جلو و عقب حرکت کند و سیگنال‌های معاملاتی نادرست تولید کند.

مهم: SAR سهموی «همیشه روشن» است و دائماً سیگنال‌ها را تولید می‌کند، چه روند کیفیتی وجود داشته باشد یا نباشد. بنابراین، بسیاری از سیگنال‌ها ممکن است کیفیت پایینی داشته باشند، زیرا هیچ روند قابل توجهی وجود ندارد یا به دنبال یک سیگنال ایجاد می‌شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *