0

ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟

ارز دیجیتال میکر

میکر Maker (MKR) توکن حکمرانی MakerDAO و Maker Protocol است – به ترتیب یک سازمان غیرمتمرکز و یک پلتفرم نرم افزاری – هر دو مبتنی‌بر بلاکچین اتریوم – که به کاربران اجازه می‌دهد تا استیبل کوین دای (DAI) را صادر و مدیریت کنند. این پروژه در سال 2015 معرفی و در دسامبر 2017 به طور کامل راه اندازی شد، پروژه‌ای که وظیفه آن بهره برداری از DAI است – استیبل کوینی که هیچ نوسانی نداشته و قیمتش با دلار آمریکا تثبیت شده است.

توکن‌های MKR به عنوان نوعی سهم رای برای سازمانی هستند که DAI را مدیریت می‌کند. در حالی که توکن‌های MKR سود سهامداران خود را پرداخت نمی‌کنند، به دارندگان حق رای دادن در مورد ساخت پروتکل میکر را می‌دهند و انتظار می‌رود که مطابق با موفقیت DAI خود از ارزش بیشتری برخوردار شوند.

اکوسیستم میکر، یکی از اولین پروژه‌های مربوط به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است: صنعتی که به دنبال ساخت محصولات مالی غیرمتمرکز در بستر بلاک چین‌های دارای قرارداد هوشمند مانند اتریوم است.

بنیانگذاران میکر چه کسانی هستند؟

MakerDAO، اولین نهاد در داخل اکوسیستم میکر، در سال 2015 توسط Rune Christensen، یک کارآفرین دانمارکی ایجاد شد. وی فارغ التحصیل رشته بیوشیمی از دانشگاه کپنهاگ است و در مدرسه تجارت کپنهاگ در رشته تجارت بین الملل تحصیل کرده است.

چه چیزی میکر را منحصر به فرد کرده است؟

از اکتبر سال 2020، DAI یکی از محبوب ترین استیبل کوین‌ها بوده است (ارز رمزنگاری شده‌ای که قیمت آن به دلار آمریکا یا ارز سنتی دیگر وابسته است). این ارز 25 امین ارز بزرگ رمزنگاری شده با بیش از 800 میلیون دلار سرمایه در بازار است و آدرس‌های فعال تری نسبت به USDT دارد (بزرگترین استیبل کوین در بازار).

ویژگی منحصر به فرد MKR در این واقعیت نهفته است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم در روند اداره DAI شرکت کنند. هر دارنده توکن میکر حق رای دادن در مورد تعدادی از تغییرات در پروتکل میکر را دارد که قدرت رأی دادن آن‌ها بستگی به اندازه سهام MKR دارد. برخی از جنبه‌های پروتکل که دارندگان می‌توانند به آن‌ها رأی دهند، عبارتند از:

  • افزودن انواع دارایی وثیقه جدید به پروتکل، به کاربران امکان می‌دهد ارزهای رمزپایه جدیدی را برای استخراج بیشتر DAI ارسال کنند.
  • پارامترهای خطرناکی که در انواع دارایی‌های وثیقه وجود دارد را اصلاح می‌کند.
  • نرخ پس انداز DAI را تغییر می‌دهد: دارندگان توکن DAI می‌توانند با قفل کردن آن‌ها در یک قرارداد خاص، پس انداز کنند و نرخ پس انداز بر سودآوری آن قرارداد تأثیر می‎گذارد.

این توانایی مشارکت در مدیریت یکی از بزرگترین استیبل کوین‌ها در بازار همان چیزی است که تقاضا برای توکن‌های MKR را افزایش داده و به همین ترتیب بر ارزش آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

چه تعداد توکن میکر (MKR) در گردش وجود دارد؟

صدور و حذف MKR از سیستم توسط یک سیستم پیچیده از مکانیسم‌های وابسته اداره می‌شود که برای اطمینان از اینکه DAI همیشه توسط سایر دارایی‌های ارز رمزنگاری شده به طور کامل وثیقه گرفته شده و قیمت آن با دلار حفظ می‌شود، اداره می‌شود. محدودیت سخت و رمزگذاری شده‌ای بر ذخیره‌ی کل MKR وجود ندارد.

از اکتبر سال 2020، میزان عرضه توکن‌های میکر در حدود 1 میلیون به ارزش بیش از 500 میلیون دلار بوده است.

امنیت شبکه میکر چگونه است؟

MKR یک توکن ERC-20 است، به این معنی که با استفاده از بلاکچین اتریوم اجرا و امنیت آن حفظ می‌شود.

قیمت میکر

قیمت میکر در زمان نگارش این مقاله، 3،405.58 دلار با حجم معاملات 24 ساعته 411،022،424 دلار است. میکر در 24 ساعت گذشته 2.85٪ افت قیمت داشته اس و در حال حاضر در رتبه‌ی 24 قرار دارد. میتوانید اطلاعات کامل درباره این توکن را در سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

صرافی‌های مناسب برای خرید میکر

انواع صرافی‌ها برای معاملات توکن میکر در دسترس می‌باشند:

کیف پول‌های مناسب میکر

برای ذخیره میکر می‌توانید از هر کیف پول اتریومی استفاده کنید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *