0

خرگوش

خرگوش

خرگوش ها جانورانی اجتماعی هستند. گونه خانگی می‌تواند با بسیاری از موجودات زنده در پیرامونش مانند سگ، گربه، دیگر خرگوش‌ها، پرندگان و همسترها دوست شود.

به گزارش خوبو، گونه ‌های اهلی این حیوان را می‌توان به عنوان حیوان خانگی در حیاط خانه یا درون خانه در قفس نگهداری کرد و اجازه داد که در فضای درون خانه گردش کنند. خرگوش‌هایی را که درون فضای خانه نگاه می‌دارند با نام خرگوش خانگی می‌شناسند. باید توجه داشت این خرگوش‌ها نیاز به جای مناسب برای دویدن و ورزش دارند.

خانه خرگوش

تاریخچه

همه خرگوش های وحشی از نژاد اروپایی بوده‌اند. تحقیقات اخیر نشان داده است که همه خرگوش های اروپایی نیز خود نشانه‌های ژنتیکی مشترکی با حیواناتی دارند که میلیون ها سال پیش و زمانی که یخچال های طبیعی بوده است، در دو گروه و دومکان می‌زیسته‌اند. یکی در شبه جزیره ایبری (اسپانیا) و دیگری در جنوب فرانسه.

می توان فرض کرد که انسان های اولیه شکار خرگوش را به عنوان منبع غذایی آغاز کردند، اما شواهد اندکی از رابطه انسان با این حیوان تا زمان روم وجود دارد.

آرایه شناسی

این حیوان از شاخه طنابدارن، رده پستانداران و راسته خرگوش سانان می باشد.

آناتومی خرگوش

اهلی کردن خرگوش

به نظر می رسد در مورد زمان اهلی سازی آن ها بحث و مجادله زیادی وجود دارد. یکی از نظریه ها، این است که خرگوش های وحشی اولین بار در سال 600 میلادی و توسط راهبان فرانسوی اهلی شدند.

در هر صورت در طول قرون وسطی، این موجودات از اسپانیا و فرانسه به بسیاری از کشورها از جمله انگلیس معرفی شدند.

تخقیقات نشان داد بیش از 2000 سال طول کشید تا گونه های وحشی به حالت اهلی امروزی تبدیل شوند. بنابراین نتیجه گرفته شده است که اهلی کردن خرگوش بیش از آنکه در یک تاریخ مشخصی اتفاق بیفتد، یک فرآیند در گذر زمان بوده است.

تاریخچه خرگوش

قد و وزن

اندازه برخی از خرگوش ها کوچک است و بعضی دیگر از آنها می توانند به اندازه یک کودک کوچک رشد کنند. طول گونه‌های کوچک، مانند پیگمی کلمبیایی (Columbia Basin Pygmy Rabbit) می‌توانند به 20 سانتی‌متر برسد و وزن آنها به طور متوسط 1 کیلوگرم است. گونه‌های بزرگتر به طور میانگین 80 سانتی متر طول و بیش از 6 کیلوگرم وزن دارند.

بزرگترین خرگوش

حواس خرگوش

حواس این حیوان شامل بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه است. از آنجایی که خرگوش در پایین زنجیره غذایی جانوری است، زیاد شکار دیگر جانوران می‌شود. برای دیدن شکارچیانی که از پشت به او حمله می‌کنند چشم خرگوش در کنار سر (و نه رو به جلو) قرار گرفته‌است تا شکارچیان را زودتر ببیند. اما این باعث شده که خرگوش، یک نقطه کور ۱۰ درجه‌ای درست مقابل خود داشته باشد.

چشم خرگوش

طول عمر

اکثر گونه‌های خانگی به راحتی می‌توانند 8 سال عمر کنند. همچنین بسیاری از آن ها نیز با مراقبت خوب می‌توانند تا 12 سال عمر کنند. برخلاف گونه‌های وحشی که با استرس مداوم و شکارچیان روبرو هستند، گونه‌های خانگی به طور منظم به غذا و مکان‌های امن برای پنهان شدن دسترسی دارند که این خود یکی از عوامل طولانی‌تر بودن عمر گونه خانگی نسبت به گونه وحشی است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *