0

معرفی بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی با امکان استیکینگ

نحوه استیک ارز دیجیتال فانتوم fantom (FTM)

همه‌ی بلاکچین‌ها یک نقطه مشترک دارند، اعتبار سنجی تراکنش‌ها! به عنوان مثال، بیت‌کوین این کار را در فرآیندی به نام مایننینگ با الگوریتم اجماع کار PoW (Proof Of Work) انجام می‌دهد که از برق زیادی استفاده می‌کند و ماینرها باید برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها به صورت شبانه روزی روشن باشند.

با این حال مکانیزم‌های اجماع دیگری نیز وجود دارد که برای اعتبارسنجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الگوریتم اجماع اثبات سهام PoS (Proof Of Stake) یکی از این مکانیزم‌ها است که خود نیز روش‌های متنوع دارد و گاها این روش‌ها نیز ترکیب می‌شود. برای ساده کردن موضوع همه‌ی آن‌ها را استیکینگ در نظر می‌گیریم. استیکینگ به دارندگان دارایی این امکان را می‌دهد که در شبکه قدرت تصمیم گیری داشته باشند، بلوک‌ها را تایید کنند و پاداش بگیرند.

بیشتر بخوانید:

پاداش حاصل از استیکینگ به چه صورت است؟

شما می‌توانید با استیک کردن دارایی خود در یک دوره زمانی مشخص پاداش دریافت کنید. برای به دست آوردن پاداش، دارایی را که قصد استیک کردن آن را دارید انتخاب کنید و پس از نهایی شدن درخواست استیکینگ، به صورت روزانه به شما سود پرداخت خواهد شد. دقت داشته باشید که سود شما از جنس همان ارز دیجیتالی هست که استیک کرده‌اید نه ریال و نه تتر.

با انجام استیکینگ، دارایی‌هایم چه تغییری می‌کند؟

با ثبت درخواست استیکینگ،‌ مقدار آن از کیف پول نقدی شما کسر می‌شود و فرآیند استیکینگ شروع می‌شود. در نتیجه شما امکان معامله با آن دارایی را نخواهید داشت. فعال شدن استیکینگ و دریافت سود روزانه سه روز طول می‌کشد. همچنین در صورت لغو استیکینگ، سه روز طول می‌کشد تا مبلغ به کیف پول نقدی شما برگردانده شود.

آیا استیکینگ بدون ریسک است؟

فرایند استیکینگ و پاداش دریافتی ریسک ناچیزی دارد اما ریسک اصلی متوجه قیمت ارز دیجیتال است. هنگامی که شما یک ارز دیجیتال را استیک می‌کنید، دارایی شما به مدت مشخصی در شبکه می‌ماند و امکان خرید و فروش آن را نخواهید داشت. بنابراین چنانچه در این مدت ارزش ارز دیجیتال در بازار کاهش پیدا کند این کاهش قیمت باعث ضرر شما خواهد شد. از طرف دیگر در صورت افزایش قیمت ارز دیجیتال شما هم از محل افزایش قیمت سود برده‌اید هم از محل پاداش استیکینگ.

پس از ثبت درخواست استیکینگ، نهایی شدن آن چقدر طول می‌کشد؟

پس از ثبت درخواست استیکینگ، درخواست شما به صورت در حال پردازش تغییر می‌کند و سپس وارد مرحله در انتظار می‌شود. این فرایند ممکن است تا ۳ روز طول بکشد. در نهایت درخواست استیکینگ شما فعال شده و سود روزانه پرداخت می‌گردد.

آیا می توان درخواست استیکینگ خود را لغو کرد؟

بله، این امکان وجود دارد. چنانچه درخواست شما در مرحله پردازش باشد، درخواست لغو به صورت آنی انجام می‌پذیرد اما چنانچه در هر مرحله‌ای به جز مرحله پردازش درخواست لغو داشته باشید، درخواست شما طی ۳ روز انجام خواهد شد و طی این مدت نیز سودی به شما تعلق نخواهد گرفت.

اثبات سهام (POS) چیست؟

کوین‌های محبوب مانند بیتکوین براساس اثبات کار (Proof Of Work) کار می‌کنند به این صورت که کامپیوترها در جهت حل مسائل پیچیده ریاضی رقابت می‌کنند و به اصطلاح کوین و دارایی دیجیتال را ماین می‌کنند و به عنوان پاداش کوین دریافت می‌کنند. اثبات سهام (Proof Of Stake) متفاوت از اثبات کار است و به این صورت است که دارندگان رمزارز با استیک کردن دارایی خود در یک دوره‌ی زمانی مشخص نقش ولیدیتور یا تاییدکننده نودها را برعهده می‌گیرند و به عنوان پاداش کوین دریافت خواهند کرد.

نرخ سود سالانه APR چیست؟

نرخ سود سالانه استیکینگ APR به این معنی است که چنانچه یک دارایی را به مدت یک سال استیک کنید به طور تقریبی این مقدار بازده نصیب شما خواهد شد. به طور مثال چنانچه شما در یک طرح ۳۰ روزه و دارای نرخ سالانه ۲۴ درصدی استیک کنید میزان سود شما در این طرح ۲ درصد خواهد بود. نرخ سالانه ۲۴ درصد را اگر تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنیم،‌ نرخ ماهانه ۲ درصد خواهد بود.

آیا استیکینگ بدون ریسک است؟

فرایند استیکینگ و پاداش دریافتی ریسک ناچیزی دارد اما ریسک اصلی متوجه قیمت رمزارز است. هنگامی که شما یک رمزارز را استیک می‌کنید، دارایی شما به مدت مشخصی در شبکه می‌ماند و امکان خرید و فروش آن را نخواهید داشت. بنابراین چنانچه در این مدت ارزش رمزارز در بازار کاهش پیدا کند این کاهش قیمت باعث ضرر شما خواهد شد. از طرف دیگر در صورت افزایش قیمت رمزارز شما هم از محل افزایش قیمت سود برده‌اید هم از محل پاداش استیکینگ.

آیا سود حاصل از استیکینگ مشکل شرعی دارد؟

در استیکینگ، شما در فرآیند تایید و اعتبارسنجی بلوک‌های شبکه بلاکچین مشارکت می‌کنید و بابت آن پاداش دریافت می‌کنید. در این فرآیند بلوک‌های شبکه بازبینی دقیق می‌شوند و به حفظ و امنیت شبکه کمک می‌کند. همچنین در مدل‌های دیگر استیکینگ با سرمایه شما نقدینگی بازار‌های ارز دیجیتالی تامین می‌شود و بابت این مشارکت پاداش دریافت می‌کنید. در نتیجه مشارکت در استیکینگ به هیچ عنوان ربا نیست.

معرفی صرافی‌های ایرانی با امکان استیکینگ

صرافی نوبیتکس

صرافی نوبیتکس که بزرگترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی از لحاظ حجم معاملات و تعداد کاربران است، امکان استیکینگ ارزهای دیجیتال را در منوی نوبیفای برای کاربران خود ارائه می‌دهد.

صرافی تترلند

یکی از کامل‌ترین برنامه‌های استیکینگ در میان صرافی‌های ایرانی متعلق به صرافی تترلند است. تترلند امکان استیکینگ در ۳۰ رمزارز را فراهم کرده است. همچنین با استفاده از ماشین حساب سود استیکنگ می‌توانید درآمد حاصل از استیکینگ رمزارزهای خود را در این صرافی مشاهده کنید.

صرافی راستین

صرافی راستین امکان استیکنیگ بر روی حدود ۱۰ رمزارز را فراهم کرده است. صرافی راستین با طرح کاربری ساده خود توانسته در این طرح بسیار موفق عمل کند.

علاوه بر صرافی‌های ایرانی، امکان استیکنیگ ارزهای دیجیتال در کیف پول‌هایی مانند تراست والت و همچنین استیک در صرافی‌های خارجی مانند کوینکس، بایننس و … وجود دارد. با تجربه ورشکسته شدن صرافی FTX به کاربران سایت خوبو پیشنهاد می‌کنیم از خدمات صرافی های معتبر ایرانی در زمینه ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *