1

یورو 2012

یورو 2012 / تیم ملی اسپانیا

یورو 2012، چهاردهمین دوره برگزاری مسابقات جام ملت های اروپا بود که توسط کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می‌شد.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت یوفا، چهاردهمین دوره جام ملت های اروپا با حضور 51 تیم در مرحله مقدماتی و 16 تیم در مرحله نهایی برگزار شد و اسپانیا به اولین تیمی تبدیل شد که از عنوان قهرمانی خود در این رقابت‌ها دفاع می‌کند.

مرحله مقدماتی یورو 2012

از چهاردهمین دوره مسابقات 51 تیم استقبال کردند. مسابقات مقدماتی در شش گروه شش تیمی و سه گروه پنج تیمی برگزار شد و از هر گروه، یک تیم مستقیماً راهی دور نهایی شدند. تیم برتر دوم گروه‌ها نیز به طور مستقیم به یورو صعود کرد. چهار تیم دیگر از طریق برگزاری بازی‌های پلی آف مابین سایر تیم های دوم مشخص شد. بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار شد.

دور گروهی

 • در گروه 1، آلمان با اقتدار کامل و با کسب 10 برد متوالی به یورو صعود کرد. ترکیه در جایگاه دوم قرار گرفت. تیم های بلژیک، اتریش، آذربایجان و قزاقستان دیگر تیم های گروه بودند.
 • در گروه 2، روسیه در رقابتی نزدیک بالاتر از جمهوری ایرلند راهی یورو شد. ارمنستان، اسلواکی، مقدونیه و آندورا در رده های بعدی قرار گرفتند.
 • در گروه 3، ایتالیا بدون شکست به یورو صعود کرد. استونی در کمال ناباوری بالاتر از صربستان، اسلوونی و ایرلند شمالی در رده دوم قرار گرفت. جزایر فارو نیز در قعر جدول حضور داشت.
 • در گروه 4، فرانسه با یک امتیاز بیشتر نسبت به بوسنی و هرزگویین به یورو راه یافت. رومانی، بلاروس، آلبانی و لوکزامبورگ نیز در این گروه قرار داشتند.
 • در گروه 5، هلند با 9 برد و تحمل تنها یک شکست راهی یورو شد. سوئد نیز که 8 برد و دو شکست داشت، به عنوان برترین تیم دوم به طور مستقیم به یورو راه یافت. مجارستان، فنلاند، مولداوی و سن مارینو نیز در این گروه قرار داشتند.
 • در گروه 6، یونان بدون شکست بالاتر از کرواسی راهی یورو شد. اسراییل، لتونی، گرجستان و مالت نیز در این گروه قرار داشتند.
 • در گروه 7، انگلیس نیز شکستی دریافت نکرد و بالاتر از مونته نگرو، سوئیس، ولز و بلغارستان به یورو راه یافت.
 • در گروه 8، دانمارک در رقابتی نزدیک با پرتغال و نروژ به یورو صعود کرد. ایسلند و قبرس نیز در این گروه حاضر بوند.
 • در گروه 9، اسپانیا مدافع عنوان قهرمانی مقتدرانه و با کسب 8 برد متوالی بالاتر از جمهوری چک، اسکاتلند، لیتوانی و لیختن اشتاین راهی یورو شد.

پلی آف

بدون احتساب سوئد که به عنوان برترین تیم دوم گروه‌ها به صورت مستقیم راهی یورو شد، 8 تیم دیگر دوم گروه‌ها، با قرعه‌کشی که صورت گرفت در دیدارهای پلی آف به صورت رفت و برگشت به مصاف هم رفتند تا 4 تیم باقیمانده یورو 2012 هم مشخص شوند. در این مرحله نتیجه عجیبی رقم نخورد و مطابق انتظار، تیم‌های کرواسی، جمهوری ایرلند، جمهوری چک و پرتغال راهی یورو شدند.

تیم 1نتیجهتیم 2دیدار رفتدیدار برگشت
ترکیه0–3کرواسی0–30–0
استونی1–5جمهوری ایرلند1–10–4
جمهوری چک3–0مونته نگرو2–01–0
بوسنی و هرزگویین2–6پرتغال0–02–6

بهترین گلزنان دور مقدماتی

 • 12 گل: کلاس یان هونتلار (هلند)
 • 9 گل: میروسلاو کلوزه (آلمان)
 • 7 گل: مایکل فورسل (فنلاند)، کریستیانو رونالدو (پرتغال)

مرحله نهایی یورو 2012

مرحله نهایی مسابقات با حضور شانزده تیم لهستان، اوکراین، اسپانیا، هلند (سید 1)، ایتالیا، آلمان، انگلیس، روسیه (سید 2)، کرواسی، یونان، پرتغال، سوئد (سید 3) و دانمارک، فرانسه، جمهوری چک و جمهوری ایرلند (سید 4) برگزار شد. تیم ها در چهار گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند.

این مسابقات از 8 ژوئن تا 1 جولای 2012 به میزبانی لهستان و اوکراین برگزار گردید. هشت استادیوم ملی شهر ورشو، پی جی ای آرنا شهر گدانسک، مونیسیپال شهر وروتسلاو، مونیسیپال شهر پوزنان، المپیک شهر کیف، دونباس آرنا شهر دونتسک، متالیست شهر خارکیف و آرنا لفیف شهر لفیف میزبان مسابقات بودند.

مرحله گروهی

گروه A

در گروه اول، چهار تیم لهستان، روسیه، یونان و جمهوری چک حضور داشتند. لهستان میزبان با حضور وویچک شزنی، لوکاس پیشچک، سباستین بوینیش، یاکوب بلاژیکوفسکی و روبرت لواندوفسکی و با هدایت فرانچیشک اسمودا در پی خلق شگفتی بود. یونان با هدایت فرناندو سانتوس پرتغالی و با حضور کیریاکوس پاپادوپولوس، گورگوس ساماراس، آورام پاپادوپولوس، تئوفانیس گکاس، کوستاس کاتسورانیس، گیورگوس کاراگونیس، سوکراتیس پاپاستوپولوس و کوستاس میتروغلو در پی بازگشت به جمع بزرگان بود.

روسیه با هدایت یک مربی هلندی دیگر به نام دیک ادووکات باز هم در یورو حضور یافت. ایگور آکینفیف، الکساندرو آنیوکوف، سرگی ایگناشویچ، یوری ژیرکوف، آندری آرشاوین، الکساندر کرژاکوف، آلن زاگوئف، پاول پوگربنیاک، الکسی برزوتسکی و رومن پاولیوچنکو از جمله بازیکنان مطرح این تیم بودند. جمهوری چک نیز با هدایت میشال بیلک و با حضور پتر چک، پتر ییراچک، توماش روسیچکی، یاروسلاو پلاشیل، تئودور گبرسلاسی و میلان باروش در این رقابت‌ها شرکت کرد.

ابتدا دیدار لهستان و یونان با تساوی 1-1 خاتمه یافت. روبرت لواندوفسکی برای لهستان و دیمیتریس سالپینگیدیس برای یونان گلزنی کردند. روبرت لواندوفسکی بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. سپس روسیه با نتیجه پرگل 4-1 جمهوری چک را در هم کوبید. آلن زاگوئف (2)، رومن شیروکوف و رومن پاولیوچنکو گل های این دیدار را برای روسیه به ثمر رساندند. واتسلاو پیلار تک گل چک را زد. آلن زاگوئف بهترین بازیکن این دیدار بود.

جمهوری چک پس از شکست عجیب در روز نخست، نتایج خوبی گرفت. این تیم موفق شد با نتیجه 2-1 یونان را شکست دهد. پتر ییراچک و واتسلاو پیلار برای جمهوری چک و تئوفانیس گکاس برای یونان گلزنی کردند. واتسلاو پیلار بهترین بازیکن میدان بود. دیدار لهستان و روسیه نیز با تساوی 1-1 خاتمه یافت. یاکوب بلاژیکوفسکی و آلن زاگوئف گل های دو تیم را زدند. بلاژیکوفسکی بهترین بازیکن زمین شد.

در بازی های پایانی گروه که برای صعود برگزار شد، جمهوری چک موفق شد با تک گل پتر ییراچک که بهترین بازیکن زمین نیز شد از سد لهستان عبور نماید. یونان نیز در کمال ناباوری با تک گل گورگوس کاراگونیس از سد روسیه گذشت تا روسیه در روز آخر از صعود بازماند. کاراگونیس بهترین بازیکن زمین نیز شد.

نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
جمهوری چک3201456
یونان3111334
روسیه3111534
لهستان3021232

گروه B

در گروه دوم، هلند، آلمان، پرتغال و دانمارک گروه مرگ را تشکیل دادند. هلند به عنوان نایب قهرمان جام جهانی 2010 و با هدایت برت فن مارویک و با حضور تیمی خوب متشکل از مارتن استکلنبرگ، گرگوری فن در ویل، جان هیتینگا، مارک فن بومل، درک کویت، نایجل دی یونگ، وسلی اسنایدر، رافائل فن در فارت، آرین روبن، کلاس یان هونتلار و رابین فن پرسی در پی کسب قهرمانی بود.

آلمان نیز که رتبه سوم جام جهانی 2010 را کسب کرده بود و با امتیازات کامل راهی یورو شده بود، با هدایت یواخیم لوو و با حضور مانوئل نویر، متس هوملس، فیلیپ لام، ژروم بواتنگ، مارکو رویس، ماریو گوتسه، سامی خدیرا، ایکای گوندوعان، مسوت اوزیل، باستین شواین اشتایگر، لوکاس پودولسکی، تونی کروس، اوناس مولر، ماریو گومز و میروسلاو کلوزه یکی از قویترین تیم‌ها را راهی یورو کرد.

پرتغال با هدایت پائولو بنتو و با حضور ادواردو، روی پاتریسیو، په په، برونو آلوز، فابیو کونترائو، ژائو موتینیو، ریکاردو کوارشما، رائول میرلش، نانی، هوگو آلمیدا و کریستیانو رونالدو در این رقابت‌ها حاضر شد. دانمارک نیز با مربیگری مورتن اولسن و با حضور کریستین پولسن، کریستین اریکسن، دنیل آگر، مایکل کرون دلی، سیمون کیائر و نیکولاس بنتنر راهی رقابت‌ها شد.

ابتدا دانمارک با گل مایکل کرون دلی از سد هلند گذشت. بازیکنی که بهترین بازیکن زمین نیز شد. آلمان نیز با تک گل ماریو گومز از سد پرتغال عبور کرد. مسوت اوزیل بهترین بازیکن زمین شد. پرتغال در یک دیدار جذاب با گل‌های په په، هلدر پوستیگا و سیلوستره وارلا مقابل دو گل نیکلاس بنتنر از سد دانمارک عبور کرد. په په بهترین بازیکن زمین شد. آلمان نیز با دو گل ماریو گومز که بهترین بازیکن زمین نیز شد مقابل تک گل رابین فن پرسی، با نتیجه 2-1 هلند را شکست داد.

در دیدارهای پایانی پرتغال با دو گل کریستیانو رونالدو مقابل گل رافائل فن در فارت از سد هلند عبور کرد تا هلند با سه شکست حذف شود. رونالدو بهترین بازیکن زمین شد. آلمان نیز با گل‌های لوکاس پودولسکی و لارس بندر مقابل تک گل مایکل کرون دلی، دانمارک را شکست داد تا با امتیازات کامل از گروه صعود کند. لوکاس پودولسکی بهترین بازیکن زمین شد.

نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
آلمان3300529
پرتغال3201546
دانمارک3102453
هلند3003250

گروه C

در گروه سوم، اسپانیا، ایتالیا، کرواسی و جمهوری ایرلند حاضر بودند. اسپانیا که قهرمانی یورو 2008 و جام جهانی 2010 را با خود به همراه داشت، به عنوان شانس اول قهرمانی با هدایت ویسنته دل بوسکه در مسابقات حضور یافت. ایکر کاسیاس، ویکتور والدز، پپه رینا، جرارد پیکه، سرخیو راموس، رائول آلبیول، سسک فابرگاس، جوردی آلبا، ژاوی، ژابی آلونسو، خاوی مارتینز، آندرس اینیستا، خوان ماتا، داوید سیلوا، خسوس ناواس، سانتی کازورلا، سرخیو بوسکتس، فرناندو تورس، پدرو و فرناندو یورنته کامل‌ترین ترکیب را وارد مسابقات کرد.

ایتالیا پس از ناکامی در یورو 2008 و جام جهانی 2010، با هدایت چزاره پراندلی و با ترکیبی که بیشتر از بازیکنان یوونتوس تشکیل شده بود، راهی مسابقات شد. جانلوییجی بوفون، آندره آ بارتزالی، جورجو کیه لینی، لئوناردو بونوچی، تیاگو موتا، کلودیو مارکیزیو، آندره آ پیرلو، دنیله ده روسی، آنتونیو کاسانو، ماریو بالوتلی و آنتونیو دی ناتاله از جمله بازیکنان مطرح آتزوری بودند.

کرواسی با هدایت اسلاون بیلیچ و با حضور ایوان استرینیچ، ودران چورلوکا، داریو سرنا، شیمه ورسالیکو، ایوان راکیتیچ، دنیل پرانیچ، لوکا مودریچ، ایوان پریشیچ، ماریو مانژوکیچ، نیکولا کالینیچ و ادواردو با تمام قوا قدم به مسابقات گذاشت. جمهوری ایرلند نیز با حضور جووانی تراپاتونی مجرب و با حضور شی گیون، جان اوشی، ریچارد دان، دیمین داف، رابی کین و شین لانگ قدم به رقابت‌ها گذاشت.

ابتدا دیدار اسپانیا و ایتالیا با تساوی 1-1 خاتمه یافت. سسک فابرگاس و آنتونیو دی ناتاله گل های دو تیم را به ثمر رساندند. آندرس اینیستا بهترین بازیکن زمین شد. کرواسی با گل‌های ماریو مانژوکیچ (2) و نیکیکا یلاویچ مقابل تک گل شان سنت لدگر با نتیجه 3-1 جمهوری ایرلند را شکست داد. ماریو مانژوکیچ بهترین بازیکن زمین شد.

دیدار ایتالیا و کرواسی با گل‌های آندره آ پیرلو و ماریو مانژوکیچ با تساوی 1-1 خاتمه یافت. پیرلو بهترین بازیکن زمین شد. اسپانیا نیز با گل‌های فرناندو تورس (2)، داوید سیلوا و سسک فابرگاس با نتیجه 4-0 از سد جمهوری ایرلند عبور کرد تا همه چیز به روز پایانی بکشد. در این دیدار دو رکورد به ثبت رسید. اسپانیا با 810 پاس صحیح و ژاوی با 127 پاس صحیح رکورد بیشترین پاس صحیح در یک مسابقه یورو را به نام خود ثبت کردند.

در بازی های پایانی گروه، ایتالیا با گل‌های آنتونیو کاسانو و ماریو بالوتلی با نتیجه 2-0 جمهوری ایرلند را شکست داد. کاسانو بهترین بازیکن میدان شد. جووانی تراپانونی سرمربی تیم ملی جمهوری ایرلند با 73 سال و 93 روز سن به مسن‌ترین مربی تاریخ یورو تبدیل شد. اسپانیا با گل دقایق پایانی خسوس ناواس از سد کرواسی عبور کرد تا حریف را از دور مسابقات حذف نماید. آندرس اینیستا باز هم بهترین بازیکن زمین لقب گرفت.

نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
اسپانیا3210617
ایتالیا3120425
کرواسی3111434
جمهوری ایرلند3003190

گروه D

گروه چهارم، متشکل از چهار تیم اوکراین، انگلیس، سوئد و فرانسه بود. اوکراین میزبان مشترک مسابقات با مربیگری اولگ بلوخین اسطوره خود با حضور آندری پیاتوف، آناتولی تیموشچوک، اولگ هوسف، روسلان روتن، یوهن کونوپلیانکا، آندری ورونین، آندری یارمولنکو و آندری شوچنکو قدم به مسابقات گذاشت. سوئد با مربیگری اریک همرن و با حضور آندریاس ایساکسون، اولف ملبرگ، آندریاس گرانکویست، سباستین لارسن، آندرس اسونسون، کیم کالستروم، کریستین ویلهلمسون، مارکوس روزنبرگ، یوهان الماندر و زلاتان ابراهیموویچ راهی یورو شد.

انگلیس که روی هاجسون را بر روی نیمکت خود داشت، با حضور جو هارت، اشلی کول، گلن جانسون، جان تری، استیون جرارد، جیمز میلنر، جوردن هندرسون، اشلی یانگ، تئو ولکات، جرمین دفو و وین رونی در پی جبران ناکامی‌هایش بود. فرانسه نیز با هدایت لوران بلان و با حضور هوگو لوریس، پاتریس اورا، فیلیپه مکسس، فرانک ریبری، بلیز ماتویدی، سمیر نصری، فلورنت مالودا، اولیویه ژیرو و کریم بنزما راهی مسابقات شد.

ابتدا دیدار انگلیس و فرانسه با تساوی 1-1 خاتمه یافت. سمیر نصری و جولین لسکات برای دو تیم گلزنی کردند. نصری بهترین بازیکن زمین شد. اوکراین با دو گل آندری شوچنکو مقابل تک گل زلاتان ابراهیموویچ از سد سوئد عبور کرد. شوچنکو بهترین بازیکن زمین شد.

سپس فرانسه با گل های جرمی منز و یوهان کابای با نتیجه 2-0 اوکراین را شکست داد. فرانک ریبری بهترین بازیکن زمین بود. انگلیس نیز در یک دیدار جذاب با نتیجه 3-2 و با گل‌های اندی کرول، تئو ولکات و دنی ولبک مقابل دو گل گلن جانسون (گل به خودی) و اولف ملبرگ، از سد سوئد عبور نمود. اولف ملبرگ بهترین بازیکن زمین شد.

در دیدارهای پایانی انگلیس با تک گل وین رونی، اوکراین را شکست داد تا به عنوان تیم اول صعود کند. استیون جرارد بهترین بازیکن زمین شد. سوئد نیز علی رغم پیروزی 2-0 مقابل فرانسه با گل‌های زلاتان ابراهیموویچ و سباستین لارسن، از دور مسابقات حذف شد. زلاتان بهترین بازیکن زمین شد.

نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
انگلیس3210537
فرانسه3111334
اوکراین3102243
سوئد3102553

مرحله یک چهارم نهایی یورو 2012

در این مرحله ابتدا پرتغال موفق شد با گلزنی کریستیانو رونالدو ستاره تیمش در این رقابت ها با نتیجه 1-0 جمهوری چک را شکست دهد. رونالدو بهترین بازیکن زمین نیز شد.

سپس آلمان در یک دیدار پرگل با نتیجه 4-2 از سد یونان عبور کرد. فیلیپ لام، سامی خدیرا، میروسلاو کلوزه و مارکو رویس برای آلمان و گورگوس ساماراس و دیمیتریس سالپینگیدیس برای یونان گلزنی کردند. مسوت اوزیل به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

اسپانیا در روزی که ژابی آلونسو درخشید و بهترین بازیکن میدان شد، با دو گل هافبک خود از سد فرانسه عبور کرد. گل دوم آلونسو در دقایق تلف شده بازی از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید.

در آخرین دیدار نیز، بازی دو تیم انگلیس و ایتالیا پس از 120 دقیقه با تساوی بدون گل خاتمه یافت. در ضربات پنالتی استیون جرارد و وین رونی دو پنالتی اول انگلیس را به گل تبدیل کردند. ماریو بالوتلی نیز پنالتی اول ایتالیا را به گل تبدیل کرد در حالی که ریکاردو مونتولیوو پنالتی‌اش را از دست داد. پنالتی روحیه بخش آندره آ پیرلو که به صورت چیپ و استادانه زده شد، ورق را برگرداند، اشلی یانگ و اشلی کول پنالتی‌هایشان را از دست دادند تا آنتونیو نوچرینو و الساندرو دیامانتی با گلزنی خود ایتالیا را به مرحله بعدی برسانند. آندره آ پیرلو به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
21 ژوئنجمهوری چک0–1پرتغالکریستیانو رونالدو (79)
22 ژوئنآلمان4–2یونانفیلیپ لام (39)
سامی خدیرا (61)
میروسلاو کلوزه (68)
مارکو رویس (74)
———
گورگوس ساماراس (55)
دیمیتریس سالپینگیدیس (89)
23 ژوئناسپانیا2–0فرانسهژابی آلونسو (19، 1+90)
24 ژوئنانگلیس0(2)–(4)0ایتالیا

مرحله نیمه نهایی یورو 2012

در این مرحله، ابتدا اسپانیا موفق شد در ضربات پنالتی از سد پرتغال عبور نماید. دیدار دو تیم در پایان 120 دقیقه با تساوی بدون گل خاتمه یافت. در ضربات پنالتی، ژوائو موتینیو و ژابی آلونسو پنالتی‌های اول دو تیم را از دست دادند. آندرس اینیستا، جرارد پیکه، سرخیو راموس و سسک فابرگاس چهار پنالتی بعدی اسپانیا را تبدیل به گل کردند، درحالیکه پس از گلزنی په په و نانی، برونو آلوز پنالتی‌اش را از دست داد و اسپانیا به فینال صعود کرد. سرخیو راموس بهترین بازیکن زمین شد.

در بازی دوم مرحله نیمه نهایی ایتالیا و آلمان دو قدرت دیرینه قاره سبز به مصاف یکدیگر رفتند. در حالی که بسیاری انتظار داشتند آلمان طلسم خود مقابل ایتالیا در بازی‌های رسمی را در این دیدار بشکند و با وجود اینکه توپ و میدان نیز در اختیار این تیم بود، ایتالیا با یک دفاع مقتدرانه و با استفاده از موقعیت‌شناسی‌های ماریو بالوتلی که بهترین بازی عمر ورزشی خود را انجام داد پیروز شد. ماریو بالوتلی هر دو گل ایتالیا را به ثمر رساند، تا پنالتی مسوت اوزیل در دقیقه 2+90 فقط از تلخی شکست کم کند. آندره آ پیرلو باز هم بهترین بازیکن زمین شد. خوشحالی ماریو بالوتلی پس از گلزنی مقابل آلمان، به یکی از ماندگارترین خوشحالی‌های گل تاریخ فوتبال تبدیل شد.

ماریو بالوتلی پس از گلزنی مقابل آلمان
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
27 ژوئنپرتغال0(2)–(4)0اسپانیا
28 ژوئنآلمان1–2ایتالیامسوت اوزیل (2+90)
———
ماریو بالوتلی (20 و 36)

فینال یورو 2012

دیدار فینال یورو 2012، در تاریخ 1 جولای 2012، در حضور 63170 نفر در استادیوم المپیک شهر کیف، مابین دو تیم اسپانیا و ایتالیا به قضاوت پدرو پروئنکا از پرتغال برگزار شد. در این دیدار اسپانیا موفق شد در یک دیدار کاملا برتر با نتیجه 4-0 ایتالیا را در هم بکوبد تا مقتدرانه از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. شاگردان ویسنته دل بوسکه با گلزنی‌های داوید سیلوا، جوردی آلبا، فرناندو تورس و خوان ماتا از سد ایتالیا عبور نمودند و قهرمان شدند.

این بازی یک‌طرفه‌ترین فینال تاریخ یورو بود. اسپانیا همچنین به اولین تیمی تبدیل شد که از عنوان قهرمانی خود دفاع می‌کند. فرناندو تورس نیز به اولین بازیکنی تبدیل شد که در دو فینال یورو موفق به گلزنی می‌شود. او در فینال یورو 2008 نیز دروازه آلمان را باز کرده بود.

تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
1 جولایاسپانیا4–0ایتالیاداوید سیلوا (14)
جوردی آلبا (41)
فرناندو تورس (84)
خوان ماتا (88)

اسامی تیم قهرمان یورو 2012

#پستنام بازیکنباشگاه
1دروازه بانایکر کاسیاس (کاپیتان)رئال مادرید
2مدافعرائول آلبیولرئال مادرید
3مدافعجرارد پیکهبارسلونا
4هافبکخاوی مارتینزاتلتیک بیلبائو
5مدافعخوانفراناتلتیکو مادرید
6هافبکآندرس اینیستابارسلونا
7مهاجمپدروبارسلونا
8هافبکژاویبارسلونا
9مهاجمفرناندو تورسچلسی
10هافبکسسک فابرگاسبارسلونا
11مهاجمآلوارو نگردوسویا
12دروازه بانویکتور والدزبارسلونا
13هافبکخوان ماتاچلسی
14هافبکژابی آلونسورئال مادرید
15مدافعسرخیو راموسرئال مادرید
16هافبکسرخیو بوسکتسبارسلونا
17مدافعآلوارو آربلوارئال مادرید
18مدافعجوردی آلباوالنسیا
19مهاجمفرناندو یورنتهاتلتیک بیلبائو
20هافبکسانتی کازورلامالاگا
21هافبکداوید سیلوامنچسترسیتی
22هافبکخسوس ناواسسویا
23دروازه بانپپه رینالیورپول
سرمربیویسنته دل بوسکه
ترکیب تیم ملی اسپانیا در یورو 2012
هفت بازیکن بارسلونا و جوردی آلبا پس از قهرمانی در یورو 2012
هفت بازیکن بارسلونا و جوردی آلبا پس از قهرمانی در یورو 2012

بهترین گلزنان یورو 2012

در 31 مسابقه برگزار شده در مرحله نهایی یورو 2012، 76 گل به ثمر رسید و میانگین 2.45 گل در هر بازی به ثبت رسید. از این تعداد، 22 گل با ضربه سر به ثمر رسید که در تاریخ یورو یک رکورد محسوب‌می شود.

تعداد گلنام بازیکن
3فرناندو تورس (اسپانیا)
3آلن زاگوئف (روسیه)
3ماریو مانژوکیچ (کرواسی)
3ماریو گومز (آلمان)
3ماریو بالوتلی (ایتالیا)
3کریستیانو رونالدو (پرتغال)
2آندری شوچنکو (اوکراین)
2نیکلاس بنتنر (دانمارک)
2زلاتان ابراهیموویچ (سوئد)
2مایکل کرون دلی (دانمارک)
2دیمیتریس سالپینگیدیس (یونان)
2سسک فابرگاس (اسپانیا)
2پتر ییراچک (جمهوری چک)
2واتسلاو پیلار (جمهوری چک)
2داوید سیلوا (اسپانیا)
2ژابی آلونسو (اسپانیا)
1خوان ماتا (اسپانیا)
1سیلوستره وارلا (پرتغال)
1رومن پاولیوچنکو (روسیه)
1لارس بندر (آلمان)
1تئو ولکات (انگلیس)
1جرمی منز (فرانسه)
1خسوس ناواس (اسپانیا)
1مارکو رویس (آلمان)
1رافائل فن در فارت (هلند)
1اندی کرول (انگلیس)
1میروسلاو کلوزه (آلمان)
1نیکیکا یلاویچ (کرواسی)
1آنتونیو دی ناتاله (ایتالیا)
1وین رونی (انگلیس)
1فانیس گکاس (یونان)
1هلدر پوستیگا (پرتغال)
1یوهان کابای (فرانسه)
1گورگوس کاراگونیس (یونان)
1سباستین لارسون (سوئد)
1یاکوب بلاژیکوفسکی (لهستان)
1روبرت لواندوفسکی (لهستان)
1اولف ملبرگ (سوئد)
1رومن شیروکوف (روسیه)
1شان سنت لدگر (جمهوری ایرلند)
1رابین فن پرسی (هلند)
1سمیر نصری (فرانسه)
1لوکاس پودولسکی (آلمان)
1دنی ولبک (انگلیس)
1جورجیوس ساماراس (یونان)
1جولین لسکات (انگلیس)
1آنتونیو کاسانو (ایتالیا)
1مسوت اوزیل (آلمان)
1سامی خدیرا (آلمان)
1فیلیپ لام (آلمان)
1په په (پرتغال)
1جوردی آلبا (اسپانیا)
1آندره آ پیرلو (ایتالیا)

ویدیوی برترین گل های یورو 2012

تیم منتخب یورو 2012

پنج بازیکن اسپانیا، سه بازیکن پرتغال، دو بازیکن ایتالیا و یک بازیکن از آلمان در تیم منتخب یورو 2012 قرار گرفتند. آندرس اینیستا هم به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد.

دروازه بانمدافعانهافبک هامهاجمان
ایکر کاسیاس (اسپانیا)فابیو کوئنترائو (پرتغال)
په په (پرتغال)
سرخیو راموس (اسپانیا)
جوردی آلبا (اسپانیا)
سامی خدیرا (آلمان)
آندره آ پیرلو (ایتالیا)
آندرس اینیستا (اسپانیا)
ژاوی (اسپانیا)
ماریو بالوتلی (ایتالیا)
کریستیانو رونالدو (پرتغال)

علاوه بر بازیکنان فوق، جانلوییجی بوفون (ایتالیا)، مانوئل نویر (آلمان)، فیلیپ لام (آلمان)، جرارد پیکه (اسپانیا)، استیون جرارد (انگلیس)، مسوت اوزیل (آلمان)، دنیله ده روسی (ایتالیا)، سرخیو بوسکتس (اسپانیا)، ژابی آلونسو (اسپانیا)، سسک فابرگاس (اسپانیا)، داوید سیلوا (اسپانیا) و زلاتان ابراهیموویچ (سوئد) در میان 23 بازیکن برتر تورنمنت جای گرفتند.

آمار و ارقام یورو 2012

 • آندری آرشاوین (روسیه)، استیون جرارد (انگلیس)، داوید سیلوا (اسپانیا) و مسوت اوزیل (آلمان) با 3 پاس گل، بهترین گل ساز یورو 2012 شدند.
 • سوکراتیس پاپاستاتوپولوس (یونان) و کیت آندروس (جمهوری ایرلند) با دریافت سه کارت زرد، بیشترین کارت زرد را در این مسابقات دریافت کردند.
 • در این مسابقات 3 بازیکن (وین رونی (انگلیس)، سوکراتیس پاپاستاتوپولوس (یونان)، وویچک شزنی (لهستان)) با کارت قرمز داوران مواجه شدند.
 • اسپانیا با به ثمر رساندن 12 گل بهترین خط حمله و جمهوری ایرلند با یک گل زده بدترین خط حمله را دارا بودند.
 • اسپانیا با یک گل خورده بهترین خط دفاعی و جمهوری ایرلند با دریافت 9 گل، بدترین خط دفاعی را دارا بودند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *