0

راهنمای الگوهای کندل استیک صعودی در تحلیل تکنیکال

بازار بولیش یا گاوی

تجزیه و تحلیل تکنیکال یک ابزار ضروری در ابزارهای یک معامله‌گر ارز دیجیتال است که به یافتن سطوح ورود و خروج برای معاملات ارزهای دیجیتال کمک می‌کند. این راهنما الگوهای کندل استیک صعودی را بررسی می‌کند، شکلی از تحلیل تکنیکال که برای مراقبت از روندهای صعودی آتی در بازارهای کریپتو استفاده می‌شود.

الگوهای شمعدانی صعودی چیست؟

الگوهای شمعدانی صعودی نشان می‌دهد که ممکن است یک بازار صعودی در راه باشد و به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا حرکت‌های بعدی خود را تعیین کنند. الگوهای کندل استیک صعودی معمولاً پس از حرکت متوالی نزولی قیمت رخ می‌دهد.

به طور سنتی، دارایی‌ها در صورتی در بازار صعودی در نظر گرفته می‌شوند که بازیابی قیمت 20٪ یا بیشتر از پایین بازار را ثبت کنند. بازارهای بولیش عموماً با افزایش اعتماد سرمایه گذاران مشخص می‌شوند و نام خود را از این می‌گیرند که چگونه گاوها هنگام حمله به طعمه خود، شاخ‌های خود را به سمت بالا می‌برند. این حرکت به صورت استعاری برای اشاره به افزایش قیمت دارایی‌ها استفاده می‌شود، به گونه‌ای که گویی یک گاو نر قیمت‌ها را در هوا بالا می‌برد. یک بازار صعودی می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشد.

شناسایی الگوهای شمعدانی صعودی

شناسایی الگوهای شمعدانی صعودی با تمرین آسان‌تر می‌شود. مبتدیان می‌توانند با باز کردن داشبورد معاملات نقطه‌ای هر صرافی ارزهای دیجیتال و مشاهده الگوهای قیمت قبلی، مشاهده این الگوها را تمرین کنند.  

در حالی که یادگیری تشخیص الگوهای کندل صعودی مهم است، معامله گران نمی توانند برای تصمیم گیری به تنهایی به آنها تکیه کنند. آنها باید از سطوح حمایت و مقاومت، احساسات بازار، خطوط روند و استراتژی های معاملاتی مانند روش Wyckoff برای تعیین حرکات قیمت استفاده کنند. 

الگوهای کندل استیک صعودی می‌تواند نشان دهنده معکوس یا ادامه روند قیمت دارایی باشد. برگشت صعودی به این معنی است که یک روند نزولی به زودی به یک روند صعودی تغییر خواهد کرد. از سوی دیگر، الگوی ادامه صعودی می‌تواند به این معنا باشد که یک روند صعودی پس از توقف موقت و وقوع شکست ادامه خواهد یافت.

شمعدان‌های صعودی معمولاً به رنگ سبز یا سفید هستند. با این وجود، الگوهای کندل‌های صعودی با بیش از یک شمع ممکن است هم شمع‌های صعودی و هم نزولی داشته باشند. شمع‌های نزولی معمولاً نشان می‌دهند که احتمالاً کاهش قیمت دارایی‌ها وجود دارد و معمولاً در رنگ‌های قرمز یا سیاه نشان داده می‌شوند. نمودارهای کندل استیک قیمت های باز، بسته، بالا و پایین یک دارایی را در طول معاملات نشان می دهد. در اینجا عناصر یک شمع صعودی و نزولی وجود دارد:

الگوهای معکوس صعودی

همانطور که قبلا ذکر شد، الگوهای معکوس صعودی نشان می‌دهد که روند نزولی در قیمت یک دارایی می‌تواند به زودی در جهت مخالف حرکت کند و افزایش قیمت دارایی را نشان دهد. با گذشت زمان، برخی از الگوهای معکوس صعودی شناسایی شده‌اند که برخی از آنها در زیر توضیح داده شده است. 

الگوی فراگیر صعودی

یک الگوی فراگیر صعودی نشان می دهد که یک روند معکوس ممکن است به دلیل افزایش فشار خرید رخ دهد. این بدان معناست که خریداران وارد بازار شده اند و احتمالاً قیمت ها را افزایش خواهند داد. 

دو شمع پس از یک روند نزولی الگوی صعودی را ایجاد می کنند. این الگو زمانی شکل می‌گیرد که یک شمع بزرگ سبز یا سفید متمایل به صعودی، یک شمع کوچک قرمز یا سیاه مایل به نزولی را می‌بلعد. معامله گران باید منتظر بمانند تا شمع بزرگ صعودی روز بعد قبل از تایید این الگوی ظاهر شود. علاوه بر این، معامله گران محافظه کار ممکن است منتظر بمانند تا کندل بعدی بالاتر از قیمت بسته شدن شمع بزرگ قبل از ورود به یک موقعیت بسته شود.

برای تأیید این الگو، معامله‌گران ارزهای دیجیتال باید اطمینان حاصل کنند که شمع کوچک سیاه/قرمز در انتهای یک روند نزولی ظاهر می‌شود. علاوه بر این، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، باید یک روند نزولی آشکار وجود داشته باشد. معامله گران همچنین باید تأیید کنند که بدنه شمع سفید یا سبز کاملاً شمع کوچک نزولی را “بلع” کرده است. یک شمع سفید واقعاً بلند نشان دهنده یک الگوی شمعدانی قوی صعودی است. 

الگوی چکش

چکش یک الگوی شمعی منفرد در پایین یک روند نزولی است. بدنه ای کوتاه و فتیله ای بلند در پایین دارد که شکل یک چکش عمودی را ایجاد می کند. چکش یک الگوی معکوس است که نشان می دهد خریداران در برابر فشار فروش مقاومت کرده اند و قیمت ها می توانند دوباره صعود کنند.

با این حال، معامله گران قبل از اینکه بتوانند هر حرکتی انجام دهند باید منتظر تایید باشند. به عنوان مثال، معامله گران می‌توانند منتظر باشند تا شمع های صعودی بعدی ظاهر شوند. 

چکش معکوس همچنین نشان می‌دهد که خریداران به زودی می‌توانند بازار را در اختیار بگیرند و قیمت‌ها ممکن است افزایش یابد. با این وجود، چکش معکوس دارای یک فیتیله بالایی بلند و بدنی کوتاه است. بنابراین شکل آن شبیه چکش وارونه است. چکش معکوس ممکن است فتیله پایینی کوچکی داشته باشد یا نداشته باشد.

الگوی ستاره صبح

الگوی ستاره صبح متشکل از سه شمعدان است که وسط آن یک ستاره را تشکیل می‌دهد. این به معامله‌گران هشدار می‌دهد که روند نزولی ممکن است به پایان برسد و ممکن است معکوس شود. اولین شمع در این الگو شمعی مشکی یا قرمز با بدنه بلند است. این نشان می‌دهد که یک روند نزولی در حال وقوع است و خرس‌ها مسئول هستند.

شمع دوم کوتاه است و دوره ای از عدم اطمینان را با یک ستاره به تصویر می‌کشد. از طرفی سومین شمع سبز یا سفید با بدنه بلند است. بالای نقطه وسط اولین شمع بسته می‌شود. یک شکاف در دو طرف شمع وسط نشان دهنده یک شانس قوی برای برگشت است.

الگوی سوراخ کردن

الگوی سوراخ‌کننده نشان‌دهنده بازگشت از یک روند نزولی به یک روند صعودی است. این الگو دارای یک شمع بلند قرمز یا سیاه در روز اول است. این بدان معناست که فروشندگان در کنترل هستند. در روز دوم، یک شمع بلند سبز یا سفید به دنبال آن می‌آید که نشان دهنده واکنش شدید خریداران است. شمع دوم بالاتر از نقطه وسط شمع اول بسته می‌شود و نشان می‌دهد که خریداران آن را تصاحب کرده‌اند. باید یک روند نزولی آشکار برای معامله‌گران وجود داشته باشد تا الگوی شمعدان سوراخ کننده را تأیید کنند.

الگوی حرامی صعودی

الگوی شمعدانی حرامی صعودی دارای دو شمع است که نشان می‌دهد روند نزولی در حال پایان است. شمعدان اول بدنه بزرگی دارد که شمعدان کوچک دوم را در بر می‌گیرد. این الگوی شمعدانی ظاهر یک خانم باردار را ایجاد می‌کند.

شمع اول نزولی است، در حالی که شمع دوم صعودی است. معامله‌گران می‌توانند این الگو را زمانی تأیید کنند که کندل دوم بالای شمع اول باز شود در حالی که درون آن محصور باشد. شمع دوم ممکن است شبیه یک دوجی یا فرفره باشد. دوجی مکانی را نشان می‌دهد که گاو نر و خرس در آن به هم می‌رسند. بدنه نداره چون قیمت باز و بسته شدنش یکیه. بنابراین، یک دوجی به طور کلی شبیه یک صلیب است. برعکس، فرفره یک شمع با بدنه خنثی است. بدن آن کوچک است و فتیله‌های بلندی به اندازه یکسان در پایین و بالا دارد.

الگوهای ادامه صعودی

این الگوها نشان می‌دهد که یک روند صعودی شناسایی شده پس از توقف موقت و وقوع شکست ادامه خواهد داشت. برخی از الگوهای ادامه صعودی که شناسایی شده‌اند در زیر توضیح داده شده است. 

الگوی ماروبوزو صعودی

الگوی ماروبوزو صعودی به راحتی قابل تشخیص است زیرا با یک شمع منفرد با بدنه کامل نشان داده می‌شود. از آنجایی که فتیله ندارد، ماروبوزو صعودی مانند یک بلوک مستطیل شکل به نظر می‌رسد و به رنگ سبز است. این الگو نشان می‌دهد که یک دارایی در یک جهت معامله می‌شود. شمع می‌تواند به ادامه روند صعودی منجر شود.

یک marubozu صعودی نشان می‌دهد که خریداران در طول شکل‌گیری آن کنترل را در دست داشتند. قیمت آن در پایین‌ترین نقطه باز می‌شود و در بالاترین بسته می‌شود. معامله گران به ندرت یک ماروبوزو صعودی را به تنهایی تشخیص می‌دهند. بنابراین، زمانی که این الگو ظاهر می‌شود، پتانسیل روند صعودی بالایی وجود دارد.

الگوی سه روش افزایشی

سه روش صعودی یک الگوی ادامه صعودی است که در یک روند صعودی رخ می‌دهد. حداقل از پنج شمعدان تشکیل شده است اما ممکن است تعداد بیشتری نیز داشته باشد. الگوی سه روش افزایشی زمانی شکل می‌گیرد که یک شمع سفید یا سبز با بدنه بلند مقدم بر سه یا چند شمع سیاه/قرمز با بدنه کوتاه باشد. سه شمع کوتاه باید در بالاترین و کمترین قیمت شمعدان اول محصور شوند. برای اینکه معامله‌گران این الگو را تأیید کنند، کندل پنجم باید صعودی باشد و بالاتر از کندل‌های قبلی بسته شود.

اولین شمع صعودی نشان می‌دهد که گاوها قوی هستند، در حالی که این سه شمع زمانی تشکیل می‌شوند که قیمت برای مدتی متوقف شود. با این حال، خرس‌ها نمی‌توانند قیمت را به پایین‌تر از شمع قبلی برسانند. در نتیجه گاوها کنترل را به دست می‌گیرند و پنجمین کندل صعودی را ایجاد می‌کنند.  

کدام الگوی شمعدانی بیشتر صعودی است؟

قابل اعتمادترین الگوی کندل صعودی ممکن است از تاجری به معامله‌گر دیگر متفاوت باشد. به گفته Investopedia، الگوهای صعودی و مثلث صعودی مطلوب‌ترین الگوهای شمعدانی هستند زیرا شناسایی آنها آسان‌تر است. 

با این حال، مطالعه شمع‌های بعدی قبل از تصمیم گیری در مورد معاملات براساس هر الگوی کندل صعودی، از جمله الگوهای مثلث غرق کننده و صعودی، ضروری است. معامله گران همچنین باید از اندیکاتورهای حرکت و سایر استراتژی‌های معاملاتی در کنار الگوهای کندل استیک صعودی استفاده کنند.

در حالی که الگوهای کندل استیک و سایر اشکال تحلیل تکنیکال ممکن است به معامله گران ایده‌ای از جهت قیمت بازار بدهد، اما صحت آنها تضمین نشده است.

استراتژی‌های معاملاتی با استفاده از الگوهای شمعدانی صعودی

همانطور که قبلا ذکر شد، استفاده از الگوهای شمعدانی صعودی به تنهایی ایده آل نیست. در زیر چند استراتژی معاملاتی وجود دارد که می‌توانید در کنار الگوهای کندل استیک صعودی از آنها استفاده کنید:

شاخص قدرت نسبی (RSI)

RSI یک شاخص حرکتی است که قدرت حرکت قیمت را اندازه گیری می‌کند. از 0 تا 100 مقیاس بندی شده است. شرایط بازار زمانی که RSI 30 یا کمتر باشد، بیش از حد فروش می‌شود. همچنین پیش بینی می‌کند که قیمت ممکن است افزایش یابد. برعکس، خوانش 70 یا بالاتر نشان می‌دهد که شرایط بازار بیش از حد خرید است و قیمت‌ها ممکن است کاهش یابد. 

میانگین متحرک واگرایی همگرایی (MACD) 

MACD یک شاخص حرکتی است که صعودی یا نزولی بودن یک روند را نشان می‌دهد. نمودارهای MACD از سه عدد برای تنظیمات خود استفاده می‌کنند. اعداد اول و دوم به ترتیب تعداد دوره های محاسبه میانگین سریعتر و میانگین کندتر را نشان می دهند. علاوه بر این، عدد سوم تعداد میله‌های محاسبه میانگین متحرک (تفاوت میانگین متحرک سریع‌تر و کندتر) را نشان می‌دهد.

مدیریت ریسک با دستورات توقف ضرر

مدیریت ریسک مستلزم استفاده از دستورات توقف ضرر برای به حداقل رساندن زیان احتمالی در حین معامله است. دستور توقف ضرر دستورالعملی است به صرافی برای خرید یا فروش یک دارایی دیجیتال زمانی که به قیمت مشخصی رسید. علاوه بر کاهش ضرر، دستورهای توقف ضرر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا سود خود را قفل کنند، نظارت مکرر تجارت را حذف کنند و بدون احساسات معامله کنند. 

از الگوهای شمعدانی جدا استفاده نکنید

الگوهای شمعدانی برای تشخیص روندهای صعودی مناسب هستند. با این حال، تکمیل این الگوها با استفاده از شاخص‌های حرکت و سایر استراتژی‌های معاملاتی مهم است.

علاوه بر این، احتمالاً باید اخبار مربوط به حرکت بازار را نیز زیر نظر داشته باشید زیرا هیچ ابزار تجزیه و تحلیل نموداری نمی‌تواند پیش‌بینی کند که بازار چگونه به یک تیتر بزرگ در حال حرکت بازار پاسخ می‌دهد.

 شکل شمع صعودی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک شمع در نمودارهای معاملاتی مانند یک شمع واقعی به نظر می‌رسد. 
دارای بدنه و فتیله (سایه) است. یک شمع ممکن است یک فیتیله، دو فیتیله یا هیچ فتیله‌ای نداشته باشد. 
بدنه نشان دهنده قیمت باز و بسته شدن دارایی است، در حالی که فیتیله‌ها نشان دهنده بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌ها هستند. شمع‌های صعودی معمولاً سبز یا سفید هستند.  فتیله بالا نشان دهنده بالاترین قیمت و فتیله پایین نشان دهنده کمترین قیمت است. علاوه بر این، قیمت بسته شدن معمولا در بالای بدنه است، در حالی که قیمت باز در پایین است.

کدام الگوی شمع بهتر است؟

بهترین الگوی شمع ممکن است از تاجری به تاجر دیگر متفاوت باشد. همه چیز به این بستگی دارد که یک معامله‌گر به راحتی تشخیص دهد. صرف نظر از این، معامله‌گران نمی‌توانند برای تجارت تنها به الگوهای شمع تکیه کنند. 
آنها باید از شاخص‌های حرکت، احساسات بازار و سایر عوامل برای پیش‌بینی جهتی که احتمالاً قیمت دارایی در پیش خواهد گرفت، استفاده کنند.

 شمع‌های صعودی در روند صعودی چیست؟

الگوهای شمعدانی صعودی نشان دهنده یک معکوس یا ادامه است. معکوس به این معنی است که یک روند نزولی در شرف پایان است و یک روند صعودی نزدیک است. در مقابل، ادامه نشان می‌دهد که روند غالب پس از پایان یک مکث کوتاه مدت و تکمیل شکست ادامه خواهد یافت. نمونه‌هایی از الگوی معکوس صعودی عبارتند از: فراگیر صعودی و چکش. سه روش صعودی و ماروبوزو صعودی الگوهای ادامه‌ای هستند.

ماروبوزو صعودی نشان دهنده چیست؟

یک marubozu صعودی نشان می‌دهد که خریداران در طول شکل‌گیری آن کنترل را در دست داشتند. 
به نظر می‌رسد یک بلوک مستطیل شکل است زیرا فیتیله ای ندارد. این الگو از یک شمع سبز رنگ تشکیل شده است که به راحتی قابل تشخیص است. یک marubozu صعودی در پایین ترین نقطه باز می‌شود و در بالاترین بسته می‌شود. 
الگوهای شمعدانی marubozu صعودی نشان دهنده یک الگوی ادامه است و معمولاً نادر هستند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *