0

فارکس در مقابل کریپتو: کدام یک سودآورتر است؟

سرمایه گذاری در فارکس یا کریپتو
بازدید 630

مشارکت مستمر در بازارهای مالی می‌تواند برای معامله گران سودآور باشد. پتانسیل کسب سودهای کلان همیشه به درک شما از تکنیک‌های معاملاتی که برای سرمایه گذاری شما مناسب است، بستگی دارد. با این وجود، همیشه باید در نظر داشت که شما هستید که در نهایت تصمیم معامله را می‌گیرید، بنابراین باید از مزایا و معایب آن آگاه باشید.

اگر به تجارت علاقه دارید، باید شباهت‌ها و تفاوت‌های اساسی بین بازار فارکس و بازار کریپتو را بدانید. به دلیل اتکا به امکانات و دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت، می‌توانیم بازار فارکس را در بخش سنتی و بازار کریپتو را در بخش معاصر قرار دهیم. امروزه، هر دو بازار فارکس و کریپتو، گزینه‌های سرمایه‌گذاری با ریسک و پاداش بالا را ارائه می‌کنند. با این حال، در مقایسه، بازار کریپتو دارای مزایای برجسته‌ای است که تا حد زیادی با حجم معاملات قابل مشاهده، موانع کم برای ورود، و صرافی‌هایی که به راحتی در دسترس هستند، همراه است.

با توجه به اینکه هر روز سرمایه‌گذاران بیشتری به بازار کریپتو روی می‌آورند، این مقاله مزایای ارائه شده توسط هر دو بازار را به همراه ریسک‌های موجود تحلیل می‌کند.

تفاوت بین معاملات فارکس و معاملات کریپتو

تعداد دارایی‌ها

تفاوت بین تعداد کوین‌ها/دارایی‌های موجود در بازارهای فارکس و کریپتو قابل توجه است. بازار فارکس ارزهای قابل معامله محدودی مانند دلار ایالات متحده، یورو، ین ژاپن، پوند استرلینگ (GBP)، یوان چین و غیره را ارائه می دهد.

با این حال، بر اساس CoinMarketCap، در حال حاضر بیش از چهارده هزار ارز دیجیتال موجود است. این ارزها شامل USDT، LTC، DOT، ETH، BCH، LINK، XMR و بسیاری دیگر هستند. اما نکته قابل توجه این است که بیت کوین از نظر تسلط بر بازار، محبوبیت، تعداد کاربر و ارزش بازار، برترین ارز دیجیتال است. به طور مشابه، علاوه بر بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، سولانا و کاردانو فعال ترین ارزهای رمزنگاری شده در بازار هستند.

نقدینگی

وقتی نوبت به تبدیل سرمایه گذاری‌های شما به پول نقد می‌رسد، بازار فارکس دارای مزیت نسبی است. به عنوان مثال، حجم معاملات فارکس در سال 2019 از 6.7 تریلیون دلار فراتر رفت. این امر بیان می‌کند که تجارت دارایی‌ها برای کاربران نسبتاً آسان است. افزایش نقدینگی، اسپرد خرید و فروش را کاهش می‌دهد و معامله دارایی‌ها با قیمت‌های مناسب را برای معامله گران راحت می‌کند.

این مورد، در معاملات ارزهای دیجیتال کمی متفاوت است. برخی از دارایی‌ها در این بازار نقدینگی بالایی را ارائه می‌کنند، از این رو اسپرد خرید و فروش پایین و قیمت‌های مناسب برای معامله کوین‌ها ارائه می‌کنند. به همین دلیل، اگر به دنبال کوین‌هایی با حجم معاملات کمتر هستید، احتمال اینکه نتوانید آن کوین‌ها را با قیمت مورد نظر معامله کنید، وجود دارد.

نوسان

بازار کریپتو در مقایسه با بازار فارکس پر نوسان است. این عامل فرصتی برای کسانی است که به دنبال کسب سودهای کلان در بازه زمانی کوتاه هستند. به خصوص، ارزهای با حجم معاملات پایین دارای نوسان زیاد هستند، در حالی که ارزهایی که دارای ارزش بازار و حجم معاملات بالاتری هستند، ثبات را در کوتاه مدت حفظ می‌کنند. نوسانات کم در بازار فارکس مزایا و معایب خاص خود را دارد. بازار فارکس در حالیکه فرصت کسب سودهای کلان را محدود می‌کند، ریسک‌های مرتبط با سرمایه گذاری‌ها را کنترل می‌کند.

پتانسیل سود

همانطور که در بالا توضیح داده شد، سطح بالای نوسانات در بازار کریپتو پتانسیل کسب سودهای کلان را افزایش می‌دهد. با این حال، عوامل دیگری مانند میزان سرمایه گذاری نیز در پتانسیل سود نقش دارند. اگر سرمایه گذاری هنگفتی انجام دهید، از سود بیشتری برخوردار خواهید شد. با این حال باید سرمایه گذاری خود را بطور هوشمندانه‌ای متنوع کنید و برای تجارت ارزهای دیجیتال به روز باشید.

اگرچه بازار فارکس نیز پتانسیل سود زیادی را ارائه می‌دهد، اما بیشتر به میزان سرمایه گذاری بستگی دارد.

اندازه بازار

از نوامبر 2021، ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 2.8 تریلیون دلار با حجم معاملات 24 ساعته 124 میلیارد دلار رسیده است. اگرچه قیمت ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته افزایش یافته است، اما حجم معاملات بازار فارکس همچنان بسیار بالا است. این را می‌توان با این واقعیت مشخص کرد که در سال 2019، بیش از هفت تریلیون دلار به صورت روزانه معامله می‌شد.

مکان‌های معاملاتی

در مقایسه با معاملات کریپتو، معاملات فارکس عمدتاً از طریق کارگزارانی انجام می‌شود که معمولاً بانک هستند. این بانک‌ها با یکدیگر تجارت می‌کنند، فرآیندی که به نام «بازار بین بانکی» شناخته می‌شود. این کارگزاران معمولاً سرمایه گذاران نهادی نامیده می‌شوند که سرمایه گذاری‌های مشتریان خود را جمع و معامله می‌کنند. با این حال بازار، فرصت‌هایی را برای سرمایه گذاران خرد نیز فراهم می‌کند.

از سوی دیگر، معاملات کریپتو از طریق دو مکان اصلی انجام می‌شود: صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز که برای اتصال به دستگاه‌های الکترونیکی به اینترنت نیاز دارند. برخی از معامله گران از صرافی‌های متمرکز برای استفاده از یک محیط امن با نقدینگی بالا استفاده می‌کنند. سایر معامله گران از پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای ناشناس نگه داشتن خود و تجارت توکن‌ها بدون دخالت شخص ثالث استفاده می‌کنند.

شباهت بین معاملات فارکس و معاملات کریپتو

با وجود تفاوت‌های عمده بین الگوها و تکنیک‌های معاملاتی فارکس و کریپتو، شباهت‌هایی نیز وجود دارد، مانند:

  • هدف معامله گران فارکس و کریپتو، بهره گیری از سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت است. هر دو بازار با ریسک همراه هستند و قیمت دارایی‌ها در آن‌ها تحت تأثیر رویدادها و اخبار است.
  • معامله گران فارکس و کریپتو، برای تجارت دارایی‌های خود به تحلیل‌های تکنیکال تکیه می‌کنند.
  • در نهایت، تجارت در فارکس و کریپتو نیازمند درک قوی و قابل توجهی از بازار، عملکردها، شیوه‌های زیرکانه و تکنیک‌های معاملاتی مطلوب برای به دست آوردن سود ثابت است.

سخن پایانی

اینترنت پرسرعت و فناوری پیشرفته کامپیوتری دسترسی ما را به عرصه‌های تجارت در سراسر جهان افزایش داده است. ما به طور مفصل در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌های بالقوه بین معاملات کریپتو و فارکس بحث و بررسی کرده‌ایم. این بحث به شما درک اولیه و جامعی از نحوه عملکرد این تکنیک‌های معاملاتی و کمک به ایجاد سود ارائه می‌دهد. در نهایت، ساختار، ترجیحات، سرمایه‌گذاری‌ها و اندازه معاملات فارکس و کریپتو با یکدیگر متفاوت است. همچنین قابل توجه است که افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال باعث جذب افراد زیادی برای سرمایه گذاری شده است و امروزه بسیاری از معامله گران فارکس به ارز دیجیتال روی آورده‌اند. ویژگی‌هایی مانند تعداد گزینه‌های موجود، سهولت دسترسی به صرافی‌ها، توانایی انجام سرمایه گذاری‌های کوچک، معاملات کریپتو را از معاملات فارکس متمایز می‌کند. با این حال، تصمیم به تجارت در هر یک از بازارها عمدتاً به اهداف، توانایی‌های ارزیابی ریسک و تخصص مربوطه بستگی دارد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *