0

آموزش زبان نروژی؛ چرا و چگونه؟

پرچم نروژ

 زبان نروژی زبانی است که به صحبت در نروژ شناخته می‌شود. جز این، از این زبان چه می‌دانید؟ در مورد ریشه‌های آن، شباهت‌های آن با سوئدی و دانمارکی و آموزش آن به کودکان چه می‌دانید؟ سعی داریم در ادامه شما را به طور مفصل با این زبان، دلایل یادگیری آن و ابزارهای کمک‌آموزشی آن آشنا کنیم. با خوبو همراه باشید.

زبان نروژی

نروژی (به انگلیسی: Norwegian؛ به نروژی: norsk – نُشک) یک زبان ژرمن شمالی است که بالاخص در نروژ صحبت می‌شود و زبان رسمی این کشور است. در کنار سوئدی و دانمارکی، نروژی هم جزء زنجیره گویشی‌ای است که درکی نسبی نسبت به صحبت یکدیگر دارند. این بین، به طور بخصوص یک سری گویش‌های نروژی و سوئدی شبیه به یکدیگر هستند. این زبان‌های بومی اسکاندیناوی در کنار فارویی، ایسلندی و یک سری زبان‌های منقرض‌شده، جز دسته‌ی زبان‌های ژرمن شمالی هستند. البته زبان‌های فارویی و ایسلندی تفاوت زیادی با سه زبان دیگر دارند و شامل درک مشترک نمی‌شوند. از سوی دیگر، دو زبان ژرمنی دیگر با بیشترین گویشور، یعنی انگلیسی و آلمانی مشابهات زیادی با نروژی دارند.

امروزه دو شکل استاندارد نگارش برای زبان نروژی وجود دارد. بوکمول (Bokmål) به معنی زبا کتابی و نینورسک (Nynorsk) به معنی نروژیِ نو که هرکدام شکل متفاوتی نسبت به هم دارند. بوکمول از زبان Dano-Norwegian (به دنبال اتحاد نروژ-دانمارک در قرون 16 و 17) که جایگزین نروژی میانه شده بود، توسعه داده شده است. بعدها با توجه به شیوه‌ی صحبت در گویش‌های مختلف نروژی، نینورسک توسعه یافت.

نروژی یکی از دو زبان رسمی نروژ است. زبان دیگر سامی است، زبانی فینو-اوگری که توسط مردم بومی سامی نروژ (کمتر از یک درصد جمعیت) صحبت می‌شود. نروژی یکی از زبان‌های شورای کشورهای نوردیک است. این زبان بخصوص بابت درک مشترکی که نسبت به سوئدی و دانمارکی دارد (بیشتر از آنکه آن دو زبان نسبت به هم دارند) به عنوان زبانی مهم در اسکاندیناوی به حساب می‌آید.

 تاریخچه

تا قرن هشتم میلادی، مردم اسکاندیناوی به زبانی صحبت می‌کردند که حالا به اسم نیانورس (Proto-Norse) شناخته می‌شود. این زبان، یک زبان هندواروپایی بود. نیانورس رفته‌رفته تغییرشکل داد و زبان نورس باستان به وجود آمد. تغییرات به وجود آمده سرعت گرفت ولی در تمام اسکاندیناوی پخش نشد. اینطور دو زبان متفاوت به اسم‌های نورس باستان غربی (نروژ، جزایر فارو و ایسلند) و نورس باستان شرقی (دانمارک و سوئد) به وجود آمد. این زبان‌ها با خط رونی نوشته می‌شدند.

قرن یازدهم، مسیحیت به اسکاندیناوی آمد و تاثیرات خط لاتین هم به دنبالش از راه رسید. الفبای رومی اینطور به کار گرفته شد. کلمات بسیاری نیز به صورت وام‌واژه در این دوره وارد فرهنگ کلیسایی جدید و زندگی مردم به طور عموم شدند. زبان‌ها باستان نروژی، سوئدی و دانمارکی که این دوره صحبت می‌شدند، تفاوت بسیار کمی با هم داشتند و یک زبان در نظر گرفته می‌شوند.

اتحاد هانزا در نیمه‌ی شمالی اروپا در قرون سیزده تا پانزده، باعث شد که آلمانی میانه سفلی تاثیرات بسیاری روی نروژی بگذارد. قرن چهارده انجیل به نروژی ترجمه شد و در ادامه اتحاد با دانمارک سبب شد که سبب شد گویشی معیار بین این دو کشور جایگزین زبان‌های میانه‌شان شود. اتحاد با دانمارک ابتدای قرن نوزده تمام شد و آن زبان حالا زبان کمتر از یک درصد مردم نروژ است.

پرچم نروژ
پرچم نروژ

میانه‌ی قرن نوزدهم، نویسنده‌های نروژی به این نتیجه رسیدند که واژه‌های دانمارکی‌شده، مناسب احوالات مردم و زندگی آنها در نروژ نیست. پیشنهاد شد تغییراتی در تلفظ و افعال رخ دهد که شبیه به گویش زندگی مردم باشد. سه اصلاحیه از آن زمان تاکنون انجام شده است. روند تغییرات سریع شد و متخصصانی برای زبان جدید به سراسر نروژ سفر کردند و کلمات و عباراتی از گویش‌های مختلف قرض گرفتند. اگرچه حالا دو زبان در نروژ وجود دارد، با اصلاحیه‌هایی که داده شده، به هم نزدیک شده‌اند. اگرچه بیشتر مردم نروژ موافق یکی شدن این دو زبان هستند، مخالفان ایده تاکنون جلوی آن را گرفته‌اند.

خصوصیات

مهم‌ترین خصوصیات زبان نروژی:

 • نروژی مثل ژاپنی و چینی (البته نه به آن وسعت) در دسته‌ی زبان‌های Pitch-accent language جا می‌گیرد. این زبان‌ها که برخلاف فارسی هستند، به این گونه هستند که تندی و بلندی صداها می‌تواند معنی واژه را تغییر دهد. به بیان دیگر، نروژی یک زبان تناژ است.
 • نروژی از الفبای لاتین استفاده می‌کند که 29 حرف است. آنها همینطور سه کاراکتر متفاوت نیز دارند که Æ Ø Å هستند.
 • به لحاظ گرامری، نروژی تا حد زیادی شبیه انگلیسی است، با این حال فعل در انتهای جمله قرار می‌گیرد.
 • برخلاف انگلیسی، در نروژی فاعل و فعل باید تطبیق داشته باشند.
 • نروژی در صنعت نفت یکی از زبان‌های مهم است.
 • عموم مردم نروژ از سیستم نگارش Bokmål استفاده می‌کنند. بیشتر دانش‌آموزان هم با همین زبان نوشتاری آموزش می‌بینند. حدود 15 درصد دانش‌آموزان به نینورسک تحصل می‌کنند.
 • با این حال مردم به این دو زبان نوشتاری صحبت نمی‌کنند و هرکدام به گویش منطقه‌ی خود صحبت می‌کنند.
 • نروژ یکی از بالاترین آمارها را در سواد انگلیسی بین مردم کشور خود به زبان انگلیسی (به عنوان زبان دوم) دارد. 90 درصد مردم این کشور، به انگلیسی هم صحبت می‌کنند.
 • به لحاظ سیستم آوایی، دو زبان سوئدی شباهت زیادی به هم دارند. تفاوت اصلی در گویش‌های مناطق مختلف حادث می‌شود.
 • نروژی توانایی بالایی برای ترکیب کلمات و ساخت واژه‌های جدید دارد. مثلاً soloppgang که به معنی طلوع است، سه بخشی است. معنی کلمه به کلمه‌ی آن sun up going می‌شود.
 • یک سری کلمات از فارسی به نروژی راه یافته‌اند: بازار (basar)، برقع (burka)، کاروان (karavane)، لیمو (lime)، پاجامه-پیژامه (pysjamas)، شاه (sjah)، شغال (sjakal) و شال (sjal).

 آیا نروژی از سوئدی و دانمارکی سخت‌تر است؟

از آنجا که کشورهای نوردیک برای زندگی بسیار جذاب هستند، همواره مقایسه‌ی دشواری‌های زبانشان با یکدیگر مورد بحث است. ما قصد داریم نکات مختلف این زبان‌ها را با هم مقایسه کنیم.

سه زبان سوئدی، دانمارکی و نروژی همگی از نورس باستان منشعب شده‌اند. به هم مربوط هستند و تا حد بسیاری فهم مشترک دارند. بزرگترین تفاوت این بین شیوه‌ی تلفظ، بزرگیِ دایره واژگان و لهجه‌های گوناگون است. به طور تاریخی، مردم این سه کشور مشکلی برای خواندن متن زبان‌های یکدیگر ندارند و متوجه مطلب می‌شوند. با این حال تفاوت گویش بیشتر ایجاد مشکل می‌کند.

مقایسه متن سوئدی، نروژی و دانمارکی
مقایسه متن سوئدی، نروژی و دانمارکی

 

بین این سه زبان، برخی نروژی و برخی دانمارکی را دشوارتر می‌دانند. دشواری نروژی در درجه اول به خاطر پیچیدگی وجود دو استاندارد متفاوت برای نوشتن به نام‌های Bokmål و Nynorsk است. از سوی دیگر، تناژ بودن این زبان کار را برای زبان‌آموزان دشوار می‌کند. به بیانی دیگر واژه‌های نروژی را می‌توان به چند شکل خواند (و چند معنی گرفت) و به دو شکل مختلف نوشت.

دانمارکی به خاطر تلفظ‌ها دشواری دارد. طبق یک شوخی، زبان دانمارکی طوری ادا می‌شود که مستی لایعقل آن را ادا می‌کند و بسیاری صامت‌ها تلفظ نمی‌شوند. برای مثال واژه‌ای به صورت Rigsgade نوشته و به صورت eessgeh’uh خوانده می‌شود.

در مجموع این سه زبان تا حد زیادی برای کسانی که انگلیسی بلد هستند ساده در نظر گرفته می‌شوند. هرکدام سختی‌های خاص خود را دارند اما مشابهات با انگلیسی و آلمانی به گونه‌ای هست که اگر هرکدام از این دو زبان رو بدانید، یادگیری ساده‌تر می‌شود. در مجموع نمی‌توان یادگیری زبانی را غیرممکن دانست. هر زبانی، حتی چینی ماندارین و ژاپنی هم با تلاش و ممارست قابل یادگیری هستند.

 فواید یادگیری زبان نروژی

نروژ یکی از کشورهای ایده‌‌آل برای مهاجرت است. کشوری ثروتمند، عضو منطقه‌ی شنگن با دانشگاه‌های سطح بالا، امنیت مالی و جانی و رفاه همگانی که با وجود سرمای هوا، می‌تواند نظر بسیاری را جلب کند. اگرچه 90 درصد نروژی‌ها قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند، برای کار و تحصیل در نروژ نیاز دارید تا زبان این کشور را بدانید. حتی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، اگر مدرک زبان نداشته باشید، یک ترم باید زبان نروژی پاس کنید. نروژ چهار دانشگاه بین هزار دانشگاه برتر جهان دارد که مهمترینِ آنها، دانشگاه اسلو است. در مین لیست کشورها با بیشترین سرانه تولید ناخالص داخلی که معیاری برای اندازه‌گیری رفاه است، نروژ همواره جز ده کشور برتر جهان و همینطور یکی از شادترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. جدا از همه‌ی اینها، نروژ کشور بسیار زیبایی است و برای مهاجرت مقصدی دلپذیر است.

نروژی زبان بین سوئدی و دانمارکی است. نروژی‌ها دوره‌ای با سوئدی‌ها و دوره‌ای با دانمارکی اتحاد تشکیل داده بودند. به همین دلیل نروژی زبانی است که درک مشترکی با این دو زبان دارد (بیشتر از آن دو با هم). به همین دلیل وقتی نروژی یاد بگیرید، تا حد خوبی سوئدی و دانمارکی نیز یاد خواهید گرفت.

چیز دیگری که در خصوص یادگیری تمام زبان‌ها متداول است، مسئله‌ی منفعت‌های ذهنی این کار است. دانشمندان ثابت کرده‌اند که فواید بسیاری پشت این مسئله وجود دارد. به جز آشنا شدن با شیوه‌های تفکر متفاوت، مغز طوری درگیر می‌شود که کهنسالی احتمال زوال عقل به حداقل می‌رسد.

 یادگیری زبان نروژی

یادگیری زبان نروژی هم مانند هر زبان دیگری، راهکارها و تکنیک‌های خاص خود را دارد. برای یادگیری این زبان، بهترین کار این است که به کشورهای نروژی بروید و خود را در فرهنگ و مکالمات مردم این کشور غرق کنید. این‌طور با سرعت بیشتری قادر به صحبت به این زبان خواهید بود. در واقع این همان شیوه‌ای است که کودک زبان‌آموزی می‌‌کند. بااین‌حال، به دلایل بسیاری برای عمده‌ی افراد چنین امکانی وجود ندارد.

راهکارهای یادگیری زبان جدید برای کودک و بزرگسال هم متفاوت است. پس مهم است که خود به‌عنوان یک بزرگسال بخواهید زبان نروژی یاد بگرید یا به دغدغه‌ی این را داشته باشید که کودکتان نروژی یاد بگیرد. در ادامه به هر دو خواهیم پرداخت.

چیز دیگری که باید بدانید این است که اصرار ورزیدن برای یک راهکار برای یادگیری زبان نروژی کار را دشوار می‌کند. بهترین شیوه این است که با کمک شیوه‌های مختلف، به طرق مختلف قوه‌ی یادگیری خود از این زبان را تقویت کنید. در این صورت قادر به یادگیری این زبان در مدت کوتاه‌تری خواهید بود.

آزمون‌های زبان نروژی 

 • آزمون زبان Bergenstest معروفترین آزمون زبان نروژی است. این آزمون بخصوص برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در نروژ را دارد. Bergenstest از دو بخش شفاهی و کتبی تشکیل شده و سه بار در سال انجام می‌شود که اطلاعات آن در وبسایت رسمی آزمون برگزار می‌شود. بخش شفاهی آزمون به این صورت است که باید با ممتحن در خصوص موضوعات مختلف بحث کنید. مثل تصویری نشان داده می‌شود و در مورد آن صحبت می‌کنید. این آزمون بین‌المللی است.
 • مدرک دیگری نیز وجود دارد که به Norskprøve شهرت دارد. در خصوص این مدرک نیز برای مهاجرت حداقل به سطح دو نیاز دارید.

مؤسسات آموزشی

اگرچه مؤسسات آموزشی برای آموزش زبان نروژی در ایران نسبت به آموزش انگلیسی کمتر است، همچنان مؤسسات بسیاری به آموزش نروژی می‌پردازند.

آموزشگاه دهخدا

موسسه زبان دهخدا یکی از مراکز آموزش زبان است که کار خود را زیر نظر آموزش‌وپرورش از سال 1387 در غرب تهران، در منطقه‌ی جنت‌آباد جنوبی آغاز کرد. این موسسه به آموزش زبان‌های متعددی از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، ترکی استانبولی و غیره می‌پردازد. کلاس‌های این موسسه به صورت حضوری و آنلاین به صورت گروهی، نیمه گروهی و خصوصی برگزار می‌گردد. همینطور آنها برای ادارات و شرکت‌ها، مهدهای کودک، نهادهای مختلف،‌ مدارس، دانشگاه‌ها استاد جهت آموزش ارسال می‌کنند. دهخدا، به آموزش زبان نروژی هم می‌پردازد. آنها در بخش مربوط به این زبان در سایت خود نوشته‌اند:

در بحث آموزش زبان نروژی دپارتمان آموزش زبان آموزشگاه زبان دهخدا با برنامه ریزی های مدون و منظم با بهره گیری از بهترین و مجرب ترین کادر آموزشی به عنوان بهترین آموزشگاه زبان نروژی به آموزش این زبان به صورت آنلاین و حضوری به شکل های خصوصی و نیمه خصوصی می پردازد.


کلاس زبان نروژی در آموزشگاه زبان دهخدا با بهره مندی از امکانات اصلی آموزشی همچون منابع معتبر و اساتید Native-like و کمک آموزشی مثل فیلم، سریال، موزیک و انجام بازی های گروهی و انفرادی به شکلی پویا برگزار می شود.

مرکز زبان گات

مرکز زبان گات سال 1388 با هدف آموزش زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، پرتغالی، یونان، سوندی، ارمنی، آلمانی، اوکراینی، هندی، هلندی و … شروع به کار کرد. این موسسه تاکنون بیش از ده هزار زبان‌آموز تربیت کرده است. گات همینک هفت مرکز دارد. شش مورد از این مراکز در تهران هستند. مرکزی که در خیابان کاشانی در غرب تهران وجود دارد، دفتر مرکزی آنهاست. تنها مرکز خارج از تهران گات نیز در گرگان قرار دارد. دوره‌های آموزشی گات به صورت آنلاین هم ارائه می‌شوند. آنها در بخش مربوط به آموزش زبان نروژی خود نوشته‌اند:

آموزشگاه زبان نروژی گات در کلاس های زبان نروژی به هر دو بخش bokmal و Nyrosk می پردازد. اساتید زبان نروژی این توانایی را دارند که زبان نروژی را به خوبی به زبان آموزان توضیح داده و نکات گرامری آن را به بهترین شکل ممکن آموزش دهند. گات دوره‌های آموزشی زبان نروژی را از مبتدی تا پیشرفته با بکار گیری منابع و متدهای آموزشی معتبر برای تمامی رده های سنی در شرایط مختلف به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌نماید. 

آموزشگاه ایران کمبریج

آموزشگاه ایران کمبریج یکی از موسسات خوش‌نام در زمینه آموزش زبان‌های خارجی است. زبان‌های متنوعی در این آموزشگاه برای کودکان و بزرگسالان تدریس می‌شوند. این موسسه همینک مراکزی برای آموزش در میدان ولیعصر، شهرک غرب و فلکه دوم صادقیه دارد. با این حال حتی برای کسانی که در تهران نیستند، آموزش آنلاین نیز فراهم است. کلاس‌های این آموزشگاه به صورت گروهی ، نیمه‌خصوصی و خصوصی در دسترس است. این موسسه همینطور اساتید خارجی‌ای دارد که به تدریس زبان‌های مادری خود می‌پردازند. نروژی، یکی از زبان‌هایی است که در ایران کمبریج تدریس می‌شود. آنها در بخش مربوط به این زبان در سایت خود نوشته‌اند:

آموزش نروژی در آموزشگاه زبان ایران کمبریج بصورت متنوعی ارایه میگردد.

 1. خصوصی ( یکنفره)
 2. نیمه خصوصی ( 2تا 4 نفره)
 3. گروهی ( ترمیک 8تا 10 نفره )

در ایران کمبریج به هر دو بخش به شکل آکادمیک و کامل خواهیم پرداخت. با گرد آوری مدرسینی باتجربه و مسلط به آموزش زبان نروژی می‌توانیم نتیجه‌ای عالی را برای شما بدست آوریم. در کلاس زبان نروژی علاوه بر تاکید بیشتر بر روی مکالمه زبان نروژی برای آموزش گرامر زبان نروژی برنامه‌های ویژه‌ای داریم.

نرم‌افزارهای آموزش زبان نروژی

دولینگو

دولینگو (دوئولینگو) اپلیکیشن محبوبی است که سال 2011 برای اولیه مرتبه منتشر شد. این نرم‌افزار برای دانلود در سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS در دسترس است. این اپ توانست در دوازده سال اخیر خود را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای موبایل در زمینه آموزش زبان‌های مختلف تبدیل کند. اپلیکیشن دولینگو بیش از پنجاه میلیون کاربر دارد و ارزش کمپانی آن به بیش از نیم میلیارد دلار رسیده است. همین‌طور تعداد زبان‌های قابل‌آموزش در دولینگو از چهل زبان گذشته است. دولینگو فاقد زبان فارسی است. بااین‌حال آموزش زبان نروژی در این اپلیکیشن بر مبنای زبان انگلیسی، بسیار کارآمد است. شما می‌توانید با انتخاب انگلیسی به‌عنوان زبان نخست و نروژی به‌عنوان زبان مدنظر برای آموزش، به تقویت هر دو بپردازید.

زبان نروژی-دولینگو
زبان نروژی-دولینگو

Mondly

موندلی یک برند آموزشی در فضایِ تکنولوژی است که از سال 2014 شروع به کار کرده است. بیش از همه، این برند به نرم‌افزار آموزش زبان خود شناخته می‌شود که در آن 33 زبان آموزش داده می‌شود. فارسی یکی از زبان‌های موندلی است و ازاین‌جهت برای کاربران ایرانی جالب‌توجه است. سازندگان این برند رومانیایی هستند، هرچند از سال 2022 دفتر مرکزی خود را به لندن منتقل کرده‌اند. موندلی از طریق وب، اندروید و IOS در دسترس است. شما قادر به یادگیری زبان نروژی با کمک زبان فارسی یا انگلیسی در این نرم‌افزار هستید.

Pimsleur

پیمزلر یکی دیگر از اپلیکیشن‌های معروف آموزش زبان است. این برند، توسط «سایمون و شوستر» که نامی معروف در بین نشرهای مهم آمریکا است، مدیریت می‌شود. اپلیکیشن پیمزلر، شیوه‌ی خاص خود را در زمینه آموزش زبان دارد. آنها بیشتر از پنجاه زبان را در لیست دارند که قادر به یادگیری هرکدام از آنها هستید. همین‌طور نروژی به چندین زبان در این اپلیکیشن تدریس می‌شود. در کنار فرانسه، نروژی، نروژی و زبان‌های دیگر، فارسی هم جایی بین زبان‌های پیمزلر دارد.

چرب زبان

چرب‌زبان کاری از مؤسسه آموزش زبان و تندخوانی نصرت است. آنها در سایت رسمی خود ادعا می‌کنند که دوبرابر سریع‌تر از هر اپلیکیشنی، به آموزش زبان‌های خارجه می‌پردازند؛ ادعایی که قابل‌اثبات نیست و نمی‌تواند درست باشد. این اپلیکیشن تنها برای دانلود اندروید در دسترس است. به این معنی که نسخه‌ای برای IOS آن معرفی نشده است. چرب‌زبان نزدیک به یک دهه است که به آموزش زبان آلمانی می‌پردازد.

 کتاب خودآموز

برخی افراد با خواندن کتاب راحت‌تر یاد می‌گیرند. این شیوه اگرچه سنتی است و ممکن است در زمینه‌ی یادگیری تلفظ کمک زیادی نکند، همچنان به قوت خود طرف‌دار دارد. توصیه می‌شود برای این منظور سراغ کتاب‌هایی بروید که لوح‌فشرده نیز دارند.

Colloquial Norwegian

نروژی صحبت کردن، از بهترین منابع برای آموزش این زبان است. کتاب به قلم کاری براتفایت و کریستن گد و گلین جونز جمع‌آوری شده و شامل مکالمات عامیانه نروژی از سطح مبتدی تا پیشرفته می‌شود. همینطور الفبای نروژی در این کتاب آموزش داده شده است. کتاب شامل بیست درس می‌شود و در هر درس صد کلمه جدید تدریس شده است. همینطور توضیحات گرامری مفصلی هم کنار واژه‌آموزی وجود دارد. در نسخه‌ای که در ایران ارائه شده، لوح فشرده در بسته‌بندی وجود ندارد. با این حال فایل‌های صوتی را می‌شود جدا دانلود کرد. همانطور که مشخص است این کتاب برای آموزش نروژی به انگلیسی‌زبان‌ها نوشته شده است. پس اگر در زمینه‌ی زبان انگلیسی در سطح خوبی نیستید، این کتاب کمک نخواهد کرد.

فرهنگ نروژی – فارسی

این کتاب توسط دکتر عرفان قانعی جمع‌آوری و توسط نشر رهنما چاپ شده است. در این کتاب تلاش شده بخش‌هایی از زبان و فرهنگ نروژی آموزش داده شود.

فیلم و سریال

به طور حتم، تماشای فیلم و سریال‌های نروژی‌زبان می‌تواند تأثیری مهم روی یادگیری شما بگذارد.

 •  فیلم Oslo, August 31st: یک فیلم درام محصول 2011 از یواخیم تریر است. داستان مردی است که در کشاکش ترک اعتیاد و تمایل به خودکشی زندگی می‌کند.
 • فیلم Thelma: فیلمی دیگر از تریر محصول 2017 در ژانر سوپرنچرال است. تلما، قهرمان داستان دختری جوان و ذهبی است که با پدر و مادر معلولش زندگی می‌کند. او به دانشگاه می‌رود و زندگی‌اش به لحاظ باورها با چالش روبرو می‌شود.
 • فیلم The Worst Person in the World: یک کمدی سیاه رمانتیک از یواخیم تریر محصول 2021 بود. فیلم در جشنواره کن پخش شد و جایزه بهترین بازیگر زن ر به دست آورد. داستان در مورد دختری به نام جولی است که در زندگی هدف خود را پیدا نمی‌کند و بعد با مردی بسیار بزرگتر وارد رابطه می‌شود.
 • فیلم Reprise: محصول سال 2006 و بار دیگر از تریر است. داستان در مورد دو دوست است که با هم تصمیم می‌گیرند رمان بنویسند. یکی رد می‌شود و یکی به شهرت بسیار می‌رسد. این مسئله، زندگی هر دو را دگرگون می‌کند.
 • سریال Ragnarok: سریالی فانتزی-درام در فضای اسطوره‌های نوردیک است. نتفلیکس تاکنون دو فصل از این سریال پخش کرده است.
 • سریال Norsemen: سریال در خصوص یک سری وایکینگ در حدود سال 790 میلادی است که در فضای کمدی ساخته شده است. تاکنون سه فصل از این سریال پخش شده است.
 • سریال Post Mortem: No One Dies in Skarnes: سریالی از نتفلیکس است که از 2021 شروع به پخش شده است. در فضای امروزی، داستان پرستاری است که در شهری کوچک در نروژ، مرده پیدا می‌شود.
فیلم The Worst Person in the World
فیلم The Worst Person in the World

آموزش نروژی به کودک

اولین سؤالی که پیش می‌آید، این است که آیا آموزش زبان جدید، به طور خاص نروژی به کودکان درست است؟ یا اگر می‌توان به کودک زبان جدید یاد داد، چه سنی مناسب این کار است؟ می‌توان به این سؤالات به شکل زیر پاسخ داد:

این سؤالی است که والدین زیادی دارند. جواب مثبت است؛ شما می‌توانید به کودکان زبان دوم را آموزش دهید. نتایج تحقیقات مختلف، از ایده‌ی آموزش زبان در سنین پایین به کودکان به دشت دفاع می‌کنند. بخصوص چون هرچه بزرگ‌تر می‌شویم، سخت‌تر قادر به یادگیری زبان دوم خواهیم بود. اما در کودکی، آماده‌ی گرفتن چنین اطلاعاتی هستیم. می‌توان این مسئله را به سال‌های بعد موکول کرد؛ اما هرچه سن بالاتر برود، یادگیری سخت‌تر می‌شد.

البته اینکه کودکان ممکن است در ابتدا کمی سردرگم شوند هم حقیقت دارد. وقتی دو برچسب مختلف بر چیزها در ذهن بچه زده شود، یا نیاز داشته باشند با افراد مختلف به زبان‌های گوناگون صحبت کنند، گیج می‌شوند. کاملاً طبیعی است که کودک، گرامر و ساختار یک زبان را با دیگری قاتى کند و در جمله‌بندی به‌اشتباه بیفتد. این نه یک اختلال که امری طبیعی است. حتی ممکن است کودک وقتی در حال یادگیری زبان دوم است، مدتی به حالت سکوت فرو برود تا با آن زبان جدید اخت شود. این می‌تواند چند هفته تا یک سال به طول بینجامد. این موارد، رفته‌رفته کنار می‌روند.

 یادگیری زبان دوم، باعث افزایش خلاقیت، مهارت تفکر انتقادی و انعطاف ذهنی کودک می‌شود. سال‌های پیش از شروع دبستان، بخصوص سه سال اول بعد از تولد، مهم‌ترین سال‌ها در زندگی انسان هستند. اینجا جایی است که پایه‌های نگرش، تفکر و یادگیری گذاشته می‌شود. استفاده از این موهبت طبیعی، باعث می‌شود که یادگیری زبان دوم ساده شود. هرچه زبان‌آموز به لحاظ سنی کوچک‌تر باشد، توانایی بیشتری برای یادگیری تلفظ‌ها و تلاش برای ساخت صداهای جدید دارد. به بیانی دیگر، سنین سه یا چهارسالگی، آنها قادر هستند در قالب بازی، اطلاعات جدید در زمینه‌ی زبان دوم به دست بیاورند.

راهکارهای آموزش زبان نروژی به کودک

کودک توانایی درکِ منفعتِ دانستن زبان جدید را نمی‌دانید. باید مسئله را برای او جذاب کنید و باعث شوید آهسته‌آهسته با زبان جدید اخت شود. می‌توان با کمک تکنیک‌هایی که در ادامه بر می‌شماریم، زبان نروژی را به کودک آموزش دهید:

 • اهداف بامزه انتخاب کنید: انتخاب اهدافی کوتاه‌مدت، تأثیری مهم در گرفتن انگیزه دارد. همین‌طور محول‌کردن وظایفی کوچک، تشویقشان بابت رسیدن به هدف و یافتن چالش بعدی در کنار هم.
 • تشویق: تشویق و دادن جایزه را باید به صورت محدود برای دستاوردهای مهم باقی نگه داشت. در بیشتر وارد تشویق کلامی کفایت می‌کند.
 • مکالمات معنی‌دار: مکالمات دونفره‌ی عمیق با کودک به گرفتن انگیزه توسط او کمک می‌کند. وقتی کودک را می‌نشانید و در مورد اهمیت بالای مطلبی توضیح می‌دهید، او واکنش مثبت نشان می‌دهد.
 • درنظرگرفتن توانایی‌ها: همه‌ی بچه‌ها توانایی‌هایی یکسان ندارند. پس به‌جای تمرکز روی دستاوردها، روی تلاشی که بچه نشان داده متمرکز شوید. بچه اگر انگیزه‌ی خود را حفظ کند و به تلاش ادامه دهد، به نتیجه‌ی مدنظر می‌رسد.
 • صحبت به زبان دوم: سعی کنید با کودک به نروژی صحبت کنید و به او احساس راحتی بدهید.
 • با هم انجام دهید: وقتی کودک مشغول یادگیری زبان است، کنار او باشید. شما هم حالتی از یادگیری به خود بگیرید.
 • یادگیری را سرگرم‌کننده نگه دارید: با هم کتاب بخوانید، غذا درست کنید و تجربیاتت دیگری انجام دهید که باعث شود از زبان دوم دراین‌بین استفاده کنید.
 • با هم بیرون بروید: با فرزندتان برای پیاده‌روی بروید و نامِ هر تعداد اشیا که می‌بینید را سعی کنید با زبان دوم به یاد بیاورید.
 • ارتباط با دیگران: وقتی کودک در معرض کودک دیگری قرار می‌گیرد که او هم مشغول یادگیری زبانی یکسان است، به پیشرفت او کمک می‌شود.
 • آواز بخوانیدخواندن جملات و حتی تکه آهنگ‌ها به آواز کمک بسیاری به کودک جهت یادگیری می‌کند.

ابزارهای آموزش نروژی به کودک

در ایران چندین مؤسسه وجود دارند که اقدام به آموزش نروژی به کودک می‌کنند:

 • موسسه گات
 • آکادمی فلارایز

یک‌سری کتاب در بازار وجود دارد که طوری طراحی شده که بتوانید در خانه به کودک زبان نروژی یاد بدهید:

 • Learn Norwegian for Beginners, My First 1000 Words
 • My 100 First Norwegian Words: Learn Norwegian for Kids & Toddlers
 • A Beginner Norwegian Workbook, Norwegian for Kids

نرم‌افزارهایی برای نصب روی گوشی هم وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید:

 • Skritter
 • Gus on the Go
 • DinoLingo
 • FluentU
 • Boukili
 • StoryToys Red Riding Hood
 • Who Is It?

جمع‌بندی

در مجموع باید اشاره کرد که یادگیری زبان نروژی مانند سایر زبان‌ها هیچ جای ترس ندارد. این زبان هم مانند هر زبان دیگری قابل‌یادگیری است. اگرچه یادگیری کامل این زبان به مانند کسی که زبان مادری‌اش نروژی باشد ممکن است سال‌ها به طول بینجامد، یادگیری ابتدایی برای مکالمه‌ای قابل‌قبول به نروژی می‌تواند طی چند ماه حاصل شود. شما با ممارست و تلاش قادر به این کار خواهید بود. تنها لازم است در این زبان غوطه‌ور شوید. با کمک تمام راه‌های گفته شده؛ یعنی مؤسسات، کتاب‌ها، فیلم‌ها و راه‌های دیگر، می‌توانید به اهداف مدنظر خود برسید.

سؤالات پرتکرار

یادگیری نروژی سخت است؟

برای کسانی که انگلیسی بلد باشند، جز راحت‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است. ساختار این زبان، به طور کلی با فارسی متفاوت است اما با اصلاحیه‌هایی که روی آن داده شده، تا حد خوبی برای یادگیری ساده‌سازی شده است.

بدون دانستن انگلیسی، می‌شود نروژی یاد گرفت؟

بدون نیاز به انگلیسی، منابع فارسی برای یادگیری نروژی کم هستند. شاید تنها چیز قابل ذکر در این زمینه، چند موسسه‌ای باشند که به آموزش این زبان نادر می‌پردازند.

یادگیری زبان نروژی چقدر طول می‌کشد؟

برای انگلیسی زبان‌ها، حدود 575 ساعت طول می‌کشد تا نروژی را تا حد خوبی یاد بگیرند. این عدد برای فارسی‌زبان‌ها بیشتر است.

نروژی، سوئدی و دانمارکی تا چه حد شبیه هستند؟

مردم این زبان با تقریب خوبی، متوجه منظور یکدیگر می‌شوند. نروژی‌ها با توجه به اینکه دو سیستم زبانی متفاوت دارند، بیشتر متوجه منظور مردم دو کشور دیگر می‌شوند.

آیا دانستن نروژی برای مهاجرت به نروژ ضروری است؟

در بیشتر سناریوها، بله. با این حال اگر شرایط پذیرش در دانشگاه‌های نروژ را داشته باشید، می‌توانید طی یک ترم به یادگیری زبان نروژی در همان دانشگاه بپردازید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *