0

مرغ مینا

مرغ مینا

مرغ مینا یکی از محبوب ترین نژاد های پرندگان است. آن‌ها پرندگانی با جثه متوسط هستند و ارتباط خوبی با صاحب خود دارند.

به گزارش خوبو، اگر می خواهید پرنده ای پرحرف و باهوش در خانه خود داشته باشید، پرنده استوایی مینا انتخاب خوبی است. ویژگی‌های چشمگیر و شخصیت دوستانه او، این پرنده را در میان علاقه‌‌مندان به پرندگان محبوب کرده است.

خاستگاه و تاریخچه مرغ مینا

مینا از خانواده پرندگان Sturnidae یا سار است. این پرنده که از گونه‌های نوک نرم است، بومی آفریقا، هند، آسیای جنوب شرقی و اندونزی است. به طور گسترده‌ای پخش شده و اکنون در بیشتر نقاط جهان در طبیعت زندگی می‌کند. در یونان باستان، پرنده مینا یک حیوان خانگی اشرافی بود.

کلمه “mynah” از کلمه هندو maina و کلمه سانسکریت madana گرفته شده است که به معنای “لذت بخش و سرگرم کننده” است. در ادبیات هندی، این پرنده نام‌های متعددی دارد، از جمله کالاهاپریا (کسی که به بحث و جدل علاقه دارد)، چیترانترا (چشم‌های زیبا)، پی‌تانترا (یکی با چشمان زرد)، و پیتا پاد (یکی با پاهای زرد).

گونه های اصلی مرغ مینا

گونه های اصلی مرغ مینا

دو گونه اصلی از پرندگان مینا که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند، مینا تپه‌ای (گوشواره‌ای) و مینا معمولی هستند. تپه مینا گونه‌ای است که اکثر صاحبان حیوانات خانگی غربی به‌ عنوان حیوان خانگی خریداری می‌‌کنند و می‌ تواند مانند یک انسان «صحبت کند». مینا معمولی اغلب به عنوان یک شکارچی در نظر گرفته می شود و یکی از مهاجم‌ترین گونه‌های پرنده در جهان است. این پرنده برای کمک به مهار حشرات به زیستگاه‌های غیر بومی معرفی شد.

گونه سوم، مینا بالی، یک گونه نادر و در معرض خطر انقراض است. کمتر از 100 مینا بالی در طبیعت وجود دارد.

لانه های مرغ مینا

بیشتر گونه‌ های پرنده مینا در حفره‌ های درختان بلند لانه می‌سازند، اما پرندگانی مانند مینا ساحلی در گل و لای سواحل رودخانه یا حتی در حفره‌‌هایی که در دیوارهای آجری پیدا می‌‌کنند، لانه می‌‌سازند. برخی از گونه های مینا برای بیرون راندن پستانداران کوچک از لانه‌های خود شناخته شده‌اند. میناها لانه‌های خود را با شاخه‌ها، پرها، ریشه‌ها، زباله‌ها، الیاف و برگ‌ها می‌چینند.

ظاهر مرغ مینا

ظاهر مرغ مینا

میناها پرندگانی با جثه متوسط و پاهای قوی زرد رنگ هستند. گوشه چشم آن‌‌ها نیز اغلب زرد است. اگرچه برخی از میناها گوشه چشم‌هایی به رنگ سبز-آبی، سیاه یا قرمز دارند. پرهای سیاه آن‌ها اغلب رنگین کمانی رنگ است و بسیاری از گونه‌ها بر روی صورت یا گردن خود دارای پوسته‌های زرد رنگ یا تکه‌هایی از پوست برهنه هستند. برخی از پرندگان یک حلقه از پوست برهنه در اطراف هر چشم دارند. نرها و ماده‌ها در بیشتر گونه ها شبیه هم هستند. اگرچه نرها ممکن است کمی قوی‌تر باشند. برخی از میناها، مانند مینای سولاوسی، بر روی سرشان پرهایی دارند که یک تاج را تشکیل می دهند. ممکن است تاج در نرها بلندتر باشد.

خلق و خوی

پرندگان مینا پرندگانی پر جنب و جوش و اجتماعی هستند و دارای شخصیت‌های شگفت‌انگیزی هستند. این حیوان، باهوش است و به خوبی با زندگی در قفس سازگار است، که آن را به یک حیوان خانگی عالی تبدیل می کند که در اسارت تولید مثل می‌کند. نوزادانی که با دست بزرگ می شوند کاملاً با انسان معاشرت می کنند و اغلب حیوانات خانگی بهتری می‌سازند. به عنوان پرندگان جوان، رام کردن و آموزش صحبت کردن آسان‌تر است. آن‌ها از تعامل انسانی لذت می برند. اما علاقه‌ای به در آغوش گرفتن یا یادگیری ترفندها ندارند.

پرندگان جوان به راحتی با محیط‌ها و موقعیت‌های جدید سازگار می‌شوند. پرنده جدید خود را زود در معرض افراد مختلف، از جمله هر دو جنس، گروه های سنی مختلف و موقعیت‌های جدید، مانند سفر با ماشین، بازدید از دامپزشک و دیدن اتاق های مختلف خانه قرار دهید. پرنده مینا معمولاً به کسی که بیشترین توجه را به او می‌ کند، نزدیک‌تر می‌‌شود. کسی که آموزش گفتار انجام می‌‌دهد و همچنین قفس را تغذیه و تمیز می‌کند.

میناها ممکن است به پرندگان کوچکتر حمله کنند. اگر بیش از یک گونه پرنده نگهداری می کنید، بهتر است آن‌ها را از پرندگان مینا جدا نگه دارید.

گفتار و آواز

اگر یک پرنده مینا را به عنوان حیوان خانگی خریداری می‌کنید، آماده باشید که او کاری بیش از تکرار حرف‌های شما انجام دهد. این پرندگان دارای یک مجموعه صوتی گسترده و متنوع هستند که شامل سوت، جیغ و سایر صداهایی است که به طرز عجیبی شبیه انسان است.

میناهای گوشواره ای و معمولی به دلیل توانایی خود در تقلید صدای انسان مشهور هستند. آن‌ها می توانند تا 100 کلمه را یاد بگیرند. کلید آموزش صحبت کردن به پرنده تکرار و صبر است. کلمه یا عبارتی را که می‌ خواهید یاد بگیرد انتخاب کنید و کلمه را واضح بگویید و بارها و بارها تکرار کنید.

رنگ ها و نشانه های مرغ مینا

رنگ ها و نشانه های پرنده مینا

مینای گوشواره ای بدنی سیاه رنگ، منقاری متمایل به نارنجی، مایل به قرمز و پاهای زرد دارد. گونه دیگر آن، مینای معمولی، بدنی به رنگ قهوه‌ای تیره با سر و گلو سیاه و منقار و پاهای زرد رنگ دارد. مینا نادر و در خطر انقراض بالی، دارای بدنی سفید و نوک سیاه در بالها و دم خود است. دور چشمانش آبی و منقاری زرد رنگ نیز دارد. هر دو نوع یک شکل هستند، به این معنی که شبیه به هم هستند. به جز آزمایش ژنتیکی یا دیدن اینکه کدام پرنده تخم می گذارد، هیچ راه قابل اعتماد واقعی برای تشخیص آن ها وجود ندارد.

مراقبت از مرغ مینا

پرندگان مینا بسیار فعال هستند و از پریدن از سمتی به سمت دیگر لذت می‌برند. آن ها به یک قفس بزرگ نیاز دارند. حداقل اندازه قفس برای یک پرنده مینا باید 3 فوت عرض (1 متر) و 2 فوت (60 سانتی‌متر) ارتفاع داشته باشد. قفس باید دارای چندین نشیمنگاه در ارتفاع‌‌های مختلف و با عرض، قطر و بافت متفاوت باشد.

یک لانه برای پرنده در نظر بگیرید تا بخوابد. قفس او را دور از نسیم نگه دارید و شب‌ها قفس را بپوشانید تا از وزش باد جلوگیری شود. همچنین قفس را نزدیک آشپزخانه قرار ندهید. زیرا میناها به دود و بوی تند حساس هستند.

پرندگان مینا دوست دارند حمام کنند. بنابراین یک کاسه یا ظرفی تهیه کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد که در آن آب گرم قرار گیرد. حمام به پرندگان کمک می‌کند تا با از بین بردن گرد و غبار، شوره، پرهای شل و کنه، پرهای خود را حفظ کنند. در عین حال با این کار رطوبت پوست را نیز تامین می‌کنند. سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش در خانه‌ها می‌توانند پوست پرنده را خشک کنند. همچنین می توانید مینای خود را با یک بطری اسپری خیس کنید. پرنده خود را زیر دوش نگذارید. آب خارج شده از سر دوش ممکن است خیلی قوی باشد.

رژیم غذایی و تغذیه

غذای مرغ مینا

در طبیعت، رژیم غذایی مینای گوشواره ای عمدتاً میوه است. در ضمن مینای معمولی همه چیزخوار است که میوه و شهد و حشرات را شامل می‌شود.

می توانید موز رسیده و شیرین، سیب، خرما، انگور، هلو، انبه، پاپایا، پرتقال، آناناس، گلابی، آلو و هندوانه را تهیه کنید. از مصرف بیش از حد موز اجتناب کنید زیرا حاوی قند زیادی است. از خوراندن میوه های خشکی که آهن بالایی دارند مانند کشمش خودداری کنید. دانه های میوه ها را بردارید زیرا ممکن است سمی باشند. همچنین از دادن سبزیجات سبز رنگ حاوی آهن مانند نخود، لوبیا سبز، سیب زمینی شیرین و کلم بروکلی خودداری کنید و اطمینان حاصل کنید که سبزیجات و میوه‌ها به قطعات به اندازه لقمه خرد شده اند. پرندگان مینا غذای خود را نمی‌جوند.

می توانید رژیم غذایی آن ها را با کرم‌های خوراکی، جیرجیرک یا کرم تکمیل کنید. اگر میناهای خود را پرورش می‌دهید، کرم‌‌های خوراکی باید حداقل 5 درصد از جیره جفت‌ های مولد را تشکیل دهند و باید برای تغذیه نوزاد پرندگان در دسترس مادر باشند.

به عنوان یک قانون کلی، با ارائه روزانه 1/4 فنجان غذای مخصوص و 1/4 فنجان میوه و سبزیجات به پرنده خود شروع کنید. در صورت نیاز مقدار را افزایش دهید. برای جلوگیری از فساد، غذاهای نخورده را حذف کنید.

مرغ های مینا همیشه باید به آب آشامیدنی شیرین دسترسی داشته باشند. آب تصفیه شده ترجیح داده می‌شود.

تحرک

پرندگان مینا نیاز به تحرک دارند و باید روزانه حداقل یک ساعت از قفس خود خارج شوند. قبل از اینکه پرنده خود را از قفس خارج کنید، مطمئن شوید که تمام پنجره‌‌ها و درها را بسته‌‌اید، پنکه‌‌های سقفی را خاموش کرده‌‌اید و سایر حیوانات داخل خانه را خارج کرده‌‌اید.

اسباب بازی

پرندگان مینا از بازی با اسباب‌بازی‌هایی مانند آینه، زنگ، درب بطری و سایر وسایل کوچک لذت می‌برند. اسباب‌بازی‌ها، آن‌ها را درگیر نگه می‌دارند. از اسباب‌بازی‌های طناب دار اجتناب کنید زیرا ممکن است در زبان یا ناخن‌های پرنده شما گیر کند.

تولید مثل، نوزادان و طول عمر

بسیاری از گونه‌های پرندگان مینا در بهار شروع به تولید مثل می کنند. در حالی که برخی دیگر از پاییز تا اواخر زمستان یا از اواخر زمستان تا اواخر تابستان تولید مثل می کنند. برخی از آن ها بیش از یک بار در سال تولید مثل می‌کنند. میناها تک همسر هستند و هر جفت از یک قلمرو دفاع می‌کنند، گاهی اوقات با خشونت. پس از یک مراسم خواستگاری که شامل پر کردن پر و تکان دادن سر است، ماده ها دو تا پنج تخم در یک لانه می‌گذارند.

تخم ها اغلب به رنگ آبی روشن هستند. زمان تولد جوجه‌ها از 13 تا 18 روز طول می‌کشد. هر دو والدین بر روی تخم‌ها می‌نشینند، اگر چه معمولاً ماده زمان بیشتری را برای این کار صرف می‌کند. نوزادانی که جوجه نامیده می‌شوند کور و درمانده به دنیا می‌آیند و والدین، هر دو به آن‌ها غذا می‌دهند.

جوجه مرغ مینا

22 تا 24 روز طول می کشد تا جوجه ها بپرند. اما ممکن است برای پرواز نیاز به زمان بیشتری داشته باشند. حتی پس از آن، والدین به محافظت و تغذیه آن‌ها ادامه می‌دهند. مینا‌ها زمانی که حدود یک سال دارند از نظر جنسی بالغ می‌شوند. بسته به گونه، آن‌ها می‌توانند از چهار تا 25 سال زندگی کنند.

لوازم مورد نیاز نگهداری از مرغ مینا

در این قسمت به معرفی لوازم مورد نیاز برای نگهداری مرغ مینا می‌پردازیم.

غذا

غذای مرغ مینا گرین فیل مدل MF2020

غذای مرغ مینا گرین فیل مدل MF2020

غذای مرغ مینا گرین فیل حاوی ویتامین C به میزان کافی است و سلامت بدن پرنده را تضمین می‌نماید. همچنین باعث افزایش میل جنسی می‌شود. ترکیبات این غذا به نحوی است که از پوکی استخوان جلوگیری می کند. این محصول دارای شیرین‌کننده‌های طبیعی است.

غذای مرغ مینا ردوپت مدل MR800

غذای مرغ مینا ردوپت مدل MR800

ترکیبات این خوراک بر پایه پروتئین و مواد انرژی زا انتخاب شده‌اند. این غذا کمک می کند تا پرهای پرندگان حشره‌خوار از جمله مرغ مینا براق‌تر شود. این محصول خوراکی ایده‌آلی به عنوان غذای روزانه برای مرغ مینا است.

غذای مرغ مینا پادوان مدل gran patee universelle

غذای مرغ مینا پادوان مدل gran patee universelle

ایـن غـذا ترکیـبـی کـامل از عـسل، ویـتامـین ها و آمینو اسیدها است. همچنین غذای یونیورسال مخصوص مرغ مینا و پرندگان حشره خوار بوده که برای سلامتشان ضروری است.

غذای خشک مرغ مینا بیبی برد مدل MB100

غذای خشک مرغ مینا بیبی برد مدل MB100

این پلیت اختصاصی مخصوص مرغ مینا است که با توجه به نیازهای روزمره این پرنده، بالانس و تولید گردیده است. این غذا می‌تواند به تنهایی تامین کننده تمامی نیازهای مرغ مینا باشد و این پرنده را از مصرف اضافی مولتی ویتامین‌ها و سایر مکمل‌های غذایی بی‌نیاز سازد. در صورت تمایل می‌توانید به همراه این دان، از میوه و سبزی تازه نیز استفاده نمایید.

غذای مرغ مینا پادوان مدل valman black pellets

غذای مرغ مینا پادوان مدل valman black pellets

غذایی کامل مخصوص مرغ مینا و پرندگان حشره خوار می باشد که حاوی قندهای طبیعی، ویتامین‌های مورد نیاز مخصوص مرغ مینا و پرندگان حشره خوار (ویتامین‌های A ،D3 ،E) است. املاح معدنی و پروتئینی همچون منگنز، مس، منیزیم، فیبر و پروتئین نیز در ترکیب این غذا گنجانده شده است. پلیت سیاه با روکش چربی و کربن گیاهی موجب تسهیل فعالیت روده‌ها می‌گردد.

تشویقی مرغ مینا فود فارمز لند مدل میل ورم

تشویقی مرغ مینا فود فارمز لند مدل میل ورم

میل ورم ها فاقد هر گونه انگل و بیماری هستند و از بهترین مکمل‌های غذایی به‌صورت زنده و خشک شده هستند. غذای کاملا ارگانیک و مقوی، سرشار از مواد معدنی و غنی برای پرورش و رشد اکثر حیوانات از جمله پرندگان هستند. این محصول غذای محبوبی برای آبزیان، پرندگان و جوندگان نیز هست.

اسباب بازی

اسباب بازی پرندگان کد PL03

اسباب بازی پرندگان کد PL03

این اسباب بازی به شکل توپ و با قطر 5 سانتی‌متر ساخته شده و مناسب بازی کردن پرنده شما است.

اسباب بازی مدل 2510

اسباب بازی مدل 2510

این اسباب بازی به شکل نردبان و از جنس چوب ساخته شده است. به همین دلیل می‌تواند نیاز به بالا رفتن پرنده شما را مرتفع سازد.

اسباب بازی مدل تاب کد 10002

اسباب بازی مدل تاب کد 10002

این آویز مناسب برای پرنگان قفس است. همچنین طرح و اندازه مختلفی دارد که باتوجه با نوع پرنده می‌‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. دارای چوب‌ های مرغوب و رنگ استفاده شده خوراکی است. طراحی و فرم چوب‌‌ها با مشورت دکتر دامپزشک صورت گرفته تا آسیبی به پرنده نرسد.

اسباب بازی پرندگان کد AL118

اسباب بازی پرندگان کد AL118

این اسباب‌بازی‌ها تولید شده از کنف و چوب مرغوب و رنگ صد درصد خوراکی است.

لانه

لانه پرنده کد252327

لانه پرنده کد252327

لایه بیرونی این مخفیگاه از پارچه مخملی است. همچنین در قسمت داخل مخفیگاه از دو لایه پشم شیشه استفاده شده که یکی از لایه‌ها فشرده شده پشم شیشه است و در قسمت تحتانی مخفیگاه بجای فیبر از فلاکسی استفاده شده که باعث می‌شود این مخفیگاه قابل شست‌وشو و بادوام باشد.

لانه پرنده طرح مکعب مدل NT812

لانه پرنده طرح مکعب مدل NT812

مرغ میناها خصوصا گونه هیل و بسیاری طوطی سانان ترجیح می دهند شب ها در جایی نرم و راحت بخوابند، نه روی میله نشیمنگاه. جالب اینکه پرندگان برخلاف سایر لوازمی که در قفسشان موجود باشد تلاشی به جهت تخریب مخفیگاه نمی کنند و نظافتش را نیز تا حد توان رعایت می‌کنند. انواع طوطی سانان و مرغ مینا ها نیز بخوبی از مخفیگاه استقبال کرده و نیاز ذاتی فراوانی به وجود یک مخفیگاه دارند.

لانه پرنده مدل B-COL

لانه پرنده مدل B-COL

این محصول مناسب پرندگان متوسط و بزرگ علی‌الخصوص مرغ مینا است. ابعاد این لانه 53x38x25 سانتی‌متر است و جنس آن حصیر است.

قفس

قفس طوطی سانان مدلA70

قفس طوطی سانان مدلA70

بدنه این قفس از جنس گالوانیزه ضد زنگ و مناسب برای پرندگان است. به علت سبک بودن و کم حجم بودن می‌توان از آن به عنوان قفس مسافرتی نیز استفاده کرد. در شست‌وشو، رنگ و جنس آن ثابت است و به هیچ عنوان دچار آسیب و خردگی نخواهد شد. این قفس ریز بافت است و سر پرنده از میله رد نمی‌‌شود. این قفس برای کاسکو، مرغ مینا و عروس هلندی طراحی شده است.

قفس طوطی مدل خورشید

قفس طوطی مدل خورشید

این قفس جادار، بزرگ، کارآمد و مناسب برای پرندگان زینتی و انواع طوطی سانان کوچک، متوسط و بزرگ جثه است. همچنین رنگ محصول از رنگ کوره‌‌ای استاتیک درجه یک و مقاوم تولید شده است.

قفس طوطی مدل NEW1033

قفس طوطی مدل NEW1033

این قفس مخصوص طوطی و مینا و کاسکو و عروس هلندی است که طول 45 و عرض 45 و ارتفاع 70 سانتی‌متر دارد. درب آن، هم از بالا و هم از جلو باز می‎شود. همچنین کفی کشویی دارد که به راحتی خارج شده و قابل شست‌وشو است. یک ظرف آب و یک ظرف دان و دو عدد نی از جنس چوب با کیفیت نیز همراه این قفس است.

قفس طوطی سانان مدل AL110

قفس طوطی سانان مدل AL110

قفس طوطی سانان مدل AL 110 کاملا ضد زنگ است و سلامتی پرنده را به هیچ عنوان تهدید نمی‌کند. نظافت این گونه قفس‌ها بسیار ساده و آسان است. در کنار این محصول یک نشیمنگاه و دو عدد ظرف آب و غذا وجود دارد. درب این قفس به راحتی قابل باز شدن بوده و مخصوص پرندگانی همچون مینا، طوطی و کاسکو طراحی و ساخته شده است که مقاومت بالایی در برابر ضربه و پیچش داشته و دارای کفی مقاوم و کشویی جهت نظافت راحت‌تر است. طول آن 42 و عرضش 36 وارتفاع آن 54 سانتی‌متر بوده و استاندارد و ریز بافت است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *