0

گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در جهان است. این گربه ها به دلیل ظاهر بسیار دوست داشتنی و با نمکشان مشهور هستند.

به گزارش خوبو، نام گربه اسکاتیش فولد از گوش‌های چین‌ خورده منحصربه‌فردشان می‌‌آید. این گوش‌ها نتیجه یک نقص ژنتیکی است. این نقص غضروف آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. فقط ظاهر و شخصیت گربه اسکاتلیش فولد نیست که آن‌ها را تا این حد محبوب می‌کند، بلکه تمایلشان به قرار گرفتن در موقعیت‌های خنده دار مانند ایستادن روی پاهای عقبی و دراز کشیدن روی زمین است.

برای تبلیغات در این صفحه و دریافت قیمت و جزییات با شماره 09122252370 در واتس اپ یا تلگرام تماس بگیرید.

تاریخچه گربه اسکاتیش فولد

تاریخچه گربه اسکاتلیش فولد

گربه اسکاتیش فولد در دهه 1960 در مزرعه‌ای در منطقه تایساید اسکاتلند به وجود آمد و یک کشاورز گوسفند به نام ویلیام راس متوجه یک گربه سفید عجیب و غریب با گوش های جمع شده شد که در اطراف انبارش پرسه می‌زد و این گربه که او را سوزی نامید، یک بچه گربه ماده با گوش‌های تا شده به دنیا آورد.

راس به طور انتخابی از او و فرزندانش تولید مثل کرد و بنابراین نژاد اسکاتیش فولد آغاز شد. اعتقاد بر این است که هر گربه اسکاتیش فولدی می‌تواند نسب خود را به سوزی ردیابی کند. گوش سوزی در اصل به اندازه امروز خم نبود. در اصل آن‌ها فقط از نیمه تا می‌شدند و به سمت جلو و پایین متمایل می‌شدند. چندین دهه پرورش انتخابی باعث شده است که این تا خوردگی دو یا سه برابر بیشتر بشود. در سال 1971، سازمان ثبت بریتانیا اجازه نداد صاحبان، گربه‌ها را به‌عنوان یک نژاد ثبت کنند. زیرا آن‌ها نگران ناهنجاری‌‌های فیزیکی و ژنتیکی بودند.

اندازه گربه اسکاتیش فولد

به طور کلی، گربه اسکاتیش فولد یک حیوان خانگی با جثه متوسط و ساختار جمع و جور است. وزن ماده‎ها حدود 6 تا 9 پوند (2.5 تا 4 کیلوگرم) است، در حالی که نرها حدود 9 تا 13 پوند (4 تا 6 کیلوگرم) وزن دارند. بسیاری از گربه ها ممکن است کوچکتر یا بزرگتر از حد معمول باشند.

ظاهر گربه اسکاتیش فولد

با نحوه قرار گرفتن گوش های کوچک آن‌ها مانند کلاهک روی سر گردشان، اسکاتیش اغلب شبیه یک جغد توصیف می‌شود و این گوش‌ها از نظر ظاهری از یک چین منفرد، خم شده به جلو در حدود نیمه گوش، تا یک چین دوتایی، تا حدودی سفت‌تر و چین سه گانه، به صورت محکم به سر قرار می‌گیرند، که برای گربه‌های نمایشی مطلوب است.

بچه گربه ها با گوش های صاف به دنیا می‌آیند که ممکن است در سه هفتگی تا شوند یا نشوند. با چشمان کاملا باز با حالتی شیرین به دنیا خیره می‌شود. بدن آن‌ها با اندازه متوسط و گرد مانند، با دمی متوسط ​​تا بلند که گاهی به نوک گرد ختم می‌شود تکمیل می‌شود.

گربه اسکاتیش فولد مو کوتاه دارای مویی متراکم و مجلل با بافتی نرم است. نوع مو بلند دارای خز متوسط ​​تا بلند، با خزی نسبتا بلندتر در قسمت ران، موی پنجه پا، دم مودار و دسته‌هایی از خز در گوش است.

اسکاتیش فولد در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارد. از جمله خاکستری، کرم، سفید و ترکیبی از رنگ‌ها. رنگ چشم بستگی به رنگ مو دارد. به عنوان مثال، گربه‌های سفید و دو رنگ می‌توانند چشم‌های آبی یا چشم‌های عجیب و غریب داشته باشند (که هر چشم رنگ متفاوتی دارد).

ظاهر گربه اسکاتلیش فولد

رفتار و شخصیت گربه اسکاتیش فولد

گربه ای باهوش با رفتاری دوستانه. اسکاتیش فولد چیزی جز تعامل و توجه انسانی نمی‌خواهد و این در کنار ظاهر شایان ستایش آن‌ها را به یکی از کامل‌ترین گربه‌ها در نظر بسیاری از مردم تبدیل می‌کند.

آن‌ها دوست دارند در کنار صاحب خود باشند. خواه بزرگ باشند یا کوچک، جوان یا پیر و تمایل دارند یک نفر را انتخاب کنند و به آن‌ها چنگ بزنند. پس از تصمیم گیری، آن‌ها انسان ابدی خود را یافته‌اند و به ندرت می‌خواهند شما را ترک کنند. نیازی به دعوا کردن بر سر اینکه چه کسی مورد علاقه است وجود ندارد، آن‌ها این را کاملاً روشن خواهند کرد.

در کنار محبت و وفاداری خود، آن‌ها پرانرژی هستند. اما دیوانه نیستند و توجه را دوست دارند، اما خواستار توجه بسیار زیاد نیز نیستند.

آن‌ها باهوش هستند و دوست دارند انواع بازی‌ها را انجام دهند، به خصوص بازی‌هایی که شامل حل مسئله است. اما مهمتر از آن، بازی‌هایی که شامل تعامل انسانی است.

اگر یک گلوله کرکی دوست داشتنی، وفادار و آرام می‌خواهید که دوست دارد بر روی دو پا بایستد، اسکاتیش فولد برای شما مناسب است.

سازگاری گربه اسکاتیش فولد

اگر یک چیزی وجود دارد که یک گربه اسکاتیش فولد دوست دارد، آن تعامل انسانی است که به این معنی است که آن‌ها به هیچ وجه به تنها ماندن در خانه برای مدت طولانی رضایت نمی‌دهند. بنابراین اگر مجبور هستید هر روز برای بیش از چند ساعت خانه را ترک کنید، این نژاد برای شما نیست.

اما اگر حتماً باید یک گربه اسکاتیش فولد داشته باشید، اما می‌دانید که همیشه در خانه نخواهید بود، باید یک گربه دیگر یا حتی یک سگ گربه پسند برای همراهی با آن‌ها در نظر بگیرید.

آن‌ها سازگار هستند، بنابراین انتخاب مناسبی برای خانواده‌هایی با کودکان خردسال و سایر حیوانات خانگی هستند.

مراقبت از گربه اسکاتیش فولد

مو

موی اسکاتیش فولد کمی بیشتر از بقیه نیاز به آراستگی دارد. موی اسکاتیش فولد را هر هفته شانه بزنید تا موهای مرده از بین برود و چربی پوست پخش شود. زیرا بی‌توجهی به آن باعث گره خوردن و همچنین موهای مرده زیادی در خانه می شود.

ناخن

ناخن گربه اسکاتیش فولد

مانند همه گربه‌ها، باید ناخن‌ها را در صورت نیاز کوتاه کنید. این کار معمولاً به صورت هفتگی است تا در صورت گیر افتادن در فرش یا مبلمان، از شکستن دردناک آن‌ها جلوگیری کنید. این کار را هم برای شما و هم برای گربه‌تان آسان‌‌تر می‌شود، اگر آن‌ها را به کوتاه کردن ناخن‌هایش در زمانی که بچه گربه هستند عادت دهید.

گوش های

گوش‌های آن‌‌ها را هر هفته از نظر عفونت چک کنید. این عقونت با قرمزی غیرمعمول، بوی بد و گاهی ترشح از جمله علائم دیگر، خود را نشان می‌دهد. برای جلوگیری از عفونت، آن ها را با یک توپ پنبه ای مرطوب شده تمیز کنید. این امر مخصوصاً برای اسکاتیش فولدها به دلیل تا شدن غیرمعمول گوش‌هایشان مهم است.

دندان

برای کاهش خطر سفر به کلینیک دامپزشکی برای درمان پرهزینه دندان، دندان‌های آن‌ها را مرتباً مسواک بزنید. این کار از تجمع جرم و بیماری لثه جلوگیری می‌کند.

چشم

گوشه‌های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشید.

ظرف خاک

ظرف خاک گربه را کاملا تمیز نگه دارید. گربه های اسکاتیش فولد در مورد بهداشت حمام بسیار خاص هستند و یک ظرف خاک تمیز به تمیز نگه داشتن موی گربه نیز کمک می‌کند.

سلامت گربه اسکاتیش فولد

جهشی که باعث خم شدن گوش های آن ها می شود، تمام غضروف‌های بدن این گربه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین ممکن است با مشکلات سلامتی مانند مشکلات اسکلتی و بدشکلی‌ ها مرتبط باشد. این موارد ممکن است شامل دم غیرمعمول کوتاه، ضخیم و یا پنجه‌های «ضخیم» یا سفت باشد. در بعضی موارد نیز ممکگن است مفاصل پا از بین رفته باشند.

تا شدن گوش آن‌ها ممکن است آن‌ها را مستعد ابتلا به عفونت گوش کند، بنابراین باید مطمئن شوید که به طور مرتب گوش‌ها را چک و تمیز کنید.

اگرچه گربه اسکاتیش فولد یک نژاد به طور کلی سالم است، اما ممکن است از برخی بیماری ها از جمله بیماری دژنراتیو مفصل رنج ببرد. یکی از راه‌ های کاهش احتمال ابتلای گربه به این بیماری این است که از طریق رژیم غذایی و ورزش آن‌ها را در وزن مناسب نگه دارید.

سخن پایانی

گربه های اسکاتیش فولد

ایده خوبی است که این حیوان را را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید. این کار باعث می‌شود تا از آن‌ها در برابر بیماری‌های منتشر شده توسط گربه‌های دیگر، حملات سگ‌ها یا سایر خطراتی که گربه‌هایی که به خارج از منزل می‌روند، مانند برخورد با ماشین، با آن مواجه هستند حفظ کنید و همچنین اسکاتیش فولدهایی که به خارج از منزل می‌روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن هستند. شخصی پکه دوست دارد چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشد.

لوازم نگهداری گربه اسکاتیش فولد

در اینجا به معرفی لوازم مورد نیاز برای نگهداری گربه اسکاتیش فولد می‌پردازیم.

تغذیه

غذای گربه فلیسیا مدل Sensetive_2

غذای گربه فلیسیا مدل Sensetive_2

این محصول از دسته هایپوآلرژنیک ها بوده و دارای حداقل ۳۳ درصد پروتئین می باشد.همچنین این محصول مناسب انواع گربه با حساسیت غذایی تهیه شده است. هضم و جذب آن آسان و بدون ایجاد ناراحتی در گربه شما است. طعم این محصول بره است.

غذای گربه هپی کت مدل Kidney_1300

غذای گربه هپی کت مدل Kidney_1300

این محصول ساخت آلمان است. همچنین دارای کیفیت بسیار بالا و مناسب گربه‌های دارای مشکلات کلیوی ساخته شده است. علی رغم درمانی بود دارای طعم دلپذیر و مطلوبی است.

غذای خشک گربه رویال کنین مدل Hair and Skin

غذای خشک گربه رویال کنین مدل Hair and Skin

غذای خشک گربه مراقبت از پوست و موی گربه رویال کنین یکی دیگر از انواع مختلف غذای خشک گربه به شمار می‌رود که در جای خود طرفدارهای زیادی دارد و مناسب گربه‌های با پوست و موی حساس هستند. این غذای خشک گربه رویال کنین شامل ترکیباتی است که در از بین بردن شوره، کدری و حتی کمرنگی موهای بدن گربه نقش خوبی ایفا می کند. همچنین باعث می‌شود تا سوزش پوست و ریزش مو در این حیوان نازنین از بین برود. از طرفی یکی دیگر از ویژگی های مهم غذای خشک گربه مخصوص پوست و مو حساس رویال کنین برطرف کردن سایر مشکلات پوستی و مویی گربه خواهد بود.

در این غذا سعی شده تا از ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان ها و لوتئین برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده شود و همچنین علاوه‌بر‌این‌هایی که نام برده شد تورین، ویتامین‌های E و C و عصاره‌های گیاهی جهت افزایش ایمنی بدن و مقابله با تاثییر رادیکال‌های آزاد بر پوست و مو نیز موثر هستند. غذای Hair and Skin گربه رویال کنین شامل فرمولی است که برای بهبود عمکرد مجاری ادراری در گربه‌های بالغ است. همچنین حاوی روغن ماهی که سرشار از ویتامین D و امگا 3 است هست که این ها همگی برای سلامت، زیبایی و حتی درخشندگی پوست و موی گربه مفید می‌شود.

غذاي خشک گربه رفلکس پلاس مدل Lamb and Rice

غذاي خشک گربه رفلکس پلاس مدل Lamb and Rice

غذای گربه رفلکس پلاس حاوي گوشت بره و برنج، غذایی کامل و مغذی است که با طعم بره غذايی خوش‌ خوراک برای گربه‌ها محسوب می‌شود. اين محصول پروتئین‌‌های مورد نیاز بدن گربه‌ ها را به طور کامل تامین می‌‌کند. همچنین مانند ساير غذاهای رفلکس پلاس دارای زيلو-اليگوساکاريد است که باعث جلوگيري از تشکيل چربي ناخواسته يا گلايسمی در گربه‌ها می‌شود. اين ماده به صورت دست‌ نخورده وارد سيستم گوارش می‌شود. سپس توسط باکتری‌های سيستم گوارش گربه تجزيه می‌شود. نتيجه آن کاهش مشکلات گوارشی مانند نفخ است.

اين غذا با فرمول جدید حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی و مغذی مناسب سلامت گربه است. هم چنين با دارا بودن اسیدهای چرب امگا 3 و 6 و مخمر، برای درخشش و سلامتی پوست و موی گربه و تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است. ترکیبات: پروتئین بره، ذرت، چربی مرغ، برنج، تفاله چغندر، طعم دهنده جگر، ویتامین‌ها و مواد معدنی، بذر کتان، زیلو-الیگوساکاریدها، مخمر آبجو، نمک، یوکا شیدیگرا، آنتی‌اکسيدان. مواد معدنی: کلسیم، فسفر، سدیم، ید، روی، مس، آهن، سلنیوم. ویتامین‌ها: ویتامین آ، ویتامین د، ویتامین ای، ویتامین سی، ویتامین های ب1، ب2، ب3، ب6، ب7 و ب12. آناليز ترکيبات: پروتئين 25%، چربی 13%، مواد معدنی 7%، فيبر 5/2%

غذای خشک گربه رویال کنین مدل Mobility

غذای خشک گربه رویال کنین مدل Mobility

این غذای خشک فرمولاسیونی ویژه برای درمان مشکلات و بیماری‌های مفاصل گربه‌های بالغ دارد. مطالعات تخصصی نشان داده که گربه‌های بیمار پس از مدت مشخصی استفاده از این محصول، بهبود چشمگیری را تجربه خواهند کرد. در ترکیب غذای موبیلیتی گربه رویال کنین از اسید چرب ضروری امگا 3 و نرم تنان و صدف لب سبز نیوزلند استفاده می‌شود. این ترکیب موجب غضروف سازی و بهبود عملکرد مفاصل خواهد شد. ترکیبی از آنتی اکسیدان ها برای بهبود سلامت عمومی و خنثی کردن تاثیر پرتوهایی که احتمالاً برای درمان بیماری استفاده شده‌اند نیز در این غذا وجود دارند. این مواد از سلامت سلول‌ها و بافت‌های بدن محافظت می‌کنند.

کنسرو غذای گربه بوناسیبو مدل Beef

کنسرو غذای گربه بوناسیبو مدل Beef

کنسرو گربه بالغ بوناسیبو با تکه های گوشت گوساله مخلوط در ژله، به گونه‌ای طراحی شده است که تمامی نیازهای روزانه گربه‌ها را در طول زندگی و حیاتشان، برآورده می‌کند و نسبت‌های متعادل افزوده شده از اسیدهای چرب امگا 3 و 6 به تشکیل ساختاری مو و پوست سالم و براق کمک شایانی می‌کند. تائورین یک ماده مغذی ضروری برای رشد سیستم عصبی، بینایی و قلبی سالم در ترکیبات کنسرو بوناسیبو به کار رفته است و ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و بالانس شده با حمایت از متابولیسم و سیستم ایمنی بدن خطر بیماری ها را به حداقل می‌رساند. هیچ گونه رنگ، طعم دهنده و نگهدارنده ای در این کنسرو به کار نرفته است. شما به راحتی بوی گوشت با کیفیت و خوش طعم را حس خواهید کرد.

مکمل غذای گربه بایو پت پلاس مدل Scottish Supplement

مکمل غذای گربه بایو پت پلاس مدل Scottish Supplement

مکمل گربه اسکاتیش بایو پت پلاس یک مکمل تخصصی چند جانبه بر پایه بهترین مواد مغذی است. این مکمل حاوی کلیه ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز روزانه گربه‌ها است. این امر نه تنها نیازهای روزانه او را برطرف می‌سازد بلکه گربه‌ای چالاک، هوشیار و با پوششی زیبا خواهید داشت. علاوه براین بایو پت پلاس گربه حاوی عناصر تریس نیز است. این ماده برای رشد و تکامل سیستم ایمنی حیوان ضروری است. نکته مهمی که در مورد بچه گربه‌ها وجود دارد حفظ سلامت، آراستگی و زیبایی است. حفظ سلامت ارگان‌های داخلی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. برای جلوگیری از بیماری های مربوط به ارگان‌های داخلی، بایوپت پال بچه گربه حاوی سین بیوتیک اختصاصی است. این عنصر موجب تسریع تکامل فلور میکروبی دستگاه گوارش می‌شود. همچنین از هجوم باکتری‌ها و ویروس‌های پاتوژن جلوگیری می‌کند.

خاک بستر

خاک بستر گربه کیوت کت مدل گرانول پرشین و اسکاتیش

خاک بستر گربه کیوت کت مدل گرانول پرشین و اسکاتیش

این نوع خاک گربه مخصوص گربه پرشین و اسکاتیش است. به دلیل حساس‌تر بودن این حیوانات و جلوگيری از مشكلات مجاری ادراری بیشتر با گرد و خاک كمتر و قدرت جذب بالا طراحی و توليد شده است.

خاک بستر گربه تاینی کت مدل P1

خاک بستر گربه تاینی کت مدل P1

خاک گربه تاینی کت تهیه شده از بهترین مواد معدنی بنتونیت است و همچنین فرآوری شده با بهترین کیفیت مناسب برای بستر گربه و دیگر حیوانات که دارای جذب بسیار بالا و کلامپ بسیار عالی می باشد. این موارد باعث رضایت شما و گربه شما می‌گردد.

خاک بستر گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو

خاک بستر گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو

این محصول از دانه‌های ریز و کوچک به صورت کاملا طبیعی و بدون مواد شیمیایی ساخته شده است و با مرطوب شدن کاملا به هم چسبیده و تمیز کردن خاک را برای شما آسان می‌سازد. خاک های گربه ژوانیت بوی نامطبوع را در فضای متخلخل خود جذب کرده و به دلیل شیوه خاص تولید این خاک به دست، پا و بدن حیوان نخواهد چسبید.

خاک بستر گربه پی سی ال مدل 04

خاک بستر گربه پی سی ال مدل 04 برای گربه اسکاتیش فولد

این محصول کاملاً طبیعی بوده و براحتی قابل استفاده است. این نوع خاک حاوی دانه‌های رنگی است که خاصیت‌های آنتی باکتریال و میکروب زدائی را افزایش می‌دهد. گرده گیری کامل این خاک باعث می‌شود تا در هنگام استفاده کمترین میزان گرد در هوا معلق شود. در نتیجه گربه و صاحب آن دچار مشکلات تنفسی نمی‌شوند.

خاک بستر گربه بلوکت مدل Moat_9

خاک بستر گربه بلوکت مدل Moat_9 برای گربه اسکاتیش فولد

این کالا علاوه بر داشتن خصوصیات و کیفیت عمومی خاک بلوکت از قبیل گرانوله بودن، بدون گرد و خاک، کلامپینگ و جذب بوی عالی و سایر موارد، معطر است. همین امر از پراکنده شدن بوی نامطبوع در محیط جلوگیری می‌کند.

ظرف آب و غذا

ظرف آب و غذای سگ و گربه مدل 011

ظرف آب و غذای سگ و گربه مدل 011

استند و ظرف آب و غذای سگ و گربه دارای دو عدد ظرف برای آب و غذا جداگانه و از جنس استیل است. جنس چوب و رنگ درجه یک و ضد آب است. این محصول در ابعاد مناسب حیوانات خانگی تهیه گردیده است.

ظرف آب و غذای سگ و گربه مدل BS

ظرف آب و غذای سگ و گربه مدل BS

 این وسیله دارای ظرف های دوقلو و استیل است. همچنین بسیار با کیفیت و بدون تغییر رنگ و زنگ زدگی با گذشت زمان است. ظروف استیل مجزا از بدنه و قابل شست‌وشو بوده و برای استفاده انواع سگ و گربه مناسب است. قسمت چوبی از جنس ام دی اف است.

ظرف آب و غذای سگ و گربه دنیل کد T-02

ظرف آب و غذای سگ و گربه دنیل کد T-02

این ظرف ساخته شده از مواد مقاوم و محکم است و برای جلوگیری از سر خوردن دارای ترمز (استاپر) لاستیکی در زیر ظرف است. همچنین قابلیت نصب بطری آب را دارد (توسط فیکسچر).

ظرف آب و غذای سگ و گربه مدل AH06

ظرف آب و غذای سگ و گربه مدل AH06

ظرف آب و غذای سرامیکی سگ و گربه، به دلیل کیفیت ذاتی سرامیک راحت‌تر از انواع دیگر ظروف شسته می‌ شود. درنتیجه این امر، ظرف بهداشتی و مقاوم است. این ظرف را به‌ راحتی می‌توان در ماشین ظرفشویی شست.

اساب بازی

اسباب بازی گربه مدل MG02

اسباب بازی گربه مدل MG02

این وسیله به‌ دلیل بوی خوشایندش جذاب است. به همین دلیل می‌تواند ساعت‌ها گربه‌ها را مشغول بازی نگه دارد و موجب سرخوشی حیوان شود.

اسباب بازی گربه مسترکاپالو کد FK13

اسباب بازی گربه مسترکاپالو کد FK13 برای گربه اسکاتیش فولد

اسباب بازی گربه مسترکاپالو کد FK13 از مواد اولیه با کیفیت ساخته می‌شود. این اسباب بازی از دو جز تشکیل شده است؛ یک موش کنفی که دارای دم زنگوله‌‌دار است و سه توپ رنگی چسبیده به همدیگر.

اسباب بازی گربه کدیپک مدل تونل

اسباب بازی گربه کدیپک مدل تونل برای گربه اسکاتیش فولد

این وسیله با داشتن فضای تنگ و تاریک برای گربه شما حس امنیت ایجاد می‌کند و با وجود فضای مارپیچ حس شکار را در گربه به وجود می‌آورد. اسباب بازی گربه کدیپک مدل تونل از جنس برزنت ساخته شده است. از مزیت‌های این جنس ضد آب بودن آن است. این محصول به راحتی قابل شست‌وشو بوده و برای استراحت و بازی بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *