0

یورو 2016

یورو 2016 / تیم ملی پرتغال

یورو 2016، پانزدهمین دوره برگزاری مسابقات جام ملت های اروپا بود که توسط کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می‌شد.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت یوفا، پانزدهمین دوره جام ملت های اروپا با حضور 53 تیم در مرحله مقدماتی و 24 تیم در مرحله نهایی برگزار شد و پرتغال به اولین قهرمانی‌اش در مسابقات یورو دست یافت.

مرحله مقدماتی یورو 2016

از پانزدهمین دوره مسابقات 53 تیم استقبال کردند. مسابقات مقدماتی در هشت گروه شش تیمی و یک گروه پنج تیمی برگزار شد و از هر گروه، دو تیم مستقیماً راهی دور نهایی شدند. تیم برتر سوم گروه‌ها نیز به طور مستقیم به یورو صعود کرد. چهار تیم دیگر از طریق برگزاری بازی‌های پلی آف مابین سایر تیم‌های سوم مشخص شد. بازی‌ها به صورت رفت و برگشت برگزار شد.

دور گروهی

 • در گروه 1، جمهوری چک و ایسلند به عنوان تیم های اول و دوم راهی یورو شدند. ترکیه نیز به عنوان برترین تیم سوم به یورو صعود کرد. هلند در عین ناباوری در رده چهارم قرار گرفت و از راهیابی به مرحله نهایی بازماند. قزاقستان و لتونی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
 • در گروه 2، بلژیک و ولز راهی مرحله نهایی شدند. بوسنی و هرزگویین به پلی آف رفت. اسراییل، قبرس و آندورا دیگر تیم‎های گروه بودند.
 • در گروه 3، اسپانیا با تحمل فقط یک شکست و به عنوان قهرمان دو دوره اخیر راهی یورو شد. اسلواکی برای اولین بار به یورو صعود کرد. اوکراین به پلی آف رفت. بلاروس، لوکزامبورگ و مقدونیه در رده‌های بعدی جای گرفتند.
 • در گروه 4، آلمان و لهستان بالاتر از جمهوری ایرلند راهی دور نهایی شدند. اسکاتلند، گرجستان و جزایر فارو دیگر کشورهای حاضر در این گروه بودند.
 • در گروه 5، انگلیس با 10 برد و امتیازات کامل به یورو صعود کرد. سوئیس و اسلوونی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. استونی، لیتوانی و سن مارینو دیگر کشورها بودند.
 • در گروه 6، ایرلند شمالی بالاتر از رومانی و مجارستان اولین حضورش در یورو را جشن گرفت. فنلاند، جزایر فارو و یونان در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
 • در گروه 7، اتریش با تنها یک تساوی و کسب 9 برد، مقتدرانه بالاتر از روسیه و سوئد قرار گرفت. مونته نگرو، لیختن اشتاین و مولداوی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
 • در گروه 8، ایتالیا بالاتر از کرواسی و نروژ اول شد. بلغارستان، آذربایجان و مالت نیز در این گروه حضور داشتند.
 • در گروه 9، پرتغال و آلبانی به طور مستقیم به یورو صعود کردند. دانمارک راهی پلی آف شد. صربستان و ارمنستان نیز در این گروه قرار داشتند.

پلی آف

بدون احتساب ترکیه که به عنوان برترین تیم سوم گروه‌ها به صورت مستقیم راهی یورو شد، 8 تیم دیگر سوم گروه‌ها، با قرعه‌کشی که صورت گرفت در دیدارهای پلی آف به صورت رفت و برگشت به مصاف هم رفتند تا 4 تیم باقیمانده یورو 2016 هم مشخص شوند. مهمترین نتیجه برد سوئد مقابل دانمارک بود.

تیم 1نتیجهتیم 2دیدار رفتدیدار برگشت
اوکراین3–1اسلوونی2–01–1
سوئد4–3دانمارک2–12–2
بوسنی و هرزگویین1–3جمهوری ایرلند1–10–2
نروژ1–3مجارستان0–11–2

بهترین گلزنان دور مقدماتی

 • 13 گل: روبرت لواندوفسکی (لهستان)
 • 11 گل: زلاتان ابراهیموویچ (سوئد)
 • 9 گل: توماس مولر (آلمان)

مرحله نهایی یورو 2016

مرحله نهایی مسابقات یورو 2016 با حضور بیست و چهار تیم فرانسه، اسپانیا، آلمان، انگلیس، پرتغال، بلژیک (سید 1)، ایتالیا، روسیه، سوئیس، اتریش، کرواسی، اوکراین (سید 2)، جمهوری چک، سوئد، لهستان، رومانی، اسلواکی، مجارستان (سید 3) و ترکیه، جمهوری ایرلند، ایسلند، ولز، آلبانی و ایرلند شمالی (سید 4) برگزار شد.

تیم ها در شش گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند. مسابقات یورو 2016، تفاوت اساسی با دوره‌های گذشته داشت. علاوه بر تیم‌های اول و دوم گروه‌ها، چهار تیم برتر سوم نیز راهی مراحل حذفی می‌شدند.

این مسابقات از 10 ژوئن تا 10 جولای 2016 به میزبانی فرانسه برگزار گردید. ده استادیوم استاد دو فرانس شهر سن دنی، ولودروم شهر مارسی، پارک دو پرنس شهر پاریس، نیو بوردو شهر بوردو، پارک المپیک لیون شهر دسین شارپیو، پیر مائوروی شهر وینو دسک، ژوفروا-گیشار شهر سن اتین، بولارت دللیس شهر لانس، آلیانز ریویرا شهر نیس و مونیسیپال شهر تولوز میزبان مسابقات بودند.

مرحله گروهی

گروه A

در گروه اول، چهار تیم فرانسه، سوئیس، رومانی و آلبانی حضور داشتند. فرانسه به عنوان میزبان مسابقات و با هدایت دیدیه دشان در پی سومین قهرمانی اش در این رقابت‌ها بود. ترکیبی قدرتمند با حضور هوگو لوریس، لورن کوسیلنی، پاتریس اورا، ساموئل اومتیتی، انگولو کانته، پل پوگبا، دیمیتری پایه، بلیز ماتویدی، موسی سیسوکو، آنتوان گریزمان، اولیویه ژیرو و کینگزلی کومان راهی مسابقات شد. آلبانی در اولین دوره حضورش تحت هدایت جانی ده بیازی ایتالیایی و با حضور اتریت بریشا، السید هوسای، لوریک کانا، مرگیم ماورای و تائولانت ژاکا در پی خلق شگفتی بود.

رومانی با هدایت آنخل یوردانسکوی معروف و با حضور سیپرین تاتاروشانو، رضوان رت، ولاد کیریکش، بوگدان استانچو، نیکولای استانچیو و کلودیو کشرو بار دیگر در یورو حاضر شدند. سوئیس نیز با هدایت ولادیمیر پتکوویچ و با حضور یان سومر، ریکاردو رودریگز، استفان لیخشتاینر، فابین شر، یوهان جورو، دنیس زکریا، گرانیت ژاکا، والون بهرامی، بلریم ژمایلی، ژردان شکیری، هریس سفروویچ، بریل امبولو و ارن دردیوک تیم خوبی راهی یورو کرد.

ابتدا، فرانسه به سختی و با گل‌های اولیویه ژیرو و دیمیتری پایه مقابل تک گل بوگدان استانچو از سد رومانی گذشت. سوئیس با تک گل فابین شر از سد آلبانی گذشت. تقابل برادران ژاکا در پیراهن دو تیم از جمله نکات جالبی این دیدار بود. دیدار رومانی و سوئیس با تساوی 1-1 خاتمه یافت. ادمیر مهمدی و بوگدان استانچو گل‌های دو تیم را زدند. فرانسه نیز با گل‌های دقایق پایانی آنتوان گریزمان و دیمیتری پایه باز هم به سختی از سد حریفش گذشت و آلبانی را با دومین شکست مواجه کرد.

در دیدارهای پایانی، آلبانی در کمال ناباوری با تک گل آرماندو سادیکو از سد رومانی گذشت، تا مانع صعود رومانی به مرحله بعدی شود. دیدار دو تیم سوئیس و فرانسه نیز با تساوی بدون گل خاتمه یافت، تا فرانسه به عنوان تیم اول و سوئیس به عنوان تیم دوم راهی مرحله حذفی شوند.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1فرانسه3210417
2سوئیس3120215
3آلبانی3102133
4رومانی3012241

گروه B

در گروه دوم، انگلیس، روسیه، اسلواکی و ولز حضور داشتند. انگلیس با هدایت روی هاجسون و با نسل جدیدی از بازیکنانش در این دوره حضور یافت. جو هارت، کایلی واکر، گری کیهیل، جان استونز، جیمز میلنر، جوردن هندرسون، رحیم استرلینگ، دله آلی، هری کین، وین رونی، مارکوس رشفورد و جیمی واردی از جمله بازیکنان نام آشنای سه‌شیرها بودند. اسلواکی با هدایت یان کوژاک و با حضور مارتین اشکرتل، میلان اشکرینیار، ولادیمیر وایس، مارک همشیک و یورای کوتسکا اولین حضورش را در یورو تجربه کرد.

ولز نیز با حضور کریس کلمن بر روی نیمکت و وین هنسی، بن دیویس، اشلی ویلیامز، اندی کینگ، جو آلن، آرون رمزی، جو لدلی، هال رابسون کانو و گرت بیل تیم خوبی را برای اولین دوره حضورش راهی یورو کرد. روسیه نیز با هدایت لئونید اسلاتسکی و با حضور ایگور آکینفیف، سرگی ایگناشویچ، واسیلی و الکسی برزوتسکی، رومن شیروکوف، الکساندر کوکورین و آرتم زیوبا راهی یورو شد.

در بازی های اول، ولز با گل‌های گرت بیل و هال رابسون کانو مقابل تک گل اوندری دودا از سد اسلواکی عبور کرد. دیدار انگلیس و روسیه با گل‌های اریک دایر و واسیلی برزوتسکی با تساوی 1-1 خاتمه یافت. اسلواکی با گل‌های ولادیمیر وایس و مارک همشیک مقابل تک گل دنیس گلوشاکوف روسیه را شکست داد. انگلیس نیز با گل های جیمی واردی و دنیل استوریج مقابل تک گل گرت بیل از سد ولز عبور کرد.

همه چیز به دیدارهای پایانی کشیده شد. ولز با نتیجه مقتدرانه 3-0 و با گل‌های آرون رمزی، نایل تیلور و گرت بیل از سد روسیه عبور کرد تا در کمال ناباوری به عنوان تیم اول راهی دور بعدی شود. انگلیس نیز دومین تساوی‌اش مقابل اسلواکی رقم خورد. این بازی با نتیجه بدون گل خاتمه یافت تا هر دو تیم از گروه صعود کنند.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1ولز3201636
2انگلیس3120325
3اسلواکی3111334
4روسیه3012261

گروه C

در گروه سوم، تیم های آلمان، اوکراین، لهستان و ایرلند شمالی حضور داشتند. آلمان با اندوخته قهرمانی جام جهانی و با هدایت یواخیم لوو یکی از شانس های اصلی قهرمانی بود. مانوئل نویر، متس هوملس، ژروم بواتنگ، یاشوا کیمیش، سامی خدیرا، باستین شواین اشتایگر، تونی کروس، توماس مولر، مسوت اوزیل، لروی سانه، ماریو گوتسه، لوکاس پودولسکی و ماریو گومز از جمله ستارگان ژرمن ها بودند. ایرلند شمالی با هدایت مایکل اونیل و با حضور روی کرول، جانی اوانز، پدی مک نیر، استیون دیویس و کایل لافرتی در این مسابقات حاضر شد.

لهستان با هدایت آدام ناوالکا و با حضور وویچک شزنی، لوکاس پیشچک، کمیل گلیک، گزگوژ کریچوویاک، یاکوب بلاژیکوفسکی، پیوتر زیلینسکی، آرکادیوش میلیک و روبرت لواندوفسکی ترکیب خوب و یکدستی را راهی مسابقات کرد. اوکراین نیز با هدایت میخایلو فومنکو و با حضور آندری پیاتوف، الکساندر کوچر، آناتولی تیموشچوک، آندری یارمولنکو، یوهن کونوپلیانکا، روسلان روتن و الکساندر زینچنکو قدم به مسابقات گذاشت.

در بازی های ابتدایی، آرکادیوش میلیک برای لهستان گلزنی کرد تا تیمش با نتیجه 1-0 ایرلند شمالی را شکست دهد. آلمان با دو گل شکودران موستافی و باستین شواین اشتایگر از سد اوکراین گذشت. سپس ایرلند شمالی با گل های گرت مک آلی و نیال مک گین با دو گل از سد اوکراین عبور کرد. بازی آلمان و لهستان نیز با نتیجه بدون گل خاتمه یافت.

در بازی‌های پایانی، لهستان با تک گل یاکوب بلاژیکوفسکی از سد لهستان عبور کرد، اما به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به آلمان دوم شد. آلمان هم با گل ماریو گومز از سد ایرلند شمالی عبور کرد، تا راهی دور بعدی شود.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1آلمان3210307
2لهستان3210207
3ایرلند شمالی3102223
4اوکراین3003050

گروه D

در گروه چهارم، اسپانیا، کرواسی، جمهوری چک و ترکیه حضور داشتند. اسپانیا به عنوان مدافع عنوان قهرمانی و با هدایت ویسنته دل بوسکه در پی سومین قهرمانی متوالی بود. ایکر کاسیاس، داوید دخیا، جرارد پیکه، سرخیو راموس، سزار آزپیلیکوئتا، خوانفران، هکتور بیرین، جوردی آلبا، سرخیو بوسکتس، کوکه، آندرس اینیستا، سسک فابرگاس، داوید سیلوا، تیاگو آلکانتارا، آلوارو موراتا، لوکاس وازکز و پدرو ترکیب تیم پرمهره لاروخا را تشکیل می‌دادند. جمهوری چک با هدایت پاول وربا و با حضور پتر چک، تئودور گبرسلاسی، توماش روسیچکی و یاروسلاو پلاشیل تیم چندان قدرتمندی در این دوره نداشت.

ترکیه با مربیگری فاتح تریم بار دیگر آمده بود تا خاطرات یورو 2008 را تکرار کند. وولکان باباجان، هاکان بالتا، سمیح کایا، نوری شاهین، آردا توران، هاکان چالهان اوعلو، مهمت توپال، چنک توسان، امره مور و بوراک ییلماز ترکیب ترک ها را تشکیل می‌دادند. کرواسی نیز با هدایت آنته چاچیچ و با حضور دنیل سوباشیچ، شیمه ورسالیکو، وردان چورلوکا، داریو سرنا، ایوان پریشیچ، ایوان راکیتیچ، متئو کواچیچ، لوکا مودریچ، میلان بادلی، آندری کراماریچ، مارکو پیاتسا، ماریو مانژوکیچ و نیکولا کالینیچ تیمی پرمهره راهی یورو کرد.

ابتدا، ترکیه با تک گل لوکا مودریچ از سد ترکیه عبور کرد. سپس اسپانیا با گلی که جرارد پیکه زد، جمهوری چک را از پیش رو برداشت. دیدار جمهوری چک و کرواسی با نتیجه 2-2 خاتمه یافت. میلان اشکودا و توماس نتسید برای جمهوری چک گلزنی کردند. ایوان پریشیچ و ایوان راکیتیچ نیز گل‌های کرواسی را زدند. اسپانیا با سه گل از سد ترکیه عبور کرد. آلوارو موراتا بریس کرد و نولیتو دیگر گل را به ثمر رساند.

در بازی های پایانی، سرانجام ترکیه به خود آمد و با دو گل بوراک ییماز و اوزان توفان از سد جمهوری چک عبور کرد تا هر دو تیم حذف شوند. کرواسی نیز درحالیکه با گل آلوارو موراتا از اسپانیا عقب بود، کامبک زد و با گل‌های نیکولا کالینیچ و ایوان پریشیچ موفق به کسب برد شد. کروات ها به عنوان تیم اول از گروه صعود کردند.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1کرواسی3210537
2اسپانیا3201526
3ترکیه3102243
4جمهوری چک3012251

گروه E

در گروه پنجم، تیم های بلژیک، ایتالیا، سوئد و جمهوری ایرلند حضور داشتند. ایتالیا با مربیگری آنتونیو کونته در پی جبران ناکامی در جام جهانی 2014 بود. جانلوییجی بوفون، جورجو کیه لینی، لئوناردو بونوچی، آندره آ بارتزالی، آنتونیو کاندروا، الساندرو فلورنتزی، دنیله ده روسی، تیاگو موتا، فدریکو برناردسکی، لورنتزو اینسینیه و چیرو ایموبیله از جمله بازیکنان آتزوری کم‌مهره بودند. جمهوری ایرلند با هدایت مارتین اونیل و با حضور شی گیون، شیمس کلمن، جان اوشی، رابی بردی، شین لانگ و رابی کین قدم به مسابقات گذاشت. به جز رابی کین، تمامی بازیکنان ایرلند در لیگ برتر و چمپیونشیپ انگلیس حضور داشتند.

بلژیک با هدایت مارک ویلموتس و با حضور تیبو کورتوا، توبی آلدرویرلد، توماس فرمائلن، یان فرتونگن، توماس مونیه، راجا ناینگولان، کوین دی بروین، ادن هازارد، اکسل ویتسل، مروان فلینی، یانیک کاراسکو، دریس مرتنز، کریستین بنتکه و روملو لوکاکو تیمی جوان و پرمهره را راهی مسابقات کرد. سوئد نیز با هدایت اریک همرن و با حضور آندریاس ایساکسون، ویکتور لیندلوف، آندریاس گرانکویست، امیل فورسبرگ، آلبین اکدال، کیم کالستروم، مارکوس برگ و زلاتان ابراهیموویچ قدم به مسابقات گذاشت.

در ابتدا، بازی سوئد و جمهوری ایرلند با تساوی 1-1 خاتمه یافت. وس هولاهان برای جمهوری ایرلند گلزنی کرد و کیاران کلارک به اشتباه دروازه خودی را گشود. ایتالیا با دو گل امانوئله جاکرینی و گراتزیانو پله، بلژیک را شکست داد تا همگان را متعجب کند. ایتالیا در بازی دوم خود نیز با تک گل ادر از سد سوئد عبور کرد تا صدرنشینی اش را مسجل کند. بلژیک با نمایشی بسیار خوب و با گل‌های روملو لوکاکو (2) و اکسل ویتسل از سد جمهوری ایرلند عبور کرد.

در بازی‌های پایانی گروه، جمهوری ایرلند با تک گل رابی بردی از سد ایتالیا عبور کرد، تا به عنوان تیم سوم از این گروه صعود کند. بلژیک نیز با گل راجا ناینگولان، سوئد را شکست داد، تا سوئد در قعر جدول قرار گیرد.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1ایتالیا3201316
2بلژیک3201426
3جمهوری ایرلند3111244
4سوئد3012131

گروه F

در گروه ششم، تیم های پرتغال، ایسلند، اتریش و مجارستان حضور داشتند. پرتغال با هدایت فرناندو سانتوس و با حضور روی پاتریسیو، برونو آلوز، په په، ریکاردو کاروالیو، رافائل گریرو، ژائو موتینیو، ژائو ماریو، دنیلو پریرا، ویلیام کاروالیو، رناتو سانچز، آدرین سیلوا، کریستیانو رونالدو، نانی، ادر و ریکاردو کوارشما در پی اولین قهرمانی‌اش در یورو بود. مجارستان با هدایت برند اشتورک پس از مدت‌ها به میادین بزرگ بازگشته بود. گابور کیرای، بالاژ جوجاک، آدام ناگ، زولتان گرا و آدام سالای از جمله بازیکنان مطرح آن تیم بودند.

اتریش با هدایت مارسل کولر بار دیگر قدم به یورو گذاشته بود. کریستین فوکس، سباستین پرودل، داوید آلابا، زلاتکو یونوزوویچ، مارسل زابیتسر، مارکو آرناتوویچ و الساندرو شوپف از جمله یاران مطرح این تیم بودند. ایسلند هم برای اولین بار در یک رقابت بزرگ شرکت می‌کرد. این تیم با مربیگری مشترک هیمیر هالگریمسون و لارس لاگربک راهی رقابت‌ها شد. راگنار سیگوردسون، گیلفی سیگوردسون، بیرکیر بیارنسون، آرون گونارسون، امیل هالفردسون، آلفرد فینبوگاسون و ایدور گوجیانسن از جمله بازیکنان این تیم بودند.

ابتدا، مجارستان موفق شد با دو گل آدام سالای و زولتان اشتیبر از سد اتریش عبور کند. دیدار پرتغال و ایسلند با تساوی 1-1 خاتمه یافت. نانی و بیرکیر بیارنسون زننده گل‌های دو تیم بودند. دیدار ایسلند و مجارستان نیز با تساوی 1-1 خاتمه یافت. گیلفی سیگوردسون برای ایسلند گلزنی کرد تا این تیم در آستانه صعود قرار گیرد. گل به خودی دقایق پایانی بیرکیر مار سایوارسون کار را پیچیده کرد. پرتغال نتوانست نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل مقابل اتریش کسب کند.

در بازی‌های پایانی، ایسلند با نتیجه 2-1 و با گل‌های یون دادی بودوارسون و آرنور اینگوی تریستاسون از سد اتریش گذشت تا از گروه صعود کند و حریفش را حذف کند. الساندرو شوپف تک گل اتریش را زد. بازی جذاب و دیدنی مجارستان و پرتغال نیز با تساوی 3-3 خاتمه یافت. زولتان گرا و بالاژ جوجاک (2) برای مجارستان گلزنی کردند. نانی و کریستیانو رونالدو (2) گل‌های پرتغال را زدند. با این نتیجه مجارستان صدرنشین شد. پرتغال نیز با خوش شانسی با سه تساوی به عنوان یکی از تیم‌های سوم صعود کرد.

#نام تیمبازیبردمساویباختزدهخوردهامتیاز
1مجارستان3120645
2ایسلند3120435
3پرتغال3030443
4اتریش3012141

رده بندی تیم های سوم

بر اساس قوانین مسابقات، تیم ها به ترتیب بر اساس امتیاز، تفاضل گل، گل زده، بازی جوانمردانه و جایگاه در رنکینگ یوفا رتبه بندی می‌شدند.

#نام تیمزدهخوردهتفاضلامتیاز
1اسلواکی3304
2جمهوری ایرلند242−4
3پرتغال4403
4ایرلند شمالی2203
5ترکیه242−3
6آلبانی132−3

مرحله یک هشتم نهایی یورو 2016

در این مرحله، ابتدا سوئیس به مصاف لهستان رفت. بازی در طول 120 دقیقه با تساوی 1-1 خاتمه یافت. ژردان شکیری و یاکوب بلاژیکوفسکی گل‌های دو تیم را زدند. در ضربات پنالتی لهستان موفق شد با نتیجه 5-4 پیروز شود. روبرت لواندوفسکی، آرکادیوش میلیک، کمیل گلیک، یاکوب بلاژیکوفسکی و گرگوژ کریچوویاک تمامی پنالتی‌های لهستان را تبدیل به گل کردند. استفان لیخشتاینر، ژردان شکیری، فابین شر و ریکاردو رودریگز چهار پنالتی سوئیس را تبدیل به گل کردند و فقط گرانیت ژاکا در گل کردن پنالتی دوم تیمش ناکام بود.

سپس نوبت به ولز رسید تا یک جدال بریتانیایی از سد ایرلند شمالی عبور کند. گرت مک آلی به اشتباه دروازه خودی را باز کرد، تا ولز به جمع هشت تیم برتر مسابقات راه پیدا کند.

پرتغال در یک بازی نفسگیر و درحالیکه کرواسی تیم برتر میدان بود، با تک گل ریکاردو کوارشما در دقیقه 117 بازی، از سد حریف سرسخت خود عبور کرد، تا به اولین برد خود در این جام دست پیدا کند.

فرانسه درحالیکه با پنالتی دقیقه 2 رابی بردی از جمهوری ایرلند عقب بود، با دو گل آنتوان گریزمان به پیروزی دست یافت، تا میزبان نیز به جمع هشت تیم برتر راه پیدا کند.

آلمان با سه گل ژروم بواتنگ، ماریو گومز و یولیان دراکسلر اسلواکی را در هم کوبید، تا نشان دهد عزم خود را برای قهرمانی در مسابقات جزم کرده است.

بلژیک با چهار گل از سد مجارستان عبور کرد تا قاطع‌ترین نتیجه این دوره از مسابقات را به نام خود ثبت کند. توبی آلدرویرلد، میچی باتشوایی، ادن هازارد و یانیک کاراسکو گل‌های بلژیک را زدند. گابور کیرای با حضور در این دیدار با 40 سال و 86 روز سن، مسن ترین بازیکن تاریخ یورو شد.

ایتالیا در یکی از جذاب‌ترین بازی‌های این مرحله به مصاف اسپانیا رفت تا بازی فینال یورو 2012 تکرار شود. جورجو کیه لینی و گراتزیانو پله برای آتزوری گلزنی کردند تا شاگردان کونته انتقام خود را از تیمی که در دو دوره اخیر مسابقات آن‌ها را حذف کرده بودند، به نوعی بگیرند.

در آخرین مسابقه این مرحله شگفتی رخ داد. ایسلند با گل های راگنار سیگوردسون و کولبین سیگپورسون، تک گل وین رونی را پاسخ داد تا با نتیجه 2-1 پیروز شود و یکی از مدعیان مسابقات را خیلی زود از دور حذف کند.

خوشحالی بازیکنان ایسلند با هوادارانشان که به تشویق ایسلندی مشهور شد
خوشحالی بازیکنان ایسلند با هوادارانشان که به تشویق ایسلندی مشهور شد
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
25 ژوئنسوئیس1(4)–(5)1لهستانژردان شکیری (82)
———
یاکوب بلاژیکوفسکی (39)
25 ژوئنولز1–0ایرلند شمالیگرت مک آلی (75 گل به خودی)
25 ژوئنکرواسی0–1پرتغالریکاردو کوارشما (117)
26 ژوئنفرانسه2–1جمهوری ایرلندآنتوان گریزمان (58 و 61)
———
رابی بردی (2)
26 ژوئنآلمان3–0اسلواکیژروم بواتنگ (8)
ماریو گومز (43)
یولیان دراکسلر (63)
26 ژوئنمجارستان0–4بلژیکتوبی آلدرویرلد (10)
میچی باتشوایی (78)
ادن هازارد (80)
یانیک کاراسکو (1+90)
27 ژوئنایتالیا2–0اسپانیاجورجو کیه لینی (33)
گراتزیانو پله (1+90)
27 ژوئنانگلیس1–2ایسلندوین رونی (4)
———
راگنار سیگوردسون (6)
کولبین سیگپورسون (18)

مرحله یک چهارم نهایی یورو 2016

در این مرحله، در ابتدا لهستان به مصاف پرتغال رفت. هر چند روبرت لواندوفسکی خیلی زود در دقیقه 2 تیمش را پیش انداخت، اما رناتو سانچز جوان گل تساوی بخش پرتغال را زد، تا بازی به ضربات پنالتی بکشد. کریستیانو رونالدو، رناتو سانچز، ژائو موتینیو، نانی و ریکاردو کوارشما هر پنج پنالتی پرتغال را تبدیل به گل کردند. روبرت لواندوفسکی، آرکادیوش میلیک و کمیل گلیک سه پنالتی را برای لهستان به گل تبدیل کردند. یاکوب بلاژیکوفسکی پنالتی چهارم تیمش را از دست داد، تا لهستان از دور مسابقات حذف شود.

سپس نوبت به ولز رسید تا به شگفتی‌سازی‌اش ادامه دهد. اشلی ویلیامز، هال رابسون کانو و سم ووکس سه گل به بلژیک زدند تا تک گل راجا ناینگولان بی‌اثر شود و یکی دیگر از مدعیان از گردونه مسابقات حذف گردد.

جدال سنتی میان ایتالیا و آلمان یکی دیگر از بازی‌های جذاب این جام بود. آلمان با گل مسوت اوزیل از حریفش پیش افتاد تا در آستانه کسب اولین برد رسمی مقابل آتزوری قرار گیرد. اما در دقایق پایانی بازی، لئوناردو بونوچی از روی نقطه پنالتی بازی را به تساوی کشاند.

در ضربات پنالتی بارها دو تیم در آستانه برد قرار گرفتند، اما تکلیف برد در ضربه نهم مشخص شد. تونی کروس، یولیان دراکسلر، متس هوملس، یاشوا کیمیش، ژروم بواتنگ و یوناس هکتور پنالتی های آلمان را به گل تبدیل کردند. توماس مولر، مسوت اوزیل و باستین شواین اشتایگر پنالتی‌های دوم، سوم و پنجم آلمان را از دست دادند. برای ایتالیا، لورنتزو اینسینیه، آندره آ بارتزالی، امانوئله جاکرینی، مارکو پارولو و ماتیا دی شیلیو گلزنی کردند. سیمونه زاتزا، گراتزیانو پله، لئوناردو بونوچی و متئو دارمیان پنالتی‌های دوم، چهارم، پنجم و نهم تیمشان را از دست دادند، تا آتزوری از دور مسابقات حذف شود.

فرانسه در آخرین دیدار این مرحله و در پرگل ترین دیدار این جام، با نتیجه 5-2 ایسلند را شکست داد. اولیویه ژیرو (2)، پل پوگبا، دیمیتری پایه و آنتوان گریزمان برای فرانسه گلزنی کردند. کولبین سیگپورسون و بیرکیر بیارناسون نیز زننده گل‌های ایسلند بودند.

تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
30 ژوئنلهستان1(3)–(5)1پرتغالروبرت لواندوفسکی (2)
———
رناتو سانچز (33)
1 جولایولز3–1بلژیکاشلی ویلیامز (31)
هال رابسون کانو (55)
سم ووکس (86)
———
راجا ناینگولان (13)
2 جولایآلمان1(6)–(5)1ایتالیامسوت اوزیل (65)
———
لئوناردو بونوچی (78)
3 جولایفرانسه5–2ایسلنداولیویه ژیرو (12 و 59)
پل پوگبا (20)
دیمیتری پایه (43)
آنتوان گریزمان (45)
———
کولبین سیگپورسون (56)
بیرکیر بیارناسون (84)

مرحله نیمه نهایی یورو 2016

در مرحله نیمه نهایی یورو 2016، ابتدا پرتغال به مصاف ولز رفت و در پایان موفق شد با دو گل از سد حریف خود عبور کند تا پس از 12 سال بار دیگر طعم حضور در فینال رقابت‌ها را بچشد. کریستیانو رونالدو و نانی گل‌های پرتغال را زدند.

در بازی دوم، فرانسه با یک عملکرد خوب و با درخشش آنتوان گریزمان موفق شد آلمان را از پیش رو بردارد تا گام بلندی برای قهرمانی مسابقات بردارد. آنتوان گریزمان هر دو گل تیمش را به ثمر رساند.

خوشحالی آنتوان گریزمان پس از گشودن دروازه آلمان
تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
6 جولایپرتغال2–0ولزکریستیانو رونالدو (50)
نانی (53)
7 جولایآلمان0–2فرانسهآنتوان گریزمان (2+45 و 72)

فینال یورو 2016

دیدار فینال یورو 2016، در تاریخ 10 جولای 2016، در حضور 75868 نفر در استادیوم استاد دو فرانس شهر سن دنی، مابین دو تیم فرانسه و پرتغال به قضاوت مارک کلاتنبرگ از انگلیس برگزار شد. در این دیدار فرانسه با پیراهن و شورت آبی و جوراب قرمز و پرتغال با پیراهن و شورت قرمز و جوراب سبز به میدان رفتند.

درحالیکه فرانسه با توجه به عملکردش در طول تورنمنت و همچنین امتیاز میزبانی از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردار بود، نتوانست حتی یک بار هم دروازه حریف را بگشاید. مصدومیت و تعویض کریستیانو رونالدو از جمله اتفاقات مهم بازی بود. برای اولین بار بازی فینال یورو در طول 90 دقیقه، گلی دربرنداشت.

ادر در اوقات اضافی و در دقیقه 109 با یک شوت از راه دور گل قهرمانی تیمش را زد تا پرتغال اولین قهرمانی‌اش را در خاک فرانسه جشن بگیرد.

رناتو سانچز با حضور در این دیدار، با 18 سال و 328 روز سن به جوان‌ترین بازیکنی تبدیل شد که در فینال یورو به میدان می‌رود و رکورد کریستیانو رونالدو را شکست.

تاریختیم 1نتیجهتیم 2گلزنان
10 جولایپرتغال1–0فرانسهادر (109)

اسامی تیم قهرمان یورو 2016

#پستنام بازیکنباشگاه
1دروازه بانروی پاتریسیواسپورتینگ لیسبون
2مدافعبرونو آلوزفنرباحچه
3مدافعپه پهرئال مادرید
4مدافعژوزه فونتهساوتهمپتون
5مدافعرافائل گوئررولورین
6مدافعریکاردو کاروالیوموناکو
7مهاجمکریستیانو رونالدو (کاپیتان)رئال مادرید
8هافبکژائو موتینیوموناکو
9مهاجمادرلیل
10هافبکژائو ماریواسپورتینگ لیسبون
11هافبکویرینیاوولفسبورگ
12دروازه بانآنتونی لوپزالمپیک لیون
13هافبکدنیلو پریراپورتو
14هافبکویلیام کاروالیواسپورتینگ لیسبون
15هافبکآندره گومزوالنسیا
16هافبکرناتو سانچزبنفیکا
17مهاجمنانیفنرباحچه
18هافبکرافا سیلوابراگا
19مدافعالیسئوبنفیکا
20مهاجمریکاردو کوارشمابشیکتاش
21مدافعسدریک سوارسساوتهمپتون
22دروازه بانادواردودینامو زاگرب
23هافبکآدرین سیلوااسپورتینگ لیسبون
سرمربیفرناندو سانتوس
تیم ملی پرتغال قهرمان یورو 2016

بهترین گلزنان یورو 2016

در 51 مسابقه برگزار شده در مرحله نهایی یورو 2016، 108 گل به ثمر رسید و میانگین 2.12 گل در هر بازی به ثبت رسید.

تعداد گلنام بازیکن
6آنتوان گریزمان (فرانسه)
3اولیویه ژیرو (فرانسه)
3دیمیتری پایه (فرانسه)
3نانی (پرتغال)
3کریستیانو رونالدو (پرتغال)
3آلوارو موراتا (اسپانیا)
3گرت بیل (ولز)
2روملو لوکاکو (بلژیک)
2راجا ناینگولان (بلژیک)
2ایوان پریشیچ (کرواسی)
2ماریو گومز (آلمان)
2بالاژ جوجاک (مجارستان)
2بیرکیر بیارناسون (ایسلند)
2کولبین سیگپورسون (ایسلند)
2گراتزیانو پله (ایتالیا)
2یاکوب بلاژیکوفسکی (لهستان)
2رابی بردی (جمهوری ایرلند)
2بوگدان استانچو (رومانی)
2هال رابسون کانو (ولز)
1آرماندو سادیکو (آلبانی)
1الساندرو شوپف (اتریش)
1توبی آلدرویرلد (بلژیک)
1میچی باتشوایی (بلژیک)
1یانیک کاراسکو (بلژیک)
1ادن هازارد (بلژیک)
1اکسل ویتسل (بلژیک)
1نیکولا کالینیچ (کرواسی)
1لوکا مودریج (کرواسی)
1ایوان راکیتیچ (کرواسی)
1توماش نتسید (جمهوری چک)
1میلان اشکودا (جمهوری چک)
1اریک دایر (انگلیس)
1وین رونی (انگلیس)
1دنیل استوریج (انگلیس)
1جیمی واردی (انگلیس)
1پل پوگبا (فرانسه)
1ژروم بواتنگ (آلمان)
1یولیان دراکسلر (آلمان)
1شکودران موستافی (آلمان)
1مسوت اوزیل (آلمان)
1باستین شواین اشتایگر (آلمان)
1زولتان گرا (مجارستان)
1زولتان اشتیبر (مجارستان)
1آدام سالای (مجارستان)
1یون دادی بودوارسون (ایسلند)
1گیلفی سیگوردسون (ایسلند)
1راگنار سیگوردسون (ایسلند)
1آرنور اینگوی تراستاسون (ایسلند)
1لئوناردو بونوچی (ایتالیا)
1جورجو کیه لینی (ایتالیا)
1ادر (ایتالیا)
1امانوئله جاکرینی (ایتالیا)
1گرت مک آلی (ایرلند شمالی)
1نیال مک گین (ایرلند شمالی)
1روبرت لواندوفسکی (لهستان)
1آرکاردیوش میلیک (لهستان)
1ادر (پرتغال)
1ریکاردو کوارشما (پرتغال)
1رناتو سانچز (پرتغال)
1وس هولاهان (جمهوری ایرلند)
1واسیلی برزوتسکی (روسیه)
1دنیس گلوشاکوف (روسیه)
1اوندری دودا (اسلواکی)
1مارک همشیک (اسلواکی)
1ولادیمیر وایس (اسلواکی)
1نولیتو (اسپانیا)
1جرارد پیکه (اسپانیا)
1آدمیر مهمدی (سوئیس)
1فابین شر (سوئیس)
1ژردان شکیری (سوئیس)
1اوزان توفان (ترکیه)
1بوراک ییلماز (ترکیه)
1آرون رمزی (ولز)
1نیل تیلور (ولز)
1سم ووکس (ولز)
1اشلی ویلیامز (ولز)
1بیرکیر مار سایوارسون (ایسلند)*
1گرت مک آلی (ایرلند شمالی)*
1کیاران کلارک (جمهوری ایرلند)*
* بازیکنانی که گل به خودی زدند
 • کفش طلا: آنتوان گریزمان (فرانسه) با 6 گل و 2 پاس گل در 555 دقیقه
 • کفش نقره: کریستیانو رونالدو (پرتغال) با 3 گل و 3 پاس گل در 625 دقیقه
 • کفش برنز: اولیویه ژیرو (فرانسه) با 3 گل و 2 پاس گل در 456 دقیقه

ویدیوی برترین گل های یورو 2016

ویدیوی بهترین سیوهای یورو 2016

تیم منتخب یورو 2016

چهار بازیکن پرتغال، سه بازیکن آلمان، دو بازیکن فرانسه و دو بازیکن ولز در تیم منتخب یورو 2016 قرار گرفتند. آنتوان گریزمان هم به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد. رناتو سانچز نیز عنوان بهترین بازیکن جوان مسابقات را کسب کرد.

دروازه بانمدافعانهافبک هامهاجمان
روی پاتریسیو (پرتغال)ژروم بواتنگ (آلمان)
یاشوا کیمیش (آلمان)
رافائل گوئریرو (پرتغال)
په په (پرتغال)
آنتوان گریزمان (فرانسه)
دیمیتری پایه (فرانسه)
تونی کروس (آلمان)
جو آلن (ولز)
آرون رمزی (ولز)
کریستیانو رونالدو (پرتغال)
 • بهترین بازیکن: آنتوان گریزمان (فرانسه)
 • بهترین بازیکن جوان: رناتو سانچز (پرتغال) با 18 سال سن
 • بهترین گل: گل ژردان شکیری (سوئیس به لهستان)

آمار و ارقام یورو 2016

 • در این مسابقات 4 بازیکن با کارت قرمز داوران مواجه شدند. دویه چوپ (کرواسی)، مارک سوچی (جمهوری چک)، لوریک کانا (سوئیس) و الکساندر دراگوویچ (اتریش) از زمین مسابقه اخراج شدند.
 • 11 بازیکن، با دو کارت از جانب داوران مواجه شدند و بیشترین اخطار را دریافت کردند.
 • فرانسه با به ثمر رساندن 13 گل بهترین خط حمله و اوکراین بدون گل زده بدترین خط حمله را دارا بودند.
 • سوئیس، لهستان و ایتالیا با دو گل خورده بهترین خط دفاعی و ایسلند با دریافت نه گل، بدترین خط دفاعی را دارا بودند.
 • گرانیت ژاکا (سوئیس) و تائولانت ژاکا (آلبانی) در قالب دو تیم ملی مختلف به مصاف هم رفتند تا به اولین برادرانی تبدیل شوند که مقابل هم بازی کرده‌اند.
 • از 51 مسابقه برگزار شده، تنها در 15 مسابقه تیمی که مالکیت بیشتری در اختیار داشت، پیروز از زمین خارج شد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *