0

معرفی ارز دیجیتال فانتوم Fantom (FTM)

ارز دیجیتال فانتوم fantom

فانتوم Fantom یک پلتفرم قرارداد هوشمند گرافیکی غیر حلقه‌ای (DAG) است که با استفاده از الگوریتم اجماع سفارشی خود خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد.

هدف فانتوم Fantom همراه با توکن داخلی FTM آن، حل مشکلات مربوط به سیستم عامل های قرارداد هوشمند، به ویژه سرعت معاملات است که توسعه دهندگان می گویند این مشکل به کمتر از دو ثانیه کاهش یافته است.

نامفانتوم، Fantom
اختصارFTM
آدرس سایتfantom.foundation
توییترFantomFDN
دسکوردfantom.network
تلگرامfantomfoundation

بنیاد فانتوم Fantom که بر عرضه محصولات Fantom نظارت می کند، در ابتدا در سال 2018 ایجاد شد و OPERA، شبکه اصلی Fantom، در دسامبر 2019 راه اندازی شد.

معرفی تیم فانتوم

بنیاد فانتوم توسط دانشمند کامپیوتر از کشور کره جنوبی به نام دکتر آن بیونگ یک ایجاد شده است. در حال حاضر مایکل کنگ مدیر عامل این پلتفرم است.

در وب سایت رسمی فانتوم تیم این پروژه متشکل از مهندسان متخصص، محققان، طراحان و کارآفرینان است. کارکنان در سرتاسر جهان قرار دارند و با رویکرد یک پلتفرم توزیع شده مطابقت دارند.

ویژگی اصلی فانتوم چیست؟

Fantom تلاش می کند تا از یک مکانیسم اجماع جدید مبتنی بر خراش scratch-built برای تسهیل خدمات مالی غیرمتمرکز DeFi و خدمات مرتبط با آن براساس قراردادهای هوشمند استفاده کند.

مکانیزم Lachesis وعده ظرفیت بسیار بالاتر و نهایی شدن معامله و همچنین بهبود امنیت در بسترهای سنتی مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (PoS) که یکی از الگوریتم های اجماع است را می دهد.

مطابق با اتریوم، این پروژه برای توسعه دهندگانی که به دنبال راه حل های غیرمتمرکز هستند جذاب است. طبق ادبیات رسمی فانتوم، مأموریت آن “اعطای سازگاری بین همه دستگاه های معاملاتی در سراسر جهان” است.

سازگاری این پلتفرم با اتریوم به این معنی است که کاربران می توانند توکن FTM را با استاندارد ERC-20 پلتفرم اتریوم خریداری کنند که پس از دریافت کیف پول به طور خودکار به FTM اصلی تبدیل می شود. نسخه دیگری از FTM در بایننس اسمارت چین است که با استفاده از استاندارد BEP2 مطابقت دارد. فقط FTM بومی می تواند در خود شبکه اصلی Fantom OPERA استفاده شود.

توکن داخلی آن FTM، ستون فقرات معاملات را تشکیل می دهد و امکان استیکینگ را به منظور دریافت سود به کاربران میدهد.

فانتوم Fantom در سال 2018 از طریق فروش توکن تقریباً 40 میلیون دلار برای تأمین سرمایه توسعه جمع آوری کرد.

امنیت در پروژه فانتوم چگونه برآورده می شود؟

فانتوم Fantom از انواع مختلفی از الگوریتم اثبات سهام برای ارائه خدمات و ایمن سازی شبکه خود استفاده می کند. به عنوان مثال Lachesis نمونه ای از مکانیسم اجماع به اصطلاح ناهمزمان بیزانس (aBFT) است.

صرافی‌های غیرمتمرکز در فانتوم

Fantom در حال حاضر دو صرافی غیرمتمرکز دارد که به کاربران امکان مبادله دارایی‌ها و تامین نقدینگی را می‌دهد. پرکاربردترین آنها SpookySwap است. در حال حاضر این بزرگترین پروتکل DeFi بومی در فانتوم Fantom است که ارزش کل آن بیش از 1 میلیارد دلار قفل شده است.

رابط کاربری SpookySwap تمیز و قابل درک است و آن را به مکانی عالی برای شروع کاوش در اکوسیستم DeFi شبکه تبدیل می‌کند. مبادله تقریباً مانند سایر سازندگان بازار خودکار عمل می‌کند: کاربران دارایی‌هایی را که می‌خواهند مبادله کنند و مقداری را که می‌خواهند مبادله کنند انتخاب می‌کنند و سپس معامله را انجام می‌دهند.

رابط تجاری SpookySwap اطلاعات مفیدی مانند لغزش احتمالی، تأثیر قیمت و کارمزدها را قبل از ارسال معاملات نمایش می‌دهد. کاربران حرفه‌ای تر همچنین می‌توانند سفارش‌های محدود را برای جفت دارایی ایجاد کنند. کاربران می‌توانند با ارائه نقدینگی به استخرهای SpookySwap، توکن BOO و کارمزدهای معاملاتی را به دست آورند.

سهامداران توکن BOO بو 0.03٪ از کارمزدها را از مبادله دریافت می‌کنند، بنابراین با افزایش فعالیت در پروتکل، میزان پاداش‌های پرداختی افزایش می‌یابد. اما SpookySwap در تجارت متوقف نمی‌شود. این پلتفرم همچنین یک رابط کاربرپسند برای پل فانتوم Multichain ساخته است که به طور یکپارچه با صرافی ادغام می‌شود.

از طریق پل، کاربران می‌توانند دارایی‌ها را به و از Fantom و چندین شبکه لایه 1 و لایه 2 دیگر سازگار با اتریوم، از جمله زنجیره هوشمند Binance ،Polygon ،Arbitrum و Avalanche ارسال کنند. دومین صرافی بزرگ Fantom ،SpiritSwap، عملکردی مشابه SpookySwap را ارائه می‌دهد و پل فانتوم Multichain را نیز یکپارچه کرده است. با این حال، نوآوری کلیدی SpritSwap سیستم توکن inSPIRIT آن است. ارائه دهندگان نقدینگی که توکن بومی SPIRIT صرافی را به دست می‌آورند، می‌توانند آن را روی پروتکل قفل کرده و توکن‌های inSPIRIT را دریافت کنند. دارندگان inSPIRIT مانند توکن BOO SpookySwap، بخشی از کارمزد صرافی را دریافت می‌کنند. قابل ذکر است، آنها همچنین می‌توانند در مورد اینکه کدام استخرهای نقدینگی بازدهی افزایش یافته دریافت می‌کنند، رأی دهند.

سیستم اختصاصی SpiritSwap مشابه سیستمی است که توسط بزرگترین پروتکل DeFi اتریوم، Curve Finance استفاده می‌شود. هر چه دارندگان زمان بیشتری را برای قفل کردن توکن‌های SPIRIT خود انتخاب کنند، توکن‌های inSPIRIT بیشتری به آنها اختصاص داده می‌شود و قدرت رای بیشتری به آنها می‌دهد. این بدان معناست که دارندگان SPIRIT تشویق می‌شوند توکن‌های خود را برای دوره‌های طولانی‌تری قفل کنند تا تأثیر بیشتری بر بازدهی بیشتر مزارع بازده داشته باشند.

وام و قرض گرفتن

با حرکت از مبادلات، بخش کلیدی بعدی اکوسیستم DeFi Fantom، محدوده پلتفرم‌های وام دهی و استقراض آن است. بزرگترین “بانک DeFi” در Fantom Geist Finance است. Geist Finance که در اکتبر 2021 راه اندازی شد، یک ورودی جدیدتر در صحنه DeFi Fantom است اما به سرعت مورد توجه قرار گرفت. Geist مانند پروتکل‌های وام دهی بومی اتریوم Compound و Aave عمل می‌کند و به لطف برنامه پاداش توکن نوآورانه‌اش، به سومین پروتکل بزرگ فانتوم تبدیل شده است.

Geist با ارائه جوایز در توکن اصلی خود، GEIST، با موفقیت بازدهی جذابی را برای کاربران حفظ کرده است. با این حال، برخلاف سایر پروتکل‌ها که به استخراج‌کنندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا پاداش‌های توکن خود را فوراً بفروشند، Geist یک دوره سه ماهه انحصاری در تمام توکن‌های GEIST به‌دست‌آمده دارد. در طول این دوره، دارندگان شروع به کسب سهمی از درآمد پروتکل می‌کنند که گویی توکن‌های آن‌ها در معرض خطر است.

توکن‌ها را می‌توان در هر زمان در طول دوره سه ماهه بازپس‌گیری کرد، اما دارندگان 50٪ از کل توکن‌های انباشته شده خود را از دست خواهند داد. سپس این توکن‌های ضبط شده بین کاربرانی که تصمیم می‌گیرند GEIST خود را برای سه ماه کامل قفل کنند، توزیع می‌شوند و برای دارندگان طولانی‌مدت بیشتر سود می‌برند. نه چندان دور از Geist Finance، پلتفرم وام‌دهی و استقراض دیگری به نام Scream وجود دارد. با ادای احترام به سری فیلم‌های ترسناک محبوب با همین نام، Scream از نظر عملکرد تفاوت چندانی با Geist ندارد. با این حال، این پروتکل از وام و استقراض برای طیف وسیع‌تری از دارایی‌ها از جمله چندین استیبل کوین کوچکتر مانند FRAX ،DOLA و TUSD پشتیبانی می‌کند.

جایی که Scream از Geist منحرف می‌شود در ساختار پاداش نمادین آن است. این شرکت در حال حاضر در حال ارتقای سیستم سهامداری توکن SCREAM خود است تا 70 درصد از کل درآمد پروتکل را به سهامداران توکن منحرف کند و همچنین قصد دارد 30 درصد باقیمانده را به یک DAO تازه تشکیل شده ارسال کند. بیش از نیمی از وجوه DAO به عنوان بیمه در صورت وقوع یک رویداد فاجعه بار مانند یک اشکال توکن یا هک ذخیره می‌شود. نیمی دیگر به تامین مالی محصولات جدید، پیکربندی مشوق‌ها و بازپرداخت رمزی، مشروط به رای‌گیری جامعه اختصاص خواهد یافت.

یکی دیگر از پلتفرم‌های وام‌دهی قابل توجه در Fantom، تاروت است، پروتکل رتبه چهاردهم در شبکه. جایگاه تاروت، فارمینگ با بازده اهرمی را ارائه می‌کند و به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا دارایی‌هایی را از وام دهندگان قرض بگیرند تا بازدهی حاصل از موقعیت‌های خود را افزایش دهند. در حالی که این استراتژی می‌تواند بازدهی بزرگی را به همراه داشته باشد، شرکت کنندگان را نیز در معرض خطر انحلال موقعیت هایشان قرار می‌دهد.

با این حال، برای کسانی که نمی‌خواهند ریسک بیشتری را متحمل شوند، تاروت به کاربران این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های خود را برای سایر کاربران سپرده‌گذاری کنند تا از طریق استراتژی‌های اهرمی کار کنند. با انجام این کار، سپرده‌گذاران می‌توانند بازدهی خوبی از دارایی‌های منفرد داشته باشند، بدون اینکه نگران انحلال در صورت حرکت بازار بر خلاف آنها باشند. با این حال، اگر استفاده از توکن‌های وام زیاد باشد، ممکن است یک دوره تاخیر برای برداشت دارایی وجود داشته باشد. این بدان معنی است که قفل کردن توکن‌ها برای کاربرانی که ممکن است نیاز به دسترسی سریع به دارایی‌های خود داشته باشند، یک خطر است.

کیف پول‌های فانتوم

فانتوم با هر دو استاندارد ERC20 و BEP20 قابل عرضه است. توکن FTM را می‌توانید در کیف پول‌های مطرح نگهداری کنید:

قیمت فانتوم

ارز دیجیتال فانتوم در زنجیره خود 3,175,000,000 توکن دارد که از این تعداد 2.55B FTM در حال گردش می باشد. حجم بازار فانتوم در زمان نگارش این مقاله حدود 674 میلیون دلار است و این ارز دیجیتال را در رتبه 100 بازار رمزارزها قرار داده است. اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نحوه خرید فانتوم

توکن فانتوم را می‌توانید از بهترین صرافی ارزهای دیجیتال به شرح زیر خریداری کنید:

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *