0

توکن‌های کاربردی یا یوتیلیتی توکن Utility Token چیست؟

یوتیلیتی توکن Utility Token چیست؟

توکن‌های کاربردی یا یوتیلیتی توکن Utility Token، برخلاف کوین‌ها، معمولاً از قبل استخراج می‌شوند و توسط توسعه‌دهنده یک شبکه ارزهای دیجیتال به‌صورت یکجا ایجاد می‌شوند. آنها برای خدمت به یک هدف خاص در اکوسیستم یک پلتفرم طراحی شده‌اند و عموماً در مرحله عرضه اولیه سکه (ICO) به سرمایه‌گذاران توزیع می‌شوند تا راهی برای ایجاد علاقه به محصول یا خدمات باز کنند.

در حالی که سرمایه‌گذاران ممکن است بتوانند این توکن‌های سودمند را به‌عنوان نوعی پرداخت در شبکه برای بازخرید یا دسترسی به یک سرویس خاص خریداری کرده و از آن استفاده کنند، توکن‌های سودمند ارزش پولی واقعی ندارند. برخلاف کوین‌های شبکه، آنها برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته نشده‌اند.

همانطور که گفته شد، ممکن است ارزش یک توکن ابزاری همراه با تقاضا افزایش یابد، به خصوص با عرضه محدود توکن. اگر یک توکن به یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) پیوند داده شود، مقیاس‌پذیری شبکه ممکن است ارزش توکن را متناسب با آن افزایش دهد.

توکن‌های Utility چگونه کار می‌کنند؟

توکن‌های Utility از توکن‌های امنیتی security tokens متمایز هستند. مورد دوم شامل حقوق مالکیت شرکت است، مانند شکلی از سهام دیجیتال غیرمتمرکز که برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. از سوی دیگر، توکن‌های کاربردی تنها می‌توانند در اکوسیستم بلاکچین خاص خود برای دسترسی به محصولات و خدمات شرکت مورد استفاده قرار گیرند.

یک توکن صرافی غیرمتمرکز (DEX) فقط به شما امکان می‌دهد توکن‌ها را مبادله کنید یا فعالیت‌هایی را در آن DEX انجام دهید. این توکن‌های DEX می‌توانند به عنوان پاداش برای کاربران پلتفرم یا به عنوان بهره برای کسانی که وجوه خود را از طریق پلتفرم به وام‌گیرندگان قرض می‌دهند صادر شود.

به عنوان مثال، توکن (BAT) یک توکن ابزاری است که فقط از طریق مرورگر Brave یا از طریق برنامه‌هایی که دارای کیف پول BAT یکپارچه هستند، مانند توییتر، صادر می‌شود. توکن‌های Utility معمولاً هیچ کاربرد دیگری در خارج از شبکه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده اند ندارند.

با رشد شبکه‌های بلاکچین در سراسر جهان، توکن‌های ابزار به طور گسترده برای جذب سرمایه برای استارت‌آپ‌ها از طریق ICO استفاده می‌شوند، زیرا می‌توانند در ازای سایر دارایی‌های دیجیتال فروخته شوند. استاندارد توکن ERC-20 یکی از گسترده‌ترین موارد مورد استفاده برای توکن‌های کاربردی است، به‌ویژه در میان شرکت‌هایی که DApp‌ها را در بلاکچین اتریوم توسعه می‌دهند (زیرا در نهایت با استفاده از این توکن‌ها، مرحله ICO را طی می‌کنند).

توکن‌های کاربردی همچنین می‌توانند به عنوان مشوق‌هایی برای تشویق یک اقدام خاص در اکوسیستم عمل کنند. برای مثال، برای کاربرانی که داده‌های مصرف را برای بهبود و تنظیم دقیق فناوری بلاکچین موجود ارسال می‌کنند، می‌توان توکن‌ها را صادر کرد. علی‌رغم مفید بودن این توکن‌های خاص شبکه، که منجر به استفاده گسترده از آنها در ICO‌ها در سال‌های 2017-2018 شد، فقدان مقررات آن‌ها همچنین منجر به موارد تقلبی شد: بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری نتوانستند به وعده‌های غیرواقعی خود مبنی‌بر بازدهی بزرگ برای سرمایه‌گذاران عمل کنند.

نمونه‌هایی از توکن های کاربردی

بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری به نوعی به توکن‌های کاربردی متکی هستند، چه برای جمع‌آوری سرمایه یا تشویق تراکنش‌های خاص در پلتفرم. به عنوان مثال، حتی یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) ممکن است به عنوان یک توکن ابزاری برای تسهیل تراکنش ها در شبکه اتریوم عمل کند. در ادامه چند نمونه دیگر از توکن های کاربردی محبوب و استفاده از آنها در شبکه‌های مختلف آورده شده است.

Arweave (AR)

Arweave به عنوان یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز که امکان ذخیره سازی نامحدود داده ها را فراهم می کند، Arweave از توکن AR برای تشویق استخراج کنندگان برای کمک به ذخیره حجم عظیم داده های شبکه استفاده می کند.

(BAT) Basic Attention Token

BAT به عنوان انگیزه‌ای هم برای سازندگان محتوا و هم برای کاربرانی که تمایل به مشاهده تبلیغات دارند استفاده می‌شود. این به پلتفرم اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ردیابی رفتارهای کاربران، درآمد تبلیغاتی کسب کند. BAT معمولاً به صورت خصوصی و ایمن از طریق مرورگر Brave یا توییتر صادر می‌شود.

بایننس کوین (BNB)

BNB، ارز اصلی شبکه بایننس، هم سکه و هم توکن است. این به کاربران این امکان را می‌دهد که هنگام معامله با BNB از 25٪ تخفیف در کارمزدهای معاملاتی برخوردار شوند.

Chainlink (LINK)

Chainlink، اوراکلی که داده‌های بلادرنگ را از یک منبع خارجی به بلاکچین‌ها ارائه می‌کند، می‌تواند در بلاکچین‌های مختلف ادغام شود. توکن‌های (LINK) با استاندارد ERC-20 را برای کاربرانی که داده‌های دقیق و جاری را برای تغذیه به بلاکچین‌های مختلف ارائه می‌کنند، صادر می‌کند. این به ویژه برای برنامه‌های کاربردی قرارداد هوشمند به منظور ردیابی داده های قیمت گذاری مفید است.

Zilliqa (ZIL)

ZIL توکن بومی است که در پلتفرم Zilliqa استفاده می‌شود تا ایجاد DApp مقرون‌به‌صرفه و ایمن را برای توسعه‌دهندگان، چه برای خدمات مالی یا بازارهای NFT، فراهم کند. ZIL همچنین می‌تواند برای معاملات در بازی و تبلیغات دیجیتال استفاده شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *