0

توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی (LP) کار می‌کنند؟

توکن نقدینگی چگونه کار می‌کند؟

در سال 2020، اصطلاح “yield farming” وجود نداشت. امروز، می‌توانید با انتقال توکن‌های LP به داخل و خارج از برنامه‌های مختلف DeFi، «مزرعه‌ای برای بازدهی – farm for yield» ایجاد کنید – سود را به حداکثر برسانید.

برای اینکه بازارسازان خودکار (AMM) مانند Uniswap ،Curve و Balancer کار کنند، ارائه دهندگان نقدینگی رمزنگاری باید دارایی‌ها را به استخرهای نقدینگی کریپتو کمک کنند. هنگامی که توکن‌ها در یک استخر نقدینگی رمزنگاری سپرده می‌شوند، پلتفرم به طور خودکار یک توکن جدید تولید می‌کند که نشان‌دهنده سهمی است که سپرده‌گذار از آن استخر دارد.

این توکن ارائه‌دهنده نقدینگی (LP) نامیده می‌شود و می‌توان از آن برای بسیاری از عملکردها هم در پلتفرم اصلی خود و هم در سایر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کرد. این تأثیر نقدینگی موجود در اکوسیستم DeFi را چند برابر می‌کند.

LP Tokens و ارائه دهندگان Crypto Liquidity

پلتفرم‌های سازنده بازار خودکار (AMM) مانند Uniswap ،Curve و Balancer جنبه مرکزی اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) در حال رشد سریع هستند و به طور کلی رویکرد جدیدی را برای تجارت ارائه می‌کنند. یکی از عملکردهای کلیدی پلتفرم‌های بازارساز خودکار، توکن ارائه‌دهنده نقدینگی (LP) است. توکن‌های LP به AMM‌ها اجازه می‌دهند که غیرقانونی باشند، به این معنی که توکن‌های شما را نگه نمی‌دارند، بلکه در عوض از طریق عملکردهای خودکاری که تمرکززدایی و عدالت را ترویج می‌کنند، عمل می‌کنند.

توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی همچنین لایه‌های جدیدی از معامله توکن و دسترسی به کل اکوسیستم DeFi را باز می‌کنند، که رشد را در قالب اثرات شبکه قابل‌توجهی تسهیل کرده است. ویژگی غیرنگهبانی پلتفرم‌های AMM برای بخشی از اکوسیستم مالی غیرمتمرکز کلیدی است. در پلتفرم‌های AMM، با دریافت توکن‌های LP در ازای ارائه توکن‌هایی مانند اتر (ETH) به استخر نقدینگی ارز دیجیتال، که توسط کد مدیریت می‌شود و نه توسط عملیات انسانی، کنترل دارایی‌های خود را حفظ می‌کنید.

توکن‌های LP سهم ارائه‌دهنده نقدینگی کریپتو از یک استخر را نشان می‌دهند و ارائه‌دهنده نقدینگی کریپتو کاملاً کنترل توکن را در دست دارد. به عنوان مثال، اگر دارایی‌های 10 دلاری را به یک استخر Balancer که ارزش کل آن 100 دلار است، کمک کنید، 10٪ از توکن‌های LP آن استخر را دریافت خواهید کرد.

شما 10٪ از توکن‌های LP را دریافت می‌کنید زیرا مالک 10٪ از استخر نقدینگی ارز دیجیتال هستید. توکن‌های LP به ادعای شما نسبت به سهم شما از دارایی های استخر تبدیل می‌شوند. نگه داشتن این توکن‌های LP به شما امکان می‌دهد کنترل کاملی بر زمانی که سهم خود از استخر را بدون دخالت کسی – حتی پلتفرم Balancer – برداشت می‌کنید، داشته باشید. و از آنجایی که توکن‌های LP توکن‌های ERC-20 هستند، می‌توان آن‌ها را منتقل، مبادله کرد و حتی روی پروتکل‌های دیگر قرار داد.

چگونه توکن‌های LP نقدینگی DeFi را افزایش دادند؟

نقدینگی یک مفهوم اساسی در فضای DeFi است. این اصطلاح به این اشاره دارد که چگونه می توان یک دارایی را بدون ایجاد تغییر شدید در قیمت دارایی به دیگری تبدیل کرد. در امور مالی سنتی، پول نقد به عنوان نقدشونده ترین دارایی در نظر گرفته می‌شود، زیرا می‌توانید به راحتی آن را با طلا، سهام، اوراق قرضه و سایر دارایی‌ها مبادله کنید. با این حال، پول نقد به راحتی به ارز دیجیتال تبدیل نمی‌شود.

در فضای گسترده‌تر ارزهای دیجیتال، بیت کوین (BTC) در حال حاضر نقدشونده‌ترین دارایی است، زیرا تقریباً در هر صرافی متمرکز پذیرفته شده و قابل معامله است. در اکوسیستم DeFi که تقریباً منحصراً بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است، اتر نقدشونده‌ترین دارایی است زیرا دارایی بومی اتریوم است و در هر صرافی غیرمتمرکز (DEX) پذیرفته شده و قابل معامله است.

قبل از ایجاد توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی، تمام دارایی‌هایی که در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شدند در طول دوره استفاده غیرقابل دسترسی بودند. توکن‌ها معمولاً زمانی که نیاز به استیکینگ دارند قفل می‌شوند. به عنوان مثال، در مکانیزم اثبات سهام (PoS) اتریوم 2.0، اتریوم به منظور اعتبارسنجی و افزودن بلاک‌های جدید به بلاکچین اتریوم قفل می‌شود. هنگامی که یک توکن در این نمونه قرار می‌گیرد، نمی‌توان از آن برای موارد دیگر استفاده کرد، به این معنی که نقدینگی کمتری در سیستم وجود دارد. ایجاد دارایی‌های قابل تبدیل آسان در AMMها به شکل توکن‌های LP، این مشکل نقدینگی رمزنگاری قفل شده را حداقل در داخل DeFi حل می‌کند.

با توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی، همان توکن‌ها را می‌توان چندین بار مورد استفاده قرار داد، حتی اگر آنها در یک محصول DeFi سرمایه‌گذاری شده باشند یا در یک مکانیسم حاکمیت پلتفرم سرمایه‌گذاری شوند. توکن‌های LP با باز کردن یک شکل غیرمستقیم استیکینگ به حل مشکل نقدینگی محدود کریپتو کمک می‌کنند، شکلی که در آن ثابت می‌کنید به جای گذاشتن خود توکن‌ها، مالک توکن هستید.

فارمینگ بازده با توکن‌های LP

از آنجایی که DeFi یک فضای به سرعت در حال توسعه است، اصطلاحات تعریف کننده فضا نیز دائما در حال تغییر هستند. چیزی که این مقاله به عنوان نشانه های LP از آن یاد می‌کند، بسته به پلتفرم ممکن است نام‌های دیگری داشته باشد. به عنوان مثال، در پروتکل Balancer، این توکن‌ها به عنوان توکن‌های استخر متعادل کننده (BPT) یا توکن‌های استخر نامیده می‌شوند.

در Uniswap، این توکن‌ها به عنوان توکن‌های استخر یا توکن‌های نقدینگی شناخته می‌شوند. Curve به آنها به عنوان توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی (LP) اشاره می‌کند. اگرچه ممکن است اصطلاحات متفاوت باشد، اما تعریف یکسان است. توکن‌های LP گواه ریاضی هستند که شما دارایی‌هایی را به یک استخر ارائه کرده‌اید – و توکن‌های LP ادعای بازپس‌گیری آن دارایی‌ها را دارند.

یکی دیگر از اصطلاحات اخیر DeFi، مزرعه محصول است – عبارتی که در نیمه اول سال 2020 وجود نداشت اما اخیراً در سطح جهانی جذابیت قابل توجهی پیدا کرده است. ایده کشاورزی بازدهی این است که توکن‌ها را در برنامه‌های مختلف DeFi به منظور به حداکثر رساندن درآمد سپرده‌گذاری کنیم. با انتقال توکن‌ها به داخل و خارج از پروتکل‌های مختلف، می‌توان سود را به حداکثر رساند. اگرچه هر دو مزرعه بازده و توکن‌های LP ایده‌های نسبتاً جدیدی هستند، آنها شروع به استفاده با هم کرده‌اند. برای درک این که چگونه این کار می‌کند، بیایید به مراحل پرورش توکن CRV در پروتکل Curve با استفاده از DAI نگاه کنیم:

  • DAI را به استخر نقدینگی کریپتو سپرده‌گذاری کنید
  • توکن‌های LP را دریافت کنید
  • توکن‌های LP را به استخر استیکینگ Curve واریز کنید
  • توکن CRV را دریافت کنید

در این سناریو، DAI شما در استخر نقدینگی ارز دیجیتال Curve سود و کارمزد دریافت می کند. در همان زمان، توکن LP از استخر نقدینگی، توکن‌های CRV را به عنوان پاداش برای استیکینگ به دست می‌آورد. با استفاده از توکن‌های LP، نقدینگی شما دوبار کار می‌کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *